arch

Бібліовісті

Календар цікавих свят. Травень 2023

 

31 травня

День народження велосипедного спорту


Den-narodzhennia-velosypednoho-sportuЦе свято допомагає долучити до здорового способу життя все більше і більше людей. Дату обрали не випадково, в останній місяць весни 1868 року провели перші в історії велоперегони. Відбулися змагання в передмісті Парижу, в старовинному парку. Дистанція становила 2 км і її найшвидше подолав 19-річний "велогонщик" Джеймс Мур із Великої Британії.

 

Всесвітній день без тютюну


День був заснований ВОЗ, щоб привернути увагу людей до небезпеки тютюну та до тих хвороб, які викликає куріння. Археологічні дослідження підтверджують, що корінні народи Американського континенту культивували тютюн приблизно I століття нашої ери. В ті часи рослина відігравала важливу роль в шаманських церемоніях та обрядах.

 

Всесвітній день блондинок


Молоде, але досить веселе свято. Існує два варіанти його походження. За першим, воно було проведене в США 9 червня 2001 року, коли команда білявок-адвокатес вирішила показати колегам-чоловікам, що вони не гірше за них розуміються в юриспруденції. Свято стало символом захисту інтересів і прагнення довести всім, що на інтелект колір волосся жодним чином не впливає. Згідно з другим варіантом, це свято вперше провели 2006 року під час проведення премії "Діамантової шпильки", номінантками якої стали відомі спортсменки, акторки, співачки, бізнес-леді.

Міжнародний день розсіяного склерозу


Започаткувала подію Міжнародна федерація товариств розсіяного склерозу. Це аутоімунне захворювання, в результаті якого пошкоджуються нерви, спинний та головний мозок людини. Перший випадок був описаний лікарем Жаном Крувельє 1835 року.

Цього дня народилися:

1919 рік — український літературознавець, історик, археолог, перекладач, бібліограф Леонід Махновець;
1931 рік — учений-українознавець і громадський діяч Кононенко Петро Петрович;
1955 рік — український веслувальник Сергій Чухрай.

 


 

30 травня

День степу


84436352-1Заснували свято за ініціативою учасників міжрегіонального наукового семінару "Охорона степових ландшафтів Донецької та Луганської областей". Відбувся він 1 березня 2017 року. Також того року святкували 90-річчя створення заповідника "Кам'яні могили", який є традиційним символом охорони степів в України. На даний час усі наявні залишки степів повинні охоронятися від переорювання, залісення та видобутку корисних копалин.

Міжнародний день обіймів вашої кішки


Це національне свято в США, але його святкують тут 4 червня. Цього дня потрібно обійняти свого улюбленця, показати вашу любов до нього. Святкувати закликають навіть тих, в кого немає кішок. Можна обійняти кота друга чи піти до притулку. Хто знає, можливо, саме 30 травня ви знайдете найвідданішого друга, який буде дарувати вам свою любов.

Всесвітній день боротьби проти астми і алергії


Пам'ятний день було засновано Всесвітньої організацією охорони здоров'я. Головною її метою є привернення уваги громадськості до симптомів алергії та астми, протікання цих хвороб та їх наслідків. Проводиться агітація щодо регулярної діагностики. Найчастіше астма розвивається через алергени, які є всередині приміщень: пліснява, пилові кліщі, квітковий пил, тютюновий дим.

День жіночої емансипації


Існує одразу дві версії походження цього свята. Згідно з однією, його створили на знак пошани легендарної Жанни Д'Арк, яка померла саме цього дня. Проста французька дівчина врятувала країну від англійського панування наприкінці Столітньої війни. За іншою версією саме цього дня 1932 року в Німеччині проголосили "Закон про юридичне положення жінок-чиновників".

Цього дня народилися:

1887 рік — український скульптор та художник, один з основоположників кубізму в скульптурі Олександр Архипенко;
1915 рік — український пісняр, композитор легкого жанру, акордеоніст Богдан Весоловський;
1957 рік — співачка, народна артистка України, ексміністерка культури і туризму Оксана Білозір.

 


29 травня

Міжнародний день миротворців ООН


b295ed0c59677976Також їх називають "блакитними касками". Вони ніколи не проводять наступальних операцій і не захоплюють територій, ці воїни несуть за собою мир, хоча і мають зброю, яку застосовують, щоб протистояти злочинам, що спрямовані проти людства. Цей день — чудова нагода віддати належне самовідданим і хоробрим воїнам, які часто жертвують своїм життям, щоб врятувати інших.

Всесвітній день травної системи


Вперше свято закріпили за цією датою 1958 року. Саме тоді під час Міжнародного з'їзду гастроентерологів було прийнято їхній Статут. Головна мета дня — привернути увагу громадськості до проблем, які пов'язані з хворобами шлунково-кишкового тракту. На їхню частку припадає 30% всіх випадків захворювань людства.

День компосту


Дата створена, щоб привернути увагу до проблеми використання добрив, які можуть нашкодити навколишньому середовищу. Також цього дня нагадують людям, що існує природна альтрернатива, яка коштує менше і приносить чимало користі.

Цього дня народилися:

1858 рік — український живописець, академік пейзажного живопису Костянтин Крижицький;
1878 рік — український поет, перекладач, провідний представник об'єднання "Молода Муза" Петро Карманський;
1905 рік — українська співачка Ольга Благовидова.


28 травня

Всеукраїнський день краєзнавства


Nsku logoІніціаторами створення професійного свята виступили представники Національної спілки краєзнавців України (НСКУ). Офіційну дату запровадили під час четвертого з'їзда цієї організації, який відбувся 2017 року. Обрали день не випадково. Адже саме 28 травня 1925 року відбулася Перша краєзнавча конференція всеукраїнського масштабу. Подія мала місце в Харкові і під час конференції було відкрито Комітет краєзнавства України.

День Києва


Щорічно припадає на останню неділю травня. Столиця України має довгу і багату подіями історію. Її витоки ховаються в сивій давніни. На території сучасного міста було знайдено знаряддя праці з каменів та кісток, а також залишки примітивних будівель. Все це вказує на те, що перші людські поселення з'явилися тут ще до епохи пізнього палеоліту (приблизно 40-15 тисяч років до нашої ери).
Визнаною датою заснування Києва як міста вважають 482 рік. Проте до нині щодо цього ведуться суперечки. Дехто дотримується іншої думки і вважає, що столицю України створили в VI – VII столітті. За "Повістю минулих літ" (літопис XII століття) місто було засноване трьома братами, що були вождями племені полян (Кий, Щек та Хорив), а також їхньою сестрою Либіддю. Кожен утворив невелике поселення на пагорбах, які згодом злилися в одне місто. Назвали його на честь старшого брата — Києвом.

Цього дня народилися:

1860 рік — ініціатор масової трудової міграції українців до Канади в 1890-х роках Олеськів Йосип;
1888 рік — історикиня, філологиня, архівістка Водолажченко Ольга Гаврилівна;
1971 рік — український історик, поет, громадсько-політичний діяч Гай-Нижник Павло Павлович;
1972 рік — український рок-співак і шоумен, лідер гурту "Тартак" Положинський Олександр Євгенович.


 

27 травня

День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження


UTF8L4 m4coFEYDbcZL KxJf-cOOsCjZЩороку припадає на останню суботу травня. Вперше відсвяткували 1999 року згідно з указом президенту України. Дату створили для того, щоб заохотити працівників поліграфічних видань. Цікавий факт: в Україні друкарські верстати з'явилися ще в XV столітті, тому в нашій країні друкарська справа має власну давню історію. Найбільшим витвором друкарського мистецтва вважається Острозька Біблія, яку видали 1581 року.

День народження скотча


Скотч — липка стрічка, яку сьогодні використовують кожного дня в різних сферах життя. Його винахідником вважається Річард Дрю з США. Він працював лабораторним техніком у компанії Minnesota Mining and Manufacturing, де виготовляли наждачний папір, а також досліджували властивості целофану. Якось Річард побачив, що під час фарбування автомобіля фарба може потрапляти на інші частини, що робить кінцевий результат неохайним. Тому технік вирішив розробити липку стрічку, яка б допомогла вирішити цю проблему.

День захисту від Сонця


Святкування припадає на цей період, адже попереду спекотне літо з сонячними відпустками та днями на пляжі. Головна мета цього дня — поінформувати людей про важливість захисту від сонячних променів та використання сонцезахисного крему. Ще в давні часи почали захищати шкіру від сонця. Наприклад, у давніх єгиптян був лосьйон від засмаги, щоб підтримувати світлу шкіру. Зараз вже відомо, що ультрафіолетове проміння — серйозна загроза для здоров'я, адже надмірне перебування на сонці може спричинити навіть рак шкіри.

Всесвітній день інтер’єру і День дизайнера інтер’єрів


Подія була започаткована Міжнародною фередацією архітекторів та дизайнерів інтер'єру 2004 року. А саму федерацію утворили ще 1963 року. Варто зазначити, що інтер'єр дуже важливий для людини, адже він допомагає створити атмосферу для комфортного та здорового життя.

Цього дня народилися:

1859 рік — український актор і режисер, театральний діяч, засновник Народного театру в Києві Панас Саксаганський;
1871 рік — український народний поет-сатирик Крупій Андрій Іванович;
1877 рік — український літературознавець Лазаревський Гліб Олександрович.


 

26 травня

Всесвітній день лінді-хоп


Всесвітній день лінді-хопЛінді-гоп — афроамериканський танець, який з'явився в Нью-Йорку в 1920-30 роках. Поєднував в собі елементи сольних та партнерських танців, використовуючи імпровізацію та рухи афро-американських танців. Свято було встановлено на честь дня народження Френкі Меннінга, який народився 26 травня 1914 року у Флориді, переїхав в дитинстві в район Гарлем (Нью-Йорк), де став зіркою танців.

