zd title

«Vaietudo bonum optimum! – «Здоров'я – найвище благо!»
Що таке здоров'я? Що таке хвороба? Чому одні люди здорові, а інші хворі?
У цьому розділі можна знайти відповіді на ці та багато інших питань.

Вмійте керувати своїми емоціями та боротися зі стресом

 

стресс у детей 1Дослідження показують, що сучасні підлітки зазнають більшого стресу, ніж дорослі. І цей факт викликає тривогу.

Стрес – це реакція організму на складні чи загрозливі ситуації.

Люди, схильні до стресу, можуть виглядати пригніченими і нещасними. Підлітки або молодші школярі у стані стресу можуть бути схвильованими, роздратованими чи відчуженими, їх легко роздратувати. Фізичні симптоми стресу включають втому, виснаження, головний біль, нудоту, запаморочення, прискорене серцебиття та втрату апетиту.

стресс у детей 2Емоції – як вода, так само текучі й мінливі, вони можуть пройти не залишивши сліду, а можуть завдати великих збитків, якщо потік надто сильний. У них можна й потонути. Діти ще не вміють почуватися вільно у цій стихії (втім, далеко не всі дорослі також). Тому навіть невелике переживання може здаватися справжнім кінцем світу.

Емоції можуть накопичуватися всередині, іноді цей процес триває годинами, іноді це цілі дні. В результаті те, що здається комусь невинною дрібницею, виявляється останньою краплею і можна втратити контроль над собою.

Дорослі вважають, що стрес з'явився на порожньому місці, а насправді він може "зріти" довгий час. Образи у школі, сварки батьків, нерозуміння друзів – у підлітковому віці це справжні серйозні проблеми. Ці проблеми викликають стрес і змушують пробувати алкоголь, цигарки та наркотики. Потрібно з усіх сил намагатися вийти зі стану стресу.

Емоційний стан можна контролювати. Ось кілька порад:

 • Вам допоможе сон. Коли тіло розслаблене, психіка також розслаблюється і відновлюється. Повноцінний нічний сон допоможе краще впоратися зі стресом.
 • Рахування про себе. Заплющте очі і порахуйте до 10 або 15. Це необхідний час, щоб заспокоїтися.
 • Depositphotos 174640962 s-2019-minЗнайдіть собі хобі чи дозвілля, якими можна зайнятися, коли починається нервова перенапруга та «потрібно взяти перерву». Вишивайте або малюйте, ліпіть, готуйте, грайте з домашніми улюбленцями. Можливі приклади дозвілля: ведення секретного щоденника, рішення кросворду, збирання пазлів, нанизування намистин на нитку, гра в кубики, надування мильних бульбашок або складання одягу (добре заспокоює деяких дітей і дуже корисна життєва навичка сама по собі).
 • edaВажливе здорове харчування. Коли підліток відчуває стрес, він, як правило, їсть нездорову їжу (фаст-фуд, морозиво і т.д.). Замініть такий раціон здоровими стравами.
 • Медитативне глибоке дихання. Потрібно навчитися глибокому диханню. Роблячи глибокий вдих, говорити «Спокійно», а потім дуже повільно робити видих, говорячи «Злість геть». Повторити.
 • Заплющити очі та уявити мирну сцену. Наприклад: «Ми на красивому пляжі, дивимося на хвилі, які набігають і тікають... набігають і тікають... Небо таке синє, сонце гріє моє обличчя».
 • Прогресивна м'язова релаксація. Спеціальні вправи, коли потрібно на кілька секунд дуже напружувати, а потім на кілька секунд розслабляти різні групи м'язів, починаючи від ступнів і до голови. Напружте групу м'язів якнайсильніше і тримайтеся так секунди три, потім відпустіть і розслабте м'язи. Повторити.
 • Вправи на повільну розтяжку. Потягнути руки над головою, убік, дістати до підлоги і порахувати до п'яти. Повторити.
 • semya 0Фізичні вправи. Прогулятися, зробити вправи з йоги, побігати біговою доріжкою, десять разів стрибнути через скакалку.
 • Написати чи намалювати, що ти відчуваєш.
 • "Тільки шепіт". Сісти (або лягти) у темному приміщенні поруч із батьком чи другом і говорити лише пошепки. Можливо, краще лягти на подушки на підлозі або на мішок для підлоги.
 • Ритмічні рухи. Пострибати на гімнастичному м'ячі, похитатися, походити туди-сюди, похитатися на гойдалках.
 • Слухати приємну, краще спокійну музику.
 • read22Прочитати художню книжку. Завдяки ефекту відключення від реальності читання знімає стрес на 68% краще, ніж прогулянка чи прослуховування музики. Обрати цікаву книжку можна тут.
 • "Завмри". Ця гра, в яку грає кілька людей, добре допомагає зняти стрес. Учасники мають танцювати під музику, а коли вона зупиняється, завмерти.
 • І, як не дивно, підлітки справляються зі стресом за допомогою комп'ютерних ігор (48%) та переглядом Інтернет-сайтів (43%).

Пам'ятайте, що уникнути стресу неможливо. Можна тільки навчитися ним управляти, щоб він не впливав на ваше життя. Чим раніше ви навчитеся справлятися зі стресом, тим краще у вас це виходитиме у дорослому житті.