Літературні премії

 

Всеукраїнська літературна премія імені Всеволода Нестайка

 

nestayko-vsevolod-knygy-1Премію засновано Національною секцією Міжнародної ради дитячої та юнацької книги (UA IBBY), Національною бібліотекою України для дітей, ГО «Українська асоціація працівників бібліотек для дітей» та родиною Всеволода Нестайка за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України для відзначання сучасних українських дитячих письменників.

Премію присуджують за найкращий прозовий (реалістичний, пригодницький) твір для дітей молодшого та середнього віку, що висвітлює життя та проблеми сучасних дітей і спрямований на формування та розвиток гармонійної особистості.

 

2022

 

popeljushka-ukradeniНаціональна бібліотека України для дітей оголосила ім’я першої лауреатки премії – це письменниця з Мукачево Валентина Попелюшка (Валентина Жук), авторка гостросюжетної повісті для підлітків «Украдені».

Джерело фото

 


 

Найкращі українські книжки за верcією ПЕН

 

pen-ukraina“ПЕН” (“PEN”) – це абревіатура, утворена від англійських слів “poets”, “playwrights”, “essayists” та “novelists” – “поети”, “драматурги”, “есеїсти” та “романісти”. Англійською слово “pen” означає “ручка”.

Міжнародний ПЕН-клуб (International PEN Club) був заснований 1921 року в Лондоні за ініціативи письменників Джона Ґолсуорсі та Кетрін Емі Доусон-Скотт. ПЕН став однією з перших міжнародних правозахисних організацій, а також першим міжнародним об’єднанням письменників.

Діяльність Українського ПЕН спрямована насамперед на захист свободи слова та прав авторів, сприяння розвитку літератури та міжнародному культурному співробітництву.  Уже четвертий рік поспіль в останні дні грудня члени Українського ПЕН укладають список з найкращими вітчизняними виданнями, що вийшли протягом року.

Читати далі

 


 

Топ БараБуки

mamont-1Унікальний рейтинг від фахових літературознавців, які з 2014-го року стежать за ринком українського дитячого і підліткового книговидання та відзначають книжки, базуючись на професійному досвіді експертів із дитячого читання.

 

Читати далі

 

 


 

 
 
 108866772 42244873 1735103919933424 7056052365866041344 nУкраїнська служба Бі-Бі-Сі щорічно влаштовує нагородження авторів найцікавіших нових українських книг. Премія «Книга року Бі-Бі-Сі» існує вже 9 років. У перші два роки найдостойніших, разом із журі, обирали відвідувачі сайту. Згодом, зі зростанням популярності премії, правила були наближені до Букерівської премії: так, зараз книги номінують самі видавництва. Лауреати отримують грошовий еквівалент 1000 британських фунтів, а нагороду, за традицією, вручає посол Великобританії в Україні.
 
 

 

Літературна премія імені Джозефа Конрада-Коженьовського

 

conrad 2021 logo page-0001Літературна премія, заснована у 2007 році Польським Інститутом у Києві, вручається раз на два роки.

Премія присуджується українському письменникові віком до 40 років, незалежно від місця його проживання, прижиттєво. Премією відзначаються послідовність у реалізації творчого шляху, інноваційність форми, ламання стереотипів та універсалізм послання.

Читати далі

 


 

«Білі круки»

 

крукиМіжнародний каталог «Білі круки» (The White Ravens) – це перелік 250 найкращих дитячих книжок із понад 40 країн світу. Вперше вийшов 1996 року. Нині вважається одним із ключових орієнтирів у світі дитячої та підліткової літератури.

Щороку фахівці обирають найкращі видання з книжок, які надходять до Міжнародної Молодіжної Бібліотеки (International Youth Library, IYL) в Мюнхені з усього світу.
250 найкращих книжок зі всього світу, що ввійшли до каталогу «Білі круки», можна побачити на щорічній Дитячій книжковій виставці в Болоньї (Bologna Children’s Book Fair).

