arch

Бібліовісті

Календар цікавих свят. Листопад

30 листопада

День радіотехнічних військ Повітряних Сил Збройних Сил України

радиовойска

 

Подія була встановлена міністром оборони Михайлом Єжелем в 2010 році.

 

 


День пам’яті всіх жертв хімічної війни

Запроваджено меморіальний день 2015 року під час проведення 20-ї сесії Конференції країн-учасниць Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення та застосування хімічної зброї та про її знищення. Головна мета заходу – віддати пошану тим, хто загинув від хімічної зброї.


Всесвітній день домашніх тварин

Ініціатива запровадити таке свято виникла у представників руху за захист тварин та природи. Ідею вони представили на Міжнародному Конгресі, який відбувся 1931 року в Італії. Тоді на з’їзді представники різних організацій вирішували питання про захист довкілля.
Головна мета свята – викликати у серці людини теплі почуття та бажання захистити домашніх тварин. Люди повинні завжди пам’ятати, що вони несуть відповідальність за братів наших менших. Основним гаслом свята стала фраза з відомого твору Антуана де Сент-Екзюпері “Маленький принц”: “Ми несемо відповідальність за тих, кого приручили”.


Міжнародний день спідниць

Це неофіційне свято, але в цей день часто вітають тих, хто причетний до світу моди. Існує цікаве твердження стосовно запровадження свята. Подію створили як відповідь на обмеження фільму “La Journée de la jupe”. Цікаво, що навіть Міністр освіти Франції отримав листа з проханням дозволити жінкам носити у школах спідниці.
Цікавий факт – перші спідниці носилися як жінками, так і чоловіками. Їх виготовляли з різноманітних підручних засобів: шкур тварин, тканини.


Міжнародний день захисту інформації

Заснована ця подія в 1998 році Асоціацією комп’ютерного обладнання в США. Причиною стало те, що у тому ж році була вперше зафіксована активність комп’ютерного хробака. Вірус був створений Робертом Моррісом. Тому фахівці замислились над необхідністю забезпечити інформаційний захист.


Міжнародний день сексу

З’явилося свято в 2007 році на різноманітних форумах. Там обрали і перше місце проведення події – Амстердам. Це не офіційний день, але його внесли до міжнародного календаря ЮНЕСКО. Цікавий факт – схоже свято існувало ще в Давньому Римі. Тоді в кінці осені люди влаштовували урочистості до дня родючості, розширення свого роду.

В цей день народилися:

1667 рік – відомий англійський письменник ірландського походження Джонатан Свіфт;
1756 рік – німецький фізик, який став основоположником експериментальної акустики Ернст Хладні;
1835 рік – американський письменник Марк Твен (справжнє ім’я Семюел Ленґгорн Клеменс);
1848 рік – видатний український художник Вільгельм Котарбінський;
1874 рік – прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль;
1934 рік – українська письменниця Раїса Іванченко;
1937 рік – британський режисер Рідлі Скотт;
1945 рік – бас-гітарист англійського гурту “Deep Purple” Роджер Гловер;
1949 рік – український драматург Ярослав Стельмах;
1951 рік – український співак Назарій Яремчук;
1965 рік – американський кіноактор Бен Стіллер;
1980 рік – громадсько-політичний діяч, політичний в’язень часів президентства Януковича Владислав Попович;
1985 рік – український боксер, бронзовий призер Олімпійських ігор, чемпіон світу, переможець Кубку Європи, триразовий чемпіон України Тарас Шелестюк.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1763 рік – в Україні Універсалом гетьмана Кирила Розумовського було запроваджено земські, гродські та підкоморські суди;
1786 рік – вперше в європейській державі скасована смертна кара, це сталося після указу Петра Леопольда Йосипа Габсбурга в Великому герцогстві Тосканському;
1867 рік – починає свою роботу Одеський маяк;
1936 рік – через пожежу було знищено унікальний Кришталевий палац в Лондоні, його побудували в 1851 році;
1968 рік – в Києві відкривають Республіканський будинок композиторів;
1996 рік – день створення Державної митної служби України;
2002 рік – засновано Київську незалежну медіа-спілку;
2006 рік – Microsoft провів офіційний реліз нової операційної системи Windows Vista, а також показав пакет програм Office 2007;
2013 рік – “Беркут” розпочав незаконний силовий розгін “Євромайдану”.


