Літопис

 

 

Яскравий шлях
Харківської обласної бібліотеки
для дітей
До 80-річчя ХОБД

 

 

 

 

 

Кожна, навіть найменша, бібліотека має свою історію (біографію).

Отже, познайоммося! 

Харківська обласна бібліотека для дітей.

 

 

 

кружок друзей библиотекиБібліотека була створена у 1937 році за рішенням Народного комісаріату освіти на базі пересувного фонду дитячої літератури міського відділу народної освіти. З перших днів свого існування бібліотека стала головною установою, яка обслуговувала дітей та підлітків, керівників дитячого читання, батьків; центром методико-бібліографічної допомоги дитячим міським і сільським книгозбірням, шкільним бібліотекам, бібліотекам для дорослих, що вели роботу з дітьми.

Обсуждение книги В. Кетлинской МужествоУ затишному маєтку по вул. Садовій, № 9 (нині це вулиця Чубаря), де розміщувалась бібліотека, збиралось багато читачів-дітей. Тут проходили незабутні зустрічі з краєзнавцями, письменниками, проводились голосні читання, веселі свята.

У 1941 р. книжковий фонд налічував майже 100 тисяч видань, читачами бібліотеки стало понад 5 тисяч дітей. Штат бібліотеки нараховував – 43 людини. Але після початку Великої Вітчизняної війни Харків опинився на окупованій території, і бібліотека припинила свою діяльність. За час окупації більшість фонду згинула в полум’ї війни.

Після визволення території Харківщини від німецько-фашистських загарбників (1943 р.) почали своє відродження і бібліотеки. Бібліотека відновила свою діяльність на базі 10-ої районної масової бібліотеки Харкова. Їй було виділено окремий маєток по вул. Артема, 43.

1 січня 1944 року Харківська обласна бібліотека для дітей та юнацтва гостинно відчинила двері для своїх читачів. Відновили роботу відділи абонементів, читальний зал, методико-бібліографічна група. Штат бібліотеки налічував 11 чол., фонд становив 10,5 тис. примірників і здебільшого поповнювався коштом пожертв жителів місті.

i1

i2

i3

i4

Читальный зал 1-ой районной библиотеки Харькова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60-ті роки внесли нові зміни та доповнення в діяльність дитячих бібліотек області. Тоді було вирішено зробити реорганізацію в бібліотеках, викликану завданням посилити виховну роботу серед  молодшого шкільного віку. З цією метою бібліотека була перетворена в Харківську обласну бібліотеку для дітей з подальшим обслуговуванням учнів 1-8 класів. Учні старших класів стали читачами бібліотек для дорослих.

У 1966 році здійснено реорганізацію структури обласної бібліотеки для дітей. Поряд з відділами комплектування та обробки фондів, методико-бібліографічного створюються відділи обслуговування дошкільнят, читачів-учнів 1-3 та 5-8 класів.

Дещо пізніше структура бібліотеки стає більш розгорнутою. На базі методико-бібліографічного відділу створюються два самостійних відділи: довідково-бібліографічний і науково-методичний; з’являється відділ книгосховища.

20011976 рік став роком народження нотно-музичного відділу (згодом перейменованого на відділ естетичного виховання). У 1976 р. бібліотека отримує нове, спеціальне приміщення.

80-ті роки були не менш важливими у житті бібліотеки, ніж попередні. У ці роки було завершено перехід бібліотек на централізовану систему обслуговування читачів. В області існувало 34 ЦБС, до яких входили й 84 дитячі бібліотеки. Поліпшилось матеріальне становище дитячих бібліотек області. У сільській місцевості відкрито 22 кімнати юного читача.