Читати далі


 

Best Book Award 2021


46547baac58357a46c3c6f4ba4e261deed4b1d56Конкурс Best Book Award — щорічна головна премія Львівського міжнародного BookForum, якою з 1995 року відзначають найкращі українські книжки. Організатором конкурсу є ГО «Форум видавців» за підтримки Українського культурного фонду.

 

Читати далі

 


 

  Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва

 

lesya-ukrainka«Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва» — премія що присуджується щороку до дня народження Лесі Українки — 25 лютого за твори, які сприяють вихованню підростаючого покоління у дусі національної гідності, духовної єдності українського суспільства та здобули широке громадське визнання. 

 Читати далі

 


  

Премія імені Г. К. Андерсена

 

andersen16 222(Hans Christian Andersen Author Award) — міжнародна премія, яку вручають за видатний внесок у дитячу літературу найкращим письменникам і художникам-ілюстраторам дитячої книги.

Організована 1958 року Міжнародним комітетом з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО за рекомендацією його засновника та першого президента, видатної діячки світової дитячої літератури Йєлли Лепман. 

 

Премія присуджується IBBY раз у два роки.

 


 

 Премія пам’яті Астрід Ліндгрен

 

линдгрен(англ. Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) – шведська премія за досягнення в літературі для дітей та юнацтва. Заснована урядом Швеції 2002 року на честь видатної дитячої письменниці Астрід Ліндґрен, з метою посилити інтерес до дитячої літератури у світі та зробити її доступнішою для дітей. Премія вручається щорічно. Призовий фонд – 5 млн шведських крон (450 000 євро).

 

 
 
 
 
premijaПрестижна нагорода, щорічно вручається Нобелівським фондом за досягнення в галузі літератури. Одна з п'яти премій, створених з волі Альфреда Нобеля в 1895 році, яка вручається з 1901 року.
 
  
  
 
 

 

Корнійчуковська премія

 

kornejchukОдеський міжнародний Корнійчуковський фестиваль дитячої літератури веде свою історію з 2013 року. Це єдиний в Україні фестиваль, цілком присвячений дитячій літературі та творчості, де за підсумками конкурсів друкуються альманахи та збірники творів переможців.

 

2021

Серед переможців харківські письменники:

III премію у номінації Поезія для дітей отримав Кирило Новиков, «Такие дела».

Диплом за пошуки нових образотворчих засобів і форм у номінації Проза для дітей молодшого віку отримала Людмила Кравченко, «Рассказы для детей».

Диплом за поиски новых изобразительных средств и форм в номинации Проза для детей старшего возраста и юношества отримала Наталія Макей, «Миколчині пригоди».

Диплом за пошуки нових образотворчих засобів і форм у номінації Сценарій для дитячого кіно і театру отримав Дмитро Терновий, «Таємничий перехожий".

 

  • Списки фіналістів IХ міжнародного літературного конкурсу.

 

Шорт-лист

2020
 

Переможці VIIІ міжнародного літературного конкурсу творів для дітей та юнацтва.

Серед переможців та дипломантів багато наших земляків-харків'ян - Ольга Рева, Ольга Тернова, Людмила Кравченко, Дмитро Терновий.

Читати далі

 


 

Книжкова премія «Еспресо. Вибір читачів»

 

espresoКнижкову премію «Еспресо. Вибір читачів» заснував телеканал «Еспресо» у травні 2017 року. Премія покликана відзначати найкращі літературні новинки року, підтримувати інтерес до читання в українців, допомагати читачам обирати цікаві книжки, допомагати видавцям знаходити шлях до читачів.


2021

 Фіналісти книжкової премії

 

2020

Переможці

 


 

 

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року»

 
knizhka-roku0Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» — це щорічна премія, заснована Костянтином Родиком та Галиною Родіною 1999 року. Вона є однією з найбільших в Україні та оцінює весь книжковий асортимент року: від української сучасної літератури, перекладів класики до дитячої літератури та мистецьких видань.