День Бермудських островів


На Бермудських островах ця дата є національним святом. Святкують проведенням параду в Гамільтоні, а також автомобільними перегонами з західного до східного краю острова. Традиційно саме в цей день місцеві жителі вперше в році виходять в море, а шорти-бермуди починають носити як діловий одяг.

Всесвітній день Дракули


Дата святкування обрана на честь виходу першого роману Брема Стокера під назвою «Дракула», що відбулось саме цього дня у 1897 році.

Європейський день сусідів


Свято яке з’явилося зовсім нещодавно, відзначають щороку в останню п’ятницю травня. Цю дату обрали для святкування у 2000 році в Парижі, як символ толерантного ставлення до тих, хто живе поруч.

Всесвітній день рудих


Вони яскраві, веселі, несуть з собою відчуття радості. Вони дійсно виглядають немов поціловані сонцем. Вони як яскрава плямка у сірому натовпі. Виявляється рудоволосих людей на землі не так багато, тільки 2-3% від усього населення планети. Вчені також стверджують, що цей відсоток щороку зменшується.

Цього дня народилися:

1053 рік — великий князь київький, князь чернігівський і переяславський Володимир Мономах;
1936 рік — український письменник і публіцист Віталій Коротич;
1964 рік — американський співак і рок-музикант, прадід якого був корінним киянином Ленні Кравіц.


 

25 травня

День державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації


ab241d3f-1780eda5878434a618a680c07dc4a7aeЦе свято символізує розвиток власної історії і традицій, зміцнення безпеки країни. Як одна із складових системи управління державою, служба забезпечує її стійкість, захищеність державних електронних інформаційних ресурсів та інфраструктури, створює безпечні умови обігу важливої інформації, успішно реагує на загрози у кіберпросторі, надійно протидіє ворожим технічним розвідкам, підтримує функціонування національного радіочастотного ресурсу.23 лютого 2006 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 3475-ІУ, згідно з яким на базі Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України створено новий державний орган — Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України (Держспецзв’язку).

День зниклих безвісти дітей


Дата була започаткована Міжнародним центром пошуку зниклих та експлуатованих дітей 2002 року. Символом події є квітка незабудка. Головна мета цього дня полягає в привернені уваги людей до гострої проблеми, залучення до активізації пошуку, підвищення поінформованості батьків щодо того, як можна захистити своїх дітей від викрадення.

День філолога


Професійне свято філологів — начитаних та освічених людей, які допомагають зберегти літературний і мовний спадок людства. Перші філологи з'явилися дуже давно. Ними вважають працівників Александрійської бібліотеки, в якій зберігалося понад 500 тисяч рукописів. Більш сучасного значення філологія набула за часів Відродження. Тоді антична культура набула статусу обов'язкового освітнього елементу. Зокрема в своєму трактаті "Бенкет" Датне Аліг'єрі підняв чимало питань стосовно літератури та мови, описував переваги народної мови над латиною та можливість перекладу віршів із різних мов без втрати гармонії.

Міжнародний день без пластику


Ця екологічна подія спрямована на підвищення обізнаності про вплив одноразового пластику на навколишнє середовище. Цього дня слід сказати "ні" пластику і відмовитися від його використання. Це буде ваш внесок у збереження природи.

Всесвітній день товару


Припадає щороку на останній четвер травня. Головна мета цієї події полягає в тому, щоб поділитися зі споживачами особливостями виробничих процесів різних товарів. Вперше почали святкувати 2018 року у зв'язку з річницею компанії Mind the Product. Ця організація ставить перед собою мету зблизити між собою споживачів і виробників різних товарів. Останні діляться своїм досвідом виробництва, розроблення та продажу товарів. Створили компанію в Лондоні 2010 року.

Міжнародний день танцю степ


Подію присвятили на честь відомого танцюриста степу Білла Робінсона. Степ — особливий жанр хореографічного мистецтва та назва танцювальних стилів, які характеризуються акцентом на роботу ніг. З'явився степ спочатку у африканській культурі, а найпопулярнішим його різновидом є чечітка. Степ є головним серед форм народних танців в таких країнах як Ірландія та Велика Британія.

Міжнародний день героїв боротьби проти тоталітаризму


Подія була започаткована Європарламентом 2019 року, а дату обрали на честь дня вбивства ротмістра Вітольда Пілецького (Польща) членами комуністичної партії (1948 рік). Головна мета дати — вшанувати пам'ять противників тоталітаризму, які ціною свого життя рятували людей з таборів.


День рушника


Вона була створена 2001 року прихильниками творчості британського комедійсного письменника Дугласа Адамса. Чому обрали саме рушник? Все просто — в одному з творів Адамса ("Путівник Галактикою") рушник є головним атрибутом для подорожування автостопом.

Всесвітній день щитоподібної залози


Дата була встановлена Європейською тироїдною організацією 2009 року. Щитоподібна залоза є органом ендокринної системи і виробляє гормони (кальцитонін, трийодтиронін і тироксин), що потрібні для функціонування організму. Порушення в роботі щитоподібної залози має тяжкі наслідки: зокрема і затримку фізичного та психічного розвитку.

Цього дня народилися:

1889 рік — український і американський авіаконструктор Ігор Сікорський;
1976 рік — ірландський актор театру і кіно Кілліан Мерфі.

 


 

24 травня

День слов'янської писемності і мови


День словянської писемності і мовиДля українців та народів Східної Європи ця дата є надзвичайно особливою. Вона має прямий стосунок до рівноапостольних Кирила та Мефодія, яких цього дня вшановують віряни. Народилися вони в Візантійській імперії. Вони стали ченцями і займалися вивченням слов'янської мови. А потім створили слов'янську абетку. Сталося це 863 року.

Всесвітній день відеоігор


Дату святкування обрали на честь офіційної презентації Ральфом Баєром та його команди першої домашньої приставки для ігор Magnavox Odyssey. Відбулося це 24 травня 1972 року. Відеогра (комп'ютерна гра) — це спеціальна програма, яка зчитується комп'ютером, телефоном чи ігровою приставкою. Сьогодні сфера відеоігор дуже розвинута.

Міжнародний жіночий день за мир і роззброєння


Цю ініціативу підтримало понад 40 країн світу. Головна мета — об'єднати жінок планети, щоб знищити насильство як метод розв'язання проблеми, поширення ідеї гуманності і мирного співіснування.

Міжнародний день тіари


Подія була започаткована після проведення заходу на честь "Сезонів успіху Барбари Беліссімо" 2005 року. Дата збігається з днем народження королеви Вікторії. Головна мета Міжнародного дня тіари — наголосити на важливості відчуття власної гідності. Адже така прикраса будь-яку жінку змусить уявити себе королевою.

Європейський день парків


Свято природи і культури, яке було започатковане організацією EUROPARC Federation 1999 року. Дату святкування обрали на честь створення у Швеції першого національного парку. Відбулося це 1909 року.

Цього дня народилися:

827 рік — православний святий, батько слов'янської писемності Кирило;
1801 рік — український греко-католицький священик, громадсько-культурний діяч, письменник, автор граматики української мови Йосип Левицький;
1881 рік — український патофізіолог, президент Академії наук України Олександр Богомолець;
1964 рік — український музикант Олег Скрипка;
1973 рік — українська співачка, громадська діячка, переможниця пісенного конкурсу "Євробачення-2004" у Стамбулі Руслана Лижичко;
1992 рік — український дослідник кириличних стародруків, історик Станіслав Волощенко.


 

23 травня

День героїв


im-geroi porokhivnytsyaІніціаторами створення такої важливої для кожного українця дати є представники ОУН (Організація українських націоналістів). Свято було створене ще 1941 року у Кракові, але спочатку святкувалося лише підпільно. Широко відомим в Україні воно стало лише 1992 року. Хоча свято не є офіційним, проте воно часто святкується на рівні самоврядних і державних організацій. Дату обрали невипадково. Саме 23 травня 1938 року в Роттердамі загинув Євген Коновалець, який був полковником Армії ОУН.

День морської піхоти України


f3bc87f4c581789b27ff3aa4bbd63330Подію започаткували 2014 року, але до 2018 року вона припадала на 16 листопада (день, коли прозвучала перша присяга службовця морської піхоти 1992 року). Перенесли професійний день у зв'язку зі святкуванням 100-річчя Української революції та днем, коли гетьман Павло Скоропадський видав указ про створення державної морської піхоти (1918). 

Всесвітній день черепахи


Подія була створена за ініціативи Американського товариства з порятунку черепах 2000 року. Головна мета цього дня полягає у тому, щоб звернути увагу людства на гостру проблему масової загибелі черепах через втручання людини у їхнє життя. На жаль, відбувається постійне забруднення територій, де вони проживають, змінюється клімат через діяльність людини, а також самі черепахи вбиваються.

Всесвітній день спортивної боротьби


Офіційно це свято почали святкувати лише кілька років тому, а дату обрали на честь першого світового чемпіонату, що відбувся 1904 року у Відні. Спортивна боротьба відома ще з давніх часів, адже вона з'явилася близько 3 тисячоліття до нашої ери. Сьогодні ісунє чимало її видів: вільна, греко-римська, японське дзюдо, самбо.


Цього дня народилися:

1878 рік — дружина Гетьмана Української Держави Павла Скоропадського Олександра Скоропадська;
1960 рік — український учений, доктор педагогічних наук Василь Шуляр.

 


22 травня

День Шерлока Холмса


f4aec4f2b6d21d2ed4b4b75d2dac9e37

 

  Обрали дату святкування на честь дня народження (1859 рік) автора, який і створив найвідомішого детектива всіх часів, Артура Конана Дойла. Життя Холмса зображене у 56 розповідях та 4 повістях. Там же йдеться про його відважного та вірного помічника доктора Ватсона. Твори вважаються класикою детективного жанру.

