arch

Бібліовісті

Календар цікавих свят. Лютий 2023

 

28 лютого

Всесвітній день кравців


день портногоЙого приурочили до дня народження видатного творця швейної машинки Вільяма Хоу. Весь світ долучається до урочистостей, які пов'язані з цією професією. Адже ще від давніх часів вбрання застосовувалося людиною для захисту від холоду, сонця, укусів комах тощо. Перші кравці для цього використовували листя, шкіру тварин. Цю професію вважають однією з найдревніших у людському суспільстві.

 

День працівників патрульно-постової служби


Свято було запроваджене 2010 року. Підрозділ патрульно-постової служби в Україні сформували 2006 року. Він покликаний забезпечувати безпеку та правопорядок у громадських місцях, розкриття злочинів, їх попередження.

День штурманської служби авіації ЗСУ


Подія була створена 2008 року за ініціативи міністерства оборони України. Штурман — відповідальна та непроста професія, яка потребує здібностей до обчислювання. Головні завдання штурмана: контролювати технічний стан пристроїв, перевіряти навігаційне обладнання, створювати курс за картами і технічними засобами, контролювати повітря тощо.

Всесвітній день стерилізації тварин


Припадає на останній вівторок лютого. Цей день з'явився в США 1995 року, а ініціаторкою його створення виступила співачка та акторка Доріс Дей. 2006 року подія вийшла за межі Сполучених Штатів. Стерилізація тварин, насамперед, допомагає подолати проблему безпритульності, адже після цього вони припиняють розмножуватися.

Всесвітній день рідкісних захворювань


Останній зимовий місяць позначений в календарі як ця важлива подія. Її проводять під координацією Європейської організації з рідкісних захворювань (EURORDIS). Рідкісними називають недуги, які вражають невелику кількість людей у порівнянні з загальною кількістю населення планети. Часто це серйозні, хронічні та прогресуючі хвороби, більшість з яких досі залишаються невивченими. Пацієнти з рідкісними захворюваннями стикаються з різними труднощами — від визначення точного діагнозу до отримання адекватної медичної допомоги.


В цей день народилися:

1826 рік — український філософ, професор Київської Духовної Академії Памфіл Юркевич;
1878 рік — українсько-французький живописець Альтманн Олександр;
1881 рік — український архітектор і педагог Павло Альошин;
1890 рік — український живописець і графік Осип Сорохтей;
1938 рік — український диригент, педагог Стефан Турчак;
1979 рік — український футболіст, гравець клубу "Динамо" (Київ) Андрій Несмачний;
1990 рік — українська шахістка Анна Музичук;
2003 рік — український військовослужбовець, солдат Збройних сил України, перший в Україні кавалер ордена "За мужність" III ступеня у 17-річному віці Олександр Гаркуша.


Календар важливих подій в Україні та світі:

202 рік до н. е. — Лю Бан зходить на китайський престол як перший імператор династії Хань;
1066 рік — відкривається Вестмінстерське абатство;
1638 рік — після того, як англійський архієпископ Лод 1637 року спробував ввести англіканське богослужіння в Королівстві Шотландія, шотландські пресвітеріани уклали Національний ковенант (громадську угоду), в якому поклялись захищати кальвіністську віру всіма можливими засобами;
1654 рік — польський король Ян II Казимир своїм універсалом закликає запорозьких козаків зберігати вірність Речі Посполитій;
1700 рік — Швеція переходить на власний календар, що діяв до 1712 року;
1835 оік — цим днем датована перша версія "Калевали" Еліаса Леннрута;
1854 рік — заснована Республіканська партія США;
1922 рік — Велика Британія в односторонньому порядку припиняє свій протекторат над Єгиптом, надавши йому незалежність;
1933 рік — після провокаційного підпалу Рейхстагу, що відбувся у Берліні 27 лютого, президент Німеччини Гінденбург підписав указ "Про захист республіки", яким скасовувались усі основні громадянські свободи. На знак протесту проти нацизму країну залишив драматург Бертольд Брехт;
1935 рік — у дослідницькій установі DuPont (Вілмінгтон, Делавер, США) виготовляють перший зразок нейлону;
1955 рік — відбувається урочисте відкриття залізниці Ханой—Пекін—Москва—Берлін;
1971 рік — у Ліхтенштейні підтверджують законодавчу заборону жінкам брати участь у голосуванні на виборах;
1984 рік — Майкл Джексон виграє майже всі нагороди "Греммі" — вісім, чим установляє своєрідний досі неперевершений рекорд;
1986 рік — у центрі Стокгольма двома пострілами вбивають прем'єр-міністра Швеції Улофа Пальме;
1988 рік — у Сумгаїті (Азербайджан) вчиняють погром вірменського населення;
2000 рік — Ірак та Сирія поновлюють дипломатичні стосунки, перервані 1980 року, коли Сирія прийняла бік Ірану у ірано-іракській війні;
2013 рік — Бенедикт XVI, 265-й Папа Римський, зрікається престолу;
2015 рік — Макарій (Малетич), обраний місцеблюстелем предстоятельської кафедри УАПЦ;
2022 рік — Україна офіційно подає заявку на вступ до Європейського Союзу.

 


 

27 лютого

Міжнародний день оптиміста


den-optymista-lystivka-2

 

   Достовірно невідомо хто і коли став засновником цього свята, однак воно дуже важливе, адже несе позитивні емоції та радість. Оптимісти — це люди, для яких кожен день є можливістю здійснити щось хороше. Вони надихають інших своїм прикладом, підтримкою та добрим словом. Оптиміст намагається фокусуватися на позитивних моментах та робить все, щоб їх ставало все більше.

 

Всесвітній день неурядових організацій


Створили свято 2009 року за ініціативи Марціса Ліорса Скадманіса. Однак воно було офіційно затверджене 17 квітня 2010 року під час Форума неурядових організацій. Перше ж святкування на міжнародному рівні відбулося 2014 року. Неурядові організації не керуються комерційними або державними секторами. Вони є основою громадянського суспільства та впливають на більшість галузей життя людини. Наприклад, це громадські об'єднання, благодійні організації, творчі спілки тощо.

Міжнародний день полярного ведмедя
Красою та величчю білих ведмедів важко не захоплюватися. Однак в останні роки через швидше танення льодовиків Арктики вони дуже сильно страждають та поступово втрачають природне середовище проживання і харчування. Міжнародний день полярного ведмедя був організований некомерційною організацією Polar Bear International для того, щоб люди могли більше дізнатися про цих величних звірів.


День обізнаності про аносмію
Вперше з'явився він в США 2012 року. Аносмія — повна чи часткова втрата нюху, яка може становити загрозу здоров'я в цілому. Коли у людини відсутній нюх, це стає причиною розладів травлення, ускладнює виявлення отруйних речовин.

В цей день народилися:

1831 рік — український живописець, художник-передвижник, майстер портретів, історичних і релігійних полотен Микола Ґе;
1887 рік — пілот-новатор, перший виконавець "петлі Нестерова", член Київського товариства повітроплавання Нестеров Петро Миколайович;
1904 рік — український письменник, автор творів "Нова оселя", "Машиністи", "Периферія" Леонід Смілянський;
1923 рік — вояк УПА, політв'язень Іван Терлецький.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1593 рік — японські війська розбивають китайсько-корейську коаліційну армію в битві при Пьокчегвані;
1594 рік — перший із Бурбонів, Генріх IV, стає королем Франції;
1870 рік — японський уряд затверджує державний прапор;
1918 рік — починається похід січових стрільців проти більшовицьких військ, що напали на Україну;
1919 рік — комісія Антанти проводить зустріч із українським отаманом Симоном Петлюрою;
1933 рік — підпал Німецького Рейхстагу, що був використаний Гітлером як привід для розпуску Рейхстагу і встановлення диктатури в Третьому Рейху;
1942 рік — відбуваються масові розстріли в Бабиному Яру німецькими військами членів українського націоналістичного підпілля;
1942 рік — починається битва в Яванському морі між Японією та США;
1952 рік — ООН уперше проводить засідання в новій штаб-квартирі в Нью-Йорку;
1991 рік — президент США Джордж Герберт Вокер Буш оголошує про звільнення Кувейту в ході операції "Буря в пустелі";
2014 рік — війська російського спецназу у військовій формі без розпізнавальних знаків захоплюють будівлі парламенту і Ради міністрів Криму і вивішують над ними російські прапори.


 

26 лютого

День кримського спротиву російській окупації


кримСаме цього дня 2014 року під парканом Кримського парламенту організували мітинг мирних громадян, які висловлювали протест проти проведення сесії Верховної Ради республіки. Тоді на позачерговому зібранні повинні були обговорювати територіальну цілісніть України та переведення Криму у статус російського півострова.
Мітинг було організовано за ініціативи Меджлісу, на нього зібралися проукраїнські громадяни, які виступали проти рішення кримських депутатів. Офіційно 26 лютого став днем кримського спротиву російській окупації 2021 року, коли був виданий відповідний указ президента. Головна його мета — вшанування відчайдушності і героїзму жителів Криму, які не побоялися виступити проти російських окупантів. 

Всесвітній день фісташок


Усі ті, хто любить цей вид горіхів, можуть цього дня відсвяткувати їхнє особливе свято. Найкраще зібратися разом зі своїми рідними чи друзями, взяти улюблених фісташок та подивитися цікавий фільм.

Всесвітній день неквапливості


В сучасному житті панує культ швидкості, адже можна за лічені години дістатися до іншого континенту. Також нормою вважається працювати в шаленому темпі. Давно більшість з нас звикли робити кілька справ одночасно. Щоб все встигати, доводиться менше часу приділяти своїм бажанням. Через постійний стрес від поспіху страждає емоційне та психологічне здоров'я. Тому в світі вирішили створити філософію "Повільного руху". Вона пропагує уповільнення темпу життя за допомогою правильного розподілення справ. Саме в рамках цієї філософії було створено цікаве свято.


В цей день народилися:

1817 рік — український громадський діяч, белетрист Василь Лазаревський;
1849 рік — український скульптор-передвижник Леонід Позен;
1898 рік — отаман Степової дивізії, головний отаман Холодного Яру Кость Степовий-Блакитний;
1931 рік — народний артист України, співак (баритон) Олександр Врабель;
1933 рік — митрополит УГКЦ, кардинал Любомир (Гузар);
1986 рік — український військовик, вояк батальйону "Київська Русь" Збройних сил України. Герой України Сергій Цимбал.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1616 рік — Галілео Галілей приймає присуд інквізиції щодо повної відмови від теорії геліоцентризму, вважається, що тоді він вимовив: "Все ж таки вона обертається".
1815 рік — засланий на Ельбу Наполеон втікає з острова, щоб почати своє друге правління.
1878 рік — у Львові розпочинається судовий процес над Іваном Франком за підозрою в пропаганді соціалізму.
1885 рік — закінчується Берлінська конференція для обговорення розподілу Африки між європейськими державами.
1895 рік — в Огайо (США) отримують патент на склодувну машину.
1921 рік — засновують Кам'янець-Подільський державний педагогічний інститут.
1935 рік — Роберт Ватсон-Ватт демонструє британським ВПС технологію радару.
1936 рік — відбувається спроба державного перевороту групою військових Імперської армії Японії.
1987 рік — англіканська церква дозволяє жінкам бути священиками.
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Фінляндією.
2004 рік — Європейський парламент визнає сталінську депортацію чеченського народу актом геноциду.
2014 рік — у Сімферополі відбувається мітинг українців та кримських татар на підтримку територіальної цілісності України та проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму.

 


 

25 лютого - 152 роки від дня народження Лесі Українки

 

630 360 1613729387-345Літературна спадщина цієї видатної письменниці належить до найкращих зразків української літератури. Леся Українка писала у жанрах поезії, драми, прози, публіцистики, також працювала у галузі фольклористики та брала активну участь в українському національному русі.

Винятково велике значення творчості Лесі Українки в історії української літератури полягає в тому, що вона урізноманітнила українську поезію новими темами й мотивами; збагатила її строфіку, ритміку й метрику. На переломі 19–20 віків, використовуючи сюжети, популярні у світовій літературі, Леся Українка стала в авангарді творчих сил, що виводили українську літературу на широку світову арену. Високохудожній гуманістичний творчий спадок Лесі Українки залишається одним із найбільших скарбів української літератури.

Поряд із Тарасом Шевченком та Іваном Франком Леся Українка є тією особистістю, життя й діяльність котрої багато у чому визначали й визначають культурне і суспільно-політичне становлення нашої країни.

Пропонуємо переглянути онлайн-виставу “Ні! Я жива, я буду вічно жити!”

Аудіобібліотека з творами для дітей Лесі Українки

 

Книжка на часі
 

ЛесяМалетич Н. Леся. Мандрівний клубочок

Ми щодня зустрічаємо Лесю Українку в пам'ятниках і назвах вулиць, на купюрах і в шкільних кабінетах. Але яким щодня бачила світ сама Леся? Що вона любила, з чого сміялася й сумувала, про що писала листи рідним, з ким дружила? Кумедні прізвиська для братів-сестер, хоумскулінг, стильні вбрання, нехіть до публічних виступіві далекі мандри — певно, кожне знайде щось спільне з Лесею, яка називала себе boule vagabonde — «мандрівний клубочок».

 

 *********************

 

25 лютого

День револьвера


colt-5102476-640Саме цього дня 1836 року було отримано патент на шестизарядний кремнієвий револьвер 45-го калібру. Іноді його винахідником помилково вважають Самуеля Кольта. Але насправді ідея створення револьвера належить американцю Джону Пірсону, який згодом продав її Кольту.
Револьвером називається стрілецька зброя, яку застосовують для стрільби на дистанцію до 100 метрів. Його вважають надійнішим за самозарядний пістолет, тому що ним можна ще й користуватися однією рукою. Є у револьвера і недолік. А саме обмежена кількість набоїв у барабані.

 

День інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ


Професійне державне свято було запроваджене 2010 року. Ініціатором створення став Михайло Єжель. Головна задача інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ полягає в організації та виконанні технічного забезпечення польоту. Це дуже важлива робота, адже від неї залежить, наскільки правильно буде виконувати свої обов’язки екіпаж. Всю техніку інженери спочатку перевіряють на собі, а тому їхня професія – це щоденний ризик.
Головною метою створення професійного свята інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ в підвищенні престижу служби, збільшення інтересу суспільства до неї, а також створення патріотичного настрою серед молоді.

