arch

Бібліовісті

Календар цікавих свят. Січень 2023

31 січня

 

Міжнародний день зебри


0200l0bo-40a4-1200x630Запровадили це свято природоохоронні організації, які виступають за збереження цих унікальних смугастих тварин. Смуги є природним пристосуванням, яке допомагає зебрі захищатися від диких тварин. Також вона може розвивати швидкість до 80 км/годину. Але жадібні люди, яких цікавить лише нажива, готові знищувати цих прекрасних тварин. Тому і було створене це свято. Завдяки ньому можна привернути увагу політиків та громадських організацій до проблеми знищення зебр.

День скотча


Сьогодні його можна знайти практично в кожній оселі. Цю липку стрічку на целофановій основі застосовують у побуті, при ремонті, на виробництві, щоб склеїти будь-які предмети з різних матеріалів.
Скотч винайшов Річард Дрю. Цей молодий чоловік працював на підприємстві, яке виготовляє целофановий матеріал та наждачний папір. А надихнуло його на створення скотчу відвідування автосервісу. Коли Річард перебував на одному з них з перевіркою, то побачив, що на автомобілях під час фарбування різними кольорами з’являються нерівні лінії. А папір, який працівники використовували, не допомагає і не захищає від підтікань.
Тоді Річард придумав, що можна використовувати липку стрічку шириною не більше 5 см з пластиром по краям. Спочатку така інновація була сприйнята робітниками скептично, але Дрю все ж таки вирішив запатентувати винахід. А сьогодні скотч відомий в усьому світі.

 

Всесвітній день ювеліра


Ця професія вважається однією з найдавніших у світі і вимагає від людини поєднання математичного складу розуму та досконалого художнього смаку. Ювелірні вироби означають набагато більше, ніж просто прикраси. З їхньою допомогою людина демонструє свій гарний смак та високий рівень фінансової забезпеченості. Але перед тим, як вони потрапили в магазин, з ними працював справжній професіонал.

 

В цей день народилися:

1517 — Джозеффо Царліно, італійський теоретик музики, педагог і композитор.
1543 — Токуґава Ієясу, засновник і перший сьоґун сьоґунату в Едо (Японія).
1797 — Франц Шуберт, австрійський композитор, автор близько 600 романтичних пісень і балад, 9 симфоній, 20 фортепіаних сонат («Незакінчена симфонія», «Зимовий шлях», «Форель», «Лісовий цар»).
1876 — Олександр Динник, український вчений у галузі механіки та теорії пружності.
1906 — Рузвельт Сайкс, американський блюзовий музикант.
1911 — Ванга, болгарська сліпа, якій приписують екстрасенсорні здібності, містик і травник.
1921 — Маріо Ланца, американський оперний співак (тенор) та актор («Великий Карузо», «Принц-студент», «Серенада») італійського походження.
1923 — Норман Мейлер, американський прозаїк, драматург, журналіст, сценарист і кінорежисер.
1924 — Тенгіз Абуладзе, грузинський радянський кінорежисер.
1929 — Рудольф Людвіг Мессбауер, німецький фізик, творець ефекту Месбауера.
1935 — Кендзабуро Ое, японський письменник-гуманіст, Лауреат Нобелівської премії з літератури (1994).
1937 — Регімантас Адомайтіс, литовський актор театру і кіно.
1937 — Філіп Ґласс, американський композитор, автор опер, симфоній, фортепіанної і електронної музики; до його творів належать опери «Ейнштейн на пляжі», «Сатьяґраха», «Ехнатон».
1938 — Беатрікс, королева Нідерландів у 1980—2013 роках.
1981 — Джастін Тімберлейк, американський поп-музикант і актор («Шрек Третій», «Альфа Дог», «Соціальна мережа»).
1983 — Артем Вітко, командир добровольчого батальйону МВС України «Луганськ-1», народний депутат України.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1729 рік — у Стамбулі видають першу надруковану арабським шрифтом книгу, це був тлумачний словник, який і досі вважається одним з найпопулярніших;
1747 рік — в Лондоні відкривається перша клініка з лікування венеричних захворювань (госпіталь Lock);
1893 рік — в Патентному бюро США зареєстрували торгову марку Coca-Cola;
1941 рік— створюють Київську кіностудію науково-популярних фільмів;
1943 рік — оточена під Сталінградом (нині Волгоград) німецька 6-а Армія капітулює разом з генерал-фельдмаршалом Ф. Паулюсом;
1950 рік — Президент США Гаррі Трумен публічно оголошує про підтримку проєкту розробки водневої бомби;
1958 рік — здійснюють запуск першого американського штучного супутника Землі “Експлорер-1”;
1961 рік — США проводять запуск космічної ракети з шимпанзе на борту;
1999 рік — науковці з університету Алабама (США) одержують, на їх думку, неспростовні докази того, що вірус СНІДу прийшов з Африки, походить від шимпанзе і вперше зміг перейти до людей близько 50-ти років тому;
2000 рік — поблизу острова Анакапа стається авіаційна катастрофа лайнера McDonnell Douglas MD-83 (загинуло 88 осіб);
2009 рік — в Кенії принаймні 113 людей гине і понад 200 осіб отримує поранення внаслідок займання розлитої нафти в районі міста Моло.

 

 

 

 


 

 

30 січня

День спеціаліста військово-соціального управління Збройних Сил


ZSU 1Головними обов’язками людини, яка займає таку посаду, є: проведення виховної роботи в армійських колах, психологічна реабілітація учасників АТО/ООС, війни, професійно-психологічний відбір призваних до ЗСУ громадян. Тобто своє професійне свято 30 січня святкують психологи, соціологи і інші спеціалісти, які допомагають створити позитивний імідж ЗСУ та відповідають за дисципліну в армії. Не забудьте привітати рідних та друзів, які мають відношення до цієї події:

Всесвітній день допомоги хворим на проказу


Ця подія традиційно проходить в останню неділю січня. Запровадив її Рауль Фоллеро, який був відомим громадським діячем та більшу частину свого життя провів у боротьбі з цим важким недугом. Навіть сьогодні хвороба дуже розповсюджена в Непалі, Бразилії, Індії, М’янмі.
Проказу згадують ще у Старому Завіті, називаючи її “Святою хворобою”. Люди тоді вважали, що її насилає Господь у відповідь на гріхи. Людина залишається живою, але її обличчя назавжди понівечене. Після створення антибіотиків та сучасних засобів гігієни в розвинених країнах світу хвороба майже повністю пропала.

Шкільний день ненасильства та миру

Його святкування 1964 року запропонував іспанський поет Льоренсо Відаль Відаль. Ця талановита людина все своє життя відстоювала ідеї пацифізму та виступала проти насильства.

Обрали дату не випадково
Саме 30 січня 1948 року від рук релігійних фанатиків помер Махатма Ганді. Цього чоловіка вважають найяскравішим прикладом впровадження філософії ненасильства.


В цей день народилися:

58 до н. е. — Лівія Друзілла, дружина Октавіана Августа (38 до н. е. — 14), мати імператора Тиберія, прабаба імператора Калігули, баба імператора Клавдія і прапрабаба імператора Нерона.
1720 — Бернардо Беллотто, італійський живописець і графік, представник т. зв. «ведутного» живопису.
1765 — Василь Кукольник, український науковий і культурно-освітній діяч, учений-енциклопедист. Доктор вільних мистецтв, філософії і права. Батько Нестора, Платона та Павла Кукольників.
1781 — Адельберт фон Шаміссо, німецький поет, натураліст і дослідник. Cham — символ Шаміссо, який вживають при латинських назвах ботанічних видів, які він описав.
1848 — Фердинанд Манліхер, австрійський інженер, зброяр, конструктор магазинної і автоматичної гвинтівок та автоматичного пістолета.
1869 — Оскар Каміонський, український оперний і камерний співак.
1882 — Франклін Рузвельт, американський політичний і державний діяч, 32-й президент США (1933—1945)Петро Дяченко (до 1939)
1895 — Петро Дяченко, командир полку Чорних Запорожців, командир 2-ї дивізії Української Національної Армії, генерал-хорунжий УНА в екзилі.
1899 — Володимир Горбовий, діяч УВО і ОУН, адвокат у Галичині, оборонець у політичних процесах.
1900 — Ісак Дунаєвський, радянський композитор українського єврейського походження.
1904 — Алексенко Іван Никанорович, український радянський інженер-конструктор танкобудівник, засновник і перший керівник спеціального конструкторського бюро машинобудування (СКБМ) Харківського паровозобудівного заводу, творець перших радянських середніх танків Т-12 і Т-24.
1904 — Антон Комар, фізик (†1985).
1905 — Оксана Мешко, біологиня, учасниця опозиційного руху в Україні в повоєнний період, фактичний голова Української Гельсінської групи в кінці 1970-х.
1912 — Барбара Такман, американський історик, письменник, журналіст, найбільше відома за книгою «Серпневі гармати» (†1989).
1920 — Делберт Манн, американський режисер кіно і телебачення. Отримав премію «Оскар» за дебютний фільм «Марті». Режисер фільмів «Любов під в'язами», «Джейн Ейр», «На західному фронті без змін».
1923 — Леонід Гайдай, радянський кінорежисер українського походження.
1925 — Дуглас Енгельбарт, один з перших дослідників людино-машинного інтерфейсу і винахідник комп'ютерного маніпулятора — миші.
1927 — Улоф Пальме, прем'єр-міністр Швеції (1969–76 і 1982–86).
1930 — Всеволод Нестайко, український дитячий письменник.
1937 — Ванесса Редґрейв, британська актриса, лауреат премії «Оскар»
1951 — Філ Коллінз, англійський співак, актор.
1956 — Федір Шпиг, український економіст, фінансист, громадський і політичний діяч; президент Асоціації аматорського футболу України.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1901 рік – проходить інтронізація (зведення новообраного предстоятеля церкви на предстоятельску кафедру) Шептицького на Галицького митрополита;
1902 рік – Велика Британія та Японія підписують угоду про захист взаємних інтересів у Китаї та Японії;
1911 рік – внаслідок виверження вулкана Таал на Філіппінах гине понад півтори тисячі осіб;
1915 рік – атакуючи французький порт Гавр, німецький флот вперше використав підводні човни;
1918 рік– Українська Центральна Рада ухвалює створити добровольчу українську армію;
1930 рік – здійснюється запуск першого у світі радіозонда для дослідження атмосфери;
1931 рік – в Лос-Анджелесі відбувається прем'єра німого кінофільму Чарлі Чапліна "Вогні великого міста";
1932 рік – у Фінляндії запроваджують в дію "сухий закон";
1933 рік – Адольф Гітлер стає канцлером Німеччини;
1934 рік – у Мордовії стратостат "Осоавіахім-1" вперше у світі досягає висоти 20600 м (на жаль, при спуску він зазнає катастрофи і всі три члени екіпажу гинуть);
1941 рік – британська 8-ма армія перемагає сили Італії та займає місто Дерна в Єгипті;
1992 рік – в Гельсінкі Україна приєднується до членства Наради з безпеки та співробітництва в Європі (НБСЄ);
1998 рік – створюють Комітет керівників органів по роботі з особовим складом міністерств оборони країн-учасниць СНД;
2004 рік – створюють першу статтю Вікіпедії українською мовою (вона була про Атом);
2007 рік – виходить в продаж операційна система Windows Vista;
2015 рік – в Фундаментальній бібліотеці ІНІОН спалахує пожежа.

 


 

 

 29 січня

День пам’яті героїв Крут


63d166ce33b44У бою під залізничною станцією Крути взяли участь студенти і гімназисти, які намагалися відчайдушно стримати більшовицький наступ. Внаслідок їхніх дій більшовицькі загони на кілька днів втратили боєздатність, завдяки чому українська делегація отримала час для укладання Берестейського договору.
Залізнична станція Крути була стратегічно важливою станцією, яка вела від Чернігівщини до Києва. Її захищали студенти і гімназисти першої в Україні юнацької військової школи ім. Богдана Хмельницького. До них спрямували Студентський курінь і так званий курінь “Смерті”, які повинні були допомогти юнакам стримати більшовиків. Найменшому з бійців на той момент було всього 16 років.
Вранці 29 січня на українські позиції напала 4-тисячна армія червоноармійців. Цілий день продовжувався запеклий бій, а під вечір українські сили почали відступати в бік Києва і знищували за собою колії.
В темряві заблукало 27 юнаків (вони були учнями гімназій та студентами). Їх взяли в полон більшовики, а потім убили. Тіла героїв поховали біля Аскольдової могили (Київ). У пам’яті народу жертва українських хлопців живе дотепер.

В цей день народилися:

1475 — Буджардіні Джуліано, італійський художник епохи Відродження. Спочатку був учнем скульптора Бертольдо ді Джованні, потім живописця Доменіко Гірландайо. Згідно з повідомленням Джорджо Вазарі, Буджардіні в 1508 році асистував Мікеланджело, коли той працював над розписом стелі Сікстинської капели. В 1522 році написав портрет Мікеланджело.
1688 — Еммануїл Сведенборг, шведський учений-природознавець, теософ.
1773 — Карл Фрідріх Крістіан Моос, німецький мінералог і геолог, який винайшов шкалу твердості мінералів — «шкалу Мооса».
1782 — Даніель Обер, французький композитор, основоположник жанру французької «великої опери», автор колишнього французького гімну «La Parisienne».
1843 — Вільям Мак-Кінлі, 25 президент США (1897—1901)
1852 — Кітасато Сібасабуро, японський бактеріолог, один з відкривачів збудника бубонної чуми.
1860 — Антон Чехов, російський письменник українського походження.
1866 — Станіслав Батовський-Качор, польський та український художник-баталіст, член Спілки художників України.
1866 — Ромен Роллан, французький письменник («Кола Брюньон», «Зачарована душа», «Робесп'єр»), мистецтвознавець, лауреат Нобелівської премії.
1868 — Альбін Еггер-Лінц, австрійський живописець.
1872 — Антін Шабленко, український письменник, публіцист, з 1905 р. — редактор-видавець часопису «Вільна Україна» у Петербурзі (помер 24 травня 1930 р.)
1874 — Джон Девісон Рокфеллер-молодший, американський промисловець.
1918 — Джон Форсайт, американський кіноактор (головна чоловіча роль у серіалі «Династія»).
1929 — Ірина Молостова, українська режисерка.
1930 — Оґа Норіо, японський підприємець, президент (від 1982) і голова ради директорів (1989—1995) компанії Sony.
1939 — Олександр Гузь, український вчений у галузі механіки, дійсний член НАНУ, лавреат Державних премій СРСР і УРСР, директор інституту механіки НАН України.
1954 — Опра Вінфрі, американська телеведуча, громадська діячка й кіноакторка («Рідний син», «Елен»).
1966 — Ромаріу, бразильський футболіст, чемпіон світу, найкращий гравець світової першості з футболу 1994 року.
1970 — Гізер Грем, американська модель, кіноактриса («Убиваючи мене ніжно», «Я люблю тебе до смерті», «Загублені в космосі», «Шість ступенів відчуження»).

Календар важливих подій в Україні та світі:

1616 рік – голландські мореплавці Я. Лемер і В. Схаутен відкривають крайню південну точку Південної Америки (мис Горн);
1635 рік – кардиналом Рішельє заснована Французька академія наук;
1804 рік – відкривають Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, він є одним з найстаріших університетів Східної Європи;
1856 рік – королева Великої Британії Вікторія засновує вищу військову нагороду країни;
1896 рік – американський фізик Е. Груббе першим в світі використовує радіоактивне випромінювання, щоб вилікувати рак;
1918 рік – відбувається бій під Крутами, студенти і гімназисти стримували наступ більшовицької армії;
1919 рік – конгрес США прийняв XVIII поправку до конституції, яка забороняла виробництво, перевезення і продаж спиртних напоїв;
1927 рік – в Англії вперше з'являється готель із ванними кімнатами;
1943 рік – фашисти видають указ про арешт і відправку всіх циган в концтабори;
1960 рік – було створено першу штучну нирку;
2000 рік – в казино Лас-Вегаса офіціантка Синтія Джей виграє 35 мільйонів доларів на автоматі “Однорукий бандит”, це був найбільший в світі виграш на ігрових автоматах.

 

 


28 січня

Міжнародний день конструктора Lego


DanwhJdcwRtOIUgBV1jK.w575Саме цього дня 1958 року виробниками була запатентована цеглинка, яка сьогодні є основною деталлю практично всіх наборів. Водночас, всі елементи, які випустили за ці роки, сумісні між собою.
На сьогоднішній день Lego вважається найбільш знаковим брендом на планеті. Ці конструктори мають свої переваги – універсальність, висока якість, необмеженість фантазії. З невеликих цеглинок дитина може створити чимало різноманітних іграшок. Компанія випускає набори для хлопчиків та дівчаток.

Міжнародний день захисту персональних даних


В цифрову еру персональні дані надаються щосекунди: на роботі, під час покупки в онлайн-магазині чи при зверненні до будь-якого державного органу. Але більшість людей все ще не знає, як ця інформація зберігається та використовується. Саме тому 2006 року Радою Європи був затверджений Міжнародний день захисту персональних даних.

Всесвітній день безробітних


Немає достовірної інформації про те, хто став ініціатором цієї події. Але цю ідею підтримало чимало державних інституцій, громадських організацій, активістів із різних країн світу. Головна мета цього дня – привернути увагу суспільства до проблеми безробіття, через яку мільйони людей залишаються без засобів для існування. До того ж, безробіття це також проблема держави. Адже через масове скорочення робочих місць виникає невдоволення громадян. А це призводить до політичних і соціальних криз.

День народження дизельного двигуна


28 січня 1897 року німецьким винахідником та інженером Рудольфом Дизелем були завершені успішні випробування дизельного двигуна, який він сам і винайшов. На той момент були наявні лише двигуни внутрішнього згорання, які вважалися надто недосконалими через низький ККД (коефіцієнт корисної дії). Серійне виробництво дизельного двигуна налагодили 1898 року.

День відкриття Антарктиди


1920 року після дворічного мандрування на шлюпках “Мирний” і “Восточний” члени команди Лазарєва і Беллінсгаузена побачили береги невідомого континенту.
Сьогодні Антарктида – вільний материк. Тут немає часових поясів чи кордонів. А ще вона унікальна тим, що є найсухішим та найхолоднішим місцем на планеті. Тут проводять свої навчання представники NASA за космічною програмою “Вікінг”. Адже умови життя на Антарктиді дуже схожі на умови Марса.