 

Міжнародний день біологічного різноманіття


Головна мета цього свята полягає у приверненні уваги людей на проблеми, які пов'язані зі збереженням біологічного світу. Потрібно розуміти, що саме від біологічного різноманіття залежать різні аспекти життя: якість харчових продуктів, стабільність клімату, безпечне життя кожної людини. Тому важливо стежити за збереженням різних екосистем на планеті.

Всесвітній день міських фермерів


Хоча свято це маловідоме, проте для сучасної людини дуже важливе. Міськими фермерами називають тих жителів міст, які намагаються вирощувати зелень, фрукти і овочі прямо в своїй квартирі, зближуючись з природою.

Всесвітній день готів


Неформальне свято представників досить популярної субкультури. Зародилася вона у Великій Британії та Норвегії наприкінці 70-х років XX століття на основі панк-руху. Сьогодні ж більша частина зосереджена в Америці та Європі. Готична субкультура — це протест проти культурний стереотипів, виражається вона за допомогою особливого зовнішнього вигляду, зацікавленністю готичним роком.

В цей день народилися:

1840 рік — український актор, режисер і драматург, з ім'ям якого пов'язане створення українського театру Марко Кропивницький;
1859 рік — англійський письменник, автор оповідань про Шерлока Голмса Артур Конан Дойл;
1879 рік — державний і військовий діяч, третій глава Української Народної Республіки Симон Петлюра;
1879 рік — український художник і педагог, один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва Федір Кричевський;
1919 рік — український письменник Микола Тарновський.

 


21 травня

Міжнародний день чаю


366519 1

  Офіційно свято було затверджене ініціативою ООН 21 грудня 2019 року.  Цього дня обов'язково насолодіться смачним чаєм. Сьогодні існує чимало видів цього напою. Тому кожна людина може підібрати такий, який їй найбільше до душі. 

День пам'яті жертв політичних репресій


Припадає щороку на третю неділю травня. На території Радянського Союзу у 1937 роки був розгорнутий "великий терор" за ініціативи Сталіна і всієї керівної верхівки влади. На території сучасної України в той період були винищені представники інтелігенції, відбувалося поширення антинаціоналістичних ідей. Пам'ятну дату створив президент України Віктор Ющенко в травні 2007 року.

Всесвітній день медитації


Хоча свято і неофіційне, проте досить актуальне сьогодні, коли поширений швидкий темп життя. Медитація з'явилася дуже давно. Ще 1500 року до нашої ери народ Індії записав інформацію про цю цікаву практику. В той час і зараз медитація вважається невід'ємною частиною східних релігій.

Всесвітній день культурного різноманіття в ім'я діалогу та розвитку


Започаткувала свято Організація Об'єднаних Націй 2002 року. Головна мета цього свята полягає в тому, щоб підвищити обізнаність суспільства про необхідність і важливість культурного різноманіття.

День пам'яті тих, хто помер від СНІДу


Подія була започаткована Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Головна мета її — нагадати про серйозність цього захворювання, залучити суспільство до вчасної терапії ВІЛ-інфекції, наголосити на важливість приділення уваги профілактичним заходам вірусу імунодефіциту людини.

Міжнародний день космосу


Ідея створення свята належить американському космонавту Енді Томасу, а його унікальність полягає в тому, що воно було створене не на землі, а в космічному просторі.


В цей день народилися:

  427 рік — грецький філософ-ідеаліст, учень Сократа й учитель Арістотеля Платон;
1857 рік — видатний український вчений, фізик-теоретик, експериментатор Микола Пильчиков;
1895 рік — український художник-примітивіст лемківського походження Никифор Дровняк;
1929 рік — український скульптор Еммануїл Мисько;
1952 рік — українська поетеса, перекладачка Леся Степовичка;
1969 рік — український журналіст і громадський діяч Георгій Гонгадзе.


20 травня

День перекладача жестової мови


60527677 1021711024706892 7365936670044061696 n

 

  Започаткований він був Українським товариством глухих 2009 року. Завдяки сурдоперекладача люди, які позбавлені слуху, можуть навчитися мови і отримати інформацію (наприклад, новини).

 

 

День банківських працівників в Україні


Подія була започаткована президентом Леонідом Кучмою 6 березня 2004 року. Сама ж банківська система в сучасній Україні зародилася 1991 року. Головна мета цього дня полягає в наголошенні важливості банківської справи для розвитку державної економіки.

День науки в Україні


Подія була започаткована президентом Леонідом Кучмою 14 лютого 1997 року. Цього дня традиційно ушановують наукових співробітників за їхній величезний внесок у розвиток наукової діяльності країни.

Всесвітній день бджіл


Свято було започатковане ООН 2017 року, а ініціатором виступила Словенія. Дату святкування обрали невипадково. Насамперед, 20 травня 1734 року народився один з перших бджолярів Антон Янш, а ще саме наприкінці травня спостерігається підвищена активність цих комах.

Всесвітній день травматолога


Ці лікарі виконують дуже важливу роль, яка полягає у лікуванні різноманітних травматичних пошкоджень, ран, захворювань, які з ними пов'язані. Зародилася травматологія завдяки грецькому лікарю Гіппократу, якого вважають батьком медицини. Цікаво, що він навіть розробив метод вправлення вивиху, який відомий до нині.

Всесвітній день метролога


Започаткував подію Міжнародний комітет мір і ваг 1999 року. Дату святкування обрали на честь дня, коли була затверджена Метрична Конвенція (саме вона встановила міжнародну систему вимірювань). Це відбулося 1875 року.

Всесвітній день скандинавської ходьби


Спортивне свято припадає щороку на третю суботу травня. Скандинавська ходьба — фізична активність, яка полягає у використанні спеціальних палиць, які чимось нагадують лижні. Такі вправи допомагають позбутися зайвої ваги, підвищити витривалість. Виникла скандинавська хода ще в давні часи, але тоді палиці слугували скоріше опорою паломників і чабанів.

Всесвітній день віскі


Святкують щороку в третю суботу травня. Хоча це свято і неофіційне, проте досить популярне серед любителів цього напою. Започаткував його Блер Боумен 2012 року. А до створення окремого дня його підштовхнуло свято День святого Патріка, під час якого ірландці п'ють традиційне пиво.

Всесвітній день боротьби з аутоімунним артриром


Ця щорічна подія несе в собі важливу мету — підвищити обізнаність про стани аутоімунного артриту, а також надати допомогу тим людям, які з цим захворюванням живуть. Символом цього дня є стрічка фіолетового та синього кольорів.

День свободи культури


Свято пропагує концепцію вільної культури і щороку відбувається в третю суботу травня. Головна мета — поінформувати світову громадськість про переваги заохочення і прийняття вільної культури. Термін популяризував Лоуренс Лессіг 2004 року. Він є видатним діячем руху за вільну культуру, що бореться за створення вільно доступного мистецтва.

Цього дня народилися:

1844 рік — живописець, педагог Микола Мурашко;
1922 рік — український письменник Іван Чендей;
1930 рік — український професор, музикознавець, голова секції мистецтвознавства ЗНЦ НАНУ Стефанія Павлишин;
1946 рік — американська акторка та співачка Шер (Шерилін Саркісян ля П'єр, по чоловікові — Шер Боно);
1973 рік — українська письменниця Наталка Сняданко.

 

 


 

19 травня

 

День сімейної медицини

43314-1920Важлива подія для українців, адже процес реформування медицинської системи потребує чималої підтримки. Важливо підкреслити потребу у розвитку медицини, підтримувати лікарів сімейної практики, покращувати стандарти надання медичної допомоги. Свято було створене за ініціативою Кабінету Міністрів України та указу президента України 6 грудня 2017 року.

Всесвітній день сімейного лікаря


Подія присвячена важливій ролі сімейних лікарів в медичних системах країн світу, підкреслюючи їхній внесок у справу охорони здоров'я населення планети. Сімейна медицина виникла досить давно, однак вузька спеціалізація набула поширення лише в XX столітті. Наприклад, ще за часів Давнього Риму у заможніх громадян був вдома особливий раб-лікар, який повинен був лікувати господарів та членів їхньої родини, а також інших рабів у домі.

Міжнародний день віртуальних помічників


Щорічно припадає на третю п'ятницю травня. Віртуальним помічником більшість з нас користувалися хоча б раз у житті. Він сильно спрощує життя сучасної людини, адже допомагає планувати день, шукати потрібну інформацію чи організовувати справи. Віртуальні помічники спочатку були створені спеціально для військових. Американський інститут SRI International розпочав їхнє розроблення 2005 року. 2010 року світ побачив масовий варіант завдяки компанії Apple.

Всесвітній день боротьби з запальними захворюваннями кишечника


Подія була започаткована Європейською асоціацією хворих на виразковий коліт і хворобу Крона. Головними символами цього дня є фіолетова стрічка і взагалі фіолетовий колір. Ним підсвічують цього дня знамениті архітектурні пам'ятки.

Міжнародний день боротьби з гепатитом


Дата була започаткована Міжнародним альянсом боротьби з гепатитом 2008 року. Гепатитом називають інфекційне захворювання печінки, яке викликане одним з вірусів гепатиту. Може бути різного виду — А, B, C, D, E. Хвороба часто переігає безсимптомно, але найпоширенішими симптомами є нудота, порушення роботи печінки, слабкість, жовтяниця, потемніння сечі.

Цього дня народилися:

1889 рік — український літературний критик, літературознавець і перекладач Микола Євшан;
1912 рік — український живописець Гаврило Глюк;
1941 рік — український археолог, доктор історичних наук, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Олег Приходнюк;
1989 рік — український музикант Позитив.