29 листопада

Міжнародний день ягуара (International Jaguar Day)

1574680500 yaguar-momona-1Офіційним це свято стало в 2018 році на форумі в Нью-Йорку (США). На засіданні брали участь представники 14 країн світу, на території яких проживають ягуари. В останні роки популяція цих тварин почала швидко зменшуватися, тому постало питання про необхідність збереження їх виду. На цьому ж форумі було прийнято програму Jaguar 2030. Її мета – зберегти ягуарів та поступово відновити цінну екосистему.


День електронних привітань
(Electronic Greetings Day)

Воно було запроваджено на честь різноманітних електронних листівок, які користувачі інтернетом часто отримують електронною поштою чи в соціальних мережах. Точної дати запровадження свята немає, але вважається, що це сталося в 1999 році.
Цікавий факт – першим веб-ресурсом, де були зібрані електронні листівки, був сайт The Electric Postcard, створений Джудіт Донат, яка працювала в компанії MIT Media Lab. В цей день прийнято надсилати друзям та знайомим жартівливі та кумедні привітання.


День “Клієнт не завжди правий”

Відомо, що у 1909 році власник мережі магазинів, Гаррі Гордон Селфрідж, промовив фразу “Клієнт завжди правий”, а також обрав її для реклами своїх універмагів. А ось свято 29 листопада спрямоване саме на противагу цього маркетингового виразу.

В цей день народилися:

1778 рік – український письменник Григорій Квітка-Основ’яненко;
1802 рік – німецький дитячий письменник, автор книг про маленького Мука та карлика Носа, Вільгельм Гауф;
1849 рік – британський вчений в галузі електроніки та радіотехніки, Джон Амброз Флемінг;
1898 рік – ірландський письменник, Клайв Степлз Льюїс;
1899 рік – український письменник Розстріляного Відродження, Григорій Косинка;
1976 рік – американський актор Чедвік Боузман;
1978 рік – український футболіст, Андрій Воробей.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1830 рік – у Варшаві починається Листопадове повстання;
1899 рік – було засновано футбольний клуб “Барселона”;
1929 рік – американським пілотом Річардом Бердом вперше здійснено переліт через Південний полюс;
1959 рік – по телебаченню в США вперше показали церемонію вручення нагород “Греммі”;
1994 рік – Верховною Радою України була ратифікована Конвенція про охорону біологічного різноманіття;
1999 рік – в Україні було встановлено, що офіційними символами держави є Прапор, Президент України, Знак Президента України, Гербова Печатка Президента України і Булава Президента України.

 


28 листопада

День працівника системи фінансового моніторингу


630 360 1600109943-683Тому, якщо ви задумалися, яке сьогодні професійне свято, варто привітати всіх, хто причетний до цієї професії. Дата була встановлена президентом Володимиром Зеленським 2020 року. Метою свята є показати той великий внесок, працівників системи фінансового моніторингу в утвердженні статусу нашої країни як надійного партнера на міжнародній арені.

 

Різдвяний піст


Триває 40 днів – до 6 січня. В церковному статуті він носить назву Чотиридесятниця, а в народі називається Пилипів піст. Мета посту – підготуватися до святкування Різдва Христова, що є одним з найбільших релігійних свят. Під час Різдвяного посту забороняється їсти м’ясо, молочні продукти та яйця. А в понеділок, середу та п’ятницю навіть дозволяється ласувати рибою, вином і олією. Тому Різдвяний піст не вважається дуже суворим.


Продовжується період розпродажів


В понеділок, який йде після Чорної п'ятниці, акції проводять інтернет-магазини. Він носить назву Кіберпонеділок (Cyber ​​Monday). Заснували свято 2005 року в США, коли помітили, що офісні працівники, повертаючись на роботу після Чорної п'ятниці, продовжують шукати знижки вже в Мережі.

