Вмійте керувати своїми емоціями та боротися зі стресом
Дослідження показують, що сучасні підлітки зазнають більшого стресу, ніж дорослі. І цей факт викликає тривогу.
Стрес – це реакція організму на складні чи загрозливі ситуації.
Люди, схильні до стресу, можуть виглядати пригніченими і нещасними. Підлітки або молодші школярі у стані стресу можуть бути схвильованими, роздратованими чи відчуженими, їх легко роздратувати. Фізичні симптоми стресу включають втому, виснаження, головний біль, нудоту, запаморочення, прискорене серцебиття та втрату апетиту.
Емоції – як вода, так само текучі й мінливі, вони можуть пройти не залишивши сліду, а можуть завдати великих збитків, якщо потік надто сильний. У них можна й потонути. Діти ще не вміють почуватися вільно у цій стихії (втім, далеко не всі дорослі також). Тому навіть невелике переживання може здаватися справжнім кінцем світу.
Емоції можуть накопичуватися всередині, іноді цей процес триває годинами, іноді це цілі дні. В результаті те, що здається комусь невинною дрібницею, виявляється останньою краплею і можна втратити контроль над собою.
Дорослі вважають, що стрес з'явився на порожньому місці, а насправді він може "зріти" довгий час. Образи у школі, сварки батьків, нерозуміння друзів – у підлітковому віці це справжні серйозні проблеми. Ці проблеми викликають стрес і змушують пробувати алкоголь, цигарки та наркотики. Потрібно з усіх сил намагатися вийти зі стану стресу.
Емоційний стан можна контролювати. Ось кілька порад:
- Вам допоможе сон. Коли тіло розслаблене, психіка також розслаблюється і відновлюється. Повноцінний нічний сон допоможе краще впоратися зі стресом.
- Рахування про себе. Заплющте очі і порахуйте до 10 або 15. Це необхідний час, щоб заспокоїтися.
Знайдіть собі хобі чи дозвілля, якими можна зайнятися, коли починається нервова перенапруга та «потрібно взяти перерву». Вишивайте або малюйте, ліпіть, готуйте, грайте з домашніми улюбленцями. Можливі приклади дозвілля: ведення секретного щоденника, рішення кросворду, збирання пазлів, нанизування намистин на нитку, гра в кубики, надування мильних бульбашок або складання одягу (добре заспокоює деяких дітей і дуже корисна життєва навичка сама по собі).
Важливе здорове харчування. Коли підліток відчуває стрес, він, як правило, їсть нездорову їжу (фаст-фуд, морозиво і т.д.). Замініть такий раціон здоровими стравами.
- Медитативне глибоке дихання. Потрібно навчитися глибокому диханню. Роблячи глибокий вдих, говорити «Спокійно», а потім дуже повільно робити видих, говорячи «Злість геть». Повторити.
- Заплющити очі та уявити мирну сцену. Наприклад: «Ми на красивому пляжі, дивимося на хвилі, які набігають і тікають... набігають і тікають... Небо таке синє, сонце гріє моє обличчя».
- Прогресивна м'язова релаксація. Спеціальні вправи, коли потрібно на кілька секунд дуже напружувати, а потім на кілька секунд розслабляти різні групи м'язів, починаючи від ступнів і до голови. Напружте групу м'язів якнайсильніше і тримайтеся так секунди три, потім відпустіть і розслабте м'язи. Повторити.
- Вправи на повільну розтяжку. Потягнути руки над головою, убік, дістати до підлоги і порахувати до п'яти. Повторити.
Фізичні вправи. Прогулятися, зробити вправи з йоги, побігати біговою доріжкою, десять разів стрибнути через скакалку.
- Написати чи намалювати, що ти відчуваєш.
- "Тільки шепіт". Сісти (або лягти) у темному приміщенні поруч із батьком чи другом і говорити лише пошепки. Можливо, краще лягти на подушки на підлозі або на мішок для підлоги.
- Ритмічні рухи. Пострибати на гімнастичному м'ячі, похитатися, походити туди-сюди, похитатися на гойдалках.
- Слухати приємну, краще спокійну музику.
Прочитати художню книжку. Завдяки ефекту відключення від реальності читання знімає стрес на 68% краще, ніж прогулянка чи прослуховування музики. Обрати цікаву книжку можна тут.
- "Завмри". Ця гра, в яку грає кілька людей, добре допомагає зняти стрес. Учасники мають танцювати під музику, а коли вона зупиняється, завмерти.
- І, як не дивно, підлітки справляються зі стресом за допомогою комп'ютерних ігор (48%) та переглядом Інтернет-сайтів (43%).
Пам'ятайте, що уникнути стресу неможливо. Можна тільки навчитися ним управляти, щоб він не впливав на ваше життя. Чим раніше ви навчитеся справлятися зі стресом, тим краще у вас це виходитиме у дорослому житті.