В цей день народилися:

1930 рік – український архітектор, народний художник України Анатолій Ігнащенко;
1935 рік – український композитор Леонід Грабовський;
1938 рік – український спортсмен, важкоатлет Леонід Жаботинський;
1951 рік – український астронавт (перший космонавт незалежної України), Герой України, генерал-майор ЗСУ Леонід Каденюк;
1981 рік – поетеса Олеся Мамчич;
1982 рік – поетеса, філологиня Богдана Матіяш.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1855 рік – Панамською залізницею від Атлантичного до Тихого океану проходить перший локомотив;
1919 рік – у Чехословаччині засновують Університет Масарика;
1920 рік – виставою Володимира Винниченка "Гріх" у Вінниці відкривається Український драмтеатр імені Івана Франка (нині це Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка);
1921 рік – у Парижі відкривають символічний монумент Невідомому солдату, який має вигляд Тріумфальної арки;
1929 рік – у Відні відбувається Перший конгрес українських націоналістів, на якому оголошують про створення ОУН, її очільником обирають Євгена Коновальця;
1958 рік – компанія Lego отримує патент на цеглинку (деталь) конструктора;
1986 рік – через 73 секунди після старту, який транслювався в прямому телеефірі, над мисом Канаверал вибухнув американський космічний човник "Челленджер";
1990 рік – в Бухаресті відбуваються продемократичні демонстрації з вимогами усунення всіх колишніх комуністів від влади;
1992 рік – Державним Прапором України стає синьо-жовтий стяг, який затверджує Верховна Рада;
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Італією;
2010 рік – тодішній президент України Віктор Ющенко указом про вшанування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті визнає воїнів УПА учасниками боротьби за незалежність України.

 


 

27 січня

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту


61f23ebd3f34b383746730Ця подія була затверджена 1 листопада 2005 року на Генеральній Асамблеї ООН. Тоді ж підписали Резолюцію, присвячену Голокосту. В документі зазначалося, що геноцид призвів до знищення 30% євреїв, а також великої кількості інших осіб, які відносилися до різних національностей.
Для всіх представників єврейської народності 27 січня є знаковою датою. Саме цього дня 1945 року після закінчення Другої світової війни військами одного з українських фронтів було звільнено ув’язнених в Аушвіц-Біркенау (концтабір Освенцим). Він був найбільшим за розмірами табором смерті, який заснували нацисти, щоб масово знищувати негідних, за їхніми переконаннями, осіб.

1941 року очільником таємної державної політичної поліції Третього Рейху назначають Райнгарда Гейдріха. Перед ним ставлять задачу: вирішити “єврейське питання”. Євреїв з Франції, Бельгії, Німеччини, Голландії відправляли в білоруські та польські концтабори, щоб потім масово знищувати. Самим же людям повідомляли, що переселення тимчасове.
За період 1933-1945 років нацисти швидкими темпами побудували концентраційні табори, які потім в народі почали називати “таборами смерті”. За той час було створено понад 5 тисяч таких місць. Найжорстокішими вважалися установи, побудовані на території Польщі. В приміщеннях були так звані “душогубки”. Туди заганяли ув’язнених євреїв та, подекуди, циган, а потім запускали чадний газ.
Коли нациські війська вторглися в Україну, яка на той час була частиною СРСР, відразу прийнялися до масового знищення єврейського населення. Зокрема, проводили погроми. Одни з найбільших пройшов влітку 1941 року у Львові. Того дня загинуло близько 5 тисяч євреїв. В Києві всіх євреїв зібрали та розстріляли в Бабиному Яру. Згідно з офіційними даними за кілька днів вбили понад 30 тисяч осіб.
Ще масові розстріли проводили неподалік Сирецького концентраційного табору. Тут євреїв знищували в період з 1941 по 1943 роки.
За офіційними даними, під час геноциду єврейського народу було вбито понад 6 мільйонів осіб. Серед них 30% – діти. Проте ці числа є узагальненими, адже неможливо точно встановити кількість всіх жертв, адже знищувалися відразу цілі сім’ї, а подекуди і громади. Щороку 27 січня відбуваються траурні заходи, церемонії і акції, під час яких пригадуються жахливі деталі тих подій.

В цей день народились:

1571 — Аббас I, шах Персії з династії Сефевідів, творець централізованої держави.
1585 — Гендрик Аверкамп, нідерландський художник, майстер пейзажу.
1687 — Бальтазар Нейман, німецький архітектор доби пізнього бароко.
1756 — Вольфганг Амадей Моцарт, австрійський композитор, представник віденської класичної школи («Дон Жуан», «Чарівна флейта», «Весілля Фігаро»), автор понад 20 опер, 50 симфоній, фортепіанних концертів і камерних творів.
1775 — Фрідріх Вільгельм Шеллінг, німецький філософ.
1790 — Петро Гулак-Артемовський, український поет, байкар («Пан і собака», «Солопій та Хівря», «Тюхтій та Чванько»), ректор Харківського університету (1841—1849).
1806 — Хуан Крізостомо Хакобо Антоніо де Арріага-і-Бальсола, іспанський композитор баскського походження. За ранню творчість іменований «баскським Моцартом». На честь Арріаги названий оперний театр в Більбао, де йому встановлено пам'ятник (†1826).
1814 — Ежен Віолле-ле-Дюк, французький архітектор-реставратор, мистецтвознавець і історик архітектури.
1823 — Едуар Лало, французький композитор.
1832 — Льюїс Керрол, англійський математик, письменник («Аліса в країні чудес»).
1836 — Леопольд фон Захер-Мазох, австрійський письменник, від його прізвища походить термін «мазохізм» (†1895).
1837 — Володимир Лесевич, український філософ, літературознавець, історик літератури, фольклорист, педагог і громадський діяч (†1905).
1839 — Павло Чубинський, український етнограф і фольклорист, автор слів Державного Гімну України (†1884).
1841 — Архип Куїнджі, український живописець-пейзажист, культурний діяч, педагог, меценат.
1850 — Джон Кольєр (художник), англійський художник, портретист, прерафаеліст.
1856 — Антін Горбачевський, український громадський і політичний діяч у Галичині, делеґат Національної Ради ЗУНР
1859 — Вільгельм II Гогенцоллерн, німецький імператор, прусський король.
1899 — Жуан Ребуль, іспанський скульптор.
1904 — Олександр Довгаль, український графік (†1961).
1911 — Іван Гончар, український скульптор, графік, маляр, етнограф, колекціонер.
1915 — Яків Гніздовський, український художник, графік, кераміст, мистецтвознавець.
1917 — Василь Булавський, перший обласний провідник ОУН Донеччини у жовтні-листопаді 1941, політичний референт Військового Округу УПА «Богун».
1924 — Рауф Денкташ, кіпріотський політик, перший президент Турецької Республіки Північного Кіпру.
1927 — Олекса Тихий, український дисидент і правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи (†1984).
1932 — Борис Шахлін, радянський спортсмен, 7-разовий олімпійський чемпіон зі спортивної гімнастики.
1935 — Зеновій Бабій, український і білоруський оперний співак (драматичний тенор).
1944 — Нік Мейсон (Nick Mason), англійський музикант, композитор, музичний продюсер, учасник гурту Pink Floyd.
1948 — Валерій Брайнін, поет, перекладач, есеїст, культуролог, музикознавець, музичний педагог, культур-менеджер, композитор.
1970 — Олександр Годинюк, український хокеїст.
1973 — Валентин Белькевич, білоруський футболіст («Динамо» Київ).
1979 — Розамунд Пайк, англійська актриса.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1302 рік – після захоплення Флоренції чорними гвельфами поета і політика Данте Аліг'єрі висилають з міста;
1527 рік – битва під Ольшаницею;
1785 рік – засновано Університет Джорджії, який на сьогодні вважається найстарішим громадським університетом США;
1859 рік – Оттаву проголошують столицею Канади;
1860 рік – вперше опублікували повне видання "Кобзаря" Тараса Шевченка;
1880 рік – Томас Едісон отримує патент на електричну лампу розжарювання;
1918 рік – на екрани США виходить фільм "Тарзан з племені мавп", головну роль в ньому грає Елмо Лінкольн;
1921 рік– Польща визнає незалежність Литви;
1926 рік – в Лондоні шотландський винахідник Джон Лоджі Бейрд проводить публічну демонстрацію пристрою для передачі і прийому телевізійного зображення, потім його винахід назвуть телевізором;
1944 рік – засновують нагороди Української повстанської армії;
1945 рік – війська одного з українських фронтів займають польське місто Освенцім і звільняють вцілілих в'язнів концтабору Аушвіц;
1967 рік – під час репетиції польоту на місяць починає горіти американський корабель Аполлон-1, на жаль всі члени екіпажу (Гас Гріссом, Едвард Гіґґінс Вайт та Роджер Чаффі) загинули;
1973 рік – в Парижі підписують угоду про виведення американських військ з В'єтнаму;
1983 рік – в Японії завершується будівництво найдовшого підводного залізничного тунелю, він пролягає між островами Хонсю і Хоккайдо;
1992 рік – Зімбабве визнає незалежність України;
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Канадою та Португалією;
2000 рік – в Єгипті парламент приймає закон, згідно з яким жінці дозволяється подавати на розлучення.


26 січня

Всесвітній день екологічної освіти


531503c589fb5f986f40611438eba72c

Започаткували свято міжнародні організації, а подію приурочили тому, щоб показати людству, які проблеми з забрудненням довкілля існують, і як вони впливають на здоров’я та якість життя. Започаткували свято в Стокгольмі 1972 року під час семінару ООН. Проте на офіційному рівні урочистість затвердили лише 1975 року після видання спеціальної Белградської хартії екоосвіти.

 

День працівників контрольно-ревізійної служби


1993 року підписали Закон “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, і саме в ньому ця дата була затверджена для святкування дня працівників контрольно-ревізійної служби. Головне їхнє завдання – контролювати бухгалтерську документацію, проводити фінансовий облік і надавати звіти в державних організаціях країни. Послуги цієї служби необхідні, насамперед, бюджетним установам і органам управління для перевірки витрат грошей, що надходять з державної скарбниці.

Міжнародний день митника

Це свято дає можливість об’єднати працівників всіх митних служб світу та виявити між ними солідарність. Цього дня зазвичай підіймаються запитання про роль працівників митниці в суспільстві.
Дату обрали невипадково. 1953 року цього дня у Відні відбулася перша конференція, яку присвятили Раді митного співробітництва. А цю організацію створили роком раніше. Регулярно Міжнародний день митника почали святкувати від 1983 року. Через 40 років (1994 року) Раду митного співробітництва перейменували у Всесвітню митну організацію.
Україна приєдналася до Всесвітньої митної організації та святкування цього свята 1992 року.

День Австралії


Цей день присвячений колонізації цього континенту європейцями. 26 січня 1788 року капітан Філіп та 730 засуджених на кораблі пришвартувалися до берегів бухти сучасного Сіднею. Там вони підняли британський прапор, що означало створення першої британської колонії на цій землі. Найбільше місто Австралії (Сідней) назвали на честь віконта Сіднея, який віддав наказ флоту досліджувати нові землі.
День Австралії святкують на державному рівні. В XX столітті всі колонії об’єдналися, був створений Австралійський Союз, який існує донині. 1994 року День Австралії стає офіційним державним святом і є сьогодні вихідним днем. А ось тубільські австралійці вважають 26 січня Днем вторгнення або Днем жалоби.

В цей день народилися:

1670 — Якоб ван Шуппен, австрійський бароковий художник голландського походження.
1714 — Жан-Батист Пігаль, французький скульптор.
1715 — Гельвецій, французький літератор і філософ-матеріаліст.
1763 — Карл XIV Юхан Бернадот, французький військовий, маршал Франції (1804), король Швеції та Норвегії (1818–1844).
1777 — Василь Ломиковський, український історик, етнограф, перекладач.
1804 — Ежен Сю, французький письменник.
1897 — Іван Кулик, український поет і громадський діяч, перший голова Спілки радянських письменників України.
1921 — Юрій Озеров, радянський кінорежисер, народний артист СРСР.
1918 — Філіп Хосе Фармер, американський письменник-фантаст.
1921 — Моріта Акіо, японський бізнесмен, засновник компанії «Sony».
1925 — Пол Ньюман (Леонард), американський кіноактор, лавреат премії «Оскар».
1928 — Роже Вадим, французький кінорежисер.
1944 — Анджела Девіс, американська громадська діячка.
1950 — Йорг Гайдер, австрійський політик, лідер правого руху.
1950 — Володимир Білецький, український вчений в галузі гірництва, доктор технічних наук.
1953 — Андерс Фог Расмуссен, прем'єр-міністр Данії у 2001—09, генеральний секретар НАТО від 2009.
1955 — Гелен Едді ван, американський рок-музикант, співак, лавреат «Гремі».
1958 — Еллен Дедженерес, американська акторка, комедіантка та телеведуча.
1961 — Вейн Грецкі, канадський хокеїст, найуспішніший гравець в історії НХЛ.
1963 — Жозе Моурінью, португальський футбольний тренер.
1979 — Максим Калиниченко, український футболіст.
1988 — Михайло Жизневський, білоруський активіст Євромайдану, один з перших загиблих під час Революції Гідності.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1244 рік – у хроніках вперше з'являється назва поселення Берлін;
1500 рік – перші європейці прибувають в Бразилію, відкривши гирло Амазонки;
1564 рік – під час Лівонської війни відбувається битва при Чашниках;
1699 рік – укладають Карловицький мир, що завершує 17-річну війну Священного Союзу Австрії, Речі Посполитої та Венеційської республіки проти Османської імперії;
1788 рік – британські кораблі доставляють в Австралію 730 ув'язнених, які засновують Сідней;
1802 рік – створюють бібліотека Конгресу США;
1808 рік – в Австралії відбувається так званий "ромовий заколот";
1875 рік – американець Джордж Грін отримує патент на першу бормашину, яка працювала від електричних батарей;
1886 рік – німецький конструктор Карл Бенц отримує патент на триколісний автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння;
1893 рік – Бенц створює чотириколісний автомобіль, який стає основою для багатьох вдалих гоночних машин;
1905 рік – у Південній Африці виявляють найбільший у світі алмаз "Куллінан" вагою 3106 каратів;
1931 рік – з в'язниці звільняють Магатма Ґанді;
1934 рік – підписують пакт Гітлера-Пілсудського між Німеччиною та Польщею;
1939 рік – війська генерала Франко беруть Барселону;
1949 рік – компанія "Американ Ейрлайнз" першою у світі вводить попередження через гучномовці про правила безпеки пасажирів;
1950 рік – набуває чинності Конституція Індії;
1956 рік – в Італії починають Сьомі зимові Олімпійські ігри;
1965 рік – гінді стає офіційною мовою Індії;
1972 рік – югославка Вуловіч Весна залишається живою після падіння літака з висоти 10 159 метрів;
1980 рік – Канада оголошує про бойкот московської Олімпіади;
1983 рік – випущено програму електронних таблиць Lotus 1-2-3;
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Японією;
1997 рік – в Чечні відбуваються президентські вибори, набравши 65% голосів, перемогу здобує Аслан Масхадов;
1999 рік – Сенат США відкидає пропозицію демократів про припинення слухань за обвинуваченням президента країни Білла Клінтона;
2000 рік – в Аргентині археологи знаходять останки найбільшого в історії нашої планети динозавра;
2001 рік – у Чорному морі затонув український теплохід "Пам'ять Меркурія", на борту якого було 54 особи (12 осіб загинули, 8 зникли безвісти);
2001 рік – в результаті землетрусу в Гуджараті (Індія)гине понад 20 тисяч людей;
2003 рік – американець Вейгенмаєр Ерік стає першою сліпою людиною, яка підкорила всі найвищі гірські піки на всіх сімох континентах.

 


 

25 січня

 

В цей день народилися:

1741 рік – український лікар-ботанік і фармаколог Григорій Соболевський;
1852 рік – український фізіолог, лікар-ендокринолог, який заснував Органотерапевтичний інститут, Василь Данилевський;
1872 рік – український політичний і державний діяч Микола Скрипник;
1883 рік – український авіаконструктор, створив перший гідроплан, Дмитро Григорович;
1931 рік – український актор Віктор Цимбаліст;
1978 рік – український шоумен та шостий президент України Володимир Зеленський.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1831 рік – сейм Королівства Польського проголошує про усунення від влади у Польщі російського імператора Миколи I;
1858 рік – марш Мендельсона вперше лунає в на весіллі англійської принцеси Вікторії з кронпринцом Пруссії Фрідріхом;
1895 рік – в Уельсі проходить перший міжнародний матч з хокею на траві;
1919 рік – в Нью-Йорку відчиняє свої двері найбільший готель у світі "Пенсильванія" (2 200 номерів);
1923 рік – припиняє своє існування держава Флашенхальс (Пляшкове горло), яку утворили 1919 року на окупованих французькою армією німецьких землях;
1924 рік – у французькому альпійському містечку Шамоні починаються перші зимові Олімпійські ігри (беруть участь спортсмени з 18 країн);
1945 рік – Гранд Рапідс у Мічигані (США) стає першим містом, де почали фторувати питну воду для профілактики карієсу;
1949 рік – у Лос-Анджелесі відбувається перша церемонія вручення телевізійних нагород "Еммі";
1955 рік – вченими з Колумбійського університету розроблено ядерний годинник, який показує час із похибкою в 1 секунду на 300 років;
1964 рік – США запускають супутник "Ехо-2", який дозволив встановити супутниковий зв'язок між США та СРСР;
1965 рік – Йосип Сліпий, який відсидів 18 років у радянських таборах, стає головою УГКЦ;
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Єгиптом;
1993 рік – на орбітальній станції "Мир" відбувається перша в світі художня виставка робіт українського режисера та митця Ігоря Подольчака;
2008 рік – відбулася світова прем'єра фільму українського режисера Ігоря Подольчака "Las Meninas".

  


 

24 січня 

День зовнішньої розвідки


День зовнішньої розвідкиДата була вибрана не випадково, тому що саме 24 січня 1919 року створили перший підрозділ розвідки в Українській Народній Республіці. 2018 року президентом України ця свято було затверджено офіційно. Цього дня вшановується особливий внесок офіцерів, завдяки чиїй праці зберігається суверенітет і незалежність нашої держави. Ще в минулому столітті зовнішня розвідка допомагала захистити громадян України від впливу недоброзичливо налаштованих сторін. Цікавий факт: щось схоже на сучасну зовнішню розвідку існувало навіть за часів Гетьманщини (XVII століття).