Цього дня народилися:

1849 рік – український статистик, економіст, соціолог Федір Щербина;
1850 рік – український письменник, публіцист, видавець Володимир Барвінський;
1871 рік – українська поетеса, перекладачка, культурна діячка Леся Українка;
1887 рік – український актор, режисер Лесь Курбас;
1905 рік – український хореограф, балетмейстер Павло Вірський;
1932 рік – художник-монументаліст, скульптор Володимир Мельниченко.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1573 рік – Іван Федорович засновує друкарню у Львові;
1836 рік – американець Семюел Кольт купляє ідею і отримує патент на шестизарядний револьвер 45 калібру;
1918 рік рік – Мала Рада ухвалює закони про введення в УНР нового (григоріанського) календаря і середньоєвропейського часу;
1928 рік – лабораторія Чарльза Дженкінса у Вашингтоні отримує першу телевізійну ліцензію;
1940 рік – відбувається перша телетрансляція хокейного матчу між клубами НХЛ "Нью-Йорк Рейнджерс" і "Монреаль Канадієнз";
1956 рік – в США курка знесла найбільше у світі яйце (його вага 454 г);
1969 рік – гурт Beatles починає запис свого останнього альбому "Abbey Road";
1999 рік – в Аргентині Віргінія Ріверо народжує дівчинку в момент ДТП (її дочка стала наймолодшою з людей, які потрапили в аварію);
2010 рік – у Києві відбувається інавгурація обраного в результаті фальсифікацій президента України Віктора Януковича, 2014 року Верховною Радою України його цього звання позбавили.

 


 

24 лютого

Починається повномасштабна війна (відкрите воєнне вторгнення) Російської Федерації  за підтримки Білорусі проти України.

 

 


В цей день народилися:

1863 рік — український композитор і педагог Порфирій Молчанов;
1865 рік — український громадський і політичний діяч, письменник Іван Липа;
1897 рік — український художник, аніматор, один з засновників української анімації В'ячеслав Левандовський;
1907 рік — український релігійний діяч, проповідник, місіонер, письменник, блаженний священномученик УГКЦ Віталій (Байрак);
1917 рік — українська художниця-живописець Тетяна Яблонська;
1930 рік — хореограф, заслужений артист України Григорій Чапкіс;
1948 рік — український бард, відомий як "Тризубий Стас" Станіслав Щербатих;
1959 рік — український актор, телеведучий, Народний артист України Володимир Горянський.

Календар важливих подій в Україні та світі на сьогодні:

1457 рік — перша писемна згадка про село Репинне, Хустського району Закарпатської області, Україна;
1466 рік — в Брюгге (Бельгія) відбувається перша з відомих лотерей, організатором якої була вдова фламандського художника Яна ван Ейка;
1525 рік — відбуважться битва при Павії між найманими арміями Франції та імперії Габсбургів, що вважається першою битвою Нового часу;
1582 рік — Григорій XIII підписує папську буллу Inter gravissimas, за якою реформовано юліанський календар і введено новий, який пізніше отримав назву григоріанського;
1824 рік — уряд Її Величності королеви Великої Британії оголошує війну Бірмі;
1807 рік — Папа Римський Пій VII підписує буллу In universalis Ecclesiae regimine, якою було відновлено Галицьку митрополію, затверджено першого митрополита Антонія Ангеловича та визнано за ним права, рівні правам київських митрополитів;
1881 рік — розпочинається спорудження Панамського каналу;
1887 рік — Париж і Брюссель стають першими столицями держав, які були об'єднані телефонним зв'язком;
1918 рік — проголошують незалежність Естонії;
1919 рік — уряди України і Польщі підписують угоду про перемир'я;
1920 рік — в Мюнхені відбувається перший публічний виступ активістів NSDAP;
1938 рік — з'являється у продажу зубна щітка зі щетиною з нейлону;
1942 рік — починає мовлення радіостанція "Голос Америки" (німецькою мовою);
1946 рік — Хуан Перон перемагає на виборах президента Аргентини;
1955 рік — в Багдаді підписують договір (Багдадський пакт) між Іраком і Туреччиною, до якого згодом приєднубться Велика Британія, Іран та Пакистан;
1961 рік — урочисто відкривають аеропорт Орлі у Парижі;
1991 рік — відбувається війна в Перській затоці: багатонаціональні війська, на чолі з НАТО розпочинають наземний наступ в Іраку і Кувейті;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Республікою Бангладеш;
1999 рік — Латвія стає повноправним членом СОТ;
2008 рік — Фідель Кастро офіційно подає у відставку з поста голови уряду Куби;
2011 рік — київське "Динамо" у себе вдома, на стадіоні "Динамо" імені Валерія Лобановського, перемагає "Бешикташ" з рахунком 4:0, цим самим пройшовши до 1/8 фіналу Ліга Європи УЄФА;
2022 рік — починається повномасштабна війна (відкрите воєнне вторгнення) Російської Федерації (за підтримки Білорусі) проти України.

 

23 лютого

День дизельного двигуна


252 w 1200 Дизельний двигун був винайдений німецьким інженером Рудольф Дізель. Патент на свій винахід він отримав саме 23 лютого 1893 року. Перший робочий дизельний двигун з’явився 1897 року. Дизельний двигун працює на нафтовому пальному і працює за принципом внутрішнього згоряння, а тому вважається економічним.

 

 

День гри в теніс


Це різновид спортивної гри, в якій використовують спеціальний м’ячик та тенісну ракетку. Грають в теніс як один проти одного, так і в парі. Виникла ця гра у Франції в XIV столітті. Особливо сильно тоді цим видом спорту захоплювалася знать та священнослужителі. В Україні теніс з’явився лише 1890 року, але досить швидко став досить популярним.

Всесвітній день взаєморозуміння та миру


Саме цього дня 1995 року був заснований клуб Ротарі, який об’єднує бізнесменів всього світу задля співпраці, доброзичливих та дружніх стосунків. Згодом виникла навіть міжнародна організація Ротарі Інтернешнл. Вона є неполітичним, благочинним відкритим утворенням. Члени клубу, які називають себе ротаріанцями, є лідерами та професіоналами в різних напрямках бізнесу. Вони реалізують різноманітні гуманітарні проєкти, прагнуть, щоб у світі встановилося взаєморозуміння між усіма людьми.
Рух Ротарі заснував Пол Гарріс, який народився в США 1868 року. Хлопчик жив і виховувався бабусею з дідусем, які відрізнялися досить прогресивними поглядами. Тому вони і онука свого навчили толерантності і доброзичливості. Студентом Гарріс навчався в трьох університетах, і 1891 року отримав диплом юриста. Однак юнак пробував себе в різних професіях: репортером, різноробочим, продавцем. Поки 1896 року не осів в Чикаго, де і зайнявся юридичною практикою.
На початку 1900-х років він загорівся ідеєю створити такий клуб, де б бізнесмени різних професій могли почувати себе у безпеці. Разом зі своїм другом він заснував Unity Building (клуб, який сприяв дружній взаємодії і солідарності). Згодом клуб отримав назву Ротарі. Наразі Ротарі Інтернешнл займається різноманітними освітніми та гуманітарними програмами по всьому світі.

В цей день народилися:

1758 рік – визначний український поет Василь Капніст;
1855 рік — Едвард Харкевич, директор Львівської академічної гімназії;
1878 рік – український художник-авангардист Казимир Малевич;
1909 рік — Микола Шпак, український поет та перекладач, партизан;
1925 рік — Єлизавета Чавдар, українська співачка, педагог;
1954 рік – банкір, третій президент України Віктор Ющенко;
1964 рік — Володимир Підгірний, подільський історик, краєзнавець.


Календар важливих подій в Україні та світі:

303 рік – римський імператор Діоклетіан наказує знищити християнську церкву в Нікомидії;
532 рік – візантійський імператор Юстиніан I наказує побудувати нову православну базиліку в Константинополі (нині це Собор Святої Софії);
1205 рік – німецько-земгалське військо розбиває литовців у битві при Роденпойсі;
1455 рік – видають Біблію Гутенберга;
1554 рік – війська мапуче під командуванням Лаутаро здобувають перемогу над іспанцями у битві при Маріхуену в Чилі;
1778 рік – американська революція: барон фон Штойбен прибуває в Веллі-Фордж, штат Пенсильванія, щоб допомогти тренувати Континентальну армію;
1821 рік – Олександр Іпсіланті починає грецьку війну за незалежність;
1863 рік – британські мандрівники оголошують про відкриття ними джерел річки Ніл;
1874 рік – британський майор Волтер Вінгфілд отримує патент на нову гру на свіжому повітрі (нині її всі знають під назвою теніс);
1886 рік – американець Чарльз Голл електролітичним методом отримує алюміній;
1934 рік – Леопольд III – король Бельгії;
1944 рік – розпочинається депортація чеченського народу;
1978 рік – відбувається дебютний виступ нового гурту Девіда Ковердейла "Whitesnake";
2000 рік – Карлос Сантана одержує 8 нагород "Ґреммі" – з десяти можливих номінацій;
2010 рік – невідомі злочинці заливають понад 2,5 мільйона літрів дизельного палива та інших вуглеводнів в річку Ламбро, що призводить до екологічної катастрофи.

 


 

 22 лютого

Міжнародний день бойскаутів


den-skauta-plastuna-v-ukraini--1024x543Батьківщина скаутингу – Велика Британія. Цей рух було засновано професійним військовим Робертом Баден-Павеллом. 1899 року, коли він брав участь у англо-бурській війні, під його командуванням було так мало солдат, що приходилося долучати до розвідки у ворожому стані малих хлопців. Розвідники виявилися кмітливими та відважними, а сам Роберт Баден-Павелл, будучи тоді підполковником, зміг втримати важливу фортецю до приходу підкріплення.

Коли Роберт повернувся до Англії, то заснував перший дитячий скаутський табір. 1908 року він також видав книгу під назвою “Розвідка для хлопчиків”. В Україні скаутський рух розпочався 1911 року, коли була створена національна організація “Пласт”. Саме пластунами називали Запорізьких козаків, які займалися розвідкою. За часів радянської влади український “Пласт” було замінено на піонерський рух. Більшовики боялися вільного духу пластунів, а тому вони були заборонені.
Відновився скаутинг в Україні після 1990 року, після того, як наша країна здобула незалежність.

Міжнародний день підтримки жертв злочинів


Підґрунтям для заснування цієї події стало відразу два важливих документа: “Хартія жертв злочинів”, яка 22 лютого 1990 року була опублікована у Великій Британії, та декларація ООН щодо принципів правосуддя для постраждалих від кримінальної злочинності (була створена у вересні 1995 року). Головна мета цього дня привернути увагу влади і суспільства до проблеми захисту постраждалих, допомогти їм реабілітуватися соціально та підтримати морально.


Всесвітний день енцефаліту


Заснували цей день в жовтні 2013 року. Воно допомагає поширити інформацію про енцефаліт. Це хвороба, яка полягає в запаленні головного мозку. Причин виникнення енцефаліту кілька: вірусні інфекції, алергії, токсини, інфекційно-алергічна причина. Тяжкі форми енцефаліту призводять до смерті. Одними з найпоширеніших носіїв енцефаліту вважаються кліщі (13% заражені вірусом), а тому важливо ретельно оглядати своє тіло після прогулянок на природі.

Всесвітній день стерилізації тварин


З’явився цей день у США 1995 року, а його ініціаторкою виступила акторка та співачка Доріс Дей. 2006 року подія вийшла за межі однієї країни та стала всесвітньою. Саме завдяки цій події поширюється інформація щодо важливості стерилізації братів наших менших, щоб подолати проблему їхньої безпритульності.

Всесвітній день роздумів


Як не дивно, але ця подія пов’язана зі скаутингом, а саме з гайдингом (в перекладі з англійської “дотримуватись”). Це міжнародний рух, принципи якого схожі на скаутські, проте в ньому беруть участь лише дівчатка. Існує чимало нерелігійних і неполітичних організацій, основною метою яких є всебічний розвиток особистості дітей, а також соціальна адаптація дівчаток в суспільстві.

В цей день народилися:

1806 — Лев Боровиковський, український поет-романтик, байкар, автор балад, пісень, дум;
1880 — Осип Турянський, український письменник і літературний критик;
1940 — Олесь Шевченко, український політичний діяч, дисидент, член Української Гельсінської Групи, Народний депутат України 1-го скликання;
1947 — Валерій Федосов, український режисер;
1951 — В'ячеслав Медвідь, український письменник-прозаїк, есеїст, Заслужений діяч мистецтв України.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1635 рік — за ініціативи кардинала Рішельє утворюється Французька академія;
1744 рік — у війні за австрійську спадщину розпочинається Тулонська битва;
1797 рік — біля Фішгарда, Уельс, розпочинається останнє вторгнення французів у Британію;
1819 рік — підписання іспано-американського договору про передачу Флориди від Іспанії до США за 5 мільйонів доларів;
1848 рік — у Парижі починаються масові заворушення, жорстоке придушення яких королівськими військами призводить до зречення з престолу короля Луї-Філіппа I;
1862 рік — у Ричмонді, штат Вірджинія, обіймає посаду перший і єдиний президент Південної Конфедерації Джефферсон Девіс;
1889 рік — президент Гровер Клівленд підписує білль про визнання Північної Дакоти, Південної Дакоти і Вашингтона штатами США;
1919 рік — у Бахмуті створюють Центральне правління кам’яновугільної промисловості;
1924 рік — Калвін Кулідж стає першим президентом США, який виступив зі зверненням до народу, трансльованим по радіо з Білого дому;
1930 рік — у британському містечку Менсфілд відбувається перший футбольний матч при електричному освітленні;
1935 рік — літакам забороняють пролітати над резиденцією президента США;
1958 рік — президенти Єгипту і Сирії підписують акт про об’єднання двох країн в Об’єднану Арабську Республіку;
1986 рік — на Філіппінах починається безкровна революція "Влада народу", внаслідок якої була скинута диктатура президента Фердинанда Маркоса;
1997 рік — вчені з Единбурга (Шотландія) вперше повідомляють про успішне клонування вівці (вона одержала ім’я Доллі);
2014 рік — 4-й президент України Віктор Янукович позбувається статусу президента шляхом голосування у Верховній Раді;
2015 рік — близько 13:20 у Харкові поблизу станції метро "Маршала Жукова" під час Маршу єдності було скоєно терористичний акт.

 


 

 21 лютого

Міжнародний день рідної мови


unnamedСвято було засновано 2000 року за ініціативою ЮНЕСКО, щоб показати, що саме унікальність мови відрізняє один народ від іншого на планеті Земля. Дату обрали не випадково. Саме 21 лютого 1952 року в Бангладеш відбувся збройний конфлікт через мову. Тоді загинуло 4 студента. Рідна мова – це носій знань і цінностей, які передаються від одного покоління іншому в якості нематеріального культурного спадку. На жаль близько 43% мов сьогодні перебувають на межі зникнення. А 40% людей не мають змоги отримати освіту рідною мовою.
Цікавий факт: у світі існує близько 7 тисяч мов, але всі вони об’єднуються науковцями у порівняно маленьку кількість мовних сімей. Найрозповсюдженішими сьогодні вважаються індоєвропейські мови, які є рідними для майже половини всього населення планети. Саме в цю групу мов входить і українська.