 

 

 


 

 

18 травня

День вишиванки


281957430 378436684313600 3153732466152322564 nСвято щороку припадає на третій четвер травня. Зазвичай цього дня українці одягають вишиванки, які є традиційним одягом нашого народу. Так вони вшановують культурні традиції своїх предків. Ще від незапам'ятних часів українці носили вишиванки. Вважається, що вони з'явилися в гардеробі у представників трипільської культури, яка вважається найбільш розвинутою і загадковою. Орнаменти на уламках глиняних виробів часів Трипілля дуже схожі на орнаменти вишиванок.
У скіфських племен також були вишиті сорочки, що підтверджують археологічні знахідки VI століття. На думку істориків вони слугували свого роду оберегом в бою. Своєї розкоші вишивка набула за часів Київської Русі. Священники і знать мали одяг, який був вишитий срібними та золотими нитками. За часів Запорізької Січі невід'ємною частиною одягу козаків також була вишита сорочка.

День резервіста в Україні


Молоде професійне свято, яке було створене президентом України Петром Порошенком 19 квітня 2019 року. Головна його мета — подякувати резервістам ЗСУ за готовність будь-якої миті захищати рідну Батьківщину.

День боротьби за права кримськотатарського народу


Ця дата важлива для всього українського народу, адже киримли протягом багатьох століть були нашими сусідами і також зазнавали утисків під час панування спочатку Російської імперії, а потім і Радянсього Союзу. 2014 року Росія незаконно окупувала Кримський півострів, але весь світ продовжує вважати його частиною України. Подію встановили 12 листопада 2015 року.

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу


Важлива дата була встановлена 16 травня 2014 року. Радянська влада роками звинувачувала кримських татар у дезертирстві, хоча не мала доказів тому. Тому, начебто за державну зраду, Йосип Сталін наказав депортувати корінне населення Криму на схід. За радянських часів було депортовано близько 200 тисяч киримли, внаслідок чого загинуло близько 30 тисяч.

Міжнародний день музеїв (ЮНЕСКО)


Започаткували свято 1977 року під час засідання Міжнародної ради музеїв. Наразі подія популярна в 150 країнах світу. Від 1992 року обирають певну тему свята для організації заходів. Часто вони тривають до місяця.

Всесвітній день обізнаності про доступність

Доволі молоде IT-свято, яке святкується кожного третього четверга травня. Подія була започаткована 2011 року американським розробником Джо Девоном.

День надсилання електронної вітальної листівки

Головна мета цього дня полягає в тому, щоб надихнути людей використовувати електронні вітальні листівки для вираження щирих почуттів, побажань та привітань. Вперше електронні вітальні листівки набули популярності в 1990-х роках. Перші часто нагадували паперові аналоги, однак були створенні в цифровому вигляді. Першим у світі веб-сайтом для надсилання електронних листівок став The Electric Postcard. Його створила Джудіт Донат наприкінці 1994 року. Спочатку він був не дуже популярним, але до весни 1996 року понад 1,7 мільйона листівок в світі було надіслано за допомогою цього сервісу.


Цього дня народилися:

1048 рік — перський і таджицький поет, математик і філософ Омар Хаям;
1877 рік — український військовий діяч, член УЦР, генерал-хорунжий Армії УНР Пилькевич Олександр Меркурійович;
1920 рік — Папа Римський Іван Павло II;
1995 рік — українська поетеса, волонтерка, військовослужбовиця Збройних сил України, учасниця російсько-української війни Ярина Чорногуз.

 


17 травня 

День народження Інтернету


День народження ІнтернетуСаме цього дня 1991 року в світі ухвалили єдиний стандарт World Wide Web. Інтернет — надзвичайно широка технологія, яка постійно змінюється, тому неможливо визначити одну людину, яка б було його винахідником. Цікаво, що деякі вчені, зокрема Нікола Тесла, висували ідеї створення всесвітніх інформаційних систем задовго до появи сучасних можливостей. Роботу над проєктом World Wide Web почав 1989 року Тімоті Бернерс-Лі, який працював в Європейській організації ядерних досліджень. Це — система гіпертекстових веб-сторінок чи "всесвітня павутина". Звичної для нас форми онлайн-світ набув 17 травня 1991 року, коли і було прийнято єдиний стандарт для всіх веб-сторінок в Інтернеті. Тоді ж з'явився і перший веб-сайт.

Всесвітній день пульмонолога

Подія була започаткована 1997 року. Пульмонологи — лікарі, які відповідають за здоров'я легень і дихальних шляхів. Цього дня потрібно подякувати медикам за їхню нелегку працю. Також метою свята є поширення інформації про небезпеку пульмонологічних захворювань.

Всесвітній день електрозв'язку та інформаційного суспільства


Започаткована подія була Організацією Об'єднаних Націй 27 березня 2006 року (хоча від 1969 року існувало інше міжнародне свято День електрозв'язку). Обрали дату невипадково. Саме цього дня 1865 року у Парижі відбулося укладання першої Телеграфної Угоди та заснування Телеграфного Союзу.

Цього дня народилися:

1929 рік — режисер, народний артист України Борис Шарварко;
1981 рік — солдат Збройних сил України, відзначився під час російського вторгнення в Україну. Герой України Микола Цюрик.

 


 

16 травня

Міжнародний день мирного співіснування

Mizhnarodnyy-den-myrnoho-spivisnuvanniaПодія була започаткована 2017 року ООН. Головна її мета полягає в залученості суспільства до миру, єдності, солідарності, терпимості, що сприяє розвитку країн і досягненню гармонії. До цього дня зазвичай організовуються різноманітні тематичні заходи для населення.

День носіння фіолетового на знак миру


Веселе і позитивне свято, яке націлене на те, щоб показати прибульцям з інших планет, що людство для них не ворог. Щоб долучитися до святкування, потрібно всього лише вдягнути аксесуари чи будь-яку річ фіолетового кольору.

Міжнародний день поінформованості про целіакію


Започаткувала цей день Європейська асоціація хворих на целіакію. Це захворювання кишківника, яке виникає через пошкодження ворсинок тонкої кишки, тому людина не може вживати продукти, які містять глютен. Головна мета дня — підвищити поінформованість про целіакію.

День біографів


Дату святкування обрали на честь зустрічі Семюела Джонсона, який був біографом і лексикологом, з письменником Джеймсом Босуеллом, що відбулася 1763 року.

Міжнародний день світла


Подія була встановлена ЮНЕСКО 14 листопада 2017 року. Дату обрали на честь першої вдалої роботи лазера Теодора Маймана, що відбулася 1960 року. Головна мета полягає в приверненні уваги людства до значення світла як в звичайному житті, так і в культурному, науковому, мистецькому.

День морської мавпи


Нестандартна і дуже цікава подія. Морську мавпу задносять до ракоподібних, а зовні вона чимось нагадує креветку. Хоча ця істота відрізняється крихітними розмірами (до 5 мм), вона є важливою частиною екосистеми, розповсюджуючи тепло і поживні речовини.


Цього дня народилися:

1718 рік — італійська математикиня та філософиня Марія Ґаетана Аньєзі;
1817 рік — український історик, поет-романтик, мислитель, громадський діяч Микола Костомаров;
1856 рік — український етнограф і фольклорист Микола Колцуняк;
1895 рік — український письменник, поет, перекладач Тодось Осьмачка;
1936 рік — український художник, графік, ілюстратор Микола Грох;
1994 рік — український репер, засновник і фронтмен гурту "Kalush" Олег Псюк.

 


 

15 травня

Міжнародний день сім'ї


304769 1Свято було створене за ініціативою Організації Об'єднаних Націй. Перед сучасними сім'ями, незалежно від країни проживання, встає чимало проблем (побутових, матеріальних, житлових). Приділяти особливу увагу цим викликам почали ще в 1980-х роках. Так 1983 року Комісія соціального розвитку ООН звернулася до Генерального секретаря організації з проханням підвищення обізнаності громадськості про труднощі і потреби сімей. Цей день — прекрасна можливість приділити особливу увагу своїй сім'ї, привітати найближчих родичів, провести час разом.

День обізнаності про гіперемезис вагітних


Головна мета цього дня — поширити інформацію про ранкову нудоту, яку називають гіперемезисом вагітних. Цей стан призводить до блювання і може викликати зневоднення, втрату ваги, інші ускладнення. Тому в цей період жінки потребують особливої підтримки, як психологічної так і медичної.

Міжнародний день обізнаності про метод
"кенгуру" у виходженні недоношених дітей


Він присвячений популяризації і підвищенню обізнаності про важливість догляду за новонародженими і, особливо, недоношеними дітьми за допомогою "кенгуру". Цей догляд є методом утримання немовляти у контакті "шкіра до шкіри" з їхніми опікунами чи батьками. Ця практика має чисельні переваги. Зокрема, покращується зв'язок між дитиною і опікуном, підвищується фізіологічна стабільність тощо.

Міжнародний день обізнаності про мукополісахаридоз


Це рідкісне генетичне захворювання, яке виникає внаслідок відсутності чи неправильної робити ферментів, що необхідні для розщеплення складних цукрів (глікозаміноглікани).

Міжнародний день відмовника від військової
служби за переконаннями совісті


Подія з'явилася після реабілітації дезертирів Бундестагом (парламент Німеччини). Вона відбулася саме цього дня 1997 року. Головна мета цього дня в приверненні уваги суспільства до труднощів тих людей, які не вступають до армії через моральні або релігійні погляди.

Міжнародний день захисту клімату


Дата була встановлена за ініціативою ООН. Головна мета цього дня полягає в приверненні уваги людства до погіршення кліматичного стану, а також в необхідності пошуку методів усунення загрози через підвищення поінформованості всіх жителів планети.

В цей день народилися:

1856 рік — американський дитячий письменник, автор серії казок про країну Оз Френк Баум;
1873 рік — український державний, політичний і громадський діяч, військовик, Гетьман Української Держави Павло Скоропадський;
1972 рік — український художник, фотограф, колекціонер, краєзнавець, меценат Володимир Козюк;
1973 рік — офіцер МВС України, учасник війни на Донбасі Андрій Тетерук.