Міжнародний день освіти


Свято вважається молодим, тому що його створили лише у грудні 2018 року під час міжнародної конференції. На ній обговорювали різноманітні проблеми сучасної освіти і відбулася вона в Брюсселі. Відсвяткували його вперше 2019 року.
Запропонували створити свято представники африканської країни Нігерії. Ідея була такою: щороку 24 січня проводити заходи на певну тему, яка пов’язана з проблемами сучасної освіти.


Міжнародний жіночий спортивний день


Свято було запроваджено у Франції і підтримало його створення Міністерство спорту та Державного секретаріату питань про гендерну рівність та боротьбу з дискримінацією. 2014 року стало зрозумілим, що проблема сексуалізації жінок в спорті і насиння над ними виявилася надто гострою. Було вирішено за допомогою певних заходів створити кращий рівень житті та здоров'я спортсменок з Франції.
Міністерка Делегації спорту Роксана Марасіняню взяла активну участь у проведені заходів та створені свята. Завдяки її роботі було доведено, що важливо підтримувати спортсменок та провести фемінізацію органів спортивного управління є досить важливими для розвитку всього світу.

Міжнародний день ескімо (International Eskimo Pie Day)


Напевно кожна людина на Землі знає, як саме виглядає це морозиво. Дату для святкування обрали не випадково, тому що саме 24 січня 1922 року кухар, кондитер та володар власної крамниці солодощів в США, Крістіан Нельсон, зміг отримати офіційний патент на свій новий вид десерту, що був холодним. А перше своє морозиво (вершкове у шоколадній глазурі та на дерев'яній палочці) кондитер створив 1919 року. Свій витвір він назвав "Пиріжок ескімоса" або "Eskimo Pie". Назва була настільки влучною, що стала популярною на увесь світ.

В цей день народилися:

76 — Адріан, римський імператор (117—138 роки), за час правління якого Рим перетворився у світову столицю.
1619 — Ямадзакі Ансай, японський філософ і вчений.
1679 — Христіан Вольф, німецький вчений-енциклопедист, філософ, юрист та математик.
1712 — Фрідріх II, прусський король (1740–1786 рр.) з династії Гогенцоллернів, видатний полководець.
1732 — П'єр Бомарше, французький драматург і публіцист епохи Просвітництва.
1746 — Густав III, король Швеції (1771–1792 рр.).
1776 — Ернст Теодор Амадей Гофман, німецький письменник («Крихітка Цахес», «Житейські погляди кота Мурра»), художник, композитор — автор першої німецької романтичної опери («Ундіна»).
1804 — Дельфіна де Жирарден, відома французька письменниця; дочка письменниці Софії Ге, дружина журналіста і видавця Еміля Жирардена.
1879 — Станіслав Людкевич, український композитор, музикознавець, фольклорист, педагог
Володимир Сінклер в однострої Армії УНР
1879 — Володимир Сінклер, український військовий діяч, генерал-поручник і шеф штабу Армії УНР.
1888 — Ернст Гайнкель, німецький авіаконструктор.
1901 — Кассандр (Мурон Адольф), французький живописець українського походження, театральний художник, плакатист. Творець логотипу французької марки одягу Yves Saint Laurent.
1941 — Юрій Покальчук, український письменник, перекладач, науковець.
1953 — Мун Чже Ін, 12-й Президент Південної Кореї.
1960 — Настасія Кінскі, американська актриса («Не кажи нічого», «Американська рапсодія», «Хрещена мати», «Париж-Техас»).
1961 — Олександр Ірванець, український поет, драматург, прозаїк, перекладач.
1968 — Мері Лу Реттон, американська гімнастка, чемпіонка Олімпійських ігор (1984 рік); перша американка, що виграла олімпійську медаль зі спортивної гімнастики в індивідуальному розряді.
1969 — Валерій Дідюля, сучасний білоруський композитор та гітарист, більш відомий як ДіДюЛя.
1973 — Андрій Новак, український економіст.
1974 — Андрій Єрмоленко, український художник, ілюстратор і дизайнер.
1979 — Том Костопулос, канадський хокеїст.
1983 — Скотт Спід, американський автогонщик, пілот Формули-1.
1991 — Жан Беленюк, борець греко-римського стилю, багаторазовий призер чемпіонатів світу та Європи.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1848 рік — в Північній Каліфорнії Джеймс Маршал знаходить великий золотий злиток, що стало поштовхом до виникнення такого відомого явища як “золота лихоманка”;
1895 рік — було встановлено неофіційний рекорд швидкості на мотоциклі, коли Гленн Кертіс на власноруч збудованому транспорті розвинув швидкість близько 220 км/год;
1918 рік — у ніч з 24 на 25 січня (за іншими даними 11-12 січня) було проголошено незалежність України.
1907 рік — в Англії організовують перший скаутський загін;
1923 рік — у Харкові створено літературну спілку «Гарт».
1935 рік — в американському місті Річмонд надходить у продаж перша партія баночного пива під назвою “Пінисте пиво Крюгера”;
1942 рік — в Комі АРСР (РРФСР) почалось перше в історії ГУЛАГу повстання ув'язнених.
1976 рік — стається одна з найбільших у XX ст. катастроф танкерів-гігантів: біля берегів Франції сідає на мілину танкер Olympic Bravery, через три тижні він розколовся навпіл;
1984 рік — в США починають продавати перші комп’ютери “Макінтош” (їхня ціна 2495 доларів за штуку);
1986 рік — американський космічний апарат “Вояджер-2” стає першим штучним об’єктом, який зміг досягнути Урана та пройти від нього на відстані близько 100 тис. км;
1992 рік — Королівство Нідерланди, Королівство Лесото, Республіка Малі, Республіка Кабо-Верде визнають незалежність України;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Австрією і Францією;
2010 рік — фантастичний бойовик “Аватар” Джеймса Кемерона, який зняли у форматі 3D, стає найкасовішим фільмом в історії;
2015 рік — терористи так званої ДНР обстрілюють з “Градів” Східний мікрорайон Маріуполя, внаслідок чого загинуло 30 мирних жителів.

 

 


23 січня

День почерку (або День ручного письма)


БезымянныйЦе унікальне свято має одну важливу мету, яка полягає в підкреслені того, наскільки навіть у цифровий час важливе рукописне письмо. Також воно дає змогу дослідити характер почерку та його чистоту. Завдяки різноманітним сучасним технологіям процес написання став швидшив та простішим, однак саме рукописне написання сильно відрізняється від механічного набирання тексту.
Взявши до рук ручку, людина вмикає синхронізацію думок та тіла, думки починають текти в такт написання слів. Ручне письмо має ще одну беззаперечну перевагу — ідеї та думки залишаються на фізичному носії. А ось текстові та голосові повідомлення на приладах можуть з часом стиратися або їх буває важко відшукати. За почерком людини можна чимало розповісти про її уподобання, характер тощо.

Заснували день почерку ще 1977 року, коли педагоги помітили, що навички письма поступово почали втрачатися. До цього особливу роль відігравало мистецтво каліграфії, однак ця справа все менше цікавить молодь. День почерку був створений Асоціацією виробників письмових приладів і хоча про нього мало хто знає, однак з року в рік свято отримує все більшу популярність.
Обрали дату святкування не випадково. Саме цього дня народився президент Конгресу США Джон Хенкок, який 1776 року брав участь у підписанні Декларації про незалежність США.
Цікаві факти: Найкращим почерком може похвалитися дівчина з Непалу. А ось найкоротший лист був написаний Віктором Гюго, який надіслав його своєму видавцеві. Письменний залишив на аркуші паперу лише один знак запитання. А у відповідь отримав знак оклику, що означало, що його рукопис був прийнятий.
На території сучасної України першою рукописною книгою стало Пересопницьке Євангеліє, яке було створене 1561 року. Його переписували ігумен Григорій та помічник Михайло. Євангеліє було переписано гарно і чисто, тому навіть сьогодні воно вважається прекрасним прикладом каліграфії.


В цей день народилися:

1845 рік – буковинський філолог, громадський діяч, Омелян Калужняцький;
1849 рік – український меценат, засновник Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві, Богдан Ханенко;
1883 рік – український співак, Михайло Донець;
1891 рік – український поет, перекладач, публіцист, громадський та державний діяч доби УНР, Павло Тичина;
1949 рік – український поет, перекладач, Грицько Чубай;
1958 рік – композитор, співак, диригент, кобзар, бандурист, Юліан Китастий;
1990 рік – український співак, учасник гурту "DZIDZIO", Назар Гук.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1556 рік — у китайській провінції Шенсі стається землетрус, який до сьогодні вважається найбільшим за кількістю жертв, адже тоді загинуло близько 830 тисяч людей;
1579 рік — підписали Утрехтську унію (військово-політичний союз семи провінцій Північних Нідерландів проти Іспанії);
1593 рік — починається польсько-козацька битва під П'яткою;
1912 рік — у Гаазі підписали Міжнародну опіумну конвенцію (вона стала першою міжнародною домовленістю про контроль наркотичних речовин);
1950 рік — ізраїльський кнесет (парламент) всупереч рішенню ООН про виділення Єрусалима в самостійну адміністративну одиницю, проголошує його західну частину столицею держави;
1960 рік — Жак Пікар зі Швейцарії і Дональд Волш зі США на батискафі "Трієст" спускаються на дно Маріанської западини, цим вони досягли рекордної глибини занурення (10 915 метрів);
1964 рік — у Медичному центрі університету штату Міссісіпі дванадцять лікарів під керівництвом доктора Джеймса Харді провели трансплантацію серця шимпанзе 64-річному пацієнту, він після цього прожив близько місяця і так і не прийшов до тями;
1973 рік — на острові Геймаей, Ісландія проходить виверження вулкану Ельдфетль;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з В'єтнамом;
2002 рік — 18-річний Руслан Пономарьов з Краматорська достроково стає наймолодшим в історії чемпіоном світу з шахів за версією ФІДЕ;
2005 рік — на Майдані Незалежності проходить інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка.

 


 

 22 січня

 

День Соборності України


wJjGh16739568022mmS5Це офіційне національне свято, яке святкують на честь Акта злуки (об’єднання) Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки 1919 року. Також за рік до того (1918) було проголошено незалежність УНР. Для кожного громадянина України це свято має велике значення.
Саме 22 січня 1918 року в Києві під час засідання Малої Ради було підписано IV Універсал, який проголошував незалежність Української Народної Республіки. Цього дня були залишені будь-які ідеї про створення автономії а зв’язки з імперською Росією розірвані. Але новоутворена держава зазнала агресії з боку більшовиків, тому її суверенітет, на жаль, був недовготривалим.

IV Універсал проголошував повний суверенітет УНР, а також бажання молодої Держави мати мирні відносини з сусідніми країнами. Також в документі стверджувалося, що сусідні країни не мають ніякого права втручатися у внутрішні справи УНР. Селяни отримали у власність землю, природні багатства перейшли до національного підпорядкування. Була створена своя армія, банки підпорядковувалися центральній владі, а також були скликані Установчі Збори для створення Конституції.
Через рік, 22 січня 1919 року, УНР та ЗУНР об’єдналися в одну країну. Таким чином, утворилася суверенна возз’єднана Українська Держава. Подія мала урочистий характер і проходила на Майдані Незалежності в місті Київ.
День Соборності України як свято було запроваджене указом президента 1999 року. Ця подія має величезне історичне, а також культурне значення. Акт Злуки показує, що українці завжди бажали возз’єднатися для будування незалежної держави. Хоча це бажання змогло втілитися в реальність лише 1991 року.

 

Книжка на часі

 

 

ea72553fde424f16a172224705896030-800x800Тараненко І. Книга-мандрівка. Україна

«Книга-мандрівка. Україна» — це 1200 непересічних фактів про Україну та українців. Тут є не лише найдивовижніше, але й найважливіше, що варто знати про Україну: унікальні місця, де слід побувати, культурні здобутки, видатних особистостей та поворотні моменти, що вплинули на хід історії та життя кожного українця.

 

 

 

 

В цей день народились:

1561 — Френсіс Бекон, англійський філософ, письменник, лорд-канцлер Англії.
1572 — Джон Донн, англійський поет, найбільший представник метафізичного напряму. Його слова Ернест Гемінґвей використав як епіграф до роману «По кому подзвін».
1788 — Джордж Гордон Байрон, англійський поет («Манфред», «Дон Жуан», «Каїн», «Паломництво Чайльд Гарольда»).
1898 — Сергій Ейзенштейн, радянський кінорежисер, сценарист, теоретик кіно.
1907 — Микола Лівицький, український громадсько-політичний діяч, Президент УНР в екзилі.
1908 — Лев Давидович Ландау, радянський фізик, лавреат Нобелівської премії.
1931 — Сем Кук, американський вокаліст, один із засновників напрямку соул.
1933 — Анатолій Мокренко, український оперний співак (баритон).
1964 — Дмитро Корчинський, український літератор, драматург, політичний та громадський діяч.
1975 — Золтан Алмаші, сучасний український композитор і віолончеліст.
1980 — Бен Муді, американський поет-виконавець, музикант і музичний продюсер; колишній учасник гурту Evanescence, наразі член гурту We Are the Fallen.
1983 — Катерина Сердюк, українська спортсменка, віцечемпіонка Олімпійських ігор (2000 рік) зі стрільби з лука.
1993 — Нетта Барзілай, ізраїльська співачка.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1861 рік — французький мандрівник Анрі Муо натрапляє у джунглях Камбоджі на гігантський храмовий комплекс Ангкор-Ват;
1918 рік — Українська Центральна Рада в IV Універсалі проголошує незалежність УНР;
1919 рік — Директорія УНР проголошує Акт Злуки УНР та ЗУНР, ЗУНР перетворено в Західні Області УНР;
1963 рік — федеральним канцлером ФРН Конрадом Аденауером і президентом Франції Шарлем де Голлем підписано в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлисейський договір);
1970 рік — відбувається перший регулярний політ Боїнга 747 з пасажирами на борту;
1992 рік — канадка українського походження Роберта Боднар, завдяки участі в програмі Space Shuttle, стає першою канадкою та першим неврологом у космосі;
1992 рік — Україна встановляє дипломатичні відносини з Іраном;
1992 рік — 22-23 січня відбувається І Всесвітній конгрес українців;
2006 рік — Ево Моралес складає присягу як Президент Болівії і стає першим представником корінного населення, який очолив державу;
2010 рік — Віктор Ющенко підписує Указ про присвоєння провідникові ОУН Степанові Бандері звання Героя України;
2014 рік — під час Революції Гідності перші загиблі на Майдані у Києві.

 

 


 

21 січня

Міжнародний день дитячого свята (Playdate Day)


Mizhnarodnyy-den-dytiachoho-sviataЦього дня діти відкладають свої ґаджети вбік та йдуть гратися на вулицю разом зі своїми друзями. Потрібно пам’ятати, що дітей найшвидше “засмоктує” в віртуальний світ, тому вони втрачають відчуття часу, перебуваючи онлайн. Варто нагадувати малечі, що ігри та розваги – це важлива частина дитинства, від якої не потрібно відмовлятися.
Ідея заснувати таке цікаве свято спала на думку Ілоні Вілума, яка працювала генеральним директором GIGI Bloks та за сумісництвом була мамою. Вона намагалася завжди стжити за тим, скільки часу дитина проводить перед монітором, грається з телефоном або планшетом. Ілона навіть не могла подумати, що її ідея стане всесвітньо відомою та розповсюдиться на інші країни.

Міжнародний день обіймів


Це незвичне і позитивне свято. Цього дня люди можуть обіймати не лише своїх рідних та друзів, але й також незнайомців. Започаткували Міжнародний день обіймів 21 січня (ще одне таке свято є 4 грудня) в штаті Мічиган, США. Ідея створення свята прийшла в голову одному з пасторів протестанської церкви, Кевіну Заборні. Він вважав, що американці часто надто стримані і не вміють виявляти своїх справжніх почуттів. Більшість людей соромиться проявляти емоції на публіці, а інші вважають навіть легкі дотики недопустимими.
Кевін був церковним діячем, а отже вирішив вкласти в обійми християнський сенс. В своїх проповідях він часто повторював: всі люди на Землі є братами та сестрами, а обійми допоможуть швидше це зрозуміти. Свято було започатковане у вузькому колі, але згодом розповсюдилося всім світом.
Цікавий факт: існує дві версії, чому Кевін обрав для свята саме 21 січня. За першою – цей день розташований якраз посередині між Різдвом Христовим (25 грудня) та днем святого Валентина (14 лютого). За іншою версією він вирішив, що число “21” є щасливим, тому що в собі містить три “7”.
Широкого поширення набув особливий рух Free Hugs (“Безкоштовні обійми”). Його учасники проходять вулицями своїх міст 21 січня та обіймають прохожих. Засновником цього руху вважають Кена Е. Нвадіке молодшого (режисер документальних фільмів з США, активіст, мотиваційний спікер).

Міжнародний день тренувальних штанів (International Sweatpants Day)


Вперше його відсвяткували 2009 року. Появі такого зручного предмету нашого гардеробу ми завдячуємо французькій компанії “Le Coq Sportif”, яка 1882 року почала першою виготовляти зручний одяг для спортсменів. А тренувальні штани були розроблені нею 1920 року. Спочатку їх виготовляли зі звичайного сірого джерсі. Вони гарно розтягувалися, а тому зовсім не уповільнювали рухів.
Сьогодні тренувальні штани популярні у всьому світі і не лише серед спортсменів. Їх виготовляють з бавовни, поліестеру, спандексу, нейлону, сатину, оксамиту. Тренувальні штани можна навіть побачити під час модних показів.