Віртуальна книжкова виставка

 

Всесвітній день екскурсовода


Свято було засноване 1990 року за ініціативою Лоізідес (президента Міжнародної федерації екскурсоводів). Сьогодні все більше країн приєднується до святкування цієї події, особливо ті, які можуть похвалитися великою кількістю туристичних об’єктів.
Екскурсоводом називають фахівця, який проводить екскурсії. На перший погляд може здатися, що це досить проста професія. Однак екскурсовод повинен підготувати матеріал, вміти користуватися історичними та архівними даними, бути готовим до активного спілкування і тривалих поїздок. Також для екскурсовода важливо мати ораторські здібності та виявляти інтерес до мистецтва. Цікаво, що сама професія з’явилася ще Давній Греції та Римі. Тоді іноземцям надавали провідника, яким допомагав їм у подорожі.

В цей день народилися:

1835 рік — Михайло Микешин, український скульптор, художник, графік, автор пам'ятника Богданові Хмельницькому в Києві, ілюстратор «Кобзаря» (п. 1896).
1850 рік – український археолог чеського походження, першовідкривач трипільської та черняхівської археологічних культур Вікентій Хвойка;
1872 рік — Олександр Кудашев, київський інженер-конструктор, професор Київського політехнічного інституту, автор конструкції першого діючого літака в Російській імперії;
1876 рік — Петро Кончаловський, український художник;
1878 рік — Осип Микитка, український військовий діяч, генерал-майор УГА;
1886 рік — Кручоних Олексій Єлисейович, український художник, поет-футурист;
1921 рік — Володимир Малик (Сиченко), український письменник (п. 1998);
1925 рік — Ігор Шамо, український композитор (п. 1982);
1957 рік — Іван Вишневський, український футболіст, захисник дніпропетровського «Дніпра» і збірної СРСР, учасник ЧЄ-1988;
1962 рік — Чак Поланік (Палагнюк), американський письменник українського походження;
1970 рік — Олег Соловей, український поет, критик, літературознавець.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1431 рік — у Руані розпочинається суд над Жанною д’Арк;
1784 рік — було закладено місто Миколаїв;
1842 рік — американець Джон Грінау отримує патент на швейну машинку, хоча винайшла її зовсім інша людина;
1878 рік — у Нью-Гейвені виходить перша телефонна книга, яка включала всього 50 імен;
1914 рік — у Монреалі створюють українське видавництво "Новий світ";
1919 рік — у Києві виходить перший номер газети "Комунар" (сьогодні називається "Вечірній Київ");
1925 рік — виходить перший номер газети "The New Yorker";
1941 рік — іспанський уряд визнає, що на територію Іспанії вступили німецькі війська (офіційна версія — щоб допомогти в ліквідації наслідків урагану);
1947 рік — у США з’являється фотокамера "Поляроїд";
1992 рік — Рада Безпеки ООН ухвалює рішення про введення військ до Югославії;
1993 рік — у Донецьку Сергій Бубка встановлює світовий рекорд у стрибках із жердиною в закритих приміщеннях (6 м 15 см);
1995 рік — американець Стів Фоссетт першим у світі самотужки на повітряній кулі перетинає Тихий океан;
2014 рік — сотник самооборони Майдану Володимир Парасюк на сцені Майдану Незалежності оголошує ультиматум про збройний штурм, якщо Янукович не піде у відставку з поста президента до 10 ранку наступного дня (субота, 22 лютого).

 


 

 

20 лютого

День Героїв Небесної Сотні


tire 1-1024x576Мабуть немає українця, який не пам’ятав би ті криваві події, які проходили 2013-2014 рр. Для нас вони стали справжнім зламом у свідомості, адже до цього в Україні жодні народні протести не мали кривавої розв’язки. Від перших куль силовиків мітингувальники загинули ще наприкінці січня 2013 року, але саме 18-20 лютого 2014 відбулося найгарячіше протистояння в центрі Києва.

Тоді близько сотні мітингувальників загинули, віддавши своє життя за споконвічне бажання нації – мати демократичну, вільну та розвинуту країну. Загиблих назвали “Небесною сотнею”, а 20 лютого запровадили день пам’яті Героїв Небесної Сотні.
В листопаді 2013 року тодішній президент Віктор Янукович відмовився від Угоди про Асоціацію з Євросоюзом. Тобто, він хотів повернутися до проросійської політики. І це рішення обурило всіх прогресивних українців. Вечером 21 листопада на Майдан Незалежності почала сходитися молодь, яка кричала гасла за євроінтеграцію України. Опозиційні сили підтримали мітингувальників. Але влада на протести не зважала, лише почала стягувати до Києва спецпідрозділи “Беркут” з регіонів країни.
Вночі з 29 на 30 листопада влада вдалася до силового розгону, знайшовши для цього привід, що потрібно встановити на площі новорічну ялинку. “Беркутівці” застосовували до людей особливо жорстокі методи, а деякі мітингувальники змогли знайти прихисток лише в Михайлівському соборі. Серед них були і неповнолітні. Таке поводження обурило українців. До Києва почали з’їжджатися люди з усієї країни. Але президент і далі не зважав на протести.
В ніч на 11 грудня силовики ще раз спробували розігнати мітингувальників. Але їм це не вдалося зробити. Тоді в парламенті проголосували за справжні “диктаторські закони”, які унеможливлювали будь-які людські протести.
Перші людські жертви з’явилися 21 січня. Спочатку загинув Юрій Вербицький, якого викрали з лікарні, де він перебував після побиття, довгий час катували і покинули в лісі. 22 січня від пострілів загинув 20-річний Сергій Нігоян та Михайло Жизневський.
18 лютого Уряд мав проголосувати за повернення Конституції 2006 року, яка надавала йому більше повноважень. Зранку до Верховної Ради рушила колона беззбройних людей. Проте вони були зустрінуті “тітушками” та силовиками з газовими гранатами. Ввечері “беркутівці” зробили оголошення, щоб Майдан покинули жінки з дітьми і почали наступ. В ході цього штурму загинуло 20 осіб.
19 лютого мітингувальники змогли відбити Майдан завдяки підкріпленню. А 20 лютого став найкривавішим днем в історії Революції Гідності. Силовики почали відкрито застосовувати вогонь, в мережі поширювалося відео зі снайперами. Цього дня ще близько 70 людей було вбито.
Ввечері 20 лютого український Парламент зібрався і прийняв постанову про незаконні дії силовиків. 21 лютого відбулося прощання з загиблими. В ніч на 22 лютого колишній президент Віктор Янукович покинув Україну і нині перебуває на території РФ.

Віртуальна книжкова виставка

 

День соціальної справедливості


4 листопада 2011 року Президент України Віктор Янукович своїм Указом № 1021/2011 установив в Україні 20 лютого День соціальної справедливості «З метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, громадських організацій до вирішення питань соціальної справедливості та необхідності спільної побудови в Україні суспільства соціальної справедливості та активного впровадження в життя політики і стратегії, спрямованих на її забезпечення».

В цей день народилися:

1887 рік — Олександр Удовиченко, український військовий і громадський діяч, генерал Армії УНР, віце-президент УНР в екзилі (1954–1961).
1888 рік — Василь Барвінський, український композитор, піаніст, музикознавець.
1889 рік — Лев Ревуцький, український композитор, педагог, музичний і громадський діяч.
1905 рік — Улас Самчук, український письменник, член уряду УНР у вигнанні.
1921 рік — Микола Савченко-«Миколенко», лейтенант ЧА, хорунжий УПА, командир сотні «Східняки», член Закордонного Представництва УГВР, член Видавничого комітету «Літопис УПА», Лицар Золотого Хреста бойової заслуги 1 класу
1926 рік — Кен Олсен, американський інженер, засновник Digital Equipment Corporation, піонер комп'ютерної індустрії.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1649 рік — Богдан Хмельницький почав переговори з поляками про визначення кордонів Запорізького війська.
1940 рік – вперше на екранах з'явиляється знаменита пара – Том і Джеррі;
1960 рік – на сцені рідної школи в Сіетлі відбувається перший виступ майбутнього гітариста-віртуоза Джимі Гендрікса;
1962 рік – американський космонавт Джон Ґленн тричі облетає Землю зі швидкістю 27 000 км/год в кораблі Friendship 7;
1988 рік – Кайлі Енн Міноуґ вперше очолює британський чарт – на вершину хіт-параду забралася пісня "І Should Be So Lucky" і залишалася номером один п'ять тижнів;
1992 рік — Верховна Рада України постановила святкувати День Незалежності України 24 серпня.
1994 рік – Торі Еймос очолює британський чарт зі своїм другим альбомом "Under The Pink";
1998 рік – 15-літня американка Тара Ліпінські виграє змагання серед жінок з фігурного катання на зимовій Олімпіаді в Нагано, ставши наймолодшою переможницею Білих Олімпіад;
1999 рік — в аеропорту Нью-Йорка затриманий колишній прем'єр-міністр України Павло Лазаренко.
2002 рік – заснували українське видавництво "Видавничий дім „Школа“" в Харкові;
2003 рік – героями Brit Awards стають гурт "Coldplay" і Ms Dynamite, які заробили по дві нагороди кожен;
2014 рік – під час протистояння Євромайдану і злочинної влади президента Януковича на Інститутській вулиці вбивці з “Беркут” розстрілюють активістів (згодом загиблих назвали Небесною сотнею);
2014 рік – вторгненням російського спецназу на територію автономної республіки Крим починається російсько-українське протистояння.

 


 

19 лютого

День Державного Герба


33Малий Герб України має вигляд тризуба золотистого кольору, який розміщений на блакитному фоні. Його затвердили 19 лютого 1992 року. А ось зображення Великого Герба України все ще знаходиться на стадії розробки.
За словами археологів на території нашої держави вперше було використано зображення тризуба ще IV століття до нашої ери. Тоді це був знак приналежності до видатного племінного роду. Під час розкопок, які проводилися у південній частині України, були знайдені стародавні примірники символічних зображень у вигляді тризуба. Тоді на цій території існувало Боспорське царство. Пізніше тризуби також використовували скіфи.

Перша ж письмова згадка про тризуб датується 360 роком до нашої ери. Платон в своєму рукописі “Тімен” описує царський одяг скіфів, розповідаючи, що він блакитний і має вишитий золотий тризуб.
За часів Київської Русі також використовували зображення тризуба. За часів її розквіту він завжди використовувався на всіх офіційних документах, а також на грошових монетах.
Від 1918 року, коли була створена УНР, почали говорити про офіційну державну символіку. Тому не дивно, що для герба обрали саме тризуб. Ідею запропонував Михайло Грушевський. 25 лютого 1918 року в Корсуні ухвалили рішення взяти тризуб, оповитий гілками оливкового дерева, за герб УНР. Він символізував бажання нової держави побудувати дружні і міцні відносини з сусідніми країнами.
Зображення тризуба було заборонено за часів Радянського Союзу, адже він вважався символом націоналізму. КДБ не лише притинало, але і жорстоко карало тих, хто використовував так звану національну символіку. Проте серед українських патріотів тризуб завжди шанувався як знак спротиву проти більшовицького режиму.

 

Книжка на часі

Моя країна. ГербМоя країна – Україна

Книга «Моя країна – Україна» запрошує юних читачів у подорож по рідній країні, знайомить з історією України, її державним устроєм, символікою, природними багатствами та культурою, даючи цілісне уявлення про Україну як незалежну демократичну державу.

Легенда про трьох братів

 

 

Всесвітній день захисту морських ссавців (або День китів)


Заснували його 1986 року, коли було заборонено промислове полювання китів та продаж їх м’яса Міжнародною Китобійною Комісією. Це не єдиний день вшанування морських ссавців. Ще день китів святкують 23 липня. Сьогодні все ще діє заборона полювання на китів, але це не єдина їхня загроза. Чисельність китів, дельфінів та інших морських ссавців зменшується через забруднення ареалу їх проживання.

Міжнародний день перетягування канату


Цей вид спорту існував вже тисячі років тому. Даний факт підтверджується стародавніми малюнками, які знайшли в Єгипті, Греції, Китаї, Японії. Ці вправи воїни виконували під час тренувань. Перетягування канату вважалося чудовою можливістю для покращення сили м’язів, витривалості та стійкості.
Від 1900 до 1920 року навіть існувала окрема дисципліна на Олімпійський іграх, яка мала досить гарний потенціал. У змаганнях брали участь лише чоловіки, які у такий спосіб перевіряли, хто з них дужчий. У наші часи перетягування канату вважається радше аматорським видом спорту.

В цей день народилися:

1473 рік – відомий астроном з Польщі Микола Коперник;
1859 рік – видатний фізик і хімік зі Швеції Сванте Август Арреніус;
1948 рік – політичний діяч з Нідерландів Пім Фортайн;
1952 рік – сучасний японський кінорежисер і письменник Рю Муракамі;
1963 рік – відомий британський соул-виконавець Сіл;
1967 рік – знаменитий актор з Голлівуду Бенісіо дель Торо.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1800 рік – консулом Франції стає генерал Наполеон I Бонапарт;
1855 рік – французький математик Левер'є складає першу карту погоди;
1878 рік – американський винахідник Томас Едісон отримує патент на фонограф (він стає першим приладом для запису і відтворення звуку);
1915 рік – під час Першої світової війни війська Антанти почанають Дарданелльську операцію;
1992 рік – тризуб затверджують як малий герб України, це рішення приймає Верховна Рада України;
1999 рік – прем'єр-міністра України Павла Лазаренка затримують співробітники ФБР в США;
2008 рік – неззмінний Лідер Куби Фідель Кастро оголошує про свій відхід з великої політики через тяжкий стан здоров'я.

  


 

18 лютого

День Плутона


20190601072856-138011930 року Плутон відкрив Клайд Томбо. Протягом 76 років Плутон вважали дев’ятою планетою, але від 1992 року такий статус небесного тіла почав викликати деякі сумніви. Багато подібних на Плутон об’єктів було виявлено в Поясі Койпера (це одна з областей сонячної системи). Тому 24 серпня 2006 року Міжнародним астрономічним союзом Плутон було визнано карликовою планетою. Цей статус тримається і донині. Хоча існує низка вчених, які не приймають таке твердження і продовжують називати Плутон планетою.