14 травня

Міжнародний день матері


maxresdefaultДень присвячений вшануванню матерів і бабусь, чи жінок, які їх замінювали. Свято бере свій початок у США, де воно було створене ще 1908 року. З тих пір святкування набуло широкої популярності в усьому світі. Традиційно діти дарують своїм матерям подарунки, теплі слова привітань, квіти. В Україні є свій День матері, який щорічно припадає на другу неділю травня. 2023 року це також 14 травня. Свято на території нашої країни було створене 1928 року, хоча перше святкування відбулося у канадській діаспорі.

День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

 

Пам'ятну дату було встановлено постановою Верховної Ради України від 02 лютого 2021 року на знак поваги до українських Праведників народів світу та інших рятівників євреїв, які з ризиком для свого життя та життя рідних допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту.
У 1939–1944 роках, під час нацистської окупації території України, відбулося масове знищення євреїв, що входить у трагедію Голокосту. Українські події окремі історики називають «Голокостом від куль».
На окупованій території України допомога євреям була набагато небезпечнішою, аніж в країнах Західної Європи, окупованих нацистською Німеччиною. Гітлерівці карали не тільки ту людину, яка допомагала, але й усю її родину.
Попри всі можливі наслідки, в надзвичайно складних умовах тисячі українців рятували євреїв від знищення нацистами. Вони робили їх членами своїх родин, шукали нові документи, давали тимчасовий притулок, їжу, допомагали втекти від переслідування. Пізніше увесь світ дізнається про героїчні вчинки Праведників народів світу.

 

День поширення інформації про травми спинного мозку


Вони можуть бути спричиненими різними факторами, в тому числі і нещасними випадками, генетичними розладами, різноманітними хворобами. Такі травми можуть серйозно вплинути на якість життя людини і спричинити когнітивні, сенсорні, фізичні порушення.

День народження вазеліну


Саме цього дня 1878 року американський хімік Роберт Чезбро отримав патент на свій винахід і заснував торгову марку. Першими на липучу речовину, яка утворюється під час видобування нафти, звернули увагу саме американці. Вони помітили її пом'якшувальні властивості. Ця мазь допомагає швидко справитися з опіками, пораненнями, запаленнями, сухістю шкіри.

В цей день народилися:

1627 рік — гетьман Війська Запорозького Петро Дорошенко;
1871 рік —український письменник, поет, майстер експресіоністичної новели, громадський діяч, політик Василь Стефаник;
1920 рік — українська політична діячка, журналістка, співорганізаторка Червоного Хреста УПА Ярослава Стецько;
1975 рік — український музикант, вокаліст, лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук.

 

 


 

 

13 травня

Всесвітній день кульбаби


0300sclp-d6a9-1200x630Приблизно в цей період починають квітнути ці яскраві рослини. Хоча перші кульбаби часто з'являються ще в квітні, а в травні жовті квіти змінюються на білі пухнасті кулі з насінням. Корінь кульбаби широко застосовують у науковій медицині. Його додають до складу відварів, що лікують захворювання травної системи. А ще кульбаба володіє кровоочисним, сечогінним, жовчогінним ефектом. На латині ця квітка називається Taraxacum, що означає "лікування очей".

Міжнародний день хумусу


Подія була започаткована 2012 року Беном Ленгом. Хумус готують з турецького гороху (нуту), оливкової олії, тахіні (кунжутна паста), лимонного соку і різних спецій. Найбільше поширена страва в країнах Ближнього Сходу, а в Ізраїлі навіть вважається національною. З'явився хумус ще в давні часи, хоча невідомо конкретне місце його створення.

Всесвітній день техніки для майбутнього


Головна мета цієї дати полягає в приверненні уваги людства до важливості технологічного розвитку, підвищення поінформованності щодо технологій майбутнього.

Міжнародний день вітряка


Щороку припадає на другі вихідні останнього весняного місяця. Національним святом цей день вважається в Нідерландах. Там його створили ще на початку 2000-х років. Згодом святкування поширилося і на інші країни. Вперше вітряні млини з'явилися в Стародавній Персії, а далі вже перейшли в Середньовічну Європу. В Україні також будували вітряки. Ставили їх на полях і на узбіччях доріг.

Всесвітній день справедливої торгівлі


Щороку припадає на другу суботу травня. Свято було запроваджене Всесвітньою асоціацією справедливої торгівлі, щоб підтримати суспільний рух за дотримання міжнародних стандартів товарів, особливо тих, які є експортною продукцією з держав, які розвиваються.

Всесвітній день птахів, які мігрують


Припадає щороку на другу суботу і неділю травня. Свято заснували орнітологи з лабораторії Корнелла в США. Вони запропонували таку цікаву подію ще 1993 року. Передумовою для святкування виступила Міжнародна конвенція захисту птахів, яку прийняли 1906 року.

День народження застібки-липучки


Саме цього дня 1958 року Жорж де Местраль, вчений зі Швейцарії, отримав патент на цей винахід. Якось Местрель гуляв у лісі зі своїм псом на повідку і до тканини приліпилися лопухи, які підштовхнули вченого створити липучку. Така застібка дуже проста у використанні. Тому її часто використовують під час створення одягу і взуття для військових, дітей, медиків тощо.

Цього дня народилися:

1849 рік — український письменник, прозаїк та драматург Панас Мирний;
1937 рік — американський письменник-фантаст польського походження Роджер Желязни;
1963 рік — український журналіст і громадський діяч Олександр Кривенко;
1972 рік — український актор Назар Стригун;
1975 рік — український хокеїст Олександр Матвійчук;
1979 рік — український футболіст В'ячеслав Шевчук;
1986 рік — англійський актор, модель та музикант Роберт Паттінсон.

 


 

12 травня

Міжнародний день медичних сестер


1589268911 12 05 vitannya z dnem medichno- sestriЦя професія з'явилася значно раніше, ніж отримала свою сучасну назву. В період Київської Русі за хворими й немічними доглядали здебільшого послушниці в монастирях. Проте в X столітті княгиня Ольга відкрила першу лікарню, в якій саме жінки доглядали за пацієнтами. В Європі обов'язки медичної сестри теж були суто чоловічою справою. Але цей стереотип змінила відома британка Флоренс Найтінгейл, яка народилася в доволі заможній родині саме 12 травня 1820 року. Тому подія святкується 12 травня. 

Міжнародний день поширення інформації про хронічні імунологічні та неврологічні захворювання
(International Awareness Day for Chronic Immunological and
Neurological Diseases)


До них, зокрема, належать синдром хронічної втоми, фіброміалгія тощо. Дату події обрали на честь дня народження Флоренс Найтінгейл, яка була сестрою милосердя і мала таке захворювання. Започаткували її 1992 року, а символом обрали стрічку блакитного кольору.

Всесвітній день обізнаності про фіброміалгію


Фіброміалгією називається хронічний стан людини, під час якого вона страждає на поширений біль в окремих ділянках тіла, він також супроводжується гіперчутливістю до тиску. Додатковими симптомами можна назвати: підвищену втомлюваність, розлади сну, проблеми з роботою кишківника, оніміння кінцівок, парестезію. Досі лікарі не виявили остаточну причину виникнення фіброміалгії. Пов'язують це захворювання з психологічними факторами, генетикою тощо.

День екологічної освіти


Завдяки започаткуванню цієї дати виховується поважне ставлення до природи, а ще встановлюються причинно-наслідкові зв'язки між діями людини й незворотними наслідками для природи.

Міжнародний день обізнаності про міалгічний енцефаломієліт


Це досить складна і виснажлива хвороба, яка уражає велику кількість людей по всьому світу. Також вона відома як синдром хронічної втоми. Людина, хвора на міалгічний енцефаломієліт, відчуває постійну втому, яку неможливо зняти навіть під час відпочинку.

Цього дня народилися:

1820 рік — англійська медсестра, засновниця перших у світі курсів сестер милосердя Флоренс Найтінгейл;
1865 рік — громадська діячка, перша лікарка-українка на Галичині Софія Окуневська-Морачевська;
1924 рік — український державний і громадський діяч, учений-агроном, письменник і публіцист Федір Моргун;
1936 рік — український живописець, заслужений художник України, лауреат Шевченківської премії Іван Марчук;
1936 рік — українська естрадна співачка та акторка Юлія Пашковська;
1982 рік — український хокеїст Віталій Доніка.


 

11 травня

День очікування Мері Поппінс


мери попинсОсобливе значення ця дата має для жителів Англії. Цього дня вони не зачиняють двері на ніч, щоб до них могла зайти Мері Поппінс і випити традиційний чай з печивом. Існує думка, що няня-чарівниця завжди приносить із собою тепло, адже в цей момент холодний північний вітер змінюється на південний. З цього дня вже встановлюється тепла погода. Вигадала Мері Поппінс письменниця Памела Треверс. Їй навіть встановили скульптуру в парку австралійського міста Ешфілд.

Всесвітній день обізнаності про его


Свято було створене 2018 року за ініціативи неприбуткової громадської організації Ego Awareness Movement (Рух обізнаності про его). Головна мета цієї цікавої дати — допомогти людям, які страждають через егоїзм. З першого погляду здається, що егоїзм — це просто жити задля себе, робити те, що тобі хочеться і не задумуватися про інших. Але за словами фахівців з душевного здоров'я, егоїстична поведінка не може приносити людині щастя. Навіть якщо вона дає їй задоволення, то лише короткомірне.

Цього дня народилися:

1720 рік — німецький барон, історична особа і літературний персонаж Барон Мюнхгаузен;
1904 рік — іспанський художник-сюрреаліст Сальвадор Далі;
1963 рік — британська акторка Наташа Річардсон.

 


 

10 травня

Всесвітній день руху для здоров'я

9b9551 a9c609fdc1d34191aceb0af68a664286 mv2Здавна людству відомо, що рух подовжує життя, а його відсутність негативно впливає на організм. Малорухливий спосіб життя називають гіподинамією. За гіподинамії погіршується обмін речовин, що викликає зниження функцій ЦНС, падіння діяльності гормональної системи тощо. Тому головною метою цього дня є спонукати людей до фізичної активності.