В цей день народилися:

1757 рік – англійський гравер, художник, поет, Вільям Блейк;
1881 рік – австрійський письменник Стефан Цвейг;
1890 рік – українська перекладачка і письменниця Зінаїда Тулуб;
1957 рік – український режисер, Сергій Проскурня;
1987 рік – шотландська актриса, Карен Гіллан.


Календар важливих подій в Україні та світі:

 

1414 рік – богемський реформатор Ян Гус був заарештований;
1520 рік – португальський мореплавець Фернан Магеллан зміг подолати одну з найнебезпечніших проток на півдні Америки (яка сьогодні носить його ім’я) та увійти в води Тихого океану;
1561 рік – було розпущено Ливонський лицарський орден;
1654 рік – героїчна оборона козацької фортеці Буша (Поділля);
1974 рік – у Нью-Йорку, в концертному залі “Медісон Сквер Гарден” проводить свій останній виступ зі сцени екс-учасник “Бітлз” Джон Леннон;
1983 рік – вперше в американському космічному польоті взяв участь представник іншої країни, ним став західнонімецький фізик Ульф Мербольд;
2000 рік – Олександр Мороз оприлюднює аудіозаписи розмов президента України Леоніда Кучми стосовно вбивства журналіста Георгія Гонгадзе;
2006 рік – в Україні Верховна Рада визнає Голодомор актом геноциду українського народу.

 


 

27 листопада

День заснування Національної Академії Наук (НАНУ)

лого нац

 

Її засновником вважають гетьмана Скоропадського, а сама подія сталася 1918 року під час установчих Спільних зборів. Першим президентом обрали геохіміка і вченого-геолога Вернадського.

 


Міжнародний день системного інженера

Ця людина займається встановленням внутрішньої мережі комп’ютерного обладнання, а також допомагає співробітникам компанії правильно користуватися програмним забезпеченням. Тому працюють на такій роботі лише люди з математичним складом розуму й розвиненими комунікаційними даними. Обов’язково привітайте друзів, рідних і знайомих з професійним святом.


Міжнародний день Біблії

Свято припадає на останню неділю листопада. Незалежно від конфесійного спрямування всі прихильники християнської релігії об'єднуються в спільних читаннях Святого Письма. Відразу за цим днем слідує міжнародний тиждень Біблії. За кількістю видань у всьому світі ця книга завжди була лідером. Християни читають її рядки, щоб отримати надію та підтримку в тяжкі часи. Офіційно Міжнародний день Біблії проголосили 1940 року. Тоді група бізнесменів з Нью-Йорка започаткувала біблійну асоціацію. Її головною метою було відвернення американців від тих жахіть, які творилися в той час у Європі.

В цей день народилися:

1701 рік – метеоролог, геолог, астроном Андрес Цельсій;
1863 рік – українська письменниця Ольга Кобилянська;
1899 рік – скульпторка Єлисавета Скоропадська;
1901 рік – український поет Михайло Орест;
1918 рік – український вчений у галузі металургії, зварювальних процесів Борис Патон;
1926 рік – український письменник-фантаст Олесь Бердник;
1940 рік – китайський і американський актор Брюс Лі.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1095 рік – починається перший Хрестовий похід, його проголошує Папа Римський Урбан II;
1620 рік – біля берегів Америки висаджуються пілігрими;
1806 рік – Наполеон I оголошує початок Континентальної блокади Великобританії, коли європейським країнам заборонялось вести торгівлю з цією країною;
1893 рік – у Львові відбувається прем’єра п’єси Івана Франка “Украдене щастя”;
1895 рік – Альфред Нобель підписує заповіт, в якому віддає все своє майно фонду Нобелівської премії;
1918 рік – відбулося перше установче Спільне засідання Української Академії Наук;
1952 рік – львівський трамвай вирушає у свій перший рейс;
1971 рік – радянська автоматична станція “Марс-2” робить посадку на Марсі.