Плутон розташований від Землі дуже далеко (від від 4,2 до 7,5 мільярда км), а тому ми мало знаємо про це небесне тіло. Свою назву карликова планета отримала на честь бога підземного світу Плутона, який існував у римській міфології. Вчені стверджують, що температура поверхні цього небесного тіла становить приблизно -233 до -213 за Цельсієм. Від Сонця до Плутона майже 6 мільярдів км. А його розмір це дві третини Місяця.

В цей день народилися:

1780 рік – художник грецько-українського походження Олексій Венеціанов;
1855 рік — Левко Симиренко, український помолог і плодовод;
1856 рік – українська письменниця та громадська діячка, визначна українська педагогиня Софія Русова;
1921 рік – український скульптор Василь Одрехівський;
1929 рік – український скульптор Теодозія Бриж;
1952 рік – історик, політолог, дослідник голодомору в Україні Джеймс Мейс;
1989 рік — Тарас Матвіїв герой України, журналіст, громадський діяч, який загинув у російсько-українській війні.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1386 рік — великий князь литовський Владислав Ягайло одружується з 12-річною Ядвігою, дочкою Людовіка I Великого (Угорського);
1885 рік— вперше було опубліковано “Пригоди Гекльберрі Фінна”, автор Марк Твен;
1913 рік — Педро Ласкуран встановлює рекорд, пробувши на посаді президента Мексики одну годину;
1930 рік — американський учений Клайд Томбо виявляє 9-ту планету Сонячної системи — Плутон, яку через 76 років визнають карликовою планетою;
1932 рік — під час інтервенції в Маньчжурію Японська імперія проголошує створення держави-сателіта Маньчжоу-го;
1943 рік — у своїй найвідомішій промові Йозеф Геббельс закликає німецький народ до “тотальної війни”;
1954 рік — у Лос-Анджелесі Рональд Габбард заснувує Церкву саєнтології;
1965 рік — Гамбія стає незалежною державою;
1968 рік — до складу гурту “Pink Floyd” входить Девід Ґілмор (замість Сіда Баретта);
1978 рік — пісня “Hotel California” гурту “Eagles” здобує “Греммі” як “Запис року”;
1978 рік — на Гаваях провели перші змагання Ironman (тріатлон);
1979 рік — вперше за багато століть у Сахарі випадає сніг;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Хорватією та Угандою;
2014 рік — в Україні починається протистояння на Майдані Незалежності в Києві, внаслідок якого впродовж 3 днів загинуло понад 80 осіб;
2015 рік — парламент Молдови голосує за новий уряд на чолі з Кирилом Габурічем.

 

 


 

 

17 лютого

День кота в Європі


den kotaСвято прийшло до нас з Італії, адже воно було започатковане 28 років тому саме в цій країні. Коти здатні особливим чином додавати будь-якій оселі затишку. Ці тварини позбавляють своїх власників від стресу, а також вміють лікувати.
З’явилося свято завдяки італійській журналістці Клаудії Анжелетті. Вона обрала для святкування лютий, тому що цей місяць за зодіакальним календарем належить Водоліям, які відрізняються незалежним характером. Для святкування Дня кота в Європі проводять різноманітні заходи, а також збирають кошти на придбання їжі безпритульним пухнастикам.

 

День спонтанного прояву доброти (Random Acts of Kindness Day)


Це досить молоде свято, але з кожним роком воно стає все більш популярним. Його святкують не лише окремі люди, але і цілі організації, які допомагають заохотити проявляти доброту в суспільстві. Варто пам’ятати, що добрі справи приносять радість не лише тим, хто одержує спонтанну допомогу, але й тим, хто її чинить.
Головна мета свята в тому, щоб люди стали трішки щасливішими, поширюючи довкола себе доброту. І не обов’язково чинити якісь великі справи, можна підбадьорити близьких та рідних, надіслати їм добрі слова, привітання з цим чудовим днем.
День спонтанного прояву доброти запровадили 1995 року в американському місті Денвер, що в штаті Колорадо. 2004 року воно було вперше відсвятковане в Океанії, а саме в Новій Зеландії. На міжнародному рівні свято почали святкувати 1998 року в Токіо.

Всесвітній день людського духу

Серед християн існує думка, що саме людський дух є головною частиною людини. Завдяки цьому святу кожен з нас отримує інформацію про прості способи, як можна об’єднатися, щоб посилити один одного.
Свято заснував 2003 року філософ мудрості і правди, автор багатьох книг Марк Леві. За його словами, цей день можна назвати святом пропаганди людського духу, який повинен жити мирним і творчим життям. Кожна людина на землі 17 лютого повинна приділили 2 хвилини життя на тишу.

В цей день народилися:

1859 рік — український мікробіолог і епідеміолог Микола Гамалія;
1892 рік — Патріарх Української греко-католицької церкви Йосип Сліпий;
1908 рік — український поет та прозаїк Олекса Влизько;
1943 рік — українська акторка театру та кіно Раїса Недашківська.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1795 рік — у Великій Британії викопують величезну картоплину вагою майже у 8,5 кг;
1876 рік — Джуліус Вольф з Істпорта (США) створює перші консерви із сардинами;
1904 рік — відбувається прем'єра опери Джакомо Пуччіні "Мадам Баттерфляй" у міланському театрі "Ла Скала";
1919 рік — директорія УНР звертається до США по допомогу в боротьбі з більшовиками;
1955 рік — Одеська кінофабрика стає Одеською кіностудією художніх фільмів;
1972 рік — гурт "Pink Floyd" закінчує своє тур по Англії з прем'єрою нової програми "Eclipse" (через 1 рік вона перетворюється у їхню найвідомішу платівку "The Dark Side of the Moon");
2008 рік — Косово проголошує свою незалежність від Сербії (до кінця року її визнає 69 країн);
2015 рік — генпрокуратура України відмовляє уряду Грузії в екстрадиції експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі;
2015 рік — Євросоюз вперше від початку російсько-української війни офіційно визнає участь військ РФ в конфлікті.

 

 

 

 


 

 

16 лютого

День єднання


0401ftm5-c9f3-306x170Свято зовсім молоде і було впроваджене указом президента України №53/2022 від 14 лютого 2022 року. Під час святкування цього свята на всіх будинках і спорудах всіх населених пунктів України рекомендовано підняти державний прапор та додати до одягу жовто-блакитні стрічки. День єднання несе собою важливу мету: показати, що українці єдина нація, яка любить свою Батьківщину та рідні землі. 

День військового журналіста


Це професійне свято було запроваджене 2018 року, коли Міністр оборони підписав відповідний наказ. Дату обрали не випадково. Саме 16 лютого 2016 року військовий журналіст Дмитро Лабуткін загинув під час виконання своїх обов’язків під Дебальцево. Він був не лише капітаном 3-го ранку, але й також редактором телерадіостудії “Бриз”.
Національна спілка журналістів 16 лютого вшановує своїх колег, які допомагають освітлювати події на передовій. З перших днів ворожої агресії саме військові журналісти ведуть свої репортажі та доносять до людей достовірну інформацію з найгарячіших точок АТО. Це непроста і небезпечна робота, але завдяки мужності та відданості військових журналістів, весь світ знає про героїчну оборону наших захисників.

Всесвітній день управління інформацією


2023 року свято випадає на 16 лютого. Головна мета цього дня в підвищенні обізнаності людей щодо головних принципів управління інформацією. Сучасні технології дозволяють використовувати різноманітні програмні рішення на підприємствах різної величини і сфери діяльності.

Всесвітній день антропології


Цього року свято припадає на 16 лютого. Його запровадила 2015 року Американська антропологічна асоціація. А через рік (2016 року) свято стало міжнародним. Щоб краще зрозуміти наш світ, необхідно вивчати біологічну природу, походження людини і її фізичні особливості, які виникли внаслідок розвитку в різних географічних умовах.

В цей день народилися:

1792 рік – митрополит Галицький Григорій Яхимович;
1813 рік – український оперний співак Семен Гулак-Артемовський;
1829 рік – галицький історик, археолог і громадський діяч Ізидор Шараневич;
1867 рік – українська драматична акторка та співачка Єфросинія Зарницька;
1879 рік – письменник і художник Василь Королів-Старий;
1885 рік – українська драматична акторка і співачка Зінаїда Рибчинська;
1905 рік – український агрохімік Петро Власюк.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1267 рік — Кастилія і Португалія укладають Бадахоський договір про міждержавний кордон;
1659 рік — в Англії Ніколас Ванакер виписує перший у світі чек на 400 фунтів (нині цей документ зберігається в архіві Національного банку);
1918 рік — проголошують створення Кубанської Народної Республіки;
1919 рік — починається Вовчухівська операція УГА;
1923 рік — археологічна експедиція англійців, очолювана Говардом Картером, розкриває вхід до гробниці фараона Тутанхамона;
1937 рік — Воллес Карозерс, хімік-дослідник фірми “Дюпон”, отримує патент на нейлон;
1945 рік — експедиційні війська США починають операцію із захоплення Іодзіми;
1957 рік — Єгипет стає чемпіоном першого Кубка Африканських Націй в Судані;
1968 рік — у місті Гейлівіль (штат Алабама, США) з’являється перша телефонна служба порятунку (911);
1991 рік — у Львівському театрі опери та балету відбувається I Галицька Асамблея (об’єднана сесія Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської обласних рад);
2005 рік — набуває чинності Кіотський протокол.

 


15 лютого

Міжнародний день операційної медичної сестри


150144168 2792027251046854 5218736258702422312 nВін був заснований Європейською асоціацією медсестер з метою створити ще одне професійне свято. Ініціатива була зустрінута позитивно. В операційному кабінеті операційна сестра не лише допомагає хірургу, але також уважно ставиться до кожної деталі. А тому вона повинна мати достатній рівень знань з усіх розділів медицини.

 

Міжнародний день дітей, хворих на рак
(Всесвітній день онкохворої дитини)


Запровадили цей день 2001 року в Люксембурзі, а всесвітнім він став 2003 року. Головна мета цієї події – привернути увагу суспільства до проблеми онкохворих дітей та поширити інформацію про те, як їм можна допомогти.

День святкування самотності


Це свято створили на противагу Дню Закоханих, який святкується напередодні (14 лютого). Його запровадили для тих людей, у кого поки що немає партнера для романтичних стосунків. Особливо популярне це свято в країнах Азії. Тут ніхто не дивується, якщо бачить 15 лютого самотніх людей, які поодинці проводять час у кав’ярні. Часто власники закладів роблять їм знижку, залучають до різноманітних змагань та конкурсів.

День створення першого електронного комп'ютера


15 лютого 1946 року було офіційно оголошено про створення першого в світі реально працюючого комп'ютера ENIAC.До цього існували також комп'ютери, але вони були лише прототипами та експериментальними одиницями.
ENIAC був розроблений для вирішення однієї із серйозних і потрібних завдань того часу: для обрахунку балістичних таблиць армії.

День вшанування учасників бойових дій
на території інших держав


Згідно з Указом Президента України «Про День вшанування учасників бойових дій на території інших держав» від 11 лютого 2004 р. № 180/2004.

В цей день народилися:

1933 рік – український письменник-фантаст Володимир Савченко;
1940 рік – українська кіноакторка Катерина Крупенникова;
1952 рік – український кінорежисер Олександр Муратов.
1995 рік — Чуб Олександр Сергійович, український військовослужбовець. Учасник російсько-української війни. Герой України.
1953 рік — Анатолій Хостікоєв, народний артист України, актор Національного академічного драмтеатру ім. І.Франка.
1954 рік — Бабак Віталій Павлович, ректор Національного авіаційного університету.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1574 рік – у Львові Іван Федоров видає першу друковану книжку на сучасних українських землях, яка називається "Апостол";
1686 рік – у Парижі відбувається прем'єра опери Жана Батіста Люллі "Арміда";
1913 рік – у Нью-Йорку відкривається перша виставка авангардного мистецтва;
1919 рік – Українська Національна Рада ухвалює закон про вживання української мови у державних установах;
1926 рік – виголошують найдовшу в історії парламентську промову (депутат Мартінсон у парламенті Естонії витратив на неї 11 годин);
1931 рік – виходить перший фільм про Дракулу;
1939 рік – в обласному ефірі новоствореної Запорізької області вперше звучать позивні "Радіо Запоріжжя";
1946 рік – офіційно оголошують про створення ENIAC – це був перший електронний комп'ютер у світі;
1969 рік – Роберт Едвардс із Фізіологічної лабораторії Кембридзького університету вперше здійснює штучне запліднення людської яйцеклітини;
1989 рік – у Києві утворюють "Ініціативний комітет відновлення Української Автокефальної Православної Церкви в Україні".

В церковному календарі


Стрітення Господнє


Християни святкують це свято з IV століття нашої ери. А перше святкування відбулося в Єрусалимі та носило тоді іншу назву: “40 день після Богоявлення”. Паломники, які були свідками святкування, стверджували, що і сама літургія, і процесія були дуже урочистими.
Швидко свято поширилося по всіх землях Римської імперії. А в VI столітті стало одним з найбільш шанованих християнських свят (під час правління імператора Юстиніана). Саме імператор наказав святкувати його по всій державі.
Слово “стрітення” перекладається зі старослов’янської мови як “зустріч” або “радість”. І присвячене воно зустрічі Ісуса Христа (якому тоді було всього 40 днів) з праведником Симеоном. Він визнав у дитині Месію. Батьки принесли Ісуса в храм за давнім звичаєм. Тоді було прийнято приносити хлопчиків на 40-й день після народження, а дівчаток на 80-й день. Спаситель обіцяв праведнику Симеону, що той побачить перед смертю Спасителя. І старець вихваляв Христа як Сина Божого.
В народі вірили, що на Стрітення Господнє зима з літом зустрічається. Цікаво, що 15 лютого існувало свято ще за язичницьких часів. Але тоді люди готувалися до приходу весни, співали особливі пісні-замовляння, щоб тепла погода швидше прийшла. А ще цього дня було прийнято ворожити. Наприклад, на ніч на вулицю виставляли тарілку з зерном. Якщо зранку бачили на ньому росу, значить врожай буде хорошим. А якщо зерно залишалося сухим – чекали поганого урожаю.
З приходом християнства на Стрітення Господнє почали ходити до церкви, святити свічки та воду. Освячену цього дня воду оберігали і пили лише під час хвороби, адже вірили, що вона наділена силою.

 

 


 

 

14 лютого


Міжнародний день дарування книг


knigodar-620x-7afПодія з’явилася в США 2014 року, коли власниця сайту, де продавались дитячі книги, Еммі Бродмур поділилась ідеєю добровільного обміну книгами. Мета цього свята – зацікавити людей новими книгами, а також посилити інтерес до бібліотек. 14 лютого прийнято дарувати книги своїм друзям, близьким та просто знайомим. Цікавий факт: найважча у світі книга “Суперкнига” має вагу 253 кг. Її довжина перевищує 3 метри.

День святого Валентина (Свято Закоханих)


Це дуже тепла і ніжна подія, яка об’єднує всі пари на Землі. Важливим атрибутом свята вважається особлива листівка “валентинка”. Часто їх виготовляють у формі серця та зображують на них милих звірят або ангелочків. 14 лютого у світі відбувається велика кількість освідчень у коханні та пропозицій руки і серця.
Свято виникло дуже давно і бере свій початок від язичницької події, яка носила назву Луперкалія. У Давньому Римі цього дня шанували бога Фавна (його ще називали Луперком), який був захисником пасовищ і лісів. Всередині лютого римляни спочатку очищували свої оселі, а потім посипали підлогу пщеницею і сіллю. Вважалося, що Луперкалія – свято родючості. Дитяча смертність в ті роки була дуже високою, а тому воно мало особливо велике значення.
В свято Луперкалії жерці приносили богам жертв, зокрема, кіз (для родючості) і собак (для очищення духовного). Шкіру тварин нарізали смужками, вимочували у воді, утворюючи батоги. Ними шмагали всіх молодих дівчат, які зустрінуться на шляху. Жінки охоче підставлялися під удари, адже вважалося, що після цього обов’язково завагітнієш.
А ще всі неодружені повинні були створити пару для продовження роду. Часто це були зовсім незнайомі люди. Існувала навіть своєрідна лотерея. Жінки писали своє ім’я на клаптику паперу і кидали його до високої урни. Чоловіки діставали клаптики і повинні були створити пару з тою жінкою, чиє ім’я витягнули. Всі святкові дні можна було провести у веселощах та коханні. А якщо союз виявиться вдалим, то навіть створити справжню сім’ю.
Луперкалія було дуже популярним святом, а тому люди не хотіли від нього відмовлятися навіть з приходом християнства. 496 року наказом очільника Римської церкви Папи Геласія I ця еротична подія була скасована.
Але людей це не влаштовувало. Тому, за легендою, було створено нове свято – день святого Валентина. Він був християнським священником, якого стратив імператор Клавдій II. Правитель вважав, що чоловіки стають кращими воїнами, якщо не одружуються. Тому ним був виданий закон, згідно з яким воїни не могли створювати сім’ї. Але навіть імператор не міг заборонити кохання, тому чоловіки одружувалися на своїх других половинках таємно. А вінчав пари саме святий Валентин. В середині лютого 270 року імператору стало про це відомо і він наказав заарештувати та стратити священника.

День комп'ютерника


Дату обрали не випадково. Адже 1946 року саме 14 лютого був створений перший у світі електронний комп’ютер ENIAC, щоб виконувати різноманітні розрахунки, видавати відповіді на запитання. Цього дня прийнято вітати всіх тих, хто так чи інакше пов’язаний зі сферою інформаційних технологій. В Україні свято вперше відсвяткували 2009 року.

Всесвітній день зцілення звуком (World Sound Healing day)


Цей рух був створений для досягнення душевного спокою і гармонії за допомогою музики або різноманітних звуків. Запровадив це цікаве свято Джонатан Голдмен (за походженням американець). Він був відомим музикантом та композитором. З 2003 року він випустив кілька творів про зцілення звуком.

День військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту


Саме в цей день 1994 року було підписано наказ про створення спеціальних військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту. Це дуже нелегка і небезпечна професія, адже військові, які пов’язані з цією сферою, займаються захистом населення від небезпечного впливу хімічно, радіаційної чи біологічної зброї.

V-day
(день руху за пропаганду припинення насильства по відношенню до жінок і дівчаток)


Заснувала його Ів Енслер (американська письменниця і драматургиня). Глобального характеру подія набула 1998 року.

В цей день народилися:

1857 рік – український гігієніст і епідеміолог, міністр УНР Овксентій Корчак-Чепурківський;
1866 рік – український вчений-історик, громадський та політичний діяч Микола Василенко;
1872 рік – український ортопед-травматолог Самуїл Трегубов;
1908 рік – український політичний діяч Петро Шелест;
1911 рік – українсько-словацький художник Адальберт Борецький;
1930 рік – український митець-графік, ілюстратор, майстер лінориту Георгій Якутович;
1947 рік – український письменник-фантаст Борис Штерн.


Календар важливих подій в Україні та світі:

842 рік – вважається, що цього дня народилася французька мова, коли Людовік II Німецький і Карл II Лисий приносять Страсбурзькі клятви романською (старофранцузькою) мовою;
1009 рік– перша згадка про Литву (в анналах монастиря Кведлінбург);
1014 рік – Папа Римський Бенедикт VIII визнає Генріха II Святого імператором Священної Римської Імперії;
1556 рік – Акбара короновано падишахом монгольської імперії;
1663 рік – Канаду оголошують королівською провінцією Франції;
1778 рік – прапор Сполучених Штатів вперше формально визнають іноземне військово-морське судно;
1779 рік – у сутичці з аборигенами Гавайських островів гине англійський мореплавець Джеймс Кук;
1797 рік – британська ескадра розбиває іспанський флот біля мису святого Вікентія (район Гібралтару), за що Гораціо Нельсон отримує звання контрадмірала;
1807 рік – при пожежі на англійському кораблі "Аякс" гине майже 300 осіб;
1848 рік – за мирним договором Мексика віддає Техас Сполученим Штатам;
1859 рік – Орегон стає 33-м штатом США;
1876 рік – американський винахідник Александер Белл демонструє перший побутовий телефон;
1879 рік – війська Чилі захоплюють порт Антофагаста, що стало одним з приводів до війни між Чилі і коаліцією Перу та Болівією;
1912 рік – Аризона стає 48-м американським штатом;
1914 рік – виборча реформа в Галичині дозволяє отримати українцям 27,2 % мандатів у крайовому сеймі, проте її так і не реалізували через початок Першої світової війни;
1924 рік – компанія IBM одержує свою нинішню, всім відому, назву;
1927 рік – створюють хокейну команду "Торонто мейпл лівз";
1933 рік – у Парижі запроваджують першу у світі автоматичну телефонну службу точного часу (“годинник, що говорить");
1939 рік – у Гамбурзі на верфі "Блом і Фосс" спущено на воду лінкор "Бісмарк", він був найпотужнішим кораблем Німеччини в Другій світовій війні;
1941 рік – німецький крейсер "Адмірал Гіппер" завершує 14-денне плавання, в ході якого він затопив 64 кораблі союзників;
1944 рік – за наказом Гітлера ліквідували абвер (відділ військової розвідки)
– німці взяли під контроль Середземноморське узбережжя вішистської Франції;
1946 рік – у Пенсильванському університеті фірма IBM представляє ENIAC – один із перших у світі комп'ютерів;
1946 рік – Банк Англії було націоналізовано;
1949 рік – відкривають першу сесію Кнесету, парламенту Ізраїлю;
1952 рік – в Осло відкривають VIII (VI) Зимові Олімпійські ігри;
1958 рік – в Аммані Йорданія та Ірак підписують договір про об'єднання двох королівств, на чолі якого став король Іраку Фейсал II;
1967 рік – в Мехіко підписують договір Тлателолко, що забороняє ядерну зброю в Латинській Америці;
1978 рік – англійський гурт “Dire Straits” розпочинає в Лондоні запис свого першого альбому;
1989 рік – аятола Хомейні заочно засуджує іранського письменника Салмана Рушді до страти за книгу "Сатаниські вірші";
1990 рік – "Вояджер-1" робить фотографію Землі з відстані 6,4 млрд км: її назва “Бліда блакитна цятка”;
1992 рік – встановлюються дипломатичні відносини між РФ і Україною;
1993 рік – Україна, Польща та Угорщина підписують договір про співпрацю народів Карпатського регіону;
2005 рік – у Лівані внаслідок теракту убито колишнього прем'єр-міністра Рафіка Харірі;
2005 рік – троє працівників PayPal засновують відеохостинг YouTube.

 

 


 

13 лютого

Всесвітній день радіо


484546Ініціатором утворення свята стало ЮНЕСКО 2011 року, а ООН офіційно затвердив подію 2013 року. Радіо було винайдено одночасно кількома вченими, які займалися практичними дослідженнями електромагнітних хваль наприкінці 1800 років. Тому важко віддати одній людині звання винахідника цього виробу.

День народження кінокамери

Патент на неї 1895 року отримали брати-винахідники Луї і Огюст Люм’єри. Свій винахід вони назвали сінематографом. Створили вони його на основі кінескопу (винайшов Томас Едісон). Це виріб, який дозволяв дивитися на зображення через маленький отвір. Але користуватися кінескопом могла лише одна людина, що було не дуже комфортно. А сінематограф міг не лише проєктувати, а ще й копіювати і знімати зображення.

Міжнародний день прийняття себе (International Natural Day)


Цього дня люди турбуються про своє здоров’я і власне самопочуття, сприймаючи себе такими як вони є. Дату обрали не випадково. Адже дуже важливо полюбити себе напередодні Дня всіх Закоханих. Засновницею свята стала Сана Джівані і вона розробила концепцію любові до себе 2011 року. В дитинстві вона захворіла на алопецію (повне випадіння волосся) та відчула знущання з боку інших дітей. Та дівчина працювала над власними моральними поглядами і змогла прийняти та полюбити себе.

Міжнародний день жіночої дружби (Galentine’s Day)


Це неофіційне свято, яке створене за принципом Дня святого Валентина. Подруги збираються разом, щоб відсвяткувати свою дружбу. Історія святкування цього дня починається з серіалу “Парки і зони відпочинку” (2009 рік початок показу). Головна героїня вигадує власне свято “Galentine’s Day”, поєднавши ідіому “gal pals” (в перекладі “подруги”) та “День Валентина”.

В цей день народилися:

1784 рік – український письменник, вчений і театральний діяч Микола Гнідич;
1849 рік – український статистик, економіст, соціолог Федір Щербина;
1892 рік – українська співачка Марія Литвиненко-Вольгемут;
1904 рік – український політик Данило Скоропадський;
1909 рік – український кінорежисер Віктор Іванов;
1933 рік – український актор Лев Перфілов;
1938 рік – український поет, журналіст Василь Коваленко;
1948 рік – український письменник, сценарист, драматург Богдан Жолдак.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1895 рік – брати Луї й Огюст Люм'єр створили перший кінопроектор;
1898 рік – першою жертвою наїзду автомобіля стає Генрі Ліндфілд із Брайтона (Велика Британія);
1917 рік – у Великій Британії уряд дозволяє жінкам бути водіями таксі;
1945 рік – авіація союзників практично повністю руйнує місто Дрезден;
1959 рік – до продажу надходять перші ляльки Барбі;
1960 рік – відбувається перше випробування французької атомної бомби в Сахарі;
1981 рік – в "Нью-Йорк Таймс" опублікували найдовше речення (воно складалося з однієї тисячі двохсот вісімдесяти шести слів);
1991 рік – авіація США завдає удар по передбачуваному іракському командному пункту в Багдаді (потім виявилося, що це було звичайне бомбосховище, де перебували жінки, діти, люди похилого віку, загинуло близько 400 осіб);
1992 рік – Уганда визнає незалежність України;
2001 рік – арештована екс-прем'єр-міністерка Юлія Тимошенко за контрабанду російського газу в Україну і несплату податків.

 


 12 лютого
 
Міжнародний день науки і гуманізму

1613127741 12-mizhnarodnyj-den-nauky-i-gumanizmu-den-darvinaЦе свято ще відоме як День Дарвіна, адже дату обрали на честь дня народження відомого вченого Чарльза Дарвіна (1809 рік), який був основоположником теорії природного відбору і теорії еволюції. Свято запровадили за ініціативи Роберта Стефенса 1995 року.
Головна мета цієї події – заохотити людство до принципів наукового мислення, інтелектуальної хоробрості, цікавості. Її присвячують не лише ідеям самого Чарльза Дарвіна. Цього дня намагаються розповсюджувати науку в цілому. Подія стала популярною в навчальних і наукових закладах. Тут влаштовують тематичні конференції, конкурси, сипозіуми, вечірки.
  
Міжнародний день шлюбних агентств

А ідея запровадження його належить Україні. Українська шлюбна агенція зареєструвала 1 грудня 2010 року День шлюбних агентств, який швидко став популярний в усьому світі. Але дату вирішили змінити на 12 лютого, адже через кілька днів весь світ святкує День Закоханих.
Цікавий факт: перша в світі шлюбна агенція з’явилася в Лондоні 1650 року. А її засновником став купець Генрі Робінсон.
 
Всесвітній день кіно

Третя Академія кінематографічних мистецтв і наук 2020 року запровадила святкувати в другу суботу лютого.
Цього року свято припадає на 12 лютого. Головна мета цього дня – показати людям, що фільми можуть надихати.

День Червоної руки (або День дітей-солдатів)

Ця подія була започаткована Організацією Об’єднаних Націй 2009 року. Саме тоді набув чинності протокол щодо участі неповнолітніх у воєнних діях. Міжнародний день пам’яті дітей-солдатів підтримує понад 100 країн світу.
Головна мета події – закликати людство до дій, які спрямовані проти вербування неповнолітніх, а також підтримати тих дітей, які залишилися без дитинства через війну. На жаль, навіть сьогодні деякі країни світу (зокрема, Уганда, М’янма, Судан) використовують дітей у воєнних конфліктах.
 
В цей день народилися:
 
1835 рік – церковний діяч, літератор-прозаїк Анатолій Кралицький;
1871 рік – український письменник Лесь Мартович;
1885 рік – український актор, педагог, режисер Микола Синельников;
1895 рік – український живописець Анатолій Петрицький;
1901 рік – український письменник Іван Сенченко;
1904 рік – український перекладач, педагог, літературознавець Юрій Мушак;
1919 рік – український художник Зеновій Кецало;
1932 рік – український літературознавець Василь Яременко.
 
Календар важливих подій в Україні та світі:
 
1914 рік – здійснюється перший політ літака "Ілля Муромець" (конструкцію його створив киянин Ігор Сікорський) з 16 пасажирами на борту;
1918 рік – у Коростені Мала Рада УНР приймає Володимирів Тризуб як великий і малий герб Української держави;
1924 рік – мумію Тутанхамона виймають з гробниці через 15 місяців після її відкриття;
1924 рік – відбувається прем'єра "Блакитної рапсодії" Джорджа Гершвіна;
1936 рік – у Києві відкривається перша виставка народного мистецтва України;
1939 рік – відбуваються перші вибори до Сойму Карпатської України;
1946 рік – Вінстон Черчилль вперше промовляє улюблену фразу всіх політиків: "No Comments" (“Без коментарів”);
1960 рік – в Києві створено перший український ядерний реактор;
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Латвією;
1992 рік – Демократична Соціалістична Республіка Шрі Ланка визнає незалежність України.

 

 


 

 

11 лютого


Міжнародний день жінок і дівчаток в науці


дівчата-500x333З давніх часів відомі жінки, які займалися наукою та були добре освіченими для свого часу. Більшість із них тоді присвячували життя гуманітарним сферам, філософії та медицині. Потрібно розуміти, що завдяки жінкам у світі з’явилося чимало важливих винаходів. Нині вони складають не менше третини всіх науковців планети. Саме тому за ініціативи ООН було створено це чудове свято.

Цікавий факт: однією з перших жінок, які залишили в науці помітний слід, стала Гіпатія Александрійська. Вона жила в IV-V століттях та займалася астрономією, математикою. Гіпатія вважається винахідницею багатьох винаходів, зокрема, дистилятор та астролябію (кутовимірювальний прилад, яким до XVIII століття користувались для визначення широти i довготи). Значним є і її внесок в геометрію та алгебру.

 

Книжка на часі

 

divchatadumayutТіммеш К. Дівчата думають про все на світі

Дівчата думають про все на світі, і то є факт. Від підгузків для дітей до найтривкішого матеріалу, який застосовують у космосі. Замислившись одного разу, як зробити життя більш легким, жінки сіли за створення свого геніального винаходу. Їхні наполегливість, оптимізм і віра в свої сили дали поштовх на створення речей, яким і досьогодні немає рівних. Історії цих жінок надихають і допомагають у важку хвилину не здаватися, а йти до своєї мети. Можливо, наступний патент стане твоїм?

 

 

Всесвітній день хворого


Заснували подію ще 1992 року, а ініціатором її затвердження став Папа Іван Павло II. День для цього підібрали особливий. Існує легенда, що саме 11 лютого в місті Лурд народилася Богоматір. Свята Діва відома своїми зціленнями хворих людей. Головна мета події – привернути увагу соціуму, політиків та медиків до проблем хворих по усьому світі. Тому влаштовуються різноманітні акції та проводяться семінари на тему здоров’я.

День працівників органів РАГСу (РАЦСу)


Кабінет міністрів України погодив указ президента України про встановлення цього професійного свята 2022 року. У працівників РАГСу досить важка робота, адже вони допомагають змінювати громадянство, оформлювати усиновлення, смерть чи народження, а ще саме вони проводять церемонію одруження.
Їхня праця важка в емоційному та психологічному плані, адже діяльність працівників органів РАЦСу не завжди пов’язана з позитивними моментами в житті людини. Також вони несуть велику відповідальність, а тому повинні відрізнятися такими якостями, як сконцентрованість, уважність, терпеливість. Раніше існувало неофіційне свято працівників органів РАГСу, яке святкували 18 грудня.

Європейський день служби екстреного виклику 112


Цей номер ввели в використання 1991 року. А 2009 року був підписаний договір про впровадження дня, який би популяризував інформацію про можливість екстреного виклику. Для святкування урочистості Європейський парламент обрав 11 лютого (тобто 11/2).

День білої сорочки


Вперше його відсвяткували ще далекого 1937 року. Тоді 11 лютого працівники компанії General Motors організували страйк, адже їм не подобалися умови праці. Для демонстрації протесту працівники одягли білі сорочки, які стали символом незгоди з несправедливою оплатою праці.

В цей день народилися:

1670 рік – український козацький літописець Самійло Величко;
1857 рік – українська перекладачка, збирачка фольклору Ольга Рошкевич;
1890 рік – український графік і майстер прикладного мистецтва Антон Середа;
1905 рік — український генетик Сергій Михайлович Гершензон;
1905 рік — оперний співак Андрій Поліщук,

Календар важливих подій в Україні та світі:

660 рік до н. е. – згідно з легендою, вождь японських племен Дзімму засновує державу Японія і покладає початок імператорському роду країни;
1809 рік – Роберт Фултон отримує патент на пароплав;
1865 рік – Чарльз Лютвідж Доджсон вигадує собі псевдонім "Льюїс Керрол";
1878 рік – публікують перший щотижневий прогноз погоди (це сталося у Великій Британії);
1894 рік – загальні збори у Львові започатковують народження першого українського молодіжного спортивного товариства "Сокіл";
1922 рік – у Торонто (Канада) оголошують про відкриття інсуліну;
1929 рік – між урядом Італії в особі Беніто Муссоліні й Папою Римським Пієм XI було підписано Латеранські угоди (Ватикан проголошено суверенною державою, що діє на основі теократії);
1949 рік – менора затверджена як герб Ізраїлю;
1953 рік – відбувається прем'єра мультфільму Волта Діснея "Пітер Пен";
1963 рік – в Києві починається конференція з питань культури української мови, учасники якої звертаються до найвищих органів державної влади з вимогою надати українській мові статус державної;
1964 рік – гурт "The Beatles" дає свій перший концерт у Вашингтоні;
1989 рік – відбувається установча конференція Товариства української мови імені Тараса Шевченка (нині це Всеукраїнське товариство "Просвіта" імені Тараса Шевченка);
1992 рік – Республіка Ботсвана визнає незалежність України.

 

 


 

 

10 лютого

Всесвітній день зернобобових


4fJjzw85maEEFFVGUqXYuVDuLO6soEY7BruvPNP4Зернобобовими називаються плоди бобових рослин, які люди вирощують для споживання в їжу. Сьогодні найбільш розповсюдженими є сочевиця, боби і горох. В багатьох народів світу є традиційні національні страви з цими продуктами – наприклад, хумус, індійський дал. Навіть англійський сніданок важко уявити без зернобобових. Практично всі вони багаті на білок, що є дуже важливо для людей, які живуть в регіонах, де споживання молока і м’яса недостатнє.
Свято було запроваджене за ініціативою африканської країни Буркіна-Фасо та встановлено Генеральною Асамблеєю ООН на 10 лютого 2019 року.

День домовика


В народі його ще називали Велесичі або Кудеси. Домовики – це міфологічні давньослов’янські персонажі, які вважалися добрими духами, що захищаються домашнє вогнище. За характером вони були вередливими, але гарним родинам завжди допомагали підтримувати чистоту в домі та не сваритися. Також дбали про здоров’я членів сім’ї, домашню худобу і господарство. Водночас злих і байдужих людей домовики карали.
Традиційно потрібно почастувати домовика чимось смачненьким. Його улюбленими ласощами вважаються молоко, солодощі і солодка каша. Насипати страву потрібно у окрему тарілку. Важливо, щоб у оселі на Кудеси було весело і гамірно.

В цей день народилися:

1773 рік — відомий український просвітник, метеоролог, агроном Василь Каразін;
1895 рік — український військовий діяч, політик, австрійський ерцгерцог династії Габсбургів Василь Вишиваний;
1907 рік — український академік та селекціонер пшениці Василь Ремесло;
1935 рік — акторка і режисерка Таїсія Литвиненко;
1947 рік — народний артист України Євген Савчук.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1635 рік — засновують Французьку Академію (вона є провідним науковим товариством Франції, яке спеціалізується у сфері французької мови та літератури);
1772 рік — Франц Йосиф I фон Ліхтенштейн проголошений князем Ліхтенштейну;
1789 рік — закон Йозефа II ліквідовує панщину у Галичині, Буковині, австрійській частині Волині;
1810 рік — урочисто відкривають Одеську оперу;
1940 рік — в Кракові відбувається конференція ОУН, на якій створюють Революційний Провід ОУН;
1947 рік — в Парижі підписано мирні договори між державами-переможцями у Другій світовій війні і колишніми союзниками гітлерівської Німеччини (Італією, Румунією, Угорщиною, Болгарією та Фінляндією);
1957 рік — стартує перший Кубок Африканських Націй в Судані;
1972 рік — на BBC заборонили транслювати у своєму ефірі пісню Пола Маккартні та групи "Wings" — “Give Ireland Back to the Irish” (в перекладі "Віддайте Ірландію ірландцям");
1992 рік — відбувається прем'єра фільму "Основний інстинкт";
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Республікою Корея;
1995 рік — під час випробувального польоту біля Києва зазнає катастрофи дослідний літак Ан-70, який не мав аналогів у світі;
2005 рік — в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді відбувається перший етап муніципальних виборів;
2009 рік — на орбіті Землі відбувається перше зіткнення штучних супутників за всю історію космонавтики;
2015 рік — відбувається обстріл Краматорська під час війни на Донбасі.

 


9 лютого

Міжнародний день стоматолога


Den stomat1Здорові зуби – це невід’ємна частина здоров’я людини. Саме тому дуже важливо не лише ретельно за ними стежити, але й вчасно відвідувати стоматологів. Це лікарі, які спеціалізуються на гігієні і здоров’ї ротової порожнини. Вони допомагають контролювати стан зубів з дитинства, а також діагностують і лікують проблеми.

 

Цікавий факт: найдавніші артефакти, які можна занести до професії стоматолога, датують близько 7000 роком до нашої ери. На території сучасного Пакистану було знайдено людські залишки і зуби, які просверлили за допомогою кремнієвого сверла. Можливо, саме так наші предки боролися з карієсом. А ще багато фактів щодо стародавньої стоматології залишила після себе цивілізація Давнього Єгипту. В гробницях фараонів знайшли кілька зубів, які поєднувалися за допомогою золотого дроту. Вчені припускають, що він міг бути свого роду протезом. Навіть тоді існувала практика видалення хворих зубів. А в Давній Греції цим займався Гіппократ.

Міжнародний день піци


Поціновувачі італійської страви готують цього дня улюблені її варіанти. А класична Маргарита вперше була створена 200 років тому італійцем Раффаеле Еспозіто. Хоча вчені вважають, що прототипи сучасної піци існували ще в давні часи. Наприклад, в Давній Греції, а також в Римі, любили готувати плаский хліб і додавати до нього оливки, олію, трави. А серед перських воїнів дуже популярними були коржі зі спеціями, фініками, сиром.
Свою популярність піца отримала після Другої світової війни. В кожній країні існують свої традиційні варіанти начинки, а сама італійська страва налічує близько 1000 різних рецептів.

В цей день народилися:

1441 — Алішер Навої, узбецький поет і мислитель. Видатний гуманіст середньовіччя Сходу.
1737 — Томас Пейн, письменник і політичний філософ.
1773 — Вільям Генрі Гаррісон, 9-й президент США (1841)
1815 — Мадрасо Федеріко, іспанський історичний живописець і портретист.
1826 — Костянтин Трутовський, український живописець і графік
1846 — Вільгельм Майбах, німецький інженер, конструктор першого «Мерседеса»
1885 — Альбан Берг, австрійський композитор
1910 — Жак Моно, французький біохімік, Нобелівський лауреат
1928 — Рінус Міхелс, видатний нідерландський футболіст і тренер, винахідник тотального футболу
1937 — Гільдегард Беренс, німецька оперна співачка, одна з найкращих вагнерівських сопрано
1942 — Керол Кляйн (Кінг), американська співачка та композитор, надзвичайно популярна в США в 1970-і роки.
1943 — Джо Пеші, американський кіноактор («Один вдома», «Смертельна зброя»)
1945 — Міа Ферроу, американська акторка кіно та театру, колишня дружина Френка Сінатри та Вуді Аллена
1945 — Януш Пицяк-Пецяк, польський сучасний п'ятиборець, олімпійський чемпіон в Монреалі 1976 року, чемпіон світу.
1979 — Мена Суварі, голлівудська кіноакторка («Американський пиріг», «Американська краса»).
1979 — Чжан Цзиї, китайська акторка («Тигр підкрадається, дракон ховається», «Мемуари гейші»).
1983 — Василь Зубанич, учасник війни на сході України, Герой України (2015).


Календар важливих подій в Україні та світі:

1263 рік – при Дауґавґриві (сучасна Латвія), литовське військо під командуванням князя Тренети розбиває лівонських хрестоносців;
1849 рік – на території Папської держави революціонери проголошують Італійську Республіку;
1863 рік – американець Елансон Крейґ отримує патент на вогнегасник;
1893 рік – відбувається прем'єра опери Дж. Верді "Фальстаф" у Мілані;
1893 рік – відбувся перший у світі сеанс стриптизу (Париж, "Мулен Руж");
1900 рік – Двайт Ф. Девіс засновує тенісний турнір на Кубок Девіса;
1909 рік – у США ухвалюють перший закон про заборону наркотиків;
1918 рік – підписують Берестейський мирний договір, згідно з яким Німецька імперія, Австро-Угорська імперія, Османська імперія і Болгарське царство визнають УНР самостійною державою;
1923 рік – повстання отаманів Холодного Яру у Лук'янівській в'язниці в Києві;
1942 рік – у Києві німці заарештовують Олену Телігу та інших представників української інтелігенції;
1951 рік – кінозірка Ґрета Ґарбо отримує американське громадянство;

 


 

8 лютого

День опери


Vsesvitniy-den-operyСвято виникло 2018 року в соціальних мережах за хештегом #OperaDay. Цього дня всі шанувальники опери діляться на своїх сторінках в соціальних мережах фотографіями та відео з улюблених опер.

 

День пропозиції руки та серця


Хоча це і не офіційний вихідний, а історія виникнення свята невідома, це чудова нагода освідчитися своїй коханій людині. Зробити це часом буває дуже непросто. Навіть у тому разі, якщо ви точно впевнені, що знайшли саме ту людину. Цей день мотивує всіх закоханих озвучити це важливе рішення та сподіватися, що отримаєш від коханої людини “Так” у відповідь.

День нірвани (Парінірвана)


Вважається, що саме 8 лютого Будда Шак’ямуні досяг перед фізичною смертю паранірвани, яка є найважливішою метою буддистської практики. В перекладі з санскриту “нірвана” означає “згасання” або “відсутність хвилювання”. Тобто людина звільняється від страждань, бажань та залежностей. 8 та 15 лютого буддисти проводять в своїх храмах медитації, приносять дари.

В цей день народилися:

412 — Прокл Діадох, давньогрецький філософ-неоплатонік.
1552 — Теодор Агріппа д'Обіньє, французький поет, прозаїк, військовик та історик кінця епохи Відродження.
1591 — Гверчіно, італійський художник доби бароко.
1700 — Даніель Бернуллі, фізик і математик, відкривач однойменного рівняння стаціонарного руху ідеальної рідини.
1709 — Джузеппе Тореллі, італійський композитор, скрипаль, альтист, педагог. Брат художника Феліче Тореллі.
1777 — Бернар Куртуа, французький хімік. Відкрив хімічний елемент Йод.
1822 — Опанас Маркович, народознавець, член Кирило-Мефодіївського товариства.
1825 — Бейтс Генрі Волтер, англійський натураліст і мандрівник, відкрив явище мімікрії.
1828 — Жуль Верн, французький письменник-фантаст бретонського походження.
1850 — Похитонов Іван Павлович, український живописець та графік.
1860 — Єремія Ломницький, церковний діяч, місіонер, священик-василіянин, співзасновник жіночого чернечого Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії.
1866 — Леон Бакст, сценограф, книжковий ілюстратор, майстер станкового живопису та театральної графіки.
1878 — Мартін Бубер, єврейський релігійний філософ і письменник.
1883 — Йозеф Шумпетер, австрійський і американський економіст і соціолог.
1899 — Лонні Джонсон (справжнє ім'я Алонсо Джонсон), американський блюзовий музикант (пом. 1970).
1904 — Ігор Белза, український і російський історик культури, музикознавець, композитор, педагог (пом. 1994 року).
1906 — Честер Карлсон, американський фізик, винахідник процесу ксерокопіювання.
1920 — Лана Тернер, голлівудська кінозірка.
1925 — Джек (Джон Волер ІІІ) Леммон, американський кіноактор («Деякі люблять гарячіше», «Китайський синдром»).
1930 — Діана Петриненко народна артистка України, співачка (лірико-колоратурне сопрано), професор Національної музичної академії України ім. П.Чайковського.
1931 — Джеймс Дін, американський кіноактор (його коротке життя та трагічна загибель 1955 року стала для американської молоді романтичним міфом і породили культ Діна).
1932 — Джон Вільямс, американський композитор і музикант.
1939 — Раїса Колесник, українська оперна співачка.
1945 — Джим Капальді, один із засновників групи Traffic.
1945 — Джон Ґрішем, американський письменник і продюсер, автор гостросюжетних творів.
1952 — Аскольд Лозинський, президент Світового конгресу українців у 1998—2008.
1956 — Амосова Катерина Миколаївна, науковець у галузі кардіології, ректор НМУ імені О. О. Богомольця. Дочка академіка НАН і АМН України Миколи Амосова.
1966 — Христо Стоїчков, болгарський футболіст та тренер, один із кращих гравців болгарського футболу.
1969 — Сущенко Роман Володимирович, український журналіст, кореспондент національного державного агентства Укрінформ, політв'язень.
1971 — Балух Володимир Григорович, український громадський активіст, фермер, політв'язень.
1982 — Ірина Мерлені, олімпійська чемпіонка з вільної боротьби.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1106 рік — великий князь Київський Володимир Мономах складає “Повчання” — це був перший дидактично-художній твір Київської Русі;

1587 рік — після 19 років ув’язнення у замку Фотерінгей за звинуваченням у змові проти королеви Англії Єлизавети I страчують колишню шотландську королеву і претендентку на англійський престол Марію Стюарт;
1600 рік — суд інквізиції виносить смертний вирок Джордано Бруно;
1627 рік — перше письмово зафіксоване застосування у гірництві вибухової технології;
1807 рік — біля прусського міста Ейлау відбувається найкривавіша битва російсько-прусько-французької війни за участю майже 150 тисяч осіб;
1879 рік — інженер Сенфорд Флемінґ вперше пропонує розподілити земну кулю на 24 часові пояси;
1885 рік — опубліковали перше оповідання Бернарда Шоу;
1914 рік — у Монреалі створюють українське видавництво “Новий Світ”;
1915 рік — у Лос-Анджелесі відбувається прем’єра фільму Девіда Ґріффіта “Народження нації”, який згодом включили до списку 100 найкращих фільмів усіх часів і народів;
1916 рік — у Цюриху (Швейцарія) група поетів оголошує про появу нової мистецької течії (дадаїзм);
1928 рік — перше передавання телесигналу через океан (із Лондона до Нью-Йорку);
1969 рік — відбувається перший політ найбільшого у світі пасажирського літака Boeing 747 (нині найбільший — Аеробус A380);
1964 рік — гурт Beatles прибуває в аеропорт “Кеннеді” і Америку охоплює хвиля “бітломанії”.
1965 рік — у Британії заборонили рекламу сигарет на телебаченні;
1972 рік — у лондонському Альберт-холі скасовують концерт Френка Заппи та “Mothers of Invention”, бо деякі їхні пісні були визнані непристойними;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Ватиканом і Азербайджаном;
1997 рік — у Києві створюють партію Християнсько-Народний Союз, яку 2003 року було перейменовано на Християнсько-Демократичний Союз.

 

 


 7 лютого

 

День народження вогнегасника


screenshot 60Саме цього дня 1863 року в США (штат Вірджинія) був запатентований перший вогнегасник. Тогочасний протипожежний засіб був більше схожий на велику чашу, але з часом його форма змінилася і стала нагадувати сучасну.

Вогнегасник – це технічний засіб, в якому під тиском міститься вогнегасна речовина. Завдяки його продуманій конструкції та вазі людина може самостійно переміщувати і використовувати засіб в разі потреби. Нині існує 5 різновидів вогнегасників, в залежності від вогнегасної речовини: водний, порошковий, аерозольний, повітряно-пінний, вуглекислотний.

 

День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) 

 

7 лютого 2023 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”.

День безпечного Інтернету (SID/ДБІ) запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. Центр кращого Інтернету betterinternetcentre.org представляє Національний комітет Дня безпечного Інтернету в Україні.

Читати далі

 

 

День масажиста

В офіційному календарі українських свят ця подія з’явилася лише 2018 року. Затвердило її Всеукраїнське об’єднання фахівців масажу, а ініціаторами створення нового свята стали різноманітні громадські організації та провідні установи в сферах медицини, масажу, оздоровлення. Головною метою заходу є відзначення всіх тих, хто займається цією непростою, але корисною справою.

Цікавий факт: вперше позитивний вплив на людський організм за допомогою рук описати індійці і китайці. Сталося це близько 3 тисяч років до нашої ери. А першими українськими містами, де почали XX століття вивчати масаж, стали Харків та Одеса.

В цей день народилися:

1804 рік – український історик, письменник, етнограф , композитор і фольклорист Микола Маркевич;
1847 рік – український етнограф, сатирик, громадський діяч і фольклорист Олександр Русов;
1932 рік – український біолог Степан Костишин.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1301 рік — Едуард Карнарвонський стає першим англійським принцом Уельським;
1483 рік — відомий український вчений Юрій Дрогобич у Римі видає в Ехуаріуса Зільбера книгу “Прогностична оцінка поточного 1483 року”, вона вважається першою відомою друкованою книгою українського автора;
1795 рік — порт Хаджибей перейменовують на Одесу;
1889 рік — американець Герман Голлеріт отримує патент на першу електричну обчислювальну машину;
1906 рік — сигнал SOS вперше запропонували як міжнародний сигнал біди (тоді на суднах використовували код CQD);
1907 рік — в ході боротьби за надання жінкам виборчих прав у Великій Британії Національна спілка жіночих товариств організовує у Лондоні масову ходу, яка отримала назву "Марш бруду";
1968 рік — пісня гурту Beatles “Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band” отримує премію “Ґреммі”;
1992 рік — Республіка Бенін визнає незалежність України;
1998 рік — змагання сноубордистів включили до програми Олімпійських ігор;
2010 рік — відбувається другий тур президентських виборів в Україні, перемогу здобуває Віктор Янукович.

 

 

 


 

6 лютого

Всесвітній день без мобільного телефону


84284927 490010084918493 7312027056588455936 nАкція закликає відмовитися на 3 дні від використання цього гаджету, щоб позбутися залежності від нього. Існує цей день з 2001 року, коли його було створено за ініціативою французького письменника Філа Марсо. Саме він написав перший роман мовою SMS-повідомлень. Літератор закликав частіше виходити на вулицю без мобільного телефону.

Дату святкування обрали не випадково. Саме цього дня католицькі віряни святкують іменини Гастона. Це ім’я в 1970-х роках було згадано в популярному хіті того часу “Le téléfon” французького співака Ніно Феррера. Там є такі слова: “Гастон, дзвонить телефон! Але знову ніхто не відповідає”. Тому найбільш значущою та символічною ця подія є для французів.

День Боба Марлі на Ямайці


Саме цього дня 1945 року народилася майбутня зірка реґі Боб Марлі (справжнє ім’я Роберт Неста Марлі). Жителі Ямайки дуже пишаються цим виконавцем та весело святкують його день народження.
Реґі (музичний стиль, в якому творив Боб Марлі) виник 1968 року саме на Ямайці. Це танцювальна музика, особливістю якої є поєднання гри на парних долях гітари, One Drop барабану та особливого мінливого голосу співака. На Ямайці цей стиль музики дуже популярний, але лише Боб Марлі зміг стати всесвітньо відомим його представником. Найвідомішою його піснею вважається “One Love”, яка побачила світ 1977 року.
Окрім музики, Боб Марлі також був громадським діячем та цікавився грою в футбол. На жаль, прожив співак лише 36 років і помер 1981 року.

Міжнародний день бармена


Важко уявити сучасну вечірку без бармена. Вони створюють вишукані коктейлі та святковий настрій. Хоч на перший погляд професія бармена складається лише з демонстрації своєї майстерності та відвідування вечірок, проте все не так просто. Насправді, ця робота вимагає творчого підходу, особливих здібностей та багатьох знань.
Дату святкування обрали на честь пам’яті католицького святого Аманда, який відрізнявся гостинністю та товариськістю. Він проживав у Франції, в регіоні, який здавна славився виноградниками. А тому святого вважають покровителем виноробів та шинкарів. Свято запровадили 2008 року. А ініціаторами його стали українці з вечірнього клубу “Докер паб” разом з Міжнародним центром бармена “Planet Z”.

Міжнародний день нетерпимого ставлення до операцій,
які калічать жіночі статеві органи


Подія була заснована ООН 20 грудня 2012 року, коли прийняли резолюцію про встановлення цього важливого дня. Сьогодні будь-які немедичні операції, які калічать жіночі статеві органи, визнані порушенням прав жінок, а також крайньою формою дискримінації. Проте такі практики все ще розповсюджені в малорозвинених країнах. Зокрема, на Близькому Сході та в Африці.

В цей день народилися:

1806 рік — український філософ, історик філософії, богослов Орест Новицький;
1861 рік — український хімік, який винайшов протигаз, Микола Зелінський;
1883 рік — авіаконструктор, творець першого гідролітака Дмитро Григорович.

Календар важливих подій в Україні та світі:1931 рік — на екрани США виходить фільм Чарлі Чапліна "Вогні великого міста";
1933 рік — підписують тристоронній договір між державами Малої Антанти;
1935 рік — у продаж вперше надходить настільна гра "Монополія";
1958 рік — створено Спілку кінематографістів України;
1971 рік — у ході прогулянки по Місяцю американський астронавт Алан Шепард демонструє удар по м'ячику від гольфа;
1985 рік — компанія Microsoft оголошує про створення текстового процесора Word;
1996 рік — британську антарктичну станцію "Фарадей" передають українським полярникам (створено українську станцію "Академік Вернадський");
2018 рік — з космодрому на мисі Канаверал компанія SpaceX успішно здійснює перший політ надважкого ракетоносія Falcon Heavy.


 

5 лютого

День ерудита


7q9Tdj47iCntYvG2QROR.w575Ця подія присвячена інтелектуально обдарованим людям, які мають великий багаж знань і знають, як ним користуватися. Ерудованість зовсім не пов’язана з наявністю вищої освіти. Ерудована людина самовдосконалюється протягом всього життя і читає багато різноманітної літератури.

Всесвітній день “Нутелли”


Започаткувала це цікаве свято 2007 року блогерка Сара Россо, а в інтернет-просторі цю ідею швидко підхопили. “Нутелла” – відома шоколадно-горіхова паста, яка була створена в Італії (місто Альба). Винайшов її кондитер П’єтро Ферреро 1946 року. Він хотів виготовляти шоколадні батончики, але тоді був дефіцит какао. Чоловік не розгубився і замість какао-масла додав до смаколиків лісові горіхи. Покупцям швидко сподобалися нові солодощі. До 1964 року ця паста носила назву “Суперкрем”. А перейменував продукт син П’єтро, Мікеле.
Цікавий факт: одна банка “Нутелли” продається в світі кожні 2,5 секунди.

День морозива на сніданок


Цього року свято припадає на 5 лютого. З’явилася ця оригінальна подія в США в 60-ті роки минулого століття. А придумала свято мешканка міста Рочестер і мати 6 дітей, Флоренс Раппапорт. Одного ранку її молодші діти жалілися, що на вулиці надто холодно для прогулянки. Мати сказала, що вони можуть з’їсти морозиво на сніданок і так підняти собі настрій. Наступного року все повторилося, а згодом стало справжньою традицією.
Діти і онуки Флоренс розповсюдили цю традицію всіма Сполученими Штатами, а потім це свято почали святкувати також в Німеччині, Італії, Китаї та навіть деяких африканських країнах. Весна ще далеко. Тому, щоб не поринути у зимову депресію, можна пригостити себе і своїх близьких морозивом на сніданок.

В цей день народилися:

1804 рік – фінський поет, автор гімну Фінляндії Юхан Людвіг Рунеберг;
1878 рік – французький інженер і промисловець, творець відомої автомобільної компанії Андре Сітроен;
1914 рік – американський письменник Вільям Берроуз;
1985 рік – португальський футболіст Кріштіану Роналду.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1585 рік — у Львові засновують Успенське ставропігійське братство;
1783 рік — в області Калабрія на півдні Італії починається землетрус, що тривав майже два місяці;
1816 рік — в Римі відбувається прем’єра опери Джоаккіно Россіні “Севільський цирульник”;
1861 рік — у Філадельфії (США) Коулмен Селлерс отримує патент на кінематоскоп;
1887 рік — у міланському театрі “Ла Скала” відбувається прем’єра опери Джузеппе Верді “Отелло”;
1904 рік — війська США покидають Кубу після шести років окупації;
1913 рік — в Львові у залі Українського народного дому всі українські академічні товариства влаштовують великий академічний бал;
1924 рік — радіо ВВС починає передавати з Гринвіцької обсерваторії сигнали точного часу;
1928 рік — німецький хімік Адольф Віндаус вперше синтезує вітамін D, брак якого спричиняє рахіт;
1935 рік — у Нью-Йорку організатори професійного боксу ухвалюють рішення, що двобої за чемпіонське звання не можуть тривати понад 15 раундів;
1952 рік — Нью-Йорк стає першим містом світу, де почали використовувати триколірні світлофори;
1953 рік — у нью-йоркському Roxy Theatre проходить прем'єра діснеївського фільму “Пітер Пен”;
1971 рік — з'являється фондовий індекс NASDAQ (“Автоматизовані котирування Національної асоціації дилерів із цінних паперів США”);
1991 рік — столицю Киргизії перейменовують в Бішкек;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Норвегією;
1998 рік — у Сімферополі вибухом смертельно поранений заступник голови Ради міністрів Криму Олександр Сафонцев;
1999 рік — Майк Тайсон, колишній чемпіон світу з боксу серед професіоналів, одержує рік тюрми за побиття двох людей.

 


4 лютого

Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями


10203Рак виникає, коли в клітинах організму відбуваються певні зміни, що викликають аномальний і неконтрольований ріст клітин та утворення пухлини. Без правильного лікування пухлина збільшується та розростається по всьому організму. Порушення часто фатальні. 2000 року на Всесвітньому саміті з боротьби проти раку, що відбувався у Парижі, було вирішено оголосити 4 лютого Всесвітнім днем боротьби з раковими захворюваннями.

День неандертальця


Саме цього дня 1857 року вперше цього представника людського роду представили науковій спільноті. А знайшли його рештки 1856 року в Німеччині недалеко від річки Неандерталь у печері. Ця гілка роду Homo жила на нашій планеті 230 000 – 27 000 роках до н. е. та населяла західну Азію і Європу.
Завдяки дослідженням та аналізам науковці змогли дізнатися, що неандертальці мали світле чи руде волосся, світлу шкіру. Відразу навіть висунули гіпотезу, що саме від них європеоїди отримали свою світлу шкіру. Але згодом ця думка була спростована.

 

Міжнародний день людського братерства


Свято було засноване Генеральною Асамблеєю ООН в кінці грудня 2020 року. Його співаторами стали 34 країни-члена ООН. Головною метою цієї події є сприяти діалогу між різними культурними і релігійними громадами.

В цей день народилися:

1854 рік – актор, театральний діяч і письменник Сидір Мидловський;
1880 рік – музикознавець та фольклорист, чоловік Лариси Косач (Лесі Українки) Климент Квітка;
1881 рік – український піаніст, композитор, педагог Григорій Беклемішев;
1885 рік – український і польський психолог Степан Балей;
1919 рік – фахівець в галузі ракетної техніки Геннадій Команов;
1981 рік – український спортсмен, який представляв Україну на Чемпіонаті Світу зі спортивного запам'ятовування, Гордій Остапович.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1708 рік – кантата № 71 (або “Виборна кантата”) стає першим надрукованим твором Йоганна Себастьяна Баха;
1789 рік – в Філадельфії на засіданні виборців обрали першого президента Сполучених Штатів Америки – Джорджа Вашингтона;
1906 рік – департамент поліції Нью-Йорку постановляє використовувати відбитки пальців для ідентифікації злочинців;
1943 рік – у Цюриху (Швейцарія) відбувається прем'єра "Доброї людини з Сезуана" Бертольда Брехта;
1944 рік – в Парижі відбувається прем'єра "Антігони" Жана Ануя;
1971 рік – оголошують про банкрутство британської компанії "Роллс-Ройс";
1974 рік – після двох років дресирування шимпанзе Нім Чимскі в США написала перше слово;
1998 рік – в обличчя Білу Гейтсу в Брюсселі поцілюють тортом;
2004 рік – починає роботу соціальна мережа Facebook, яку заснував студент Гарвардського університету Марк Цукерберг;
2005 рік – Верховна Рада України затверджує Юлію Тимошенко на посаді прем'єр-міністерки України.

 

 

 


  

3 лютого

Всесвітній день жінки-лікаря


1-10Так склалося, що практично в усіх країнах світу в медицині працюють чоловіки. А жінки здавна мали значно більше труднощів для професійного зростання. Однак вони не поступаються успішними результатами і компетентністю, а також відзначаються кращими комунікативними вміннями, ніж чоловіки. Святкувати це свято почали 1972 року. А дату обрали на честь дня народження відомої Елізабет Блеквелл. Вона стала першою жінкою, яка отримала вищу медицинську освіту в США. 

Всесвітній день боротьби з ненормативною лексикою


Це свято започаткували, щоб виховати культуру спілкування у дітей та зменшити кількість лайливих слів у лексиконі дорослих. Ненормативну лексику можна знайти в кожній мові. Люди часто використовують її, щоб виразити свою агресію. Проте лайка заважає культурному і грамотному мовленню, а також може сигналізувати про психологічні проблеми.

Всесвітній день вільного кохання


Це досить оригінальне свято, яке зародилося у Німеччині. До цього дня традиційно організовуються різноманітні заходи для прихильників вільних стосунків. Наприклад, на телебаченні транслюють відповідні телепередачі, а медики розповідають про важливість контрацепції.

В цей день народилися:

1853 рік — український маляр Геннадій Ладиженський;
1864 рік — український письменник Володимир Самійленко;
1872 рік — архітектор, один із засновників неокласицизму, створив будинок Кабінету Міністрів у Києві Іван Фомін;
1904 рік — український поет Гео Коляда (справжнє ім’я Григорій Опанасович);
1951 рік — український письменник В’ячеслав Медвідь;
1974 рік — український телеведучий, журналіст, продюсер Ігор Пелих.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1815 рік — у Швейцарії засновують першу у світі фабрику з виробництва твердого сиру;
1858 рік — у Гавані (Куба) запускають перший трамвай;
1863 рік — у місцевій газеті містечка Вірджинія (штат Невада) опублікували гумористичне оповідання журналіста Семюеля Ленгхорна Клеменса, яке він підписав псевдонімом Марк Твен;
1867 рік — Муцухіто стає імператором Японії (імператор Мейдзі);
1894 рік — в США спускають на воду перший вітрильник зі сталевим корпусом;
1926 рік — у Чехословаччині чеська мова стає офіційною мовою країни;
1954 рік — мешканці Сіднея зустрічають в порту британську королеву Єлизавету II, це вперше британський монарх ступив на австралійську землю;
1961 рік — Боб Ділан записує у Нью-Йорку перші пісні у власному виконанні;
1962 рік — уряд США запроваджує ембарго на торгівлю з Кубою;
1968 рік — Пол Маккартні без участі решти "бітлів" записує пісню "Lady Madonna";
1972 рік — починають XI зимові Олімпійські ігри у японському Саппоро;
1986 рік — Папа римський Іван Павло II зустрічається в Калькутті з матір'ю Терезою;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Туреччиною;
1994 рік — президент США Білл Клінтон скасовує економічне ембарго щодо комуністичного В'єтнаму (воно діяло 19 років);
1995 рік — відбуваються перші військові навчання НАТО на території колишньої НДР;
2005 рік — найдорожча у світі газета виходить друком в Китаї (це був спеціальний випуск "Economic Daily", який надрукували на золотому папері, через що вартість одного екземпляра газети становила 8000 доларів США);
2008 рік — Бориса Тадича повторно обирають президентом Сербії;
2014 рік — під час Революції гідності в Києві ветерани-афганці та "Правий сектор" проводять власні переговори з МВС та СБУ про звільнення заарештованих на підставі ухваленого закону про амністію;
2015 рік — італійського юриста і політика Серджо Матарелла обирають президентом Італії.

 


 

 

 2 лютого

День бабака


150573-ukВеселе свято, корені якого сягають Сполучених Штатів Америка і Канади. Ця подія є однією з найдивніших у світі. Люди збираються разом, щоб подивитися, чи бабак побачить свою тінь, коли вийде зі свого будиночка. Так намагаються спрогнозувати погоду. Хоч довіряти прогнозам цього “синоптика” не варто, але свято досить кумедне і варте уваги.

Всесвітній день гавайської гітари


Вперше його відсвяткували 2011 року. Це міжнародне свято (World Ukulele Day), яке присвячене цьому мініатюрному музичному інструменту, яке має неповторне звучання.
Батьківщиною гавайської гітари (укулеле) вважають португальський регіон Мадейру, де його вперше виготовили. Сталося це у XIX ст. Оригінальну гітару на гавайські острови завезли португальські іммігранти ще наприкінці XIX століття. Місцеві жителі почали називати її “укулеле”, що в перекладі означає “блоха, яка стрибає”. Особливо популярним цей інструмент став за часів правління короля Калакауа.
На початку XX століття укулеле став одним з основних інструментів, які використовуються в джазовій музиці. 1915 року в Сан-Франциско під час музичного фестивалю цей музичний інструмент прославився на весь світ.

День їздових собак (Sled Dog Day)


Довгий час вони були єдиним засобом перевезення вантажів та людей у суворих погодних умовах в арктичних районах. Невідомо, коли та ким було засноване це свято. Але саме цього дня 1925 року у невеликому місті Ном (Аляска) погода заблокувала всі шляхи, а серед населення спалахнула епідемія дифтерії. Завдяки їздовим собакам змогли вчасно доставити сироватку і врятувати життя людей.

В цей день народилися:

1812 рік – український поет та прозаїк Євген Гребінка;
1863 рік – український письменник Тимотей Бордуляк;
1901 рік – український письменник, перекладач Валер’ян Підмогильний;
1939 рік – народний артист України, композитор Віталій Філіпенко;
1944 рік – український політик Олександр Мороз.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1274 рік – у Флоренції відбувається перша зустріч Данте й Беатріче, чий образ протягом всього життя надихав творця "Божественної комедії";
1536 рік – на західному березі річки Ла-Плата іспанський конкістадор Педро Мендоза засновує місто Буенос-Айрес, сьогодні це столиця Аргентини;
1556 рік – в Центральному Китаї стається наймасштабніший з усіх зареєстрованих на планеті землетрусів (гине близько 820 тисяч людей);
1653 рік – селище Новий Амстердам отримує статус міста (нині це Нью-Йорк);
1823 рік – у Венеції відбувається прем'єра опери Россіні "Семираміда";
1841 рік – перша відома згадка про "День Бабака";
1852 рік – в Лондоні на Фліт-стріт відкривається перший громадський туалет;
1852 рік – у Парижі відбувається прем'єра "Дами з камеліями" Александра Дюма сина;
1863 рік – Семюел Клеменс вперше підписується як Марк Твен;
1870 рік – агентство Reuters, підписавши угоди з двома іншими агентствами, вперше в історії створює всесвітню інформаційну мережу;
1892 рік – у Намеокі (штат Іллінойс, у США) відбувається найдовша в історії зустріч з боксу (Гаррі Шарп vs Френк Кросбі);
1912 рік – Фредерік Лоу стрибає з парашутом зі статуї Свободи;
1920 рік – на Бродвеї відбувається прем'єра п'єси Юджина О'Ніла "За обрієм";
1935 рік – вперше в судовій практиці використовують детектор брехні;
1940 рік – відбувається дебют американського естрадного співака Френка Сінатри;
1970 рік – у Мюнхені вперше в історії відбувається операція з трансплантації нерва;
1986 рік – в Індії відбувається зустріч Папи Римського з Далай-ламою;
1999 рік – на передньому фасаді універмагу "Україна" в Києві вивішують найбільшу у світі (на той час) зовнішню рекламу – це було панно шампуню "Орґанікс" (розмір панно 126,5×17 м).


1 лютого

Всесвітній день читання вголос


vsesvitniy den chytannya vgolos

Подія щорічно припадає на першу середу лютого. Започаткував її 2010 року міжнародний освітній проєкт "LitWorld". Головна мета цього дня — заохотити людство, особливо молоде покоління, до читання книг.

 

Міжнародний день десерту

Хоч ця подія і не офіційна, проте набуває популярності. Започаткував свято американська кондитерка і блогерка Енджі Дадлі 2008 року. Тоді она презентувала свій новий десерт, який назвав кейк-поп (це цукерка на паличці, яку можна назвати аналогом чупа-чупсу). Згодом з’явилося чимало варіантів кейк-попу. А також вона написала цілу книжку про цей десерт.

Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних взаємин
(World Interfaith Harmony Week)


Цей захід має важливу мету – побудувати доброзичливі та толерантні відносини між людьми різних віросповідань та конфесій. Запровадили подію спеціальною Резолюцією ООН 2010 року. А її ініціаторами виступили принц Йорданії Газі бен Мухаммед та король Йорданії Абдалла II ібн Хусейн аль-Хашими.

 

Всесвітній день хіджабу

Свято доволі молоде, а його заснувала мусульманка Назме Кхан. Її родина переїхала до США та не відмовилася від своїх традицій. Батьки примушували Назме носити хіджаб. Дівчина кожного дня вислуховувала насмішки. А тому вирішила розповісти оточенню про хіджаб. Згодом вона також запропонувала створити окреме свято, яке допомагає спростувати негативні стереотипи, які склалися у людей довкола цього традиційного атрибуту жіночого одягу у мусульман.

 

В цей день народилися:

 

1842 рік – український живописець і педагог Володимир Орловський;
1879 рік – український військовий і політичний діяч Микола Капустянський;
1897 рік – український письменник, сотник Армії УНР Євген Маланюк;
1902 рік – українська малярка, скульпторка, письменниця, поетка Оксана Лятуринська;
1904 рік – український філософ Михайло Омеляновський;
1930 рік – український живописець, графік, іконописець Микола Бідняк;
1940 рік – український хімік-аналітик Валерій Антонович;
1958 рік – українська політична діячка й управлінка Віра Ульянченко.

 

Календар важливих подій в Україні та світі:

 

1411 рік – укладають Торунського мирного договору, який завершує Велику війну;
1587 рік – англійська королева Єлизавета I підписала смертний вирок Марії Стюарт;
1673 рік – німецький учений Ґотфрід Лейбніц демонструє сконструйовану ним сумувальну “арифметичну машину”;
1709 рік – команда британського корабля виявляє на незаселеному острові Хуан-Фернандес у Тихому океані моряка Александра Селкірка (саме він стає прототипом Робінзона Крузо);
1884 рік – виходить у світ перше видання Oxford English Dictionary (Оксфордського словника англійської мови);
1893 рік – Томас Едісон створює у Нью-Джерсі першу у світі кіностудію під назвою "Чорна Марія";
1930 рік – газета "Таймс" друкує перший у світі кросворд;
1946 рік – Угорщина проголошена республікою;
1958 рік – США успішно проводить запуск орбітального сателіта "Експлорер";
1958 рік – Єгипет і Сирія утворюють Об'єднану Арабську Республіку;
1967 рік – в Детройті (США) виходить перше число українського часопису "Детройтські новини";
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Румунією;
1994 рік – набуває чинності Шенгенська угода, яку підписали країни ЄС (вона передбачає введення повної свободи переміщення громадян між державами-учасниками Європейського Союзу);
2004 рік – у Великій Британії скасовують смертну кару.

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Вверх