Щорічна глобальна ініціатива Всесвітній день руху для здоров'я фінансується ВООЗ з широким залученням громадських організацій. Свято було запроваджено в суботу 10 травня 2003 року, а ініціаторами створення стали держави-члени ВООЗ.

День довіри своїй інтуїції

Головна мета цього дня — спонукати людей дослухатися до свого внутрішнього голосу, довіряти інстинктам. Інтуїцією називають вміння зрозуміти щось негайно, без необхідності свідомого міркування. Завдяки цьому потужному інструменту, люди приймають рішення, вирішують різноманітні проблеми та орієнтуються в життєвих труднощах.

Всесвітній день боротьби з системним червоним вовчаком

Був запроваджений 2004 року. Системний червоний вовчак — аутоімунне захворювання, яке вражає приблизно 50 людей із 100 тисяч. В зоні ризику перебувають жінки віком від 16 до 55 років та вагітні. Захворювання уражує різні органи людини — від шкіри до ЦНС. Заразитися цією хворобою неможливо, вона виникає внаслідок збою в роботі імунітету.

Всесвітній день господарювання

Присвячений він оцінці роботи професіоналів з управління об'єктами, які відіграють вирішальну роль у забезпеченні безпеки, стійкості та ефективності будівель і інфраструктури. Ця сфера вважається складною та відповідальною, вимагає високого рівня знань, професіоналізму і навичок.

Цього дня народилися:

1916 рік — українська художниця Алла Лисянська;
1961 рік — український поет і видавець, власник і директор видавництва А-ба-ба-га-ла-ма-га Іван Малкович;
1980 рік — солдат Збройних Сил України, учасник російсько-української війни, Герой України Олександр Мацієвський.

 


9 травня

День Європи

Без названияВін присвячений єдності країн Європи, миру та солідарності. Інша назва свята — День декларації Шумана. Історично існує одразу два дня Європи. Перший припадає на 5 травня і був створений на честь заснування Ради Європи 1949 року. Другий (9 травня) вшановує подію 1950 року, коли країни-учасниці вперше запропонували створити Європейський союз. Затвердили це рішення декларацією Шумана (тодішній французький міністр закордонних справ). Це було об'єднання вугільної та металевої промисловостей Франції та Німеччини.

День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. 

Цього дня прийнято вшановувати пам'ять всіх тих, хто віддав своє життя під час боротьби з нацизмом. Основним символом Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні є квітка червоного маку.

 

В цей день народилися:

1871 рік — український фольклорист, етнограф, літературознавець, видавець, академік Української академії наук Володимир Гнатюк;

1890 рік — український військовий і політичний діяч, Президент УГВР Кирило Осьмак;

1906 рік — український актор театру і кіно, актор Київського театру російської драми ім. Лесі Українки Ячницький Аполлон Володимирович;

1918 рік — український актор Микола Панасьєв;

 

1995 рік — український телеведучий, журналіст, диктор, актор дубляжу Віктор Дяченко.

 

 


 

 

8 травня

День пам'яті та примирення


dd42c0ecf1f4d9ee35566ef65baa08e6Головна мета цієї пам'ятної дати полягає в тому, щоб нагадати про невинних жертв Другої світової війни, про жахливі воєнні злочини, які були скоєні нацистами. Цей день було створено, щоб вшанувати дві найважливіші речі. Пам'ять — щоб не забувати мільйони людей, які загинули. Та примирення — щоб всі країни, які брали участь у цій війні, примирилися і більше не починали воєн. На жаль, українцям знову доводиться боротися за право свого існування, яке на цей раз заперечують росіяни.
Дату Дня пам'яті та примирення святкують 8 травня не випадково. Саме цього дня 1945 року було підписано Акт про капітуляцію тодішнього агресора — Німеччини. Подія отримала свою назву 2004 року під час 59-го з'їзду Генасамблеї ООН.

 

Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця


Святкову дату обрали на честь дня народження Анрі Дюнана — він був суспільним діячем Швеції та засновником Червоного Хреста. А ще він став першим лауреатом Нобелівської премії миру. Спочатку свято носило назву "День Червоного Хреста", а нова назва з'явилася 1984 року. Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця заснували 1963 року. На сьогодні він об'єднує понад 17 млн. співробітників та добровольців в усьому світі.

День вільної торгівлі


Цю подію було створено для просування і захисту політики вільної торгівлі і переваг, які вона може принести економікам в усьому світі. Його основна мета полягає в тому, щоб підвищити обізнаність та сприяти прийняттю вільної торгівлі в усіх країнах світу.

Міжнародний тиждень коучингу


Його запропонував створити Джері Удельсон, який є сертифікованим майстром-коучом з США. Цей тиждень є глобальною ініціативою Міжнародної федерації коучингу. Його головна мета — донести значення коучингу як засобу професійного чи особистісного розвитку.

Всесвітній день меланоми


Припадає на другий понеділок травня. Меланомою називають злоякісну пухлину шкірного покриву. Щорічно кількість хворих на цей рак збільшується через посилення сонячного опромінення, адже руйнується озоновий шар. Тому основна мета цього дня — нагадати людям про необхідність використання захисту шкіри.

Всесвітній день віслюка


Ініціатором створення такого надзвичайного свята став Разик Арк. Він якось помітив, що ніхто ніколи не вшановував цю тварину, а вона докладає чимало зусиль, щоб допомагати людям. 2018 року Разик створив групу в Фейсбуці, в якій запропонував відстежувати життя віслюків по всьому світі. Цю концепцію підтримали ЗМІ. Наприклад, у Daily Express розмістили статтю про 10 фактів з життя віслюків. Ці заходи і стали початком створення Всесвітнього дня віслюка.

В цей день народилися:

1884 рік — американський президент Гаррі Трумен;
1917 рік — видатний український художник-сценограф, педагог Данило Лідер;
1952 рік — український педагог, доктор педагогічних наук Олег Михайличенко;
1962 рік — український письменник, лауреат малої Шевченківської премії 1997 року Олесь Ульяненко.

 

 


 

7 травня

Всесвітній день веселощів


Vsesvitniy-den-veseloshchiv-Подія щороку відбувається в першу неділю травня. Автором вважається доктор Мадан Катарія, який був провідним сімейним спеціалістом в Катарі (Індія). Він також створив незвичайну "йогу сміху". Прихильники цієї нетрадиційної течії психотерапії щиро вірять, що можна досягти неабиякого фізіологічного та психологічного ефекту, якщо навмисно сміятися.

Міжнародний день світанкового хору


Щорічна подія, яка завжди припадає на першу неділю травня. Люди в усьому світі прокидаються рано, щоб послухати симфонію птахів на світанку. Саме навесні птахи співають особливо радісно та щиро. Цього дня можна оцінити дивовижні звуки, які рано вранці видають птахи. Світанковий хор — прекрасний привід розпочати свій день з чудового настрою.

День обізнаності про рак сечового міхура


Головна мета події полягає в підвищені обізнаності про рак сечового міхура. Це тип раку, який вражає слизову оболонку сечового міхура. Це один з найпоширеніших видів раку. За оцінками лише в США щороку діагностується близько 80 тисяч нових випадків.

Всесвітній день сиріт СНІДу


Подію запропонувала створити президентка благодійної організації FBX International Альбіна дю Буарура 2002 року. Її мета — привернути увагу людства до тих дітей, які залишилися без одного чи обох батьків через це захворювання.

В цей день народилися:

1711 — Девід Юм, шотландський філософ-емпірист, історик та економіст, діяч епохи Просвітництва.
1713 — Алексі Клод Клеро, французький математик, геодезист і астроном.
1833 — Йоганнес Брамс, видатний німецький композитор, піаніст, диригент.
1861 — Рабіндранат Тагор, бенгальський прозаїк, поет, драматург, композитор, Нобелівський лауреат (1913). Автор державних гімнів Індії та Бангладеш.
1885 — Микола Кащенко, український біолог.
1987 — Гжегож Пасют, польський хокеїст.

 


6 травня

День піхоти ЗСУ


ПихотаСвято було започатковане указом президента 19 квітня 2019 року. Цього дня прийнято вшановувати військовослужбовців, які роблять все можливе задля збереження української свободи та суверенітету. Дату обрали не випадково — саме цього дня 1648 року поблизу Жовтих Вод відбулася битва, в якій військо Запорізьке отримало перемогу над поляками. Ця битва увійшла в історію, тому що для козаків вона стала першою переможною у Національно-визвольній війні. А ще саме 6 травня віряни вшановують пам'ять святого Георгія Побідоносця, який є одним з покровителем української армії.

Міжнародний день дронів

Почали святкувати від 2015 року. Тоді його вперше провели в США. Засновниками стали Сара і Девід Оніл. Свято завжди припадає на першу суботу травня.

День міста Львів

Свято завжди припадає на першу суботу травня. Визначити, чому саме ця дата була вибрана для святкування дня міста Львів, неможливо. Вперше про Львів згадується в письмових документах 1256 року, але точно дата заснування невідома. Хоча ми знаємо, що засновником став князь Данило Галицький.

День поширення інформації про дитячий інсульт

Подія відбувається щороку в першу суботу травня. Її головна мета — підвищити обізнаність людей про ризик інсульту в дитячі роки, сприяти його ранньому діагностуванню та лікуванню. Часто інсульт вважається станом, який вражає лише літніх людей, але він також може розвинутися у дітей. Дитячий інсульт має довгострокові серйозні наслідки для здоров'я.

Всесвітній день анкілозивного спондиліту

Припадає щороку на першу суботу травня, відбувається з метою підвищити обізнаність про анкілозуючий спондиліт. Це тип артриту, який вражає переважно хребет. Анкілозивний спондиліт викликає дуже сильні болі, обмеження руху і його скутість, може навіть призвести до незворотного пошкодження хребта.