 

 


 

 

 26 листопада

Пам'ять жертв Голодоморів


image-1-563x353В останню суботу листопада в Україні та світі вшановують пам'ять жертв Голодоморів. 2022 року ця сумна дата припадає на 26 листопада. Цей пам'ятний день нагадує про трагічні події, пов'язані з геноцидом українського народу. Голодомори проти українців мали місце 1921-1922 року, 1932-1933 року, 1946-1947 року. Найтрагічнішим та найжорстокішим став масовий голод 1932-1933 років. За це період від штучно та планомірно створеного голоду померло за різними даними від 3 до 7 мільйонів українців. Традиційно загиблих вшановують хвилиною мовчання. 2022 року будуть 90-ті роковини найтрагічнішого геноциду на території України, але масові заходи влаштовуватися не будуть у зв'язку з вторгеннням Росії та воєнним станом.


В цей день народилися:

1607 рік – Джон Гарвард, англійський місіонер, на честь якого назвали Гарвардський університет;
1806 рік – поет, перекладач, громадський діяч Пилип Морачевський;
1844 рік – фольклорист Олександр Боровиковський;
1877 рік – живописець Матвій Донцов;
1888 рік – анархо-комуніст, керівник повстанських загонів Нестор Махно;
1894 рік – американський математик, засновник кібернетики Норберт Вінер;
1899 рік – українська поетеса Лідія Могилянська;
1934 рік – публіцист, письменник, поет, член Української Гельсінської групи Юрій Литвин;
1939 рік – американська співачка Тіна Тернер;
1963 рік – український політичний діяч Андрій Шкіль;
1965 рік – доктор філологічних наук, ексміністр освіти України Сергій Квіт;
1975 рік – гімнаст, бронзовий призер Олімпійських ігор Олег Косяк.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1890 рік – в місті Боржомі (Грузія) запустили промисловий розлив однойменної води;
1901 рік – у Львові студенти виступають з вимогою створити український університет;
1917 рік – у Києві під час засідання Генерального секретаріату було затверджено статут “вільного козацтва”;
1966 рік – в Бретані (Франція) президентом Шарлем де Голлем була відкрита перша в світі припливна електростанція;
1970 рік – в місті Баро (Гваделупа) пройшла рекордна злива;
1977 рік – у Львові відкрили пам’ятник першодрукареві Івану Федорову;
2005 рік – в Україні запровадили День пам’яті жертв Голодомору 1932-33 років (він припадає на останню суботу листопада).

 


25 листопада

 

Всесвітній день інформації


World-Development-Information-Day-1Він був заснований Міжнародною академією інформатизації, яка є членом при департаменті інформації ООН, 1994 року. А вже 1995 року академія стала Головним Консультантом Соціальної та Економічної Рад ООН.


Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками


Був проголошений генеральною асамблеєю ООН 1999 року. Часто суспільство засуджує саме жінок, які постраждали від зґвалтування чи побоїв. Мета дня – показати, що жінки потерпають від насильства, тому що вони жінки і насильники вважають їх слабкою статтю.
Дата вибрана невипадково. 25 листопада 1960 року було скоєно жорстоке вбивство сестер Мірабаль. Вони виступали проти Рафаеля Трухільйо, який був тоді лідером Домініканської республіки. Диктатор і тиран створив в своїй країні жорсткий політичний режим. Всіх учасників революційного руху Рафаель Трухільйо страчував своїми руками, відрізняючись неймовірним звірством.
Жінки-революціонерки Мірабаль не злякалися можливих тортур і довгий час відстоювали своє право на свободу. Однієї ночі сестер схопила таємна поліція. Їх катували з неймовірною жорстокістю, а тіла після вбивства скинули до яру. Там Мірабаль і знайшли місцеві жителі. Після цієї події супротив проти тиранії диктатора збільшився, а в країні спалахнули масові протести.


Міжнародний день системного інженера


Головним завданням цього спеціаліста є встановлення внутрішніх мереж комп'ютерного обладнання, а також допомога співробітникам компанії правильно користуватися системним обладнанням. Також системні інженери налаштовують і обслуговують антивірусне і програмне забезпечення, контролюють помилки в роботі комп'ютерних програм, щоб якнайшвидше їх усунути, шукають способи оптимізації витрат тощо.