В цей день народилися:

1338 — Карл V Мудрий, король Франції з 1364.
1815 — Горейс Велс, американський стоматолог, першим застосував медичну анестезію (1845 рік).
1848 — Август Стріндберг, шведський письменник-прозаїк, драматург і живописець, основоположник сучасної шведської літератури і сучасного театру.
1880 — Джордж Ван-Бісбрук, бельгійсько-американський астроном.
1881 — Степан Чарнецький — поет, автор слів пісні — гімну «Ой у лузі червона калина». Був режисером львівського театру «Руська бесіда» написав «Історію українського театру в Галичині».
1889 — Едіт Толкієн, дружина письменника Джона Толкієна, яка стала прообразом чарівниці Лучіен з твору «Сильмариліон».
1903 — Ігор Курчатов, російський фізик, розробник радянської атомної бомби.
1905 — Крістіан Діор, французький модельєр-дизайнер, кутюр'є.
1906 — Ігор Моїсєєв, російський хореограф.
1915 — Михайло Опаренко, український льотчик Королівських військово-повітряних сил Великої Британії часів 2-ї світової війни.
1922 — Пол Скофілд, англійський актор, лауреат «Оскара» («Людина на всі часи», «Анна Кареніна», «Поїзд»).
1924 — Бенні Гілл, британський комік, автор та ведучий відомої в усьому світі програми «Шоу Бенні Гілла».
1941 — Пласідо Домінго, іспанський оперний співак і актор. За час своїх виступів виконав 128 оперних партій на сцені та в студії.
1941 — Річі Гейвенс, американський темношкірий фолк-музикант, який відкривав перший фестиваль Вудсток.
1957 — Джина Девіс, американська акторка, лауреатка «Оскара» («Тутсі», «Тельма й Луїза», «Випадковий турист»)
1965 — Роберт Дель Наджа, лідер британського гурту Massive Attack.
1976 — Емма Бантон, учасниця британського квінтету «Spice Girls», нині сольна виконавиця.
2004 — Інгрід Олександра, принцеса Норвегії.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1506 рік – за розпорядженням Папи Римського Юлія II створюють армію Ватикану (Швейцарську гвардію);
1542 рік – англійський парламент засуджує за державну зраду жінку Генріха VIII Катерину Говард;
1751 рік – Юхим Дараган стає київським полковником;
1790 рік – створили гільйотину;
1793 рік – Людовик XVI, король Франції, гільотований на Площі Революції;
1796 рік – Едвард Дженнер відкриває метод вакцинування від віспи;
1840 рік – француз Дюмон-Дюрвіль на вітрильнику "Астролябія" відкриває нову південну землю (Антарктиду) і дає їй ім’я на честь дружини: Земля Аделі;
1846 рік – віддруковано перший номер англійської газети "Лондон Дейлі Ньюз";
1899 рік – німецька компанія "Адам Опель", яку заснували Брати Опель, щоб виготовляти швейні машини, починає виробництво автомобілів;
1900 рік – на англо-бурську війну відправлені перші канадські військовики;
1911 рік – в Монте-Карло відбувається перше автомобільне ралі;
1919 рік – відбуваються Закарпатські всенародні збори, де ухвалюють рішення воз’єднатися з Україною;
1922 рік – у швейцарському містечку Мюррен проходять перші гірськолижні змагання зі слалому;
1947 рік – після відставки Джеймса Бірнса новим держсекретарем США стає генерал Джордж Маршалл;
1952 рік – італійські вчені оголошують, що Пізанська вежа повинна впасти у 2151 році;
1952 рік – у США спущено на воду перший підводний човен з атомним реактором "Наутілус";
1959 рік – створення Європейського суду з прав людини;
1964 рік – у Республіці Китай відбувається спроба державного перевороту;
1966 рік – соліст групи "The Beatles" Джордж Гаррісон одружується з фотомоделлю Патті Бойд;
1968 рік – відбувається одна з наймасштабніших битв під час В'єтнамської війни;
1978 рік – Олекса Гірник вчиняє самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації;
1985 рік – вперше святкують День обіймів;
1989 рік – 120-літня американка Августа Бунж стала прапрапрабабусею (це найбільша кількість живучих одночасно поколінь, зафіксована в одній родині);
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Монголією;
2001 рік – Пол МакКартні стає першим музикантом, чиє майно перевалило за один мільярд доларів.

 


 

20 січня

День вшанування захисників Донецького аеропорту

 

 

8d7c49b30fc6eb957b7f3c03435f4d0c-wide-bigВідзначається щороку 20 січня. З 2022 року — офіційно, відповідно до Наказу Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України. День вшанування пам’яті захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року під час війни на сході України. В обороні цього об’єкта брали участь не тільки воїни, але і медики з волонтерами, що надавали допомогу та підтримку українським бійцям.

День Автономної Республіки Крим


Пов’язана ця подія з проведенням референдуму щодо створення Автономної Республіки Крим у складі України 1991 року. На це тоді дали згоду 93% мешканців півострова.
Від 2014 року АР Крим – тимчасово окупована територія, а тому вона позбавлена всіх повноважень, які дає українська автономія. Проте до сьогодні не припиняються мирні заходи для повернення півострова до складу України. Адже всі чинні протоколи світу свідчать, що Крим є частиною нашої держави.

День відеокамери


Саме цього дня 1982 року компанія Sony Electronics презентувала першу відеокамеру і запустила її у вільний продаж. Головна розробка компанії – Video Floppy. Завдяки цій технології можна було зберігати нерухомі відеокадри. Довгі роки вона була еталоном багатьох бездзеркальних фотовідеокамер.
За ці роки було створено нові технології, які значно розширили можливості відеокамер. Наприклад, була створена цифрова фотографія. Але внесок японської компанії Sony неможливо переоцінити. Адже саме завдяки їй сьогодні ми можемо створювати чудові відео та ділитися ними з друзями і знайомими.

День поширення знань про пінгвінів


Це екологічні свято, яке святкують в усьому світі. Запроваджене було з метою проінформувати людей про такого дивного птаха, як пінгвін, а також більше розповісти про місця його проживання та чисельність. На жаль дії людей можуть стерти кілька різновидів цих чудових птахів з лиця планети. Дата обрана не випадково. Саме 20 січня починається масова міграція пінгвінів на материк для парування та висиджування потомства.
Прихильники пінгвінів та всі небайдужі цього дня можуть взяти участь у міжнародному проєкті Penguin Watch та допомогти вченим-біологам спостерігати за життям цих птахів, рахувати їх на зроблених фото.
Міжнародний день прийняття. Ця цінна подія має дуже зворушливу історію. Деякі речі потрібно просто навчитися приймати. Наприклад, інвалідність. Людина не повинна почуватися неповноцінною.
А почалося все з дівчинки з інвалідністю Енні Гопкінс. Вона зіткнулася з дискримінацією, упередженим ставленням та заниженими очікуваннями з боку дорослих. Проте Енні намагалася не звертати на це увагу. Вона співала в хорі, брала участь та перемагала у різних шоу-талантів, а також змусила побудувати пандуси для інвалідів до 40 будівель коледжу, в якому навчалася.
Після закінчення навчання Енні створила свій канал на YouTube з розважальним та пізнавальним контентом. А ще вона малювала, займалася благодійністю, вела адвокатську та підприємницьку діяльність. Потім створила компанію “3E Love”, через яку розповсюджувала свої ідеї.
20 січня 2009 року Енні померла через ускладнення, які виникли після медичних процедур. Але її ідеали були збережені іншими людьми з інвалідністю та братом Стівом.


В цей день народилися:

1435 — Асікаґа Йосімаса, 8-й сьоґун сьоґунату Муроматі.
1588 — Джованні Франческо Джессі, італійський художник епохи бароко, один з найбільших майстрів болонської школи живопису першої половини XVII століття.
1699 — Антун Каніжліч, хорватський поет і історик, єзуїт.
1775 — Андре-Марі Ампер, французький фізик і математик, творець основ електродинаміки.
1855 — Ернест Шоссон, французький композитор.
1865 — Михайло Туган-Барановський, український вчений-економіст, державний і громадський діяч.
1891 — Ельман Михайло Саулович, всесвітньо відомий український і американський скрипаль-віртуоз.
Броніслав Тарашкевич
1892 — Броніслав Тарашкевич, білоруський політичний діяч, один із укладачів орфографії білоруської мови (тарашкевиці). Репресований.
1897 — Євген Маланюк, український письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, сотник Армії УНР
1906 — Аристотель Онассіс, грецький судновласник-магнат, другий чоловік Жаклін Кеннеді.
1920 — Федеріко Фелліні, видатний італійський кінорежисер («Солодке життя», «Дорога», «Казанова Фелліні»)
1930 — Базз Олдрін, американський астронавт, друга у світі людина, яка ступила на поверхню Місяця.
1931 — Девід Лі, американський фізик, Нобелівський лауреат з фізики.
1946 — Девід Лінч, американський кінорежисер («Твін Пікс», «Малхолланд Драйв», «Загублене шосе»)
1946 — Джиммі Чамберс, тринідадський музикант, вокаліст групи Londonbeat.
1948 — Натан Щаранський, радянський дисидент, захисник прав людини в СРСР, міністр уряду Ізраїлю.
1950 — Пол Стенлі, гітарист і вокаліст знаменитих KISS.
1958 — Ламас Лоренцо, американський кіноактор («Ренегат», «Змієлов», «Погана кров»).
1960 — Вільям Райт, американський геймдизайнер.
1963 — Інгеборга Дапкунайте, литовська акторка, яка знімається в різних країнах світу («Сім років у Тибеті», «Війна», «Молодий Ганнібал»)
1971 — Гері Барлоу, учасник гурту Take That.
1979 — Вілл Янг, британський виконавець, один з перших випускників «фабрики зірок» Pop Idol.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1265 рік — граф Лестерський вперше скликає на сесію англійський парламент;
1633 рік — 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушає з Флоренції до Риму, де на нього чека суд інквізиції;
1661 рік — у Львові створюють університет Казимира (сьогодні — Львівський національний університет імені Івана Франка);
1918 рік — в Києві відкривається всеукраїнський церковний собор;
1943 рік — у Вінніпезі (Канада) виходить друком перший номер газети "Українське слово";
1945 рік — у Вашингтоні проходить інаугурація Франкліна Рузвельта, якого обрали президентом США на четвертий термін;
1946 рік — президент США Гаррі Трумен створює Центральну розвідувальну групу (ЦРУ);
1946 рік — Шарль де Голль подає у відставку з поста глави уряду;
1958 рік — в Лондоні починають працювати перші поліцейські з радарами для визначення порушників швидкості руху на дорогах;
1961 рік — 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді стає 35-м президентом США, він був наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту;
1969 рік — республіканець Річард Ніксон стає 37-м президентом США;
1972 рік — починається друга хвиля арештів дисидентів в Україні;
1980 рік — президент США Джиммі Картер оголошує бойкот Олімпійських ігор у Москві;
1991 рік — у Кримській області УРСР відбувається Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна;
2002 рік — пісня My Sweet Lord Джорджа Гаррісона знову підкорює чарти, це сталося через 31 рік після першої появи на вершині рейтингу;
2017 рік — 45-м президентом Сполучених Штатів стає Дональд Трамп.

  


 

 

16 січня

 

День пам’яті Кіборгів


09d8bd42ff7f333763a7bb6a7fb6c24dЦе важлива для українців пам’ятна дата, яку запровадили за ініціативи бійців, що вижили у боях за Донецький аеропорт. Цього дня в Україні проводять пам’ятні заходи, щоб вшанувати захисників, які поклали життя за свою державу. В народі їх називають “Кіборгами”. Сьогодні вони є символом патріотизму та відданості незалежній Україні. Всі бійці, які захищали ДАП, отримали державні нагороди (деякі з них — посмертно).

Бої за Донецький аеропорт розпочалися 26 травня 2014 року. Тоді найманці та сепаратисти захопили його термінали. Того ж дня українці змогли повернути контроль за летовищем, завдавши нищівного удару терористам. Але бойові дії тривали до 25 січня і закінчилися лише тоді, коли Донецький аеропорт було повністю зруйновано. Понад 200 бійців в тих боях віддали своє життя.

День лідовара (заливника льоду)


Ці люди працюють на великих аренах або просто готують маленькі місцеві ковзанки до зимового сезону. Дату обрали на честь дня народження 1901 року американського інженера Френка Замбоні. Саме він винайшов машину для заливання (відновлення) льоду на ковзанці. До цього люди робити це вручну.

Всесвітній день The Beatles


Це свято було створено для багаточисленних шанувальників гурту, а також для всіх тих, хто з повагою ставиться до світової музичної культури. Саме гурт The Beatles справедливо вважають одним з найпопулярніших у світі. Їхні пісні пропагандують мир, любов до ближнього, добро та пошук істини. Ще й досі феномен гурту залишається справжньою загадкою. Адже протягом багатьох десятиліть він все ще дуже популярний.
Саме 16 січня 1957 року у Ліверпулі відкрився клуб Cavern, якому судилося стати першим місцем, де виступав тоді ще нікому не відомий гурт. А сам гурт було створено 1956 року також в Ліверпулі 16-річний юнак Джон Леннон, який захоплювався творчістю Елвіса Преслі. Гурт вирішили назвати The Quarrymen. Виступали молоді люди зазвичай на шкільних вечірках. А фінансову та психологічну підтримку отримували від матері Леннона.
6 липня 1957 року Джон Леннон з гуртом грали на концерті в місцевій церкві. Там юнак познайомився з Полом Маккартні. На відміну від Леннона (з його бунтівним характером), Пол був дуже спокійним та врівноваженим. Маккартні запросили до гурту, адже він вмів віртуозно грати на гітарі. Тоді виявилося, що Пол також вміє писати пісні. 1958 року Маккартні приводить до гурту Джорджа Харрісона, який мав музикальний досвід. Зрештою, саме ці троє юнаків стали основою The Quarrymen.
Вони мріяли про всесвітнє визнання, а тому грали на будь-яких заходах та концертах. В квітні 1960 року гурт змінив назву на The Beatles. Згодом вони гурт почав грати в пабах та нічних клубах, співаючи інколи і своїх авторських пісень. З 1961 року вони почали постійно з’являтися на сцені клубу Cavern. Там же з’явилися і перші шанувальники їхнього таланту.

Міжнародний день гострої та гарячої їжі


Гурмани зі всього світу додають до своїх страв пекельні спеції, щоб насолодитися дивним смаком. Традиційно цього дня найпопулярнішою приправою стає гострий чилійський перець та перець халапеньйо. Вони часто додаються до страв з м’яса, соусів та навіть різних напоїв.

В цей день народилися:

1962 рік — сучасний український композитор, Людмила Юріна;
1966 рік — український скрипаль, Василь Попадюк;
1970 рік — український композитор, диригент і філософ, Сергій Ярунський;
1973 рік — український бадмінтоніст, Владислав Дружченко;
1983 рік — український футболіст, захисник збірної України з футболу, капітан дніпропетровського "Дніпра", Андрій Русол.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1918 рік – Українська Центральна Рада ухвалює закон про створення української добровольчої армії;
1919 рік – в Києві за дорученням голови Директорії Симона Петлюри, для популяризації української музичної культури за кордоном, музичний відділ Міністерства освіти УНР створює Українську республіканську капелу;
1919 рік – Українська Директорія оголошує війну більшовицькій Росії;
1920 рік – в Парижі відбувається перше засідання Ради Ліги Націй без участі США;
1924 рік – іспанський льотчик Пабло Пескара протримався на гелікоптері власної конструкції в повітрі цілих 8 хвилин 13 секунд і пролетів більше кілометра;
1954 рік – місто Проскурів перейменовують на Хмельницький, а Кам'янець-Подільську область — на Хмельницьку;
1957 рік – в Ліверпулі відкривається The Cavern Club, в якому почав виступати гурт "The Beatles";
1969 рік – чеський студент Ян Палах здійснює акт самоспалення в Празі на Вацлавській площі на знак протесту проти радянського вторгнення;
1984 рік – Майкл Джексон одержує 8 статуеток "Ґреммі" за альбом Thriller;
1991 рік – Білий дім офіційно оголошує про початок операції "Буря в пустелі", щоб звільнити Кувейт від іракської окупації;
1992 рік – Буркіна-Фасо визнає незалежність України;
1997 рік – компанія Microsoft випускає Office 97, комплексну офісну програму, яка миттєво стала популярною;
2002 рік – Рада Безпеки ООН голосує за накладення санкцій на екстремістську організацію Аль-Каїда та рух Талібан;
2014 рік – в Україні прийнято "закони про диктатуру" ("Диктаторські закони 16 січня").

 

 

 

 


 

 

15 січня

 

День народження Вікіпедії


День народження ВікіпедіїСьогодні більшість людей, коли шукає щось в мережі, звертається саме до цієї онлайн-енциклопедії. 2000 року Джиммі Вейлс та Ларрі Сенджер створили новий англомовний ресурс, який називався “Нупедія”.
Для цього ресурсу енциклопедичні статті писали виключно науковці, а потім ще експерти рецензували матеріали. Нупедія повинна була стати тим місцем, де можна було б знайти статті найвищої якості. Проте контент додавався дуже повільно.
Щоб прискорити цей процес, Ларрі та Джиммі вирішили паралельно створити ще один проєкт, який назвали “Вікіпедія”. Сталося це 15 січня 2001 року. Вікіпедія була відкритою для всіх, тобто писати і редагувати статті міг будь-який користувач мережі. До кінця 2001 року на ресурсі вже було близько 20 тис. статей. А ще додалися 18 розділів різними мовами. Ресурс ставав все популярнішим. А от Нупедія не досягла таких висот і 2003 року припинила своє існування.
Великою перевагою Вікіпедії стало відкриття новий мовних розділів. 2004 року тут вже існувала велика кількість статей, написана різними мовами світу. А до 2007 аж 75% інформації була не англомовною.