Міжнародний день проти дієти

Цього дня можна залишити всі свої думки про схуднення і дієти, щоб просто насолоджуватися першими теплими днями і розслабитися. Ідею створення такого дня подала британська феміністка Мері Еванс Янг, яка є очільницею групи "Diet Breakers" ("Руйнівники дієт"). Вперше свято відбулося 1992 року.

День розмальовки

Прості книжечки є чудовим способом самовираження, дозвілля, зняття стресу. За розфарбовування розмальовок беруться не лише діти різного віку, але й дорослі. Завдяки розмальовкам можна заспокоїтися, розвинути фантазію. Перші такі книжечки з'явилися в США 1880 року. А 1907 року була опублікована перша книжка-розмальовка з коміксами. Пік популярності розмальовки припав на 60-ті роки минулого століття.

День без домашніх завдань

Таке незвичне свято було засноване в США і для американських підлітків воно є традиційним. Засновниками стали американці Рут та Томас Рой. Вони запропонували виділити один день в році, коли б діти могли зосередитися не на шкільних завданнях, а на собі.

День безкоштовних коміксів

Улюблене свято шанувальників коміксів популярних видавництв. Припадає на першу суботу травня. Захід було створено з метою залучення уваги фанатів коміксів до продукції. Цього дня є шанс отримати комікси популярних видавництв ( Marvel, DC, IDW тощо) безкоштовно.

День пілатеса

Це міжнародне свято, яке покликане об'єднати шанувальників цієї унікальної спортивної методики з корисними і здоровими вправами, які перетворюють тренування на цікавий танок. Спортивна методика була створена Йозефом Пілатесом, який народився 9 грудня 1883 року в промисловому місті Гладбах (наразі Мьонхенгладбах) в Західній Німеччині. Він з дитинства хворів на рахіт, астму, ревматичну лихоманку. Але зміг побороти свої хвороби завдяки спеціальним вправам.

День вуличного музиканта

Подія щороку припадає на першу суботу травня. Її можуть святкувати за допомогою різних заходів — одноденного фестивалю музики чи цілого марафону музичних подій.

Всесвітній день садівництва

Це одне з найпровокаційніших та екстравагантних свят в світі. Завжди святкується в першу суботу травня, а вперше відбулося 2005 року. Цього дня поціновувачі садового мистецтва повинні всі роботи проводити в оголеному вигляді. Таким чином вони єднаються з природою.

Всесвітній день лабіринту

Припадає свято на першу суботу травня. Проєкт цього свята запропонувала міжнародна організація "Співтовариство лабіринтів", яка була заснована наприкінці XX століття, а точніше 1998 року. Для її членів лабіринт — це символ єдності, співпраці та миру.

Цього дня народилися:

1829 рік — український фольклорист, етнограф і письменник Степан Ніс;
1856 рік — австрійський лікар-психіатр, психолог, основоположник психоаналізу Зиґмунд Фрейд;
1891 рік — український військовий діяч Юрко Тютюнник;
1902 рік — мати-героїня України, усиновила 48 дітей Олександра Деревська;
1953 рік — прем'єр-міністр Великої Британії у 1997–2007 роках Тоні Блер;
1972 рік — український музикант з Рівного, лідер та вокаліст гурту От Вінта!, художник, аніматор, громадський діяч, актор і сценарист Журавель Юрій Григорович.

 

 


5 травня

Всесвітній день гігієни рук


15688712Рішення створити таку подію було ухвалене 2008 року ООН, Дитячим фондом ЮНІСЕФ та ВООЗ. Дату обрали не просто так. П'ятий день п'ятого місяця символізує пальці на руках людини. Головна мета свята – допомогти зупинити спалахи інфекційних захворювань, нагадати, наскільки важливою є гігієна рук.

День поширення інформації про апное уві сні


Апное сну – стан, за якого дихання людини уві сні переривається, що призводить до порушення режиму сну та деяких проблем зі здоров'ям. Головна мета цього дня – поширити інформацію про апное, розповісти про симптоми та варіанти його лікування, що сприяє ранньому виявленню під час діагностики.

Всесвітній день португальської мови

Понад 260 мільйонів людей у світі розмовляють португальською мовою. День був заснований Спільнотою португаломовних країн, щоб сприяти поширенню інформації про португальську мову.

Міжнародний день акушерки

Головна його мета в поширенні інформації про важливу роботу цих фахівців, адже складно переоцінити цю надзвичайно відповідальну і складну професію. Від акушерки часом залежить не лише здоров'я, але й життя новонароджених малят і молодих мам. З ініціативою започаткувати міжнародний день акушерки виступили учасниці Міжнародної конфедерації акушерок 1987 року. Організацію заснували 1919 року, а до її складу входять близько 90 об'єднань з акушерств, які представляють понад 70 країн світу.

Всесвітній день легеневої гіпертензії

Легенева гіпертензія – рідкісне захворювання легень, яке швидко розвивається і потребує вартісного лікування. В усьому світі на цю хворобу страждають понад 25 мільйонів людей. Дата була обрана невипадково. Саме цього дня понад 30 років тому вперше була зафіксована смерть дитини, яка померла саме від легеневої гіпертензії.

День карикатуристів


Дата присвячена карикатурі, яка називається The Yellow Kid. Вона була випущена 1985 року. Це популярний американський комікс, який був створений Річардом Оутко. Його публікували в газетах, а пізніше комікс навіть перетворився в кольоровий мультфільм. Комікс отримав нагороду на Міжнародній виставці карикатуристів.

Міжнародний день принцес

На жаль, достеменно невідомо, коли почали святкувати цей день, але існує легенда, що його створила маловідома принцеса Скай. Свято присвячене не лише принцесам, але й усім представницям жіночої статі. Можна потішити себе невеличким подаруночком або відвідати спа-салон.

Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю


Був створений 1992 року, а 2006 року ООН прийняла Конвенцію про права людей з інвалідністю. Головною метою цієї Конвенції є забезпечення створення продуманих умов для комфортного існування людей з інвалідністю. В Україні цей документ ратифікували 13 грудня 2006 року.

Цього дня народилися:

1836 рік – український письменник, композитор, музично-культурний діяч з Буковини Сидір Воробкевич (Данило Млака);
1864 рік – громадсько-політичний діяч, основоположник і один із засновників Української радикальної партії, засновник "Січей", голова Бойової управи УСС, член Національної Ради ЗУНР Кирило Трильовський;
1900 рік – громадський діяч, письменник, поет, публіцист, ідеолог українського націоналізму Юрій Липа;
1907 рік – українська письменниця Ірина Вільде;
1922 рік – український письменник Анатолій Дімаров;
1938 рік – український композитор Юрій Іщенко;
1988 рік – український професійний боксер, срібний призер Олімпійських ігор (2012), срібний призер чемпіонату світу (2011) Денис Берінчик.


 

4 травня

Міжнародний день пожежників


59350523 1299102370229280 4608766965379497984 oСвято було створене 1999 року. Дату обрали на честь вшанування пам'яті святого Флоріана, який вважається покровителем пожежників. Подія була створена, щоб пам'ятати вогнеборців, які трагічно загинули під час виконання своїх обов'язків 1998 року поблизу міста Лінтон, Австралія. Раптово налетів сильний вітер і полум'я з будинку перекинулося на пожежну машину, в якій у той час перебувало п'ятеро пожежників. На жаль, всі вони загинули. Ця трагедія вразила не лише Австралію, але й увесь світ.

 Всесвітній день паролів

Створити свято запропонували експерти Intel, її підтримала IT-галузь. Цей день допомагає нагадати користувачам про необхідність створення надійних паролів, які захищають особлисту інформацію в Мережі. Вперше про святкування свята заговорили 2013 року. Засновники пропонують цього дня оновити всі свої старі паролі.

День невисоких людей

Цю дату запровадили у різних країнах світу, щоб звернути увагу суспільства на те, що люди невисокого зросту також можуть досягнути високих успіхів у житті. Тривалий час найнижчою людиною у світі вважався Чандра Бахадур Дангрі, який жив у Непалі. Його зріст сягав лише 54,6 см. Виховувався Чандра у багатодітній сім'ї і ніколи не нарікав на погане самопочуття. Помер у віці 75 років від запалення легенів.

День народження складаної парасольки


Саме цього дня 1969 року виникла перша складана парасолька. Але згадки про парасольки в історичних документах з'явилися ще в XI столітті до нашої ери. Майже одночасно схожий виріб створили в Китаї, Індії та на Тибеті. Пізніше ним користувалися в Давньому Римі і Греції. Тоді парасолька була досить громіздкою і важила не менше 5 кг. Модель на той час складанню не піддавалася.

Всесвітній день щедрості


Всі заходи цього дня спрямовані на те, щоб проявити одну з найважливіших людських якостей характеру — щедрість. В них беруть участь волонтери з різних країн світу. Всі вони є небайдужими людьми, які безкорисливо допомагають іншим.

День Зоряних війн


Це важливе свято у кінематографі, адже космічна сага, яка налічує дев'ять епізодів і дві історії про головного персонажа Люка Скайвокера, вже давно стала легендарною. Дату обрали через цікавий каламбур, пов'язаний із відомим висловом з фільму "May the Force be with you" ("Хай буде з тобою сила"). Фанати стрічки інтерпретували її по-своєму: "May the fourth be with you" ("4 травня буде з тобою").

День боротьби з булінгом (День рожевої сорочки)


Подія була проголошена 2012 року Організацією Об'єднаних Націй для того, щоб всі охочі могли висловити свою позицію проти цькування (булінгу). Для цього потрібно обрати одяг рожевого, фіолетового чи синього кольорів. Ініціаторами створення дня боротьби з булінгом є Девід Шеперд і Тревіс Прайс, які запропонували таку дату ще 2007 року.