Всеукраїнський день логіста


Логістикою називають ефективне планування, реалізацію та контроль переміщення і зберігання товарів від пункту відправлення до місця призначення. Хоча це і неофіційне свято, але сьогодні прийнято вітати всіх тих, хто працює логістом.


Чорна п'ятниця (Black Friday)


Це період великих розпродажів та знижок, який проходить в магазинах по всьому світі. Походить зі США та завжди починається після великого національного свята — Дня подяки. Тут ще вночі покупці шикуються у великі черги. З'являється гарний шанс заощадити та придбати вартісні речі за меншою ціною.

В цей день народилися:

1562 рік – іспанський драматург Лопе де Вега;
1810 рік – хірург, педагог і анатом Микола Пирогов;
1838 рік – український письменник Іван Нечуй-Левицький;
1855 рік – дослідник козаччини Дмитро Яворський;
1881 рік – американський художник-модерніст українського походження Абрам Маневич;
1891 рік – український письменник Клим Поліщук;
1901 рік – український поет Михайло Орест;
1926 рік – український композитор і поет Михайло Машкін;
1926 рік – американський письменник-фантаст Пол Андерсон;
1951 рік – український політик і підприємець Леонід Черновецький;
1975 рік – українська співачка Марина Одольська.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1487 рік – королевою Англії стає Єлизавета Йоркська;
1500 рік – Христофор Колумб під час його третьої подорожі до Нового Світу, був заарештований за звинуваченням у зловживанні владою і відправлений до Іспанії;
1905 рік – у Лубнах виходить перша легальна україномовна газета в підросійській Україні “Хлібороб”;
1947 рік – в Лондоні відбувається зустріч міністрів закордонних справ СРСР, Великобританії, США, Франції, на якій обговорюється питання післявоєнного устрою Європи, зокрема можливості об’єднання Німеччини;
1981 рік – в генеральній асамблеї ООН цей день проголошено Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства над жінками;
1992 рік – в США на екрани виходить фільм “Особистий охоронець” з Кевіном Костнером та Вітні Г’юстон в головних ролях;
1992 рік – на Федеральних зборах Чеської і Словацької Республіки був ухвалений закон про розділення Чехословаччини на Чехію та Словаччину;
2008 рік – в Дрездені на Всесвітній шаховій Олімпіаді збірна України отримала “Кубок Нони Гаприндашвілі” за найкращий сумарний результат жіночої та чоловічої команд;
2009 рік – на сайті шведського інтернет-журналіста Джуліана Ассанжа WikiLeaks було опубліковано понад 500 тисяч сторінок конфіденційної переписки під час терористичної атаки на Нью-Йорк 11 вересня 2001 року.

 

 

 


24 листопада

День подяки


79044e86884690ef9280be891cf383d0Свято завжди припадає на останній четвер останнього осіннього місяця. Це велике національне світське свято, яке має релігійний підтекст. Офіційно в США святкується від 1789-го року. На святковий стіл обов'язково готують запечену індичку. За ним збирається всі родина. В Канаді День подяки також святкують, але дата припадає на кінець жовтня. Це свято святкували ще батьки-пілігрими, які прибули до Північної Америки, щоб оселитися тут назавжди. Тому для американців це один з найважливіших днів.


Міжнародний день вина “Карменер”


Заснували свято ще 2014 року на честь 20-ї річниці відродження цього сорту. Дуже давно виноград Карменер вважався у провінції Бордо найпопулярнішим. Його цінували винороби за неперевершені нотки слив, кедру, м’яти. На той час з ним не могли зрівнятися ні мерло, ні совіньйон. Але в 60-х роках минулого століття під час зараження плантацій попелицею філоксери, карменер було в Бордо втрачено.
На щастя, чилійські винороби змогли заздалегідь вивезти кілька саджанців і вирощували їх в себе на батьківщині, вважаючи, що це один з сортів мерло. Аж 1994 року французький вчений Жан-Мішель Бурсіко вивчив ДНК цього винограду і дізнався, що перед ним карменер. Так унікальний сорт було відроджено.