В цей день народилися:

1622 — Мольєр (Moliere), дійсне ім'я й прізвище Жан Батист Поклен, французький драматург, актор, театральний діяч (помер 1673).
1791 — Франц Ґрільпарцер, австрійський поет і драматург.
1850 — Софія Ковалевська, російська математик, письменниця і публіцистка.
1850 — Міхай Емінеску, румунський поет-романтик (помер 1889).
1869 — Станіслав Виспянський, польський поет, драматург, художник (пом. 1907).
1871 — Агатангел Кримський, український історик, письменник, перекладач, один з організаторів Академії Наук України (1918 року).
1906 — Арістотель Онассіс, грецький судновласник, фінансовий магнат.
1908 — Едвард Теллер, американський фізик-ядерник мадярського походження, один з розробників атомної бомби (1945 рік) і керівник проєкту зі створення водневої бомби (1952 року).
1915 — Лео Мол (Леонід Молодожанин), канадський скульптор і живописець українського походження
1917 — Євген Олексійович Лебедєв, актор театру й кіно, народний артист СРСР.
1918 — Ґамаль Абдель Насер, другий президент Єгипту, Герой Радянського Союзу (пом. 1970).
1923 — Лі Денхуей, тайванський політик, президент Республіки Китай з 1988 по 2000.
1929 — Мартін Лютер Кінг, американський баптистський священик, діяч негритянського руху за рівноправ'я, лауреат Нобелівської премії миру
1963 — Брюс Шнайєр, американський криптограф.
1981 — Pitbull, популярний іспанський співак

Календар важливих подій в Україні та світі:

1776 рік — у Львові виходить перший примірник “Gazette de Leopol”, першого відомого періодичного видання на території України;
1790 рік — у Франції запроваджений новий адміністративний поділ на 83 департамента;
1797 рік — Джон Етерінгтон з Лондона вперше у Великій Британії починає продаж у своєму магазині нового типу головного убору — циліндра;
1892 рік — в газеті Triangle в місті Спрингфілд, штат Масачусетс, де виникла гра баскетбол, автор гри доктор Джеймс Нейсміт вперше оприлюднює її 13 правил;
1907 рік — доктор Лі де Форест, визнаний у світі як “батько радіо і дід телебачення”, отримує патент на триелектродну вакуумну трубку (цей пристрій міг перетворити радіо на практично використовуваний пристрій передавання голосу та музики);
1943 рік — в штаті Вірджинія (США) завершують будівництво Пентагону;
1970 рік — 28-річний полковник Муаммар Каддафі, який приходить до влади в Лівії внаслідок військового перевороту і повалення влади короля Ідріса, проголошений прем’єр-міністром країни;
1992 рік — Бернерс-Лі Тім, якого називають “батьком World Wide Web”, випускає веб-браузер — програму, яка надавала можливість переглядати ресурси Мережі;
1992 рік — Верховна Рада України затверджує музичну редакцію Державного гімну України;
1993 рік — в США на телеканалі NBC виходить в етер остання (2137) серія “Санта-Барбари”;
2001 рік — починає свою роботу сайт Вікіпедія;
2006 рік — вперше президентом Чилі стає жінка (Мішель Бачелет);
2009 рік — екіпаж американського аеробуса А-320 врятував від загибелі 146 пасажирів, посадивши літак із зупиненими двигунами на воду річки Гудзон посеред Нью-Йорка.

 

 

 

 


 

14 січня

Всесвітній день логіки


00-9-750x375Запровадили це свято дві міжнародні організації: CIPSH та ЮНЕСКО. Сталося це у Франції наприкінці 2019 року. Дату для святкування вибрали на честь дня народження видатного логіка XX століття Альфреда Тарського.
Саме логіка, свідомість та мислення є унікальними рисами людини. Але суспільство мало поінформоване про важливе значення логіки. Саме для того, щоб привернути увагу сучасників до цієї науки і було створене дане свято.

В цей день народилися:

1855 рік – український живописець, графік, архітектор Опанас Сластіо
1882 рік – український православний митрополит Іван Огієнко (митрополит Іларіон);
1883 рік – військовий міністр і генерал-хорунжий Армії УНР Всеволод Петрів;
1898 рік – український військовий і громадський діяч, письменник Юрій Горліс-Горський;
1922 рік – український архітектор і скульптор, лавреат Шевченківської премії Василь Гнєздилов;
1928 рік – українська актриса Валентина Зимня;
1933 рік – українська акторка театру і кіно Наталія Наум;
1937 рік – український прозаїк, поет, публіцист Євген Гуцало;
1973 рік – український футболіст, півзахисник, гравець київського “Динамо” Василь Кардаш.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1392 рік – король Владислав Ягайло надає міські права Холму;
1506 рік – в Римі знаходять та перевозять у Ватиканський собор скульптуру "Лаокоон і його сини";
1604 рік – розпочинає роботу Гемптон-Кортська конференція на чолі з королем Англії Яковом I для обговорення вимог пуритан щодо зміни доктрини Англіканської церкви;
1794 рік – Елізабет Хог Беннетт з Едома (штат Вірджинія) стає першою американською жінкою, якій успішно зробили кесарів розтин;
1900 рік – відбувається прем'єра опери "Тоска" Дж. Пуччіні;
1953 рік – в Гельсінкі (Фінляндія) в змаганнях на першість світу зі швидкісного бігу на ковзанах абсолютним чемпіоном світу стає українець О. Гончаренко (він набрав 193,143 очка);
1980 рік – Генеральна Асамблея ООН засуджує інтервенцію СРСР в Афганістан;
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Мексикою;
2004 рік – після близько 500-річної перерви прапор "п'яти хрестів" знову стає державним прапором Грузії;
2005 рік – космічний зонд "Гюйгенс" здійснює вдалу посадку на поверхню Титану;
2010 рік – годинник Судного дня перевели на одну хвилину назад.

 

 


 

 

13 січня

День гумової качечки


203042dЦя неординарна подія з’явилася на батьківщині яскравої іграшки – в США. Гумова качечка має багато прихильників, які намагаються щороку святкувати цей день, а також хизуються своїми колекціями цих іграшок.
Гумова качечка упродовж багатьох десятиліть використовується батьками під час ванних процедур малюка, щоб він почував себе в безпеці. Тому сьогодні багато дорослих асоціюють іграшку зі своїм щасливим дитинством.

Виготовляти гумові качечки почали в кінці XIX століття, а запатентували їх 1928 року. На той час іграшки робили важчими за сучасні, щоб вони не переверталися у воді. 1970 року Джим Герсон, американський актор, який виконував роль ляльки Ерні у відомій в США дитячій передачі “Вулиця Сезам” виконав пісню “Гумове каченя”. Цікаво, що вона навіть посіла 16 місце у хіт-параді Billboard Hot 100. Звичайно, на попит іграшки це також вплинуло позитивно.

Сьогодні гумові качечки дуже популярні серед колекціонерів усього світу. І за унікальні моделі цієї іграшки вони готові віддати чималі кошти. Цікавий факт: 2001 року з’явилася інформація про те, що королева Великої Британії Єлизавета II полюбляє купатися зі своєю улюбленою гумовою качечкою. А 2013 року цю іграшку включили до американської зали слави зі статусом довготривалої популярності.

 

Щедрий вечір, преподобної Меланії або Маланка


Щедрий вечір (переддень Старого Нового року) з’явилося в Україні через розбіжності в юліанському та григоріанському календарях.До запровадження на території нашої сучасної держави григоріанського календаря Щедрий вечір святкували перед Новим роком. Після реорганізації ця дата змістилася вперед на два тижні. За старим стилем 13 січня вшановують пам’ять преподобної Меланії. Тому свято отримало народні і церковні традиції одночасно.
В дохристиянські часи слов’яни поклонялися богу порядку, сімейного статку та шлюбу, Ладо. У Ладо була дуже вродлива донька, яку звали Миланка. Вона була заручена з Місяцем, проте її викрав підступний змій. Ця подія принесла чимало горя богу Ладо. Він сумував так сильно, що божественне світло, яке повинне було захищати людей, згасло. Богатир Васильчик пішов визволити Миланку з полону. А коли йому це вдалося, то народ з радості почав веселитися і танцювати.Коли до України прийшло християнство, звичне свято Миланки вирішили не скасовувати, а надати йому нового змісту. Тепер 13 січня почали вшановувати пам’ять преподобної Меланії, яка народилася в знатній римській сім’ї. Ще в дитинстві дівчинка прийняла християнство, відрізнялася тим, що прагнула світлого і непорочного життя.
Проте Меланію видали заміж проти її волі за чоловіка, якого вона не кохала. Спочатку жінка намагалася навернути його також до християнської віри, але в нього була лише одна ціль – швидше отримати спадкоємців. В сім’ї народилося двоє дітей, але вони рано померли. Лише після цього чоловік Меланії також прийняв християнство і намагався жити благочестиво.
На свято Маланки у наших предків існувало чимало цікавих народних прикмет та повір’їв. Ніч перед днем Василя (Старим Новий роком) вважалась особливою і чарівною, тому люди намагалися загадати бажання, адже воно обов’язково здійсниться.
На Щедрий вечір знову їли кутю, а також ставили багатий святковий стіл. На відміну від куті, яку готували на Святвечір перед Різдвом, ця була не пісною. Господині обов’язково додавали вершки, молоко, вершкове масло, горішки, родзинки, мак і мед. Існувало повір’я: чим багатший на Щедрий вечір стіл, тим кращим буде прийдешній рік. Цього дня не готували рибні страви, тому що вважали, що інакше щастя “попливе” з дому геть. А от м’ясні страви були доречними. Особливо любили наші пращури свинину. Також часто готували холодець, вареники зі шкварками, домашню ковбасу, кров’янку, пироги і млинці.
Від хати до хати після Щедрої куті ходили щедрувальники. Їх потрібно було запросити до себе, адже тоді можна розраховувати, що наступний рік буде багатим та щасливим. Разом із щедрівками ставили обрядову виставу “ведення Маланки”. В ній брали участь лише молодики, які перевдягалися, веселилися і бажали господарям щасливого нового року. Також існувало повір’я, що сон, який присниться в ніч проти 14 січня стане віщим.
Наші предки вважали, що дітям, які народилися 13 січня, неймовірно пощастило у житті, тому що Бог наділяє їх даром передбачення. Жінки в старовину намагалися особливо стежити за своєю зовнішністю в цей день, адже вважалося, що як проведеш 13 січня, таким буде весь рік.

 

В цей день народилися:

1827 — Микола Бекетов, російський і український фізико-хімік, започаткував харківську фізико-хімічну школу
1842 — Василь Мова, український (кубанський) письменник, поет, драматург
1864 — Вільгельм Він, австрійський фізик, лавреат Нобелівської премії
1877 — Левко Мацієвич, перший український авіатор, інженер-конструктор, винахідник, політичний діяч, автор проєкту першого авіаносця
1894 — Євген Онацький, громадський діяч, журналіст, науковець, представник ОУН в Італії
1919 — Любов Мала, українська лікарка, герой України
1977 — Орландо Блум, англійський кіноактор

 1596 — Ян ван Гоєн, видатний нідерландський художник-пейзажист XVII століття.

1598 — Франсуа Мансар, французький архітектор, представник бароко.
1749 — Фрідріх Мюллер, німецький поет і живописець.
1804 — Поль Гаварні, французький графік, карикатурист.
1827 — Микола Бекетов, український фізико-хімік, професор кафедри хімії Харківського університету (1855—1887), започаткував харківську фізико-хімічну школу. Батько українського архітектора Олексія Бекетова. Брат ботаніка Андрія Бекетова.
1842 — Василь Мова, український (кубанський) письменник, поет, драматург.
1845 — Фелікс Тіссеран, французький астроном.
1859 — Костіс Паламас, новогрецький поет, белетрист і критик. Засновник Нової Афінської школи.
1864 — Він Вільгельм, австрійський фізик, лавреат Нобелівської премії (1911) за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна).
1875 — Володимир Сінгалевич, український політично-громадський діяч, правник.Левко Мацієвич
1877 — Левко Мацієвич, український інженер-конструктор, винахідник, політичний діяч; перший український авіатор (†1910).
1877 — Софі Такер, американська співачка, актриса, комедіантка і радіоведуча українського походження.
1893 — Павло Гарячий, український військовий діяч, сотник Армії УНР.
1893 — Хайм Сутін, французький художник першої половини 20 століття, родом з Білорусі, представник Паризької школи.
1894 — Євген Онацький, провідний діяч ОУН, громадський діяч, журналіст і науковець.
1904 — Натан Мільштейн, український і американський скрипаль-віртуоз єврейського походження.
1919 — Любов Мала, українська лікарка, академік НАН України.
1924 — Ролан Петі, французький танцівник і хореограф
1969 — Стівен Хендрі, шотландський спортсмен-більярдист, семиразовий чемпіон світу зі снукера.
1972 — Щербо Віталій, білоруський гімнаст, шестиразовий переможець Олімпійських ігор (1992).
1977 — Орландо Блум, англійський кіноактор («Володар перснів», «Пірати Карибського моря», «Царство небесне», «Троя».).

Календар важливих подій в Україні та світі:

1610 рік – Галілео Галілей виявляє четвертий супутник Юпітера, який нині носить назву Каллісто;
1681 рік – у Бахчисараї підписали договір про завершення московсько-турецької війни;
1854 рік – Фаас Ентоні з Філадельфії отримує патент на акордеон;
1919 рік – в Києві Директорія УНР погоджує закон про заклик військових до дійсної служби;
1928 рік – у трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановлюють перші експериментальні телевізори, розмір їхнього екрану був 3*3 см;
1942 рік – починається примусове вивезення населення України до Німеччини (так звані остарбайтери);
1942 рік – Конференція представників союзних країн, окупованих Німеччиною приймає декларацію про покарання військових злочинців;
1943 рік – Гітлер видає директиву про тотальну мобілізацію матеріальних засобів та людських ресурсів Німеччини;
1957 рік – компанія Wham-O починає випускати фрисбі;
1965 рік– губернатор штату Міннесота (США) Карл Ролваг та мер Міннеаполісу Артур Нафталін підписують прокламації про проголошення 22 січня "Днем української незалежності";
1989 рік – у всій Великій Британії комп'ютери вперше були атаковані вірусом "Friday the 13th" (відомим також під назвою "Jerusalem"), який періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п'ятницю;
1992 рік – Україна та Королівство Швеція встановлюють дипломатичні відносини;
1992 рік – Республіка Кіпр визнає незалежність України;
1993 рік – в Парижі представники 130 країн погодили "Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення";
1999 рік – у віці 36 років Майкл Джордан офіційно оголошує про припинення професійної кар'єри баскетболіста;
2000 рік – Білл Гейтс оголошує про свою відставку з поста очільника компанії "Microsoft”;
2010 рік – апеляційним судом Києва за поданням СБУ керівники більшовицького тоталітарного режиму були визнані винними у геноциді українського народу, Голодоморі 1932-33 років;
2015 рік – теракт під Волновахою під час російської збройної агресії проти України.

 

 


12 січня

День українського політв’язня


fullsizeПопри те, що Україна – найбільша країна Європи, довгий час у нас не було власної державності. Вперше ми здобули незалежність 1918 року, але на жаль це було недовгою перемогою. 1922 року Україну приєднали до союзних республік СРСР. З того часу радянська влада постійно намагалася не допустити найменшої можливості визвольного руху українського народу. Для цього використовували різні заходи – від наполегливої політики русифікації до жорстокого голодомору.

Проте мрія про незалежність не покидала українських громадян. Радянська влада не змогла повністю придушити національну свідомість. Тому бажання українців перетворитися на незалежну державу набрало нової сили після Другої світової війни. В основному національні визвольні рухи локалізувалися в Західній Україні. Наприклад, в Івано-Франківську 1955 року молоді люди організували підпільну організацію “Об’єднану партію визволення України”. Вона пропагувала ідею самостійної України серед населення. 1958 року її діяльність було викрито, а членів радянська влада засудила від 5 до 7 років ув’язнення.
А у Львові 1961 року за створення Української робітничо-селянської спілки її учасників засудили на тривалий термін. Одним з членів був Левко Лук’яненко – молодий юрист. Спочатку його вирішили розстріляти, але потім змінили вирок на 15-річне ув’язнення.
А 12 січня 1972 року також у Львові, а ще в Києві почалися арешти талановитих істориків, публіцистів, літераторів, які виступали за українську незалежність. Серед них: Василь Стус, Стефанія Шабатура, В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Світличний. Арешти тривали три дні. Їх звинуватили в антирадянській пропаганді та агітації, а проти багатьох із них навіть сфабрикували звинувачення в різних кримінальних злочинах. Майже всі вони отримали максимально суворі покарання.
Саме тому 12 січня в Україні шанують пам’ять всіх політичних в’язнів, які боролися за незалежність своєї держави, відстоювали свої права навіть у найважчі часи.

В цей день народилися:

1873 рік – український художник і архітектор Василь Кричевський;
1878 рік – український письменник, бандурист, композитор Гнат Хоткевич;
1909 рік – українська народна художниця, представниця наївного мистецтва Марія Примаченко;
1929 рік – український кінорежисер, сценарист, письменник Микола Мащенко;
1960 рік – український актор театру та кіно Станіслав Боклан;
1986 рік – українська співачка Злата Огнєвіч;
1990 рік – український шахіст, який у віці 12 років і 211 днів став наймолодшим гросмейстером в історії, внесений до Книги рекордів Гіннеса, Сергій Карякін.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1848 рік – починається революція проти Фердинанда II, короля Двох Сицилій;
1879 рік – починається війна між британськими колоністами в Південній Африці та місцевими племенами зулусів;
1938 рік – німецький археолог Вільгельм Кеніг під час розкопок під Багдадом виявляє дивний предмет – це найдавніша батарея з гальванічних елементів;
1939 рік – у Полтаві починають курсувати перші шість таксі;
1954 рік – в австрійській провінції Форарльберг після сходження лавини загинуло 200 людей, а через годину зійшла друга лавина, яка накрила вже більше тисячі людей;
1955 рік – у Дніпропетровську (нині - Дніпро) відкривають регулярний рух поїздів новим залізничним мостом через Дніпро, довжина якого склала 1,5 км;
1964 рік – Римський Папа Павло VI призначає митрополита Йосипа Сліпого членом конгрегації для Східної церкви;
1965 рік – мер міста Торонто (Канада) підписує прокламацію про проголошення 22 січня "Днем української незалежності";
1967 рік – вперше була кріонована людина, це був Джеймс Бедфорд;
1981 рік – відбувається прем'єра серіалу "Династія" на телеканалі Ай-Бі-Сі;
1990 рік – Румунія стає першою з країн Східної Європи та колишніх членів Організації Варшавського договору, яка забороняє комуністичну партію;
1998 рік – 19 країн-членів Євросоюзу підписують протокол про заборону клонування людини;
2007 рік – Китай збиває власний метеорологічний супутник, чим здійснює перше застосування зброї у космосі за останні 12 років;
2010 рік – близько 17:00 за місцевим часом, в центральній частині Гаїті з незначним інтервалом відбулись два землетруси магнітудою 7,0 і 5,9 відповідно.

 


 11 січня

 Міжнародний день “Дякую”

 

 

87104405Сьогодні більшість людей так часто поспішають, що навіть не залишається часу для таких простих і приємних речей, як подякувати всім тим, хто робить наше життя щасливішим та простішим. Деякі люди кажуть “дякую” не за покликом душі, а через свій службовий обов’язок.

 Достеменно невідомо, хто саме запровадив це чудове свято. Існує дві версії: воно було засновано ООН чи ЮНЕСКО. А ще є цікава історія, що Міжнародний день “Дякую” створила невідома фірма, яка виготовляла вітальні листівки, щоб покращити свої прибутки. Не зафіксована і дата першого святкування. Але відомо, що сталося це на початку 2000 років.