Наприкінці 80-х – на початку 90-х років демократичні зміни, що відбулися в нашому суспільстві, зумовили становлення нових пріоритетів у діяльності бібліотеки. Бібліотека стає центром гуманітарно-творчого розвитку особистості читача. Зазнали змін напрямки методичної роботи: у першу чергу допомога бібліотекам надається практична, узагальнюється інноваційний досвід роботи дитячих бібліотек, проводиться дослідницька робота з проблем дитячого читання, здійснюється видавнича діяльність. Удосконалюються такі напрямки роботи, як інформаційно-бібліографічна та краєзнавча діяльність.

З 1998 р. Харківська обласна бібліотека для дітей – стала членом Української асоціації працівників бібліотек для дітей. Це дозволило, репрезентуючи та захищаючи власні інтереси, підтримувати ділові контакти з державними та громадськими установами, діяльність яких спрямована на загальноосвітній і культурний розвиток дітей.

З метою розширення напрямків діяльності та спектру послуг у 2002 році відбулася реорганізація структури бібліотеки. Було створено відділ інновацій, маркетингу та рекламно-інформаційного сервісу з розгорнутою структурою секторів, до якого увійшли: сектор автоматизації інформаційно-бібліографічних процесів, сектор комплектування та обробки документів, сектор позастаціонарного обслуговування дітей, сектор розвитку бібліотеки та зв’язків з громадськістю, сектор прогнозування та інновацій.

P3290395

2008 року в бібліотеці з'явився свій сайт, а у 2010  відкрився Інтернет-клас для школярів та людей з обмеженими можливостями.

2011 рік також багатий на яскраві події у житті Харківської обласної бібліотеки для дітей. Цього року було відкрито регіональний сайт дитячих бібліотек Харківщини “Бібліомістечко – дитячий простір”. Вперше в історії дитячих бібліотек регіону відбулися обласний огляд-конкурс “Краща дитяча бібліотека Харківщини” та фестиваль “Книжковий зорепад”.

2013 року на базі сектора позастаціонарного обслуговування дітей та сектора культурно-дозвіллєвої діяльності створено Центр соціокультурної діяльності. ХОБД на шляху змін перетворилася у багатофункціональний культурний та освітній центр, що реалізує інклюзивний підхід до обслуговування дітей, об’єднує традиційні методи бібліотечної діяльності з сучасними інформаційними та соціально-комунікативними технологіями, забезпечує вільний, у тому числі дистанційний доступ до бібліотечних ресурсів усім категоріям користувачів. Бібліотека стала платформою для соціокультурної реабілітації дітей з особливими потребами та здійснює функції координуючого центра між соціальними інституціями у галузі дитячого читання, освіти, розвитку та дозвілля. 

Також цей рік відзначився перемогою у 4-му раунді «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» (програма «Бібліоміст»). Тепер комп’ютерний парк нашої бібліотеки  налічує 28 комп’ютерів, 10 з яких призначено для читачів.

Найбільше досягнення бібліотеки – широка читацька аудиторія, і наша бібліотека пишається своїми читачами. Ті читачі, хто колись, гортаючи сторінки книг, ледве міг дотягнутися до бажаної полиці, сьогодні стали вчителями, журналістами, лікарями, вченими, художниками та артистами. І дуже важливо, що саме бібліотекар допомагає дитині повірити у свої сили, власну неповторність.

 

 

Ми в TRENDi  

 

Дипломи

Подяки  

 

*****

Харківська обласна бібліотека для дітей: 70 років//Ювіляри України. Події та особистості ХХІ століття/упоряд. Болгов В., вип. другий. – Київ: Інститут біографічних досліджень, 2008. – С. 199.

 

Вже 75 років ми йдемо на зустріч успіху разом з читачами.

 

Літопис. Фото

 

Подвигом уславлений: до 90-річчя з дня народження Героя Радянського Союзу І. М. Сипала, директора Харківської обласної бібліотеки для дітей у 1966 - 1973 рр. : біографічний нарис.

 

Рішення 341_1 від 28 липня 1971 р. 

 

інфографіка

 

MAD 6551

DSC 0214

MAD 6561 

 

 

 

 

 

 

Вверх