Міжнародний день еволюції,
який святкує спільнота науковців з усього світу


Дату обрали на честь публікації всесвітньо відомої книжки Чарльза Дарвіна “Походження видів”. Книжка в той час викликала чималий ажіотаж в суспільстві, оскільки була написана в популярно-публiцистичному, а не науковому стилі. Навіть сьогодні вона вважається одним із найбільш вагомих творів в історії науки. Саме вона поклала початок цілій науковій теорії, яка згодом почала називатися “дарвінізмом”.
Ідея святкувати Міжнародний день еволюції виникла в 90-х роках минулого століття. Проте офіційно його запровадили лише 2001 року після створення некомерційної організації “Програма Дня Дарвіна”. Паралельно з цим святом також святкують Міжнародний день науки і гуманізму або День Дарвіна.


День моржа


Який 2008 року був заснований за поданням Всесвітнього фонду дикої природи. Моржі – одні з найбільших ссавців, що живуть в північній частині Землі. Саме наприкінці осені відбувається їх міграція, коли вони покидають свої домівки біля Чукотського моря і вирушають до Берингової протоки на зимування. Мета свята – привернути увагу до проблеми зменшення популяції моржів у природі.

В цей день народилися:

1632 рік – нідерландський філософ Бенедикт Спіноза;
1655 рік – король Шведської імперії Карл XI;
1826 рік – італійський письменник і журналіст Лоренціні Карло;
1888 рік – американський психолог, письменник Дейл Карнегі.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1638 рік – в урочищі Маслів Став Козацька рада затверджує “Ординацію Війська Запорозького Реєстрового”;
1859 рік – опублікована книжка Чарльза Дарвіна “Походження видів”;
1910 рік – в Севастополі починає свою роботу офіцерська школа авіації;
1974 рік – американо-французька експедиція в Ефіопії знаходить скелет австралопітека афарського, який назвали «Люсі»;
1991 рік – в своєму домі в Лондоні від СНІДу помирає легендарний музикант Фредді Мерк'юрі, йому було всього 45 років;
1994 рік – в Україні починає свою діяльність місія ОБСЄ.

 


 

23 листопада

Міжнародний день акварелі


день аквареліЗапочаткував свято відомий мексиканський художник Альфредо Гуаті Рохо. Він присвятив все своє життя живопису саме в техніці акварелі і намагався популяризувати її у всьому світі. Перші згадки про цей день з’явилися 1991 року. Довгий час акварель вважалася технікою більше графічного, а не образотворчого мистецтва. Альфредо Гуаті Рохо відстоював акварельний живопис та навіть створив музей, який присвячений малюванню цією технікою.

Міжнародний день іміджконсультанта


Ця професія стає все більш популярною в сучасному світі. Адже справжні професіонали допомагають тисячам людей бути більш впевненими у собі, створити свій індивідуальний стиль та розкрити особистість. Тож сміливо вітайте всіх тих, хто причетний до цього професійного свята.
Вперше його відсвяткували 2012 року в Мексиці. Саме там відкрито багато інститутів, які пропонують отримати наукові ступені в сфері іміджу. Ініціаторами виступили члени AICI (Міжнародна асоціація імідж-консультантів), Маноло Трухільйо та Хільдеберто Мартінес. А у лютому 2013 року було вирішено запустити цю ініціативу на постійній основі та встановити дату святкування 23 листопада.


Міжнародний день боротьби з безкарністю


Створили його 2009 року за ініціативою Міжнародної асоціації IFEX (заснована в Монреалі 1992 року). Дату обрали на честь того, що саме цього дня у Філіппінах в місті Ампатуан викрали та знищили 58 людей, з яких 32 представники ЗМІ та журналісти.
Мета свята – привернути увагу до проблеми тих, хто зазнав тиску або погроз за використання свого права на свободу слова. Члени Міжнародної асоціації наголошують, що не потрібно замовчувати випадки насильства, адже це погрожує безкарністю та може спровокувати наступні злочинні дії.


