Бунтарі Елвіса Преслі. Незвичайна субкультура.

преслиЕлвіс Арон Преслі – американський співак та актор, один з найкомерційніших успішних виконавців популярної музики XX століття. Володар чарівного голосу та яскравої зовнішності став не просто зіркою, а явищем світового масштабу!

Його популярність настільки широка, що більшість людей називає його лише на ім'я – «Елвіс». З Елвісом Преслі також асоціюється стійке словосполучення "Король рок-н-ролу". Він знаходиться на третьому місці серед найвидатніших виконавців усіх часів та народів та найбільших вокалістів за версією журналу Rolling Stone, і до сьогодні залишається однією з найвідоміших особистостей світової поп-культури. Згідно з опитуванням, яке проводилося в США, більшість американців називає Преслі символом ХХ століття, справжнім втіленням казки про Попелюшку. І недарма, адже колишній водій, хлопчик із небагатої родини у двадцять один рік став мільйонером.
Хоча кумир мільйонів народився на Півдні США, незвичайне суспільство його шанувальників виникло у Швеції.

Мало хто знає, що саме тут існує ціла бунтарська субкультура молоді, яка одержима зірками кіно минулих років – Джеймсом Діном, Марлоном Брандо... Одна з них називається Бунтарями Елвіса Преслі.

У 1950-ті роки післявоєнний світ переживав культурний розквіт. З'явилася нова вікова група, не діти, але ще не дорослі – підлітки. Вони в усьому світі стали повставати проти громадських норм. Про що говорить бунтарство підлітка? Про сильну ідентичність дитини, наявність у неї власної думки та позиції. Іноді діти пручаються батьківської чи будь-якої іншої влади. Особливо часто це відбувається під час фізичного та емоційного розвитку дитини. Підлітку хочеться власних вчинків, своїх друзів, своєї культури. А ось Бунтарі Елвіса Преслі у своїх переконаннях пішли ще далі. Вони захотіли свого кумира.

Цю субкультуру знайшов фотограф Карлхайнц Вейнбергер, який жив у Цюріху. Побачивши незвичайних підлітків, фотограф став спочатку просто спостерігати за ними, а пізніше зумів заслужити довіру та документально відобразити їхній спосіб життя. Знайдена ним субкультура виявилася рідкісною сумішшю американського рок-н-ролу та індивідуалізму. І молоді люди виявляли себе як могли. Вони носили джинсове вбрання, а на їх незвичайних куртках і штанях були прикріплені цвяхи, підкови та болти. На ременях такої молоді красувалися величезні бляхи з портретами їхнього кумира – Елвіса. Взагалі швейцарські бунтарі носили будь-який одяг, який їм здавався відповідним їх стилю. А ціль існування цієї субкультури стає зрозумілою після перегляду фотографій її представників. Молодь прагнула самобутності, повстаючи проти класичних традицій та ідей, які їм нав'язували батьки та суспільство. Для вираження своєї непокори і було обрано своєрідну моду. Тож Бунтарі Елвіса Преслі стали одними з перших, хто використав такий прийом. А практика такої форми протесту поширена й досі.

Елвіс Преслі занесений до Книги рекордів Гіннесса як артист, який випустив найбільшу кількість альбомів, що стали хітами, – 97. Сумарний тираж його платівок перевищив мільярд копій. Він помер 16 серпня 1977 року у віці 42 років від серцевого нападу. Багато шанувальників вважають, що смерть була інсценована. Ця тема є популярною в американській масовій культурі. Зокрема, у фільмі "Люди в чорному" звучить фраза "Елвіс не помер, він просто полетів додому". Слід зазначити, що за життя співака його шанувальники робили життя свого кумира просто нестерпним. Вони чатували зірку біля його маєтку, влаштовували наметові табори, доки їх не виганяли поліція та охорона. Деякі збожеволілі фанати реально хотіли отримати справжній шматочок Елвіса. Зірка не могла спокійно подорожувати, йому доводилося заселятися в готелі під вигаданими іменами. Але це не рятувало: де з'являвся король, там були натовпи його шанувальників.

пресли2Пройшли десятиліття... Про невмираючу популярність артиста самі за себе говорять цифри: на сьогоднішній день у світі продано більше мільярда платівок Преслі, а для багатьох бунтарів Елвіс залишається живим і є взірцем для наслідування.

Щороку шанувальники творчості Преслі приїжджають до Мемфісу на «Тиждень Елвіса» – серію заходів, присвячених його життю та кар'єрі. Тисячі фанатів Преслі в мовчанні проходять зі свічками через Сад Роздумів у Грейсленді, де Преслі прожив багато років. За оцінками поліції, у нічній церемонії біля могили Преслі бере участь від 35 до 75 тисяч людей. І левову частку їх припадає на Бунтарів Елвіса Преслі – незвичайне об'єднання фанатів і поціновувачів творчості американської зірки 20 століття.

Вверх