 

 

 


 

 

Ілюстрації харківської художниці –

серед 500 найкращих ілюстрацій світу.

Inna-Maslyak The-Cat-and-I-and-Our-Paper-Boats-image-3-600x600Ілюстрації Інни Масляк до книжки «Кіт, я та кораблики» увійшли в довгий список престижної світової премії з ілюстрації World Illustration Awards у категорії «Дитяче книговидання».

 

Детальніше

 

 

 

 


 

 
книга року 
 
 
Щорічна президентська премія «Українська книжка року» започаткована у 2009 році. Її вручають авторам і видавництвам, які зробили значний внесок у популяризацію української книги та розвиток видавничої справи. Лауреатам премії вручають грошову винагороду у 100 тисяч гривень, навпіл автору і видавництву.
 
 


 
PREM-SHEVCH
 

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва, заснована 1961 року як Республіканська премія України імені Тараса Шевченка (з 2000 року – «Національна премія України імені Тараса Шевченка»). За роки існування премією нагороджували видатних митців за високоідейні й високохудожні твори та роботи у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кінематографії. З 1982 року нею стали відзначатись також кращі твори літератури і мистецтва для дітей та юнацтва. На здобуття Національної премії висуваються нові оригінальні твори, опубліковані у завершеному вигляді протягом останніх п’яти років, але не пізніш як за півроку до їх висунення на здобуття Національної премії. 

З 16 березня 2000 року відповідно до прийнятого Закону України «Про державні нагороди України», Національна премія України імені Тараса Шевченка віднесена до державних нагород України. Указом Президента України від 4 жовтня 2010 року визначено, що премія є найпрестижнішою творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури.

 


 

Сучасна українська дитяча література
у дзеркалі премій, конкурсів та рейтингів
 
 
 
 
 

 

Харків′янку назвали однією з кращих ілюстраторів

дитячих книжок у світі!

 

550856 w 300Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (IBBY) оприлюднила Почесні списки авторів, ілюстраторів і перекладачів дитячих книжок зі всього світу. В 2014 році до списку кращих ілюстраторів світу потрапила харківська художниця Марина Пузиренко з книжкою "Лускунчик", що побачила світ у 2010 році у видавництві "Ранок".
За цю ж книжку художниця отримала в 2010 році державну премію імені Лесі Українки.

Джерело  


 

Премія імені Шолом-Алейхема.


Шолом

Про заснування премії імені Шолом-Алейхема : постанова Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 р. N 147

Премія присуджується один раз на три роки до дня народження Шолом-Алейхема – 2 березня. Лауреатами Премії можуть бути письменники, перекладачі, сценаристи, драматурги – автори творів, що популяризують духовно-культурні надбання українського та єврейського народів і сприяють поширенню позитивного іміджу України в світі.

З 2018 року премію присуджують щороку, а не раз на три роки, як раніше.

 


 

 Літературна премія імені Наталі Забіли

 

ZabilaЛітературна премія імені Наталі Забіли – премія редакції відомого популярного дитячого журналу «Малятко» за найкращий літературний твір та найкраще ілюстрування. Премію започатковано 1988 року щомісячним періодичним журналом для дошкільнят та учнів початкової школи «Малятко» з метою привернути увагу до проблем літератури саме для найменших дітей, пожвавлення творчого процесу та окреслення орієнтирів. Вручення премії традиційно проводиться у Національному музеї літератури України в травні місяці.

 


 

Обласна літературна премія імені О. С. Масельського

 

масельскийОбласна рада заснувала щорічний конкурс імені О.С.Масельського на кращий літературний твір. Конкурс спрямований на підтримку харківських талантів, а саме: поетів, прозаїків, драматургів, журналістів і, в першу чергу, обдарованої молоді.

 

 

 

Вверх