Всесвітній день скетчноутингу
Цього дня спільнота художників, які створюють скетчі, збирається для того, щоб обмінятися досвідом та розповісти про свої досягнення. Скетчноутинг – це форма нотаток, за допомогою якої людям легше запам’ятати інформацію, висловити свої ідеї. Свято запровадили творчі люди Мауро Тозеллі та Майк Роде, власники компанії Sketchnote Army. Це свято було створено, щоб продемонструвати свої скетчі всьому світу. Вперше воно було проведене 2016 року.


День таємного приятеля


Це людина, яка слухає ваші секрети і надійно їх зберігає. Історію створення свята ніхто не знає, але цей день – чудова можливість підтримати один одного, підкреслити свої товариські почуття до іншої людини.
Міжнародний день рівності на роботі. Головною метою цього свята є заохочення різноманіття робочих місць, боротьба з дискримінацією за ознакою статі, віку, релігії чи раси, яка ще досі існує у світі. Цей день вперше відсвяткували 2017 року в Лондоні в Leadenhall Building.

В цей день народилися:

347 — Феодосій I Великий (пом. 395), останній імператор єдиної Римської імперії (379-395).
1503 — Франческо Парміджаніно, італійський живописець, представник маньєризму.
1545 — Гвідобальдо дель Монте, італійський математик, астроном, філософ, механік. Був другом і покровителем Галілея.
1638 — Ніколас Стено, данський анатом і геолог.
1755 — Александер Гамільтон, один з батьків-засновників США, перший секретар казначейства США.
1775 — Луїс де Ласі, іспанський політичний діяч; учасник Іспанської революції 1808—14; генерал.
1807 — Езра Корнелл, американський бізнесмен, винахідник, філантроп. Поряд з Андрю Діксоном Уайтом є співзасновником Корнелльського університету.
1815 — Джон Александр Мак-Дональд, перший прем'єр-міністр Канади (1867–1873, 1878–1891 рр.)
1825 — Бейярд Тейлор (пом. 1878), американський дипломат, журналіст, поет, перекладач, літературний критик.
1831 — Джеймс Чалмерс (пом. 1898), американський юрист і політик, учасник Громадянської війни в США в званні генерала.
1842 — Вільям Джеймс, американський психолог і філософ, один із найвидатніших представників прагматизму, за освітою лікар. Старший брат письменника Генрі Джеймса.
1848 — Василь Нагірний, український галицький архітектор та громадський діяч.
1859 — Джордж Керзон, британський політик, який визначив у 1919 році східну межу польських земель — «Лінію Керзона». Саме вона стала основою для сучасного українсько-польського кордону.
1870 — Александр Стірлінг Колдер, американський скульптор і педагог. Син скульптора Александра Мілна Колдера, батько скульптора Александра (Сенді) Колдера. Найбільш відомі твори: статуя Джорджа Вашингтона на арці на Вашингтон-сквер в Нью-Йорку, меморіальний фонтан Свона в Філадельфії і меморіал Лейфа Ерікссона в Рейк'явіку, Ісландія.
1875 — Рейнгольд Глієр, український і російський композитор німецько-польського походження, диригент, педагог, музично-громадський діяч.
1906 — Йосиф Кладочний, український греко-католицький священник, близький друг Андрея Шептицького
1906 — Альберт Гофманн, швейцарський хімік і літератор, широко відомий як «батько-винахідник» наркотику ЛСД.Василь Кук (2007)
1913 — Василь Кук, український військовий діяч, генерал-хорунжий, головнокомандувач УПА з 1950 (після загибелі Р. Шухевича).
1958 — Дерюгіна Ірина Іванівна, заслужений майстер спорту СРСР з художньої гімнастики.
1958 — Тревор Тейлор, співак, музикант, музичний продюсер, автор пісень, один з лід-вокалістів гурту Bad Boys Blue.
1972 — Аманда Піт, американська кіноакторка («Дев'ять ярдів», «Кохання за правилами і без», «Більше, ніж любов»).
1983 — Адріан Сутіл, німецький автогонщик, пілот Формули-1
1985 — Кадзукі Накадзіма, японський автогонщик, пілот Формули-1


Календар важливих подій в Україні та світі:

1569 рік – перша згадана в історії лотерея в Англі відбувається в будівлі Собору Св. Павла;
1775 рік – вперше в США єврея Френсіс Сальвадор обирають на державну посаду;
1787 рік – Вільям Гершель відкриває існування супутників планети Уран;
1803 рік – Монро і Лівінгстон вирушають в морську подорож з США до Парижа, щоб купити Новий Орлеан, в результаті чого США купують цілий штат Луїзіана;
1864 рік – в Лондоні відкривається вокзал Чарінг Крос;
1909 рік – з Нью-Йорка до Філадельфії вирушають учасниці першої жіночої автогонки;
1922 рік – 14-річний канадець Леонард Томпсон стає першою у світі людиною, яку вилікували від діабету за допомогою ін’єкції інсуліну;
1935 рік – американська жінка-авіатор Амелія Ерхарт проводить одинарний переліт через Тихий океан;
1962 рік – понад 3000 людей гинуть в Перу під час зсуву;
1963 рік – в Лос-Анджелесі відкривається перша дискотека,яка мала назву Whisky-A-Go-Go;
1973 рік – в Вашингтоні починається справа вотергейтського злодія;
1974 рік – в Кейптауні у Сью Розенковіц народжується шестеро близнят, на щастя вперше всі народжені одночасно діти вижили;
2003 рік – губернатор штату Іллінойс помилував 150 засуджених на смерть.

 

 

 


 

 

 

10 січня

Всесвітній день метро

 

 900x1200 550837 6c4ec72cb5b4a03e62e66b37ba7518f5a6e0db6064357735dedae2036b125a121641767653Саме цього дня 1863 року в Лондоні було відкрито першу лінію метрополітену. Вона мала довжину всього 6 кілометрів, але для XIX століття ця подія стала по-справжньому резонансною. В багатьох країнах світу все ще найпопулярнішим залишався кінний транспорт. Нині метро вважається ключовою частиною міської інфраструктури, а його потужностей вистачає, щоб перевозити велику кількість пасажирів щодня.

Цікава історія появи метро. Будівництво метрополітену розпочалося після винаходу англійським інженером Марком Брюнелем 1814 року тунелепрохідного щита. На цей винахід його надихнуло спостереження за морським молюском, який може самостійно пробурити отвори в уламках затонулих кораблів.
Саме завдяки використання тунелепрохідного щита 1842 року було закінчено будівництво тунелю під річкою Темза. Цей тунель став прототипом метрополітену та підштовхнув до створення цього виду транспорту.
Першою підземкою у світі стало Лондонське метро, яке збудували за проєктом Чарльза Пірсона та відкрили 10 січня 1863 року. Перша лінія мала довжину всього 6 кілометрів і складалася з 7 станцій. Вагони метро обладнали газовим освітленням. Від найпершого дня роботи практичність та функціональність нового виду міського транспорту перевершили всі сподівання. Тому влада вирішила продовжити лінію в Лондоні ще на 30 кілометрів.
Цікавий факт: перші потяги метро пересувалися завдяки паровозам (тобто на паровій тязі), тому в тунелях було дуже задушливо. Проте 1890 року все змінилося. Тоді була відкрита перша лінія на електричній тязі. Відтоді в Європі почалося будівництво метрополітенів. У Києві метро почали будувати наприкінці XIX століття, коли вузькі вулиці міста почали не витримувати транспортного навантаження.

День своєрідних (дивних) людей


Незважаючи на те, що це поняття можна назвати досить широким, мало хто достеменно знає його сенс. Тому було запроваджено це цікаве свято, щоб розповсюдити інформацію про відмінні риси людей, яких можна назвати своєрідними.
Якщо брати до уваги визначення, то своєрідна або особлива людина – це та, яка не хоче доводити свою думку комусь іншому. Вона перебуває в повній гармонії з собою та навколишнім світом, завжди налаштована на щастя та бачить незвичайне в кожній речі.
Часто такі люди виявляють свій внутрішній стан через цікаві зовнішні образи: використовують яскраву фарбу для волосся, одягаються в незвичний для інших одяг, наносять татуювання на тіло.

В цей день народилися:

1573 — Симон Маріус, німецький астроном.
1747 — Авраам Луї Бреге, годинникар французького флоту. Винайшов спіраль особливої форми, вніс цілу низку інших удосконалень в годинниковий механізм.
1838 — Григорій Воробкевич, український поет
1876 — Василь Яворський, радянський геолог і палеонтолог, дослідник вугільних родовищ.
1886 — Роман фон Унгерн-Штернберг[en], російський воєначальник, генерал-лейтенант Білої армії, створив незалежну від Китаю Монголію.
1903 — Барбара Хепуорт, англійський скульптор-абстракціоніст, дружина англійського художника і скульптора-абстракціоніста Бена Ніколсона.
1903 — Фламініо Бертоні, італійський автомобільний дизайнер, скульптор, архітектор. Всесвітню славу йому принесла розробка Citroën DS.
1924 — Едуардо Чільїда, іспанський скульптор, автор монументальних абстрактних робіт.
1934 — Леонід Кравчук, перший президент незалежної України
1936 — Роберт Вудро Вільсон, американський фізик, лавреат Нобелівської премії «за відкриття мікрохвильового реліктового випромінювання» (1978).
1938 — Дональд Кнут, американський учений, «батько» сучасного програмування.
1945 — Род Стюарт, англійський вокаліст, композитор, продюсер. Один з найвідоміших представників британського року 1970-х років.
1949 — Джордж Форман, американський боксер.
1959 — Міхаель Шенкер, гітарист, вокаліст, композитор, колишній учасник гурту UFO, один з засновників гуртів Scorpions та Michael Schenker Group.
1973 — Данило Перцов, український композитор, мультиінструменталіст, дизайнер.
1975 — Костянтин Коверзнєв, український письменник
1989 — Денис Дубров, плавець, чемпіон і призер літніх Паралімпійських ігор, майстер спорту України міжнародного класу.

Календар важливих подій в Україні та світі:

49 рік до н. е. – Юлій Цезар перетинає з військом Рубікон, що означало початок громадянської війни;
1429 рік – Герцог Бургундський Філіп III Добрий засновує орден Золотого Руна;
1781 рік – закінчується перший морехідний і торговий договір між Російською Імперією і Францією;
1810 рік – шлюб Наполеона і Жозефіни було анульовано;
1863 рік – у Лондоні запустили першу лінію метрополітену в світі;
1920 рік – на першому в історії засіданні Ліги Націй ратифікований Версальський договір, закінчення Першої світової війни;
1939 рік – створено Запорізьку, Кіровоградську і Сумську області;
1962 рік – найбільша в історії лавин катастрофа: обвал у Перу;
1989 рік – з Анголи почали виводити кубинські війська;
1992 рік – скасували фіксовані ціни на хліб і молоко.

  


9 січня

Міжнародний день хореографа


mezhdunarodnyj-den-xoreografaБез людей, які працюють в цій сфері, неможливо уявити танець чи балет, але й фігурне катання або художню гімнастику. Хореографи чудово поєднують в своїй професії творчий підхід та спортивну завзятість.
Ніхто не може точно сказати, коли саме виник танець. Вчені вважають, що навіть первісні люди танцювали. Хоча для сучасників їхні рухи важко було б назвати танцями. Але вже тоді люди намагалися вкласти в танець свої емоції, почуття та настрій. Існували також ритуальні танці, за допомогою яких передавалися рухи священних птахів і тварин. Поступово танець став невід’ємною частиною життя людини.
Цікавий факт: перша балетна постановка відбулася у Франції при дворі 1581 року.

Степанів день


Він зобов’язаний першому в історії християнства мученику – святому Стефану. В давньому Єрусалимі він привселюдно прочитав проповідь, за що його було страчено. Ці події відбувалися 34 року. Наші предки вважали, що саме 9 січня найкраще укладати угоди між пастухами та селянами на майбутній випас худоби. Навіть існувала приказка: “Степанів день пастуха годує”. Особливу уваги приділяли цього дня коням, їх поїли і годували з дорогого посуду.
Оскіьки все ще тривали Святки, то селяни ходили одне до одного у гості, співали колядок, пригощали смаколиками.

В цей день народилися:

1907 рік – український громадсько-політичний діяч Микола Лівицький;
1924 рік – український і вірменський кінорежисер Сергій Параджанов;
1987 рік – українська біатлоністка, заслужений майстер спорту України, чемпіонка Олімпійських ігор Олена Підгрушна.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1349 рік – у Базелі (Швейцарія) місцеве населення вирішило, що саме євреї винні в епідемії бубонної чуми, за що близько 700 євреїв спалені живцем у своїх оселях;
1599 рік – у Масселбурзі (Шотландія) створили найдавнішу з офіційно зареєстрованих масонських лож;
1648 рік – Богдана Хмельницького обрали гетьманом Запорізької Січі;
1799 рік – у Великій Британії вперше у світі запровадили податок на прибуток;
1923 рік – іспанський винахідник Хуан де ля Сієрва здійснює перший політ на винайденому ним автожирі;
1927 рік – в кінотеатрі Монреаля вибухнула кінокамера, почалася паніка і загинуло 78 людей, з них 77 – діти молодші як 18 років;
1951 рік – у Нью-Йорку відбувається офіційне відкриття штаб-квартири ООН;
1992 рік – Гвінея, Венесуела і Чилі визнають незалежність України;
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з КНДР;
2005 рік – на президентських виборах у Палестинській автономії перемагає колишній прем'єр-міністр Палестини Махмуд Аббас.

 

 

 


 

 

 

8 січня

День обертання Землі


img 6240298d6a1cbСвято було запроваджене на честь того, що 1851 року фізик Жан Фуко довів, що Земля обертається навколо Сонця. Для цього він закріпив на куполі Пантеону (Париж) величезний маятник. Завдяки кріпленю зі сталевого дроту маятник міг рухатися в будь-який бік. Коли Фуко повертав його, то помітив обертання площини приладу, хоча пояснення цьому в нього не було. Вчений спочатку приміряв модель планети на свій латунний маятник, що допомогло зрозуміти – він научно довів обертання Землі. Своє спостереження він зафіксував вночі саме 8 січня. Маятник отримав назву “маятник Фуко”. А пам’ять про цей досвід вшановується кожного року.

День заразливого сміху


Вперше це веселе свято відсвяткували 1981 року. А започаткувала його звичайна жінка – Джоан Вайт. Вона вирішила, що людям потрібен день, коли весь світ щиро усміхається і всі стають хоча б трішки щасливішими. Дата вибрана символічно, адже в багатьох країнах світу саме в першій половині січня (після зустрічі Нового року) люди веселяться і гуляють.
Це неофіційна святкова подія, яку святкують переважно в країнах Європи. Традиційно цього дня жартують, влаштовують різні веселі розіграші. Але варто запам’ятати, що друзів жартами ображати ні в якому разі не можна. День заразливого сміху повинен нести лише позитив.

День повитух


Раніше жінки народжували вдома, а допомагали їм в цій нелегкій справі повитухи – нині цю професію називають акушерством. Повитухи повинні були мати бездоганну репутацію, адже вважалося, що вони не лише допомагають дитині з’явитися на світ, але й впливають на її подальшу долю. В народі цей день часто називали “Бабиними кашами” або “Бабиним днем”.
Здавна повитухи були в кожному населеному пункті. До них висували чимало вимог, а тому не кожна жінка могла стати повитухою. Часто професія передавалася від матері до доньки. Але в будь-якому випадку повитухою могла стати лише жінка дітородного віку, у якої є свої діти. Також важливими рисами характеру були охайність та чиста репутація. Потрібно було мати й особливі вміння.
В народі існувало повір’я, що між повитухою та немовлям все життя зберігається духовний зв’язок. Тому її часто запрошували на дні народження, хрестини, весілля. Часто повитухи також були знахарками і лікували місцеве населення.
Цікавий факт: наші предки вірили, що справжня повитуха вміє перекласти біль породіллі на її чоловіка. Поки він буде мучитися від болю, жінка народить спокійно і тихо.


В цей день народилися:

1922 — Величко Осип, український різьбяр і педагог.
1935 — Василь Симоненко, український поет.
1935 — Елвіс Преслі, американський співак.
1942 — Стівен Гокінг, видатний британський фізик-теоретик, член Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США.
1947 — Девід Бові, британський рок-музикант, співак, продюсер, аудіоінженер, композитор, художник, актор.
1969 — Валентина Цербе-Несіна, українська біатлоністка, перша олімпійська медалістка незалежної України.
1975 — Олена Грушина, українська фігуристка.
1988 — Ярослав Джусь, український бандурист, композитор, аранжувальник, ді-джей, лауреат багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів, півфіналіст та володар призу глядацьких симпатій головного шоу країни “Україна має талант-2”, засновник гурту “Шпилясті кобзарі”.

Календар важливих подій в Україні та світі :

1198 рік — початок понтифікату Інокентія ІІІ;
1297 рік — Франсуа Грімальді захоплює Монако, починається понад 700-літнє правління династії Грімальді та існування незалежної держави Монако;
1656 рік — у голландському місті Гарлем виходить перший номер газети “Гарлемський вісник”, її видають і досі, це найстаріша газета в світі;
1851 рік — французьким фізиком Жаном Фуко було наочно доведено, що Земля обертається навколо своєї осі (він підвісив великий маятник до куполу Пантеону в Парижі);
1889 рік — учений Герман Голлеріт із Нью-Йорка отримує патент на табулюючу машину, яку використовували для перепису населення;
1912 рік — заснування Африканський національний конгрес;
1918 рік — президент США Вудро Вільсон пропонує мирну програму для закінчення І Світової війни;
1919 рік — в с. Ясіня встановлюється українська Гуцульська Республіка;
1957 рік — 14-річний Боббі Фішер стає чемпіоном США з шахів;
1959 рік — генерал Шарль де Голль стає першим президентом Франції;
1961 рік — французи на референдумі голосують за надання Алжиру незалежності;
2004 рік — у Саутгемптоні відбувається церемонія “хрещення” морського суперлайнера «Queen Mary 2», на той час він був найбільшим у світі.
2020 рік — збиття українського Boeing 737 під Тегераном, загинуло 176 людей.

 


 

 7 січня

Різдво Христове


Без названияЗа юліанським календарем, це свято входить до числа дванадесятих свят. Перед ним християни обов’язково проводять різдвяний піст. Різдво Христове вважається другим за величиною святом після Великодня. В народі кажуть: як проведеш Різдво, таким і буде весь майбутній рік.
Різдво є святом Боговтілення, тобто з’явлення Бога в подобі людській. В Україні, як і в багатьох інших країнах світу Різдво є державним вихідним днем. Ми звикли називати Різдво 7 січня православним. Але в цей день його також святкують греко-католицькі церкви, деякі афонські монастирі і протестанти.