Цього дня народилися:

1852 рік — прототип персонажа Аліси з книги Льюїса Керрола "Аліса в країні чудес" Аліса Лідделл;
1889 рік — українська оперна співачка Марія Тессейр-Донець;
1890 рік — український письменник, теоретик мистецтва Микола Бурлюк;
1950 рік — український скульптор Прокопов Євген Йосипович;
1988 рік — український фристайліст Олександр Абраменко.

 

 


 

 3 травня

 

Всесвітній день свободи преси


Vsesvitnij-den-svobody-presy 0Він є приводом нагадати про необхідність поважати свободу ЗМІ та можливість обговорити журналістську професійну етику. На сьогодні існують два способи обмежити свободу преси: карати за оприлюднену інформацію або піддавати матеріал цензурі. Посада цензора з'явилася ще в Стародавньому Римі 443 року до нашої ери.
Найвідомішим прикладом жорстокої цензури в античні часи вважається смерть афінянина Сократа. Цензура в пресі розпочалася незабаром після створення друкарського верстата. Наприклад, 1501 року папа Римський Олександр VI наказав типографіям надавати всі копії матеріалів церковним органам перед їх публікацією.
3 травня також вшановують і тих журналістів, які загинули через свою професійну діяльність. 2020 року загинуло близько 50 журналістів. Водночас це все частіше відбувається не лише в зонах збройних конфліктів, але й у доволі мирних країнах.

 

День кондитера


Дата присвячена професійним кухарям, які виготовляють солодощі. Хоча може здаватися навпаки, але бути кондитером зовсім непросто. Потрібно володіти добрим почуттям запаху і смаку, мати навички навіть у скульптурі та архітектурі. А ще – розбиратися у складі харчових продуктів, умовах і термінах їхнього зберігання, вміти поєднувати різні компоненти.

Міжнародний день Сонця


Сонце є невичерпним джерелом енергії, завдяки якому сформувалася екологія планети Земля. Найважливіша мета свята – нагадати людям про ті нескінченні ресурси, які Сонце нам дає. Для довкілля його енергія не є шкідливою.

В цей день народилися:

1469 рік – політичний діяч і мислитель, державний секретар Флоренції Нікколо Мак'явеллі;
1897 рік – український режисер та актор Януарій Бортник;
1900 рік – український актор театру й кіно на характерних ролях Микола Яковченко;
1930 рік – український критик, літературознавець, перекладач Степан Пінчук.

 

 

 


 

2 травня

Міжнародний день Гаррі Поттера


0100g20w-fab7-564x476Шанувальники хлопчика, якому вдалося побороти злого чаклуна Волан де Морта, з циклу книжок авторки Джоан Роулінг, проводять цього дня читання книжок, переглядають улюблені екранізації. Свято було запроваджене, на думку поттероманів, прем'єр-міністром Великої Британії Джеймсом Кемероном 2012 року, хоча немає жодних офіційних доказів тому.

 

Всесвітній день тунця


В основному дата носить екологічний характер і була створена для того, щоб привернути увагу людства до необхідності захисту рибних господарств. Свято було проголошено у резолюціїї Генасамблеї ООН 2016 року. А співавторами проєкту стали 93 країни світу.

Міжнародний день поінформованості про цингу

Декілька століть тому це захворювання було досить розповсюдженим серед моряків і тих людей, які тривалий час позбавляли себе можливості вживати свіжі овочі та фрукти. Самі засновники події вважають її застарілою і пропонують прибрати з календаря, адже цинги як хвороби вже давно не існує. Захворювання на цингу викликає недостатня кількість в організмі вітаміну С, який міститься у свіжих овочах та фруктах, особливо цитрусових.

Всесвітній день боротьби з астмою

Від цієї хвороби в світі страждають понад 300 мільйонів людей. Раніше бронхіальну астму діагностували не так часто, а сьогодні вона перетворилася на досить розповсюджене захворювання. Цього дня проводять різноманітні акції, щоб донести людям інформацію про загрозу астми. Вперше подія відбулася 1998 року, тоді у ній взяли участь 35 країн світу. Поступово кількість держав, які приєднуються, зростає.

Цього дня народилися:

1876 рік — український вчений, публіцист, історик, письменник Мирон Кордуба;
1877 рік — український геолог і петрограф Володимир Лучицький;
1877 рік — український військовий діяч, член УЦР, командир Окремого корпусу кордонної охорони УНР, генерал-хорунжий Армії УНР Олександр Пилькевич;
1888 рік — український композитор Микола Вілінський;
1891 рік — український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, один з ініціаторів та керівників Зимових походів УНР Юрко Тютюнник;
1928 рік — український музикознавець, фольклорист, диригент, композитор Леопольд Ященко;
1933 рік — українська художниця Галина Гаркавенко;
1988 рік — український громадський діяч та підприємець Олександр Тодорчук;
1993 рік — майор ЗСУ, Герой України Кизило Андрій Олександрович.

 

 


1 травня

Міжнародний день праці


1-Mizhnarodnyj-den-pratsiЦе свято тісно пов'язане з історією простих робітників. 1877 року почалися масові страйки американських трудівників, які працювали в залізничній і металургійній галузях. Влада ці протести швидко придушила. Однак через 13 років люди знову почали виходити на вулиці, хоча протести були мирними. Основна причина тодішніх страйків — низька оплата праці. Робітники вимагали і створення спеціальної організації, яка б могла відстоювати права простих людей, які працюють.
Однак саму дату День праці пов'язують з конкретним мітингом робітників в Чикаго (США), який відбувся 1 травня 1886 року. Цього дня робочі заводів і фабрик країни зібралися на вулиці, щоб протестувати проти довгого робочого дня. Вони вимагали, щоб для них створили новий робочий графік — 8 годин на добу, а не 15-20 як тоді було прийнято.
Мітинги тривали кілька днів і 4 травня на одній з площі міста в бік поліцейських полетіла вибухівка. Внаслідок цього загинуло 7 представників правопорядку та ще півсотні постраждало. В бік страйкарів також прозвучали вистріли. Четверо загинули, а ще сімох засудили і стратили через повішання. В акціях протесту взяли участь близько 500 тисяч громадян. Згодом до страйкарів Чикаго приєдналися робітники і інших міст. 1888 року відбулося засідання національної федерації праці, на якому день 1 травня проголосили Днем боротьби за права робітників.

Міжнародний день соняшника

Ця квітка є символом гармонії між містами, які стрімко розвиваються, та природою. Свято було започатковане британським садівником Річардом Рейнолдсом 2020 року. Спочатку подія була популярною лише в Європі, але швидко розповсюдилася по всьому світу. Основний захід — висаджування цих яскравих квітів у парках та скверах для створення декору міста.

EuroMayDay

Особлива політична подія, яка спрямована проти дискримінації і нестабільності. Це європейська мережа масових рухів, що спрямовані на підвищення обізнаності про виклики, з якими може стикнутися молодь у сучасній Європі.

День порятунку носорога

Це всесвітня подія, головною метою якої є привернення уваги до критичної ситуації, що стосується носорогів, а також до дій, які допомагають зберегти їхню чисельність. Це дуже важливий день, адже в світі кожні 22 години виловлюють одного носорога. Організаціями захисту цих тварин, некомерційними організаціями, зоопарками та активістами організовуються заходи, які заохочують людей долучатися до зусиль збереження носорогів.

День коучера

Професійне свято, яке присвячене досить молодій професії. Коучери допомагають учням стати успішними, досягти в житті певної мети, сформувати впевненність у собі. Коучинг — один з методів консалтингу і тренінгу, який останнім часом дуже поширився.

День глобальної любові

Свято об'єднує всіх тих, для кого близька любов одне до одного, до природи, дітей чи усього живого на планеті Земля. Воно було засноване 2004 року за ініціативи Фонду Любові.

День директорів шкіл

Його запропонувала створити Джанет Деларія, членкиня Асоціації вчителів США. Це професійне свято, тому цього дня можна привітати всіх директорів шкіл, вшанувати їхню нелегку працю та відданість.

День народження поштової марки

Поштова марка вже давно стала звичним атрибутом листів. Вона випускається поштовим відомством і є спеціальним знаком, який підтверджує, що відправник оплатив послуги пошти. Але є серед марок і досить цінні екземпляри, які є справжнім скарбом для філателістів. Поштові марки почали продавати в Англії ще в XIX столітті. Перші марки, що наклеювалися на лист і відображали колишню королеву Великобританії Єлизавету II, з'явилися 1940 року. Від кольору марки залежала її ціна. Так чорні коштували 1 пені, а синя — 2 пенси.

В цей день народилися:

1942 рік — український філолог Анатолій Алексєєв;
1945 рік — український співак, народний артист України Василь Зінкевич;
1988 рік — український хокеїст Дмитро Німенко.

 

 

 

Звернення голови Харківської обласної ради Тетяни Єгорової-Луценко
Сьогодні Україна вперше святкує День Європи 9 травня.
Відповідний указ підписав Президент України Володимир Зеленський.
Як і 80 років тому Україна бореться із підступним злом, заради миру і добробуту не тільки нашої країни, але й усього світу. І тільки разом, тільки з підтримкою ми зможемо Перемогти. Заради наших дітей, заради кожного з нас!
Україна завжди будемо частиною вільної Європи, сповідуючи принципи демократії та ставлячи понад усе загальнолюдські цінності.
Пам’ятаємо всіх героїв, які відали свої життя за мир та незалежність нашої держави у минулому та самовіддано боронять наші землі й сьогодні.
Ми вдячні країнам Європи за підтримку українського народу, допомогу у відбудові України та її захисті, за беззаперечну підтримку Суверенітету України права на власний національний шлях, за віру в нашу країну та її визнання на міжнародній арені.
Разом переможемо! Слава Україні! Слава Європі!
Голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Вверх