Панки
Тамблер-герл (веб-панк)
«Тамбер-герл» їх називають тому, що свій стиль вони копіюють і поширюють на сайті Tumblr. Чорні хрести на тлі космосу, тонкі чорні нашийники, туфлі на плоскій високій підошві, короткі чорні спідниці-сонечка, капелюхи з широкими полями - напевно ви бачили не одну подібну картинку. На відміну від субкультур минулого, їм не треба морочитися з тим, щоб шити одяг вручну або діставати в екзотичних місцях - до послуг тамблер-герл безліч тематичних магазинів. А оскільки веб-панк - це поєднання реального і віртуального, фотографію слід прикрасити пиксельними малюнками, блискітками, єдинорога, райдугами і фоном Windows. Якщо ванількі підкреслюють депресивністю свою «інаковость», то веб-панк каже: депресія - абсолютно нормальний стан в цьому повному болю світі. Над своєю депресією можна (і потрібно!) дотепно жартувати. Всі твої таланти зводяться до поїдання піци, перегляду серіалів і сну? Відмінно, ми беремо тебе в цю компанію.
Тамлер-герл обожнюють принцес і єдинорогів, мабуть, через бажання привнести в життя постмодерніста-споживача хоч трохи казки. Звичайно, як і будь-яка субкультура, веб-панк стереотипен, і по-справжньому дотепних жартів, цікавих образів і глибоких думок ви там, швидше за все, не знайдете. А до всього іншого тамблер-герл часто критикують за романтизацію пасивності, ліні і інших поганих речей.
Панки
Писати про панків завжди складно. І для цього є дві цілком об'єктивні причини: по-перше, панки самі про себе мало що пишуть, бо воліють спілкуватися усно чи через музику, а по-друге – саме слово "панк" уже настільки втратило свій первинний сенс і так часто вживається в найрізноманітніших контекстах, що говорити про таке явище субкультури як "чистий панк" – уже не вдається. Тому те, що буде написано в цьому розділі, – це збірний образ молодіжної субкультури, яка дуже тісно пов'язана з музикою.
Термін "панк" прийшов в українську мову з англійської. Оригінально він пишеться "punk" і має дуже багато значень. Найдавніша згадка про нього належить ще до часів Вільяма Шекспіра, коли воно означало найдешевшу категорію вуличних дівок. В сучасній англійській "punk" означає "гниле дерево", "гниль", "непотріб", "неповнолітній сексуальний партнер" і все інше у цьому ж дусі. Наприкінці 60-х років, коли власне і зародився цей молодіжний рух, журналісти так назвали молодь, яка стояла біля його витоків. Вони вважали, що таким принизливим словом відіб'ють популярність цього руху. Але такий хід себе не виправдав і слово прижилося у тогочасному лексиконі.
Грубо кажучи, є два типи панків:
1) люди належать до цього руху тому, що вони слухають відповідну музику (панк-рок музику);
2) люди, які окрім того що слухають цю музику, ще і в житті сповідують панківські принципи.
Панк-музика є невід'ємною частиною субкультури. Перші групи такого напрямку зародилися ще у 1964 році у Сполучених Штатах. Тоді вони мислили себе як альтернатива рок-н-ролові. Вимоги до неї були простими: вона повинна була бути доволі жорсткою, швидкою, голосною, а тексти серйозними та такими, що порушували б проблеми, які хвилювали більшість молоді. Але американський типаж не став прообразом усього руху і панки, як рух, зародилися на початку 70-х у Великобританії. Серед самих представників цього руху існує красива легенда про те, що панками стали хіпі, які розчарувалися в ідеї загальної любові. Можливо, це так і є, тим більше, що ідеологія оригінального панку, а не його сурогатної місцевої версії, полягає у невизнанні будь-якого насильства, повазі до батьків та абсолютній байдужості, заснованій на доброму гуморі.
Для того, щоб краще собі уявити суть панку, наведемо одну історію, котру можна вносити в підручники з історії субкультури, бо вона є кольоровою ілюстрацією панківського духу. По всьому світові корпорація McDonald's відома своїми гамбургерами і безкоштовними туалетами. Так сталося, що в одному місті цей фаст-фуд було побудовано безпосередньо біля точки збору місцевих панків. Зрозуміло, що після пива, яке панки дуже поважають, їм треба часто бігати до туалету, що зовсім не сподобалося менеджерам "ресторану". Тому через деякий час туалет вирішили зачинити. Що роблять панки? Вони викрадають пластмасового містера Рональда Макдональда (рудого кучерявого клоуна, символу McDonald's) і наступного для на ім'я директора забігайлівки приходить пакет, в якому вкладено відрізаний палець ляльки. Пакет супроводжується листом, у якому сказано, що у випадку, якщо туалет не відчинять найближчим часом, то панки кожного дня відсилатимуть керівництву фаст-фуду по якійсь частині тіла клоуна.
В цій історії – суть панку як моделі поведінки. Але для того, щоб зрозуміти суть панку, як моделі музики, то слід послухати відповідні музичні групи. З найвідоміших рекомендуються для прослуховування Sex Pistols, Velvet Underground, Stooges, Iggi Pop та інші, які працюють в такому ж дусі. Саме з музикою пов'язані й "ірокези" – очевидно, найвідоміший символ панку.
У більшості людей існує хибна думка, що панк обов'язково повинен бути саме з такою зачіскою. Це не зовсім так, тому що "ірокези" виникли на початку 80-х років минулого століття і тоді їх носили тільки британські панки. Ні до, ні після того такі зачіски більше не культивувалися і зараз їх носять тільки ті панки, які в такий спосіб виявляють ностальгію за золотим часом європейського панку (81-83 р.р.)
"Ірокез" був запозичений у північноамериканських індіанців, а в Європу їх вперше занесли музиканти панк-груп Wattie та Exploited. Вони є кількох різних типів. Що ж до процедури встановлення такої краси на своїй голові, то зараз для цього користуються лаком для волосся і для однієї такої зачіски йде майже повна банка лаку. Доки косметична індустрія його не придумала, панки користувалися підручними засобами, найпопулярнішими з яких було пиво, а деколи навіть і блювотиння.
Легендарна американська група Ramones була першим музичним колективом, що грали панк-рок. Першою британської панк-групою були Sex Pistols. В Україні є нечисленна групка людей, яка сповідує цю ідеологію, але серйозного впливу на культурну ситуацію вона не справляє. З найвідоміших груп, які працюють з панк-музикою чи якимось чином використовують її здобутки у свої творчості, можна назвати Воплі Відоплясова (панк-рок), Щастя (панк), дуже ранній Скрябін (панк).
Корисні посилання:
Панк-сайт. Усе найцікавіше про життя панків
Українські панк-групи і панк-музика
Punk Way – шлях панка, шлях свободи…
Панки як культура чи її відсутність
Перший неформальний панк-портал
Комментарии