День Фібоначчі


Послідовність Фібоначчі відома як унікальна закономірність чисел, які при постановці в ряд створюють лінію з цифр, кожна з яких є сумою двох попередніх. Дату святкування обрали на честь початку самого ряду чисел Фібоначчі (1, 1, 2, 3, (N-1)+(N-2), ….). Його створив Леонардо Пізанський, який жив від 1175 до 1250 року в Пізі. Цікаво, що він назвав ряд чисел на свою честь. Назва сформувалася з двох італійських слів: figlio Bonacci, що перекладається як «син Боначчі» – саме так звали батька Леонардо.

В цей день народилися:

  912 рік – перший імператор Римської імперії Оттон I Великий;
1527 рік – історик, письменник Лі Чжи;
1871 рік – український військовий діяч, генерал-четар УГА Антін Кравс;
1896 рік – український піаніст та композитор Віктор Косенко;
1908 рік – дитячий письменник-прозаїк, драматург Микола Носов, який написав трилогію “Незнайко”;
1966 рік – французький актор Венсан Кассель;
1979 рік – британська модель Келлі Брук;
1992 рік – американська співачка Майлі Сайрус.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1954 рік – у США компанія “Дженерал Моторс” випускає свій 50-мільйонний автомобіль, це був позолочений двомісний закритий “Шевроле”;
1956 рік – відбувається перший день змагань XVI Олімпіади, яка була проведена в Мельбурні (Австралія);
1971 рік – Китай стає постійним членом Ради Безпеки ООН;
1994 рік – під час експедиції спортсменів з альпіністського клубу “Одеса” в Гімалаях (вершина Чоґорі К2 – 8611 метрів) було встановлено прапор України;
2003 рік – Едуард Шеварнадзе подає у відставку після Революції троянд.

 

 

 


 

 22 листопада

День сина


Без названияЦе не офіційне свято, тому в календарі воно не позначається як вихідний. Проте діти та дорослі з нетерпінням чекають цей день, адже це хороша нагода для усієї родини зібратися за святковим столом.
Існує чимало версій створення Дня сина. І в різних країнах є й інші дати святкування цієї події. Проте саме 22 листопада весь світ вітає тих, хто причетний до цього свята. Будь то маленька дитина, чи вже дорослий чоловік. Не забудьте привітати синів з цим особливим днем.

 

В будь-якій сім’ї, незалежно від віросповідання та національності, народження сина вважається особливою подією. Кожен батько мріє мати, насамперед, нащадка свого роду. Окрім того, в майбутньому саме син бере відповідальність за всю сім’ю. Особливо ставляться до народження хлопчика в родині в ісламських країнах.
Цікавий факт – у XVII столітті король Луї XIV видав указ очистити зміст класичних книг від усіх непристойних висловлювань, щоб вони стали більш зрозумілими дитині. Все це він робив заради свого сина. Проте, на момент завершення цієї нелегкої роботи, його сину вже виповнилося 28 років.


День гуманного суспільства

Заснувала подію некомерційна американська організація “Гуманне суспільство Сполучених Штатів” (HSUS). Дату обрали на честь створення самої організації в 1954 році журналістами Фредом Маєрсом, Хелен Джонсон, Ларрі Ендрюсом та Марсією Глейзер. На сьогоднішній день її головний офіс знаходиться в Вашингтоні. Саме вона є найбільшою благодійною організацією США.
Метою створення свята є привернення особливої уваги людини до тварин. Часто в суспільстві забувають про гуманне ставлення до братів наших менших. Люди проявляють жорстокість до домашніх тварин, а також вбивають диких задля своєї втіхи. Подія – прекрасна можливість проявити турботу, людяність, доброту та любов, стати на захист тварин.

В цей день народилися:

1710 рік – композитор, органіст, старший син Йоганна Себастьяна Баха, Вільгельм Фрідеман Бах;
1801 рік – російський та український мовознавець, Володимир Даль;
1819 рік – англійська письменниця, Джордж Еліот;
1890 рік – видатний представник авангарду, художник, Ель Лисицький;
1996 рік – телезірка та модель, Гейлі Болдвін.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1087 рік – вбивство Ярополка Ізяславовича;
1675 рік – в Паризькій академії Оле Ