Толкієністи

толкиенистыУ молодіжній культурі 90-х років з'явилися толкієністський рух і пов'язана з ним, та породжена ним толкієністська субкультура. Відомий англійський філолог і письменник Джон Рональд Руел Толкієн (на сленгу толкієністів - Професор) народився в 1892, помер в 1973 році. Його книги «Володар кілець», «Сильмарілліон» та інші відносяться до жанру «фентезі» - казкової фантастики. Толкієн - персонаж, що зачаровує атмосферою оповідання, так що читач починає ототожнювати себе з героями книги (ельфи, тролі, гноми, гобліни, хоббіти). Це стало одним з чинників, що викликали до життя несподіваний для самого автора соціокультурний феномен, - ролеві ігри («хичек» на толкієністському жаргоні) за книгами Толкієна. Ролева гра близька до імпровізованої театральної постановки. Готується реквізит (безпечна зброя, одяг, відповідна толкієнівському умовному середньовіччю). Майстри - режисери гри - розподіляють ролі, гравці проходять щось ніби іспиту на знання фантастичного миру Толкієна і передісторії свого персонажа, намічається сюжетна лінія.
На початку 80-х рр. толкієністи з'являються в СРСР, перш за все в Москві і Ленінграді. З 1990-х років проводяться всеросійські ігри («Хоббітські ігрища») і декілька регіональних. У 1995 і 1997 роках всеросійські ігри пройшли в марійських лісах. Організовували їх москвичі.
Толкієністський субкультурний рух став частиною і продовженням російської традиції романтико-ескапістської, що знаходила в різний час вираз і в хіппізме, і в туристичному русі. На початку 90-х років вітчизняні толкиеністи стрімко залучили в свою «сферу впливи» і асимілювали частину представників іншої молодіжної субкультури (хіппі і навіть панків). З'являються продовження творів Толкієна, написані з інших світоглядних позицій, видається обширна фен-пресса, є сторіночки толкієністів в Інтернеті. Це істотно відрізняється від руху західних шанувальників Толкієна: відомо, що там переважають вузькість, ізольованість, діяльність толкієністів зводиться до комп'ютерних ігор, листуванню по E-mail.
У 1993-94-х роках субкультура толкієністів пережила кризу зростання. Він був подоланий шляхом розширення діапазону ролевих ігор, що включив твори не тільки Толкієна, але і інших письменників-фантастів, а також історичні сюжети. Організаційно відокремився рух ролевих ігор, хоча по атрибутиці, ціннісним орієнтаціям рольовики близькі до толкієністів. Можна констатувати, що субкультура толкієністів і рольовиків розвивається останніми роками найактивніше і динамічно.

Вверх