arch

Бібліовісті

XIII Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотека і книга в контексті часу»

 

162160350148318, 19 травня 2021 року відбулась дводенна XIII Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотека і книга в контексті часу».
Тема цього року – «Бібліотеки України в контексті державної гуманітарної політики».

Організатор – Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого.

До роботи конференції, що проходила 18, 19 травня 2021 року долучилося понад 260 учасників, у т.ч. фахівці Харківської обласної бібліотеки для дітей.

Основні напрями роботи конференції:

- бібліотеки і соціально-гуманітарний розвиток суспільства;
- публічні бібліотеки як інформаційні та соціокультурні центри громад;
- децентралізація і публічні бібліотеки: позитивні і негативні наслідки;
- бібліотеки і подолання цифрової нерівності у суспільстві;
- роль бібліотек у просуванні читання.


1621603545332Під час пленарного засідання до учасників події звернулись: в.о. генерального директора Національної бібліотеки України ім.Ярослава Мудрого, заслужений працівник культури України Тамара Вилегжаніна, яка означила тему цьогорічної професійної зустрічі та окреслила коло питань, які планується розглянути під час конференції; народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук висловила сподівання на конструктивні напрацювання конференції, спрямовані на виріщення важливих питань розвитку бібліотечної справи, збереження та зміцнення мережі публічних бібліотек, відзначивши важливість прийняття в новій редакції Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу»; громадська діячка, співзасновниця громадської організації «Бібліотека майбутнього»
Вероніка Селега висловила, на її погляд, основні теми розвитку нової бібліотеки України (нова архітектура, зміни, які відбулись у роботі бібліотек, нова редакція Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу»); президентка Української бібліотечної асоціації Оксана Бруй відзначила консолідовність бібліотечної спільноти у прагненні розгляду важливих тем та напрацювання шляхів взаємодії у подальшому розвитку бібліотек.

1621603844710Під час першого дня роботи XIII Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бібліотека і книга в контексті часу» свої доповіді представили: заступник генерального директора Національної бібліотеки України для дітей Тетяна Шамаріна «Бібліотека для дітей – територія читання, самовираження та захищеності дітей» (особливості функціонування спеціалізованих дитячих бібліотек, їх роль та місія, трансформація дитячих бібліотек відповідно до сучаснх вимог та потреб).
Під час виступу «Публічні бібліотеки в нових умовах: що дала децентралізація» заступник генерального директора з наукової роботи Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудого Наталія Розколупа зосередила увагу на змінах, що відбулися в мережі публічних бібліотек (передача бібліотек у власність територіальних громад, відсутність координації бібліотек на рівні району) та певних негативних наслідках (збільшення диспропорції у наданні бібліотечних послуг, погіршення матеріально-технічної бази, зниження кадрового потенціалу, погіршення ситуації щодо збору статистичної інформації про діяльність публічних бібліотек).
Окремо Наталя Розколупа звернула увагу на зміни до Закону України «Про культуру», які передбачають введення поняття Центри культурних послуг та правові аспекти їх діяльності, а також першочергові заходи у бібліотечній сфері (прийняття ВРУ нової редакції Закону України «Про бібліотек та бібліотечну справу», розробка та прийняття державної цільової програми розвитку публічних бібліотек), запровадження грантів для невеликих бібліотек з метою поповнення бібліотечних фондів: розробка бази бібліотечних фондів; розробка бази бібліографічних описів, створених професійними бібліографами.
До роботи XIII Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бібліотека і книга в контексті часу» долучилась директорка Українського інституту книги Олександра Коваль. Під час свого виступу вона зробила наголос на запланованих УІКом заходах, спрямованих на виконання Стратегії розвитку читання на 2021-2025 роки, відзначивши важливий напрямок діяльності інституції – забезпечення вільного доступу до книжок, представлених на книжковому ринку України. Олександра Коваль представила основні нпрямки діяльності УІК, покликані підтримати діяльність бібліотек: трансформування програми закупівлі книжок для бібліотек; запровадження грантів для невеликих бібліотек; розробка бази бібліографічних описів. Звернула увагу на інновацію, що пропонується Урядом щодо запровадження сертифікатів на придбання книжок коштом держави для підлітків 14 років.

У межах конференції відбулися засідання трьох секцій:

– «Публічна бібліотека як інформаційний та просвітницький центр територіальної громади»

– «Бібліотеки як складова інфраструктури розвитку читання»

– «Інформаційні ресурси бібліотек: Актуальність. Доступність. Потенціал»,


на яких представлені 30 доповідей.

Обговорення досягнень та проблем у бібліотечній сфері країни додасть нового імпульсу у розвиток вітчизняних бібліотек, буде сприяти промоції книги та читання у країни.

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Вверх