В Євангелії від Матвія та Луки можна дізнатися історію народження Спасителя. За легендою Ісус Христос народився в Вифлеємі від Діви Марії та Святого Духа. В момент його народження в небі засіяла яскрава зірка, яку називають Вифлеємською. Саме вона вказала путь мудрецям, які принесли Спасителю три дари.
Після завершення земного життя Ісуса Христа довгий час дата його народження не була святом. Кілька століть святкувалося лише його Воскресіння. Перше задокументоване Різдво Христове відбулося 336 року в Римській імперії. А остаточно це свято було затверджено 431 року під час Третього Вселенського Собору.
В українського народу здавна існують свої цікаві традиції святкування Різдва Христового.
Вранці 7 січня в Україні люди традиційно вітаються фразою “Христос народився!”, на яку потрібно відповісти “Славімо його!”. Цього дня наші предки обов’язково ходили до церкви, а потім в гості до родичів та близьких. 7 січня вже можна не обмежуватися лише пісними стравами. На столі часто є домашня ковбаска, холодець, яйця, шинка.
Особливою традицією на Різдво вважається колядування. Групи людей ходять від хати до хати і співають обрядових пісень. Найчастіше в текстах господарям бажають достатку, щастя і доброї долі. А за такі гарні побажання господарі виносять колядникам гроші та різні смаколики. Вважається, чим більше колядників прийде до оселі, тим щедрішим для родини виявиться рік.
Давнім звичаєм Західної України є колядування з вертепом. Це невеликий пересувний ляльковий театр, який розміщували в спеціальному ящику. Зазвичай показували дві вистави: перша про народження Ісуса Христа, а друга – про життя людей. Важливим атрибутом вертепу вважалася Різдвяна зірка. Вона символізувала радість від новини про народження Спасителя.
Цікаво, що в різних регіонах України Різдво Христове святкували по-своєму. Відрізнялися навіть основні традиції.
Так, на Закарпатті переддень Різдва називають Корочуном. А на святковий стіл обов’язково печуть калач. В багатьох регіонах тут куті не варять. А замість неї ставлять “бобальки” (кульки з тіста, які спочатку запікаються, а потім варяться на пару). Зверху їх посипають горіхами, маком.
Гуцули (територія сучасної Івано-Франківщини, Закарпаття і Чернівецької області) починали Різдво з містичного святкування Святвечора. Господар і старший син брали ложку меду, шматок хліба, ладан, кутю і свічку, а потім обходили оселю тричі за сонцем. Після цього долівку посипали маком. Біля порога обов’язково клали часник і сокиру. Вважалося, що це допоможе вберегтися від нечисті.
На Галичині (сьогодні це деякі регіони Івано-Франківщини, Львівської області, Тернопілля) перед Різдво в дім заносили ярмо або плуг. Казали, що це принесе щастя наступного року.
На Львівщині навіть сьогодні в деяких будинках можна зустріти солом’яних павуків, яких розвішують перед іконами і на вході. Якщо у жінки немає дітей, їй радили постояти під павучками.
На Поліссі (це Рівненська, Житомирська, Чернігівська, Київська, Сумська області) на стіл не ставлять 12 страв. А кутю готують з ячменю.
На заході Чернівецької області (Буковина) вечеряти сідали досить рано, адже тут колядувати починають ще 6 січня.
На Півдні України 7 січня традиційно відносять кутю своїм хрещеним батькам.

В цей день народилися:

1 рік до н.е. – за християнською традицією народився Ісус Христос (Син Божий), що прийшов для визволення людства;
1847 рік – геолог Олександр Карпінський;
1853 рік – український історик Микола Аркас;
1889 рік – літературний критик, літературознавець, письменник, поет, перекладач, поліглот Михайло-Лев Рудницький;
1909 рік – учений-літературознавець, переслідуваний в часі погрому наукових установ України на початку 1970-х Степан Щурат;
1910 рік – український конструктор авіаційних і космічних двигунів Гліб Лозино-Лозинський;
1928 рік – український композитор, музикознавець Антон Муха.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1558 рік – французи займають Кале, останнє континентальне володіння Королівства Англія у Франції;
1610 рік – Галілео Галілей відкриває перші три супутники Юпітера, яким дає назви Іо, Європа і Ганімед;
1714 рік – британець Генрі Мілль отримує патент на друкарську машинку, яку так ніколи і не прийняли до виробництва;
1782 рік – відкривається перший американський комерційний банк, Bank of North America;
1785 рік – француз Жан-П'єр Бланшар і американець Джон Джеффріс на повітряній кулі перелітають з британського Дувра до французького Кале;
1797 рік – було вперше використано сучасний італійський прапор;
1839 рік – Франсуа Араго детально розповідає під час засідання Французької академії наук про оптико-хімічний спосіб отримання зображення, цей день можна вважати днем народження фотографії;
1887 рік – Томас Стівенс закінчує свою майже трьохлітню кругосвітню подорож на велосипеді (він проїхав майже 21726.144 км);
1927 рік – між Лондоном і Нью-Йорком починає діяти перша трансатлантична телефонна лінія;
1929 рік – в Нью-Йорку молоко почали продавати молоко в картонних пакетах, це сталося вперше в світі;
1929 рік – виходить друком один із перших пригодницьких коміксів під назвою "Тарзан";
1949 рік – в університеті Південної Каліфорнії в Лос-Анджелесі оголосили про одержання першої фотографії генів;
1953 рік – президент США Гаррі Трумен оголошує про наявність у Сполучених Штатів водневої бомби;
1979 рік – в'єтнамські війська повалили режим Пол Пота в Камбоджі;
1980 рік – Індіра Ганді знову стає прем'єр-міністром Індії;
1989 рік – спадкового принца Японії Акіхіто проголошено новим імператором, починається нова ера Хейсей;
1992 рік – Португалія визнає незалежність України;
1992 рік – телефонна компанія AT&T випускає перший відеотелефон, його ціна на той час 1499 доларів;
1999 рік – у Сенаті США починаються слухання щодо імпічменту президента Білла Клінтона;
2015 рік – теракт у Парижі: двоє озброєних ісламських терористів в масках нападають на редакцію сатиричного журналу "Charlie Ebdo" і вбивають 12 осіб.

 

 

 


 

 

6 січня

Святвечір


2794742За юліанським календарем Святий вечір (Надвечір’я Різдва Христового, Вігілія, Багата кутя). Цього дня очікують одну з найбільших та найважливіших подій в релігійному світі — народження Ісуса Христа. З самого ранку і до Святої вечері віряни притримуються суворого посту, п’ють лише воду. Тільки дітям, стареньким та хворим дозволяється їсти пісні страви в невеликій кількості.

Подія народження Ісуса Христа описана в Євангеліє від Матвія та Луки. Традиційно Святвечір святкують вдома. Вдень господиня готує 12 пісних страв, серед яких обов’язково кутя, узвар, вареники, борщ, пампушки, капуста, гриби, горох, риба. Під забороною вживання алкоголю, а також м’ясні продукти.
Обов’язково прибирають в хаті, адже на Різдво повинно бути чисто. З появою на небі першої зірки вся сім’я сідає за святковий стіл. В гості ходити було не прийнято. Цікаво, що на святковий стіл також ставили тарілки і столове приладдя для померлих родичів. Перед початком вечері господар бере ложку куті і підкидає її до стелі. Якщо прилипне хоча б кілька зернят, наступного року буде хороший урожай.
Під іконами ставили Дідуха — прикрасу з житнього чи пшеничного снопа, яка є символом добробуту, щастя та достатку. Довкола Дідуха наші предки колядували, а на другий день Різдва спалювали. Після Святвечора опівночі проводилася церковна служба, яку обов’язково відвідували всією родиною. Перед тим, як піти до церкви, на столі залишали ложку куті для померлих родичів. Вночі діти і дорослі починали колядувати. Для цього збиралися в групи і ходили від хати до хати, співаючи особливих обрядових пісень. Найпопулярнішою колядкою в Україні вважається “Добрий вечір тобі, пане господарю”.

Всесвітній день дітей-сиріт війни


Він присвячений нелегкій долі дітей, які через військові дії залишилися сиротами. Дата 6 січня була обрана французькою правозахисною організацією SOS Enfants en Detresses. Головна мета цього дня – привернути увагу суспільства до проблеми, адже згідно зі статистикою більше 150 мільйонів дітей по всьому світі стали сиротами через військові дії.

День яблуні


Свято запровадили для того, щоб кожен міг пригадати корисні властивості яблука, а також дізнатися, наскільки ці фрукти важливі для людського організму. Цікавий факт: раніше святкування присвячували найстарішій яблуні світу. Хоча достеменно невідомо, якій саме, адже існує відразу два дерева, вік яких 200 років (яблуня Гранфена та яблуня Брамлі). Проте згодом почали шанувати також і плоди.
Корисні властивості яблук відомі багатьом:
ці плоди допомагають знизити холестерин;
вони покращують стан шкіри;
яблука їдять, якщо хочуть схуднути;
а ще ці плоди зміцнюють імунітет;
і допомагають захистити щитоподібну залозу.

В цей день народилися:

1596 рік – український гетьман Богдан Хмельницький;
1834 рік – український поет Степан Руданський;
1898 рік – український поет, один із найяскравіших ліриків в українській літературі Володимир Сосюра;
1906 рік – український мистецтвознавець Лев Долинський;
1938 рік – український поет Василь Стус;
1939 рік – український футболіст і тренер Валерій Лобановський;
1972 рік – український футболіст, захисник збірної України Олександр Головко.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1681 рік – перший опис матчу з боксу, що відбувся у Королівстві Англія між дворецьким і м'ясником герцога Альбемарльського;
1709 рік – полки Карла ХІІ та Івана Мазепи штурмують Веприк;
1838 рік – Самюель Морзе продемонстрував телеграфний апарат, який принципово змінив спосіб передачі даних на великі відстані;
1846 рік – Тарас Григорович Шевченко в Переяславі закінчує писати “Заповіт”;
1870 рік – відкривається Віденська філармонія;
1912 рік – Альфред Веґенер представляє дрифтову гіпотез, за якою первісна Земля (Пангея) розчленувалася на окремі материки і океани;
1928 рік – з берегів виходить річка Темза і затоплює деякі райони Лондона;
1928 рік – вперше в історії багатонаціональних держав Європи у Польщі сформували виборчий блок національних меншин;
1939 рік – німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман відкривають спосіб ділення ядер урану під дією нейтронів, це стало першим кроком до практичного використання ядерної енергії;
1975 рік – на американському телеканалі NBC вперше в ефір виходить гра «Wheel of Fortune», в перекладі «Поле чудес»;
1978 рік – уряд Сполучених Штатів повертає Угорщині одну з її реліквій – корону святого Іштвана;
1992 рік – незалежність України визнають республіка Бурунді і республіка Джибуті;
1992 рік – Україна встановлює дипломатичні відносини з Аргентиною;
1994 рік – в Детройті на американську фігуристку Ненсі Керріган під час тренування на льоду нападає охоронець суперниці Тоні Гардінг;
2015 рік – Литва зупиняє на своїй території мовлення російських державних телеканалів РТР Планета, РенТВ та НТВ-Мир – за перекручення інформації про події в Україні;
2019 рік – Православна церква України отримує томос про автокефалію.

 


 

5 січня

Міжнародний розвантажувальний день


international-fasting-day-celebratodayСвято, з’явилося порівняно недавно, він відзначається в календарі прибічниками здорового харчування. Встановлений він 5 січня невипадково: це перші дні після святкування Нового Року, який у наших співвітчизників обов’язково асоціюється із щедрими застіллями і вживанням спиртних напоїв. Необачність в їжі та її обсягах призводить до небажаних наслідків для людського здоров’я.

Щоб після масових гулянь не додати у вазі і не придбати проблем шлунково-кишкового тракту, рекомендується узяти на замітку дату 5 січня. Зовсім не обов’язково переходити на жорстке голодування, проте харчове розвантаження буде дуже навіть корисним! Краще поступово на якийсь час перейти на легкі блюда, не переобтяжені жирами і вуглеводами. Прибічники дієтичного дня радять відмовитися від газованих напоїв і алкоголю.
Усе це спрямовано на те, щоб привести в норму обмінні процеси в організмі, дати йому відновитися і перейти в звичний ритм життя. У розвантажувальний день бажано вживати більше рідин, таких як очищена вода без газу, трав’яні чаї, домашні несолодкі компоти.

В цей день народилися:

1880 рік – український композитор, мистецтвознавець, дослідник українського танцю Василь Верховинець;
1923 рік – командир сотні УПА, політв'язень, який провів у тюрмах і таборах понад 32 роки, Мирослав Симчич;
1942 рік – українська фітотерапевтка Наталя Земна (Зубицька);
1960 рік – український журналіст, громадський та політичний діяч Микола Вересень (Ситник);
1986 рік – українська фехтувальниця, шпажистка, чемпіонка Європи 2009 року в індивідуальних змаганнях, володарка двох бронзових нагород ЧЄ Яна Шемякіна.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1585 рік – заснування Ставропігійського братства у Львові;
1769 рік – Джеймс Ватт запатентовує парову машину;
1870 рік – починається страйк львівських друкарів, перший робітничий страйк в Західній Україні;
1875 рік – в Парижі відкривають будівлю національного оперного театру "Гранд-опера";
1895 рік – відкрито рентгенівські промені;
1911 рік – князівство Монако стає конституційною монархією;
1918 рік – в УНР входять в обіг перші українські банкноти (номінал 100 карбованців);
1919 рік – у Мюнхені заснували Німецьку робітничу партію, яку через рік перетворили в Націонал-соціалістичну німецьку робітничу партію;
1933 рік – в Сан-Франциско розпочинається будівництво одного з найвідоміших у світі мостів - Золоті ворота;
1935 рік – арешт Бориса Антоненка-Давидовича;
1968 рік – в Чехословаччині до влади приходить Олександра Дубчек, який поклав початок "Празькій весні";
1972 рік – в США почали роботи зі створення багаторазового транспортного космічного корабля;
1977 рік – арешт лідерів Української Гельсінської Спілки Миколи Руденка та Олекси Тихого;
2006 рік – "Intel" представляє перший процесор лінійки "Core";
2011 рік – кількість інтернет-користувачів у світі сягає 2 мільярдів.

  


4 січня

Всесвітній день абетки Брайля


imageДата вибрана на честь дня народження її автора, Луї Брайля. Важко уявити своє життя без можливості читати. На жаль, люди зі слабким зором і ті, які не бачать взагалі, не можуть насолодитися повноцінним життям. Щоб допомогли подолати цю проблему була створена абетка Брайля. Вона представляє собою особливі тактильні символи, щоб незрячі люди могли читати нарівні з іншими.

Луї Брайль народився 4 січня 1809 року у Франції, в сім’ї майстра шкіряної справи. Коли хлопчик був ще зовсім маленьким, він, граючись, проштрикнув собі око гострим шилом в майстерні батька. Почалося запалення, яке перейшло на друге око і до 5 років Луї осліп. В ті часи було досить мало можливостей для незрячих дітей, та батьки Брайля хотіли, щоб їхній син отримав все найкраще. Хлопчика навіть віддали в місцеву школу. Хоча він не міг читати та писати, але добре сприймав науку на слух.
В 10 років Луї починає навчання в спеціальному Національному університеті для незрячих. Там він також показує відмінні результати і навіть вчиться грати на фортепіано та органі. Луї завжди прагнув більшого, хотів навчитися читати, як інші люди. Тоді існували книги для незрячих людей зі шрифтом Валентина Гаюї. Проте в бібліотеці таких книг було мало (лише 14 штук). А сам лінійний шрифт був незграбним та важким для сприйняття.
1821 року в університет навідується Шарль Барб’є, колишній військовий, який вигадав “нічне письмо”. В ньому використовувалися тактильно відчутні крапки. Коли Барб’є розповів про цей метод незрячим дітям, Брайль відразу зрозумів, що це можливість таким як він читати. Спочатку він вивчив код, а потім вдосконалив його.

День Ньютона


Легендарний англійський вчений, фізик, астроном, механік та математик Ісаак Ньютон народився саме в цей день 1643 року. Незважаючи на погане здоров’я він зміг досягти значних висот в науці та залишити свій слід нащадкам. Навіть сьогодні відкриття Ісаака Ньютона використовуються вченими всього світу. Наприклад, відомий всім закон всесвітнього тяжіння. Цікавий факт: розповідь про те, що Ньютон відкрив цей закон після того, як йому на голову впало яблуко, правдива. І хоч свято не набуло популярності в широких масах, воно дуже поширене серед науковців.

День гіпнозу


Свято почали відзначати ще 2006 року і приурочили цю дату до дня смерті доктора Джека Гібсона (Ірландія), який займався лікуванням гіпнозом психосоматичних розладів. Головна мета дня – донести масам достовірну інформацію про цей незвичайний метод лікування, адже він набув дурної слави через голлівудські кінострічки. Коли людина знаходиться під гіпнозом, то може виконувати всі дії підсвідомо, позбавляючись тим самим своїх страхів та проблем.

День гітпараду


Це список найкращих пісень та музичних творів за певний період часу. Чому була обрана саме ця дата? В далекому 1936 році один американський журнал “Білборд” склав перший гітпарад музичних платівок, які були дуже популярними серед покупців. В сучасному світі для складання гітпарадів враховують різні характеристики композицій: від кількості їх продажу до кількості завантажень в інтернеті та частоти появи на радіо.

В цей день народилися:

1837 рік – український педагог, філолог, громадський діяч Павло Житецький;
1875 рік – письменник, мандрівник українського походження Василь Ян;
1931 рік – український артист балету Геннадій Баукін;
1931 рік – хорова диригентка, заслужена працівниця культури України Алла Домарацька-Сметана;
1985 рік – український футболіст, захисник Збірної України та полтавської “Ворскли” Григорій Ярмаш;
1987 рік – український фізик-матеріалознавець Сергій Приймак.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1493 рік – Христофор Колумб відкриває Америку і повертається назад до Іспанії;
1494 рік – видають звід православних пісень "Осмогласник" , це була перша книга в південнослов'янських державах, надрукована кирилицею;
1885 рік – в штаті Айова доктор Вільям Грант проводить першу у світі успішну операцію з видалення апендикса;
1912 рік – Місяць опиняється на найкоротшій відстані від Землі в XX сторіччі (348 249 км);
1919 рік – Рада Східної Галичини приймає рішення про приєднання до України;
1919 рік – Українська Центральна Рада забороняє обіг в Україні російських, німецьких і австрійських грошей;
1936 рік – в журналі "Billboard" друкують перший гітпарад;
1948 рік – після понад 60 років британської окупації, Бірма (нині М'янма) стає незалежною федеративною державою;
1954 рік – Елвіс Преслі записує свої перші пісні;
1970 рік – учасники гурту "The Beatles" востаннє спільно збираються на студії для запису пісні “Let It Be”;
1985 рік – в одній з клінік клініці на півночі Лондона народилася дівчинка у першої у світі сурогатної матері;
1992 рік – Албанія та Узбекистан визнають незалежність України;
1992 рік – Україною встановлені дипломатичні відносини з Польщею, Естонією та Китаєм;
2004 рік – Марсохід "Спіріт" здійснює посадку на Марсі;
2004 рік – після "революції троянд" у Грузії відбуваються президентські вибори, які виграє Михаїл Саакашвілі;
2010 рік – відкривають найвищий хмарочос у світі – Бурдж Дубай.

 


3 січня

Міжнародний день здоров’я та душі


de8de5d9eed642aa107d10fb96c99719Дуже важливим для добробуту та здоров’я людини відіграє зв’язок душі, розуму та тіла. Наші переконання, цілі, емоції, звички, дії та духовний досвід впливають на гармонію тіла та душі. Тому 3 січня важливо прислухатися до себе та своїх відчуттів, почати нове життя. А ще це початок нового року і нових починань.
Сторіччями існує концепція гармонії тіла та душі. Існує чимало способів, які допомагають поліпшити своє здоров’я, досягти добробуту та досягти висот. Наприклад, першим кроком може бути зміна інтер’єру в кімнаті. А потім переходьте до зміни харчування, медитації, уроків усвідомлення себе, духовних практик та нових цілей.

День народження соломинки для коктейлів


Зазвичай соломинки для коктейлів виготовляють з пластику. Її використовують, коли п’ють різноманітні напої: від холодної кави до свіжого смузі. Соломинка вже не здається для людей чимось дивним чи незвичайним. Але варто задуматися, що саме цей виріб відноситься до топ-п’ять предметів з пластику, які забруднюють нашу планету. 3 січня соломинка для коктейлів святкує свій день народження. І це чудова нагода дізнатися про неї більше інформації.
Цікавий факт: соломинку для коктейлів називають найстарішим столовим приладдям. Під час розкопок шумерських гробниць і міст археологами було знайдено тонкі трубочки для напоїв, які виготовлялися із срібла та золота. Вік цих предметів близько 3000 років до нашої ери. Тому археологи припускають, що в історії людства могли бути ще давніші приладдя такого плану з соломи чи дерева.
Сучасна ж історія соломинки для коктейлів починається з Мартіна Стоуна та одного дня, коли йому не сподобався його улюблений коктейль. До напою потрапили волокна з натуральної житньої соломинки, які зіпсували смак. Щоб вирішити проблему чоловік взяв олівець, обмотав його папером, щоб утворилася трубочка, і скріпив її клеєм. Через неї було дуже зручно пити, але робити це потрібно було швидко. Папір намокав.
Марвін вирішив піти далі і покрив папір парафіном. Тепер трубочка розмокала довше, але все-рівно він не встигав насолодитися смаком коктейлю. Одного разу Мартін отримав бандероль, на якій була яскрава поштова марка з манільського паперу. Він був дуже щільним і Стоун подумав, що з нього вийде хороша трубочка.
Тепер потрібно були тільки вирішити, який діаметр буде найкращим. Якщо соломинка ширша, то пити з неї легше, але всередину можуть потрапляти кісточки лимону. Тому діаметр він зробив трішки меншим, ніж розмір середньої лимонної кісточки. Саме 3 січня 1888 року Мартіном була запатентована його інноваційна ідея, а ще через 2 роки виробництво соломинок стало приносити прибуток. Але процес став автоматизованим лише згодом.

В цей день народилися:

106 рік до н. е. – римський оратор, політичний діяч та філософ, Марк Тулій Цицерон;
1829 рік – німецький філолог, який створив орфографічний словник німецької мови, Конрад Дуден;
1892 рік – англійський письменник, філолог і лінгвіст, написав всесвітньо відому трилогію “Володар перснів”, Дж. Р. Р. Толкін;
1929 рік – засновник корпорації Intel, Гордон Мур;
1956 рік – Мел Гібсон, австралійський актор і режисер, Мел Гібсон;
1969 рік – найуспішніший пілот Формули-1, семиразовий чемпіон світу, Міхаель Шумахер.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1431 рік – герцог Бургундський продає єпископу Кошону захоплену в полон Жанну Д'Арк за 10 тис. франків;
1521 рік – Папою Римським Левом X відлучено від церкви Мартіна Лютера через публікацію 95 тез про фінансові зловживання в церкві;
1638 рік – в Амстердамі відкривається перший постійний театр Голландії;
1888 рік – в Вашингтоні Мартін Стоун отримує патент на соломинку для коктейлів;
1900 рік – німецький фізик Макс Плай викладає свою квантову теорію, яка стала основою сучасної квантової фізики;
1918 рік – Київ зайняв корпус січових стрільців Євгена Коновальця, що означало перемогу повстання Директорії під головуванням Володимира Винниченка;
1918 рік – Одеса тимчасово проголошує себе “вільним містом”;
1925 рік – Беніто Муссоліні проголошує себе диктатором Італії;
1957 рік – компанія Hamilton Watch після 11 років розробок представляє перший електронний годинник у світі;
1959 рік – остання військова частина, віддана режиму Батисти, на Кубі здається революціонерам, що означає перемогу революції;
1959 рік – Аляска стає 49-м штатом США, її придбали у Росії всього за 2 центи за 1 акр;
1961 рік – США розривають дипломатичні відносини з Кубою;
1962 рік – Папою Римським відлучений від церкви Фідель Кастро;
1992 рік – Єгипет, Сінгапур, Непал, Малайзія визнають незалежність України;
1992 рік – Україна і США встановлюють дипломатичні відносини.

 

 

 


 2 січня

День наукової фантастики


270275109 4867877129937272 1759839243128185755 nЯкщо ви можете назвати себе прихильником наукової фантастики, тоді варто запам’ятати цю дату. Попри те, що свято не є офіційним, проте його підтримує чимало відомих світових організацій. Наприклад, американська кінокомпанія Hallmark Channel та міжнародне видавництво Scholastic Corporation, яке випускає комікси. Свято заснували в США і звідти воно розповсюдилося на інші країни.

 

День мотивації та натхнення (Motivation and Inspiration Day)


Мета цієї дати – створити для людей стимул, щоб рухатися у напрямку своєї мрії. Завдяки натхненню та мотивації в нашому житті з’являються нові речі, художники, музиканти та інші творці створюють світові шедеври, люди мріють про космос і вже роблять перші кроки для його заселення. Без мотивації життя було б сірим і одноманітним. Іноді всього одна фраза може перевернути життя і змусити діяти.

 

Всесвітній день інтроверта


Святкування впровадили 2011 року, щоб поширити інформацію про те, що спосіб життя інтровертів є нормальним. Інтроверти часто заглиблюються в свої почуття і не бажають ділитися ними з людьми навколо. Проте такі дії не є приводом для глузування. Інтроверти продуктивно працюють наодинці, хоча можуть знаходитися і в колективі. Їм легше висловлювати думки не усно, а на папері. Тому їхні повідомлення завжди прості та лаконічні.

 

Котячий Новий рік


Його придумала сімейна пара Том і Рут Рой, які проживають в США, в 2016 році. Вони стверджували, що такі прекрасні домашні улюбленці, як кішки, повинні мати свій Новий рік. А 2 січня ідеально підходить для цієї події, адже більшість людей відпочивають вдома і можуть присвятити пухнастикам весь свій вільний час.

В цей день народилися:

1841 рік — український культурно-освітній діяч, народознавець, Тадей Рильський;
1841 рік — український мовознавець і етнограф, Кость Михальчук;
1882 рік — видатний український археолог, Ярослав Пастернак;
1890 рік — український оперний співак, Михайло Голинський;
1892 рік — український композитор і піаніст, Всеволод Задерацький;
1901 рік — український актор, Григорій Козаченко;
1926 рік — українська поетеса, прозаїк, Віра Вовк;
1936 рік — український письменник, Андрій Крижанівський;
1941 рік — український поет, перекладач, Олександр Мокровольський;
1950 рік — українська поетеса, прозаїк, Надія Гуменюк;
1963 рік — український політик, Олексій Івченко;
1975 рік — український футболіст, захисник, Владислав Ващук;
1975 рік — український футболіст, воротар, Олександр Шовковський.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1788 рік — Джорджія стає 4-им штатом США;
1835 рік — в Габрово відкривається перша в Болгарії світська школа;
1839 рік — Луї Даґером зроблене перше фотознімання Місяця;
1843 рік — в Дрездені відбувається перша постановка опери Ріхарда Вагнера “Летючий голландець”;
1870 рік — починається спорудження Бруклінського мосту;
1874 рік — іспанські кортеси змусили президента Костелара піти у відставку;
1882 рік — американський промисловець Джон Девісон Рокфеллер створює трест “Стандарт ойл”;
1936 рік — науковцями Володимиром Зворикіним та Джорджем Мортоном продемонстрована електронна трубка, чутлива до ультрафіолетових й інфрачервоних променів. Досягнення вважають одним з найважливіших кроків у розвитку телебачення;
1944 рік — вперше гелікоптери застосували в бою;
1992 рік — Еквадор, Ефіопія, Лаос, Панама, Греція визнають незалежність України.

 

 


 

1 січня

Новий рік


1671013210-2848Красиве свято, яке кожен із нас любить з дитинства. Мабуть, немає більше такої події, яка б одночасно святкувалася в різних куточках світу. Особливу атмосферу додають новорічні привітання та подарунки, які допомагають повірити в дива.
Сьогодні нам всім здається звичним, що новий рік починається саме 1 січня.

Але так було не завжди. Святкувати Новий рік почали ще в період Месопотамської цивілізації, але свято тоді припадало на весну. Святкування відбувалися 12 днів. Цей час вважався періодом відродження, перемоги добра над злом. Навіть закони тимчасово не діяли, тому навіть вавилонські царі на цей 12-денний період виїжджали за межі міста, щоб не заважати своєму народу веселитися.
Цікавий факт: у різних країнах Новий рік святкують по-різному. Наприклад, в Україні святкувати початок року саме 1 січня почали 1700 року. Традицію запозичили в Голландії та інших країнах Західної Європи. Раніше наші пращури починали новий рік з 1 вересня. Святкування Нового року в Україні мало глибоко релігійне та звичаєве підґрунтя.
В Англії будинки традиційно прикрашають ялинками та гілочками омели. Там вважають, що ця рослина є захисницею сімейного затишку і приносить в оселю щастя. Опівночі господар повинен відчинити задні двері будинку, щоб випустити старий рік, а вхідні двері, щоб впустити новий. Також саме в Англії започаткували традицію дарувати одне одному на Новий рік привітальні листівки.
А ось в Ірландії відчиняють всі двері будинку зовсім з іншої причини: тут кожен перехожий може зайти і сісти за стіл разом з господарями. Його обов’язково садять на почесне місце.
Австрійці вважають: щоб у новому році бути щасливими, потрібно з’їсти в новорічну ніч шматочок свинячого рила. Ця традиція означає “взяти участь у свинячому щасті”.
В Болгарії Новий рік зустрічають вдома в колі сім’ї. Маленькі діти обов’язково співають колядки, щоб потім отримати подарунки. Головним символом свята тут вважається гілка дерену (кизилу). 1 січня нею легенько вдаряють по руках, вітаючи так із Новим роком.
Для японців Новий рік – одне із найважливіших свят, а тому його святкують кілька днів. Вхідні двері в Японії прийнято прикрашати вінками з бамбукових та соснових гілок, щоб відганяли злих духів.
В Бразилії для святкування Нового року обов’язково одягають національне вбрання. Так вони просять богиню моря Ємаджі подарувати миру їхній землі. Також богині приносять дари – дзеркала, квіти і різні прикраси.
На Панамі люди намагаються святкувати галасуючи. Так вони задобрюють новий рік. Не тільки кричать і голосно сміються, а також дзвонять в дзвони, сигналять і гудуть сирени.
15 цікавих фактів про Новий рік:

 1. Перші задокументовані свідчення про використання ялинки як новорічного декору будинку стосуються початку XVII століття. Її вперше почали вбирати в Ельзасі.
 2. 1895 року в Білому домі (США) для прикрашання новорічної ялинки вперше використали гірлянди з лампочками.
 3. Спочатку святкування Нового року відбувалося 1 березня, адже тоді починалися польові роботи. Але 46 року нашої ери Юлій Цезар вирішив змінити цю традицію.
 4. До 755 року в Франції рік починався 25 грудня, потім його перенесли на 1 березня, і лише 1564 року Карл XI призначив початок року 1 січня.
 5. В Англії також Новий рік святкували 25 грудня, а перенесли дату святкування на 1 січня 1752 року.
 6. В ескімосів немає точної дати початку нового року, вони просто святкують його з приходом першого снігу.
 7. Жителі Куби вважають, що саме новий рік – це шлях до чогось прекрасного. А щоб очистити цей шлях, опівночі вони виливають з вікон своїх будинків воду з різного посуду.
 8. Мусульмани святкують Новий рік 21 березня, коли настає день весняного рівнодення. Це свято носить назву “Навруз”.
 9. В Італії перший день року святкують дуже незвичайно. 1 січня тут прийнято звільняти помешкання від усякого мотлоху. Тому італійці викидають різні речі просто з вікон будинків. Вважається, що на їхнє місце прийдуть нові і кращі. Також 1 січня приносять з джерела чисту воду, яка є символом нового і щасливого життя. А ось подарунки на Новий рік італійці не дарують. Їхній Дід Мороз (Баббо Натале) приходить до дітлахів та дорослих 24 грудня.
 10. В Греції Новий рік святкується разом із Днем святого Василя. Саме він приносить подарунки. Греки обов’язково ходять до церкви і дотримуються деяких звичаїв. Наприклад, в церкві господар повинен освятити гранат, який розбивається на порозі будинку. Чим більше зерен впаде на землю, тим щасливішим буде новий рік.
 11. В Непалі Новий рік святкують в ніч проти 18 квітня.
 12. А в Ефіопії це свято святкується 11 вересня.
 13. В Тибеті в переддень Нового року печуть пиріжки, які роздають перехожим. Тут вірять, що щастя в новому році залежить від кількості розданих смаколиків.
 14. В Таїланді 1 січня святкують Новий рік, але роблять це неофіційно. А ось офіційне свято припадає на квітень і супроводжується водяними битвами.
 15. Першу новорічну листівку надрукували 1843 року в Лондоні.

В цей день народились:

1701 рік – український мандрівник, вчений-орієнталіст, письменник Василь Григорович-Барський;
1826 рік – український письменник і громадський діяч Василь Ковальський;
1842 рік – український (кубанський) письменник, поет Василь Мова;
1848 рік – Київський і Галицький православний митрополит, священномученик Володимир;
1856 рік – український співак-баритон Модест Вітошинський;
1857 рік – український письменник Степан Ерастов;
1866 рік – український письменник, філолог Петро Залозний;
1867 рік – український художник Василь Цимбаліста;
1885 рік – українська художниця Людмила Бурлюк-Кузнецова;
1896 рік – український живописець і графік Василь Перебийніс;
1909 рік – український політичний діяч, голова проводу ОУН Степан Бандера;
1912 рік – український графік Василь Хоменко;
1916 рік – український живописець Степан Хвиля;
1936 рік – український художник декоративно-прикладного мистецтва Микола Капелюх;
1937 рік – український вчений Василь Лизанчук;
1946 рік – український співак Валерій Маренич;
1947 рік – український поет, перекладач Микола Мирошниченко;
1951 рік – українська художниця Олена Михайленко;
1951 рік – український прозаїк, поет, гуморист Антон Щегельський;
1969 рік – український підприємець і управлінець, політичний діяч, медіамагнат Валерій Хорошковський.

Календар важливих подій в Україні та світі:

45 рік до н.е. – набуває чинності новий календар, за яким рік починається не від 1 березня, а від 1 січня. Ввів календар Юлій Цезар;
89 рік – імператором Рима стає Сатурнин Люцій Антоній;
1622 рік – папська канцелярія офіційно визнає 1 січня початком року;
1788 рік – англійську газету “The Daily Universal Register” перейменовують у “The Times”;
1801 рік – астроном Джузеппе Піацці відкриває перший і найбільший астероїд Цереру;
1801 рік – скасовано ірландський парламент;
1804 рік – незалежність Гаїті від Франції.
1863 рік – набуває чинності прокламація Авраама Лінкольна про звільнення рабів;
1880 рік – у Львові виходить друком перше число щоденника “Діло”;
1909 рік – у Великій Британії проведено перші пенсійні виплати;
1919 рік – Директорією УНР на чолі з Симоном Петлюрою була проголошена автокефалія православної церкви в Українській Народній Республіці;
1928 рік – перший вихід газети “Розбудова нації”, органу проводу українських націоналістів;
1940 рік – азербайджанську писемність перевели на кириличний шрифт;
1959 рік – перемога Кубинської революції;
1983 рік – компанія “Arpanet” змінює основний протокол з NCP на TCP/IP, що приводить до появи сучасного інтернету;
1992 рік – незалежність України визнає Ірак;
1995 рік – розпочинає свою роботу Світова організація торгівлі;
1999 рік – введено безготівкове євро;
2000 рік – Туркменістан переходить з кирилиці на латинський алфавіт;
2002 рік – з’являється готівкове євро;
2007 рік – Болгарія та Румунія приєднуються до Європейського Союзу.

 

Комментарии  

 
# Dixie 16.05.2023 13:01
Я сьогодні переглядав в Інтернеті більше 2 годин, але жодної
цікавої інформації, схожої до
вашої, я так і не найшов. А це
досить цінно для мене. На мій погляд,
якщо всі веб-майстри та блогери будуть створювати хороший контент, як і ви, internet буде набагато кориснішим,
ніж будь-коли раніше.
Тому я не привітання з днем народжененя: https://bpro1.top/pryvitannya-z-richnytseyu-vesillya-20-rokiv.htmlміг утриматись від коментарю.
Дуже добре написано!
Ответить | Ответить с цитатой | Цитировать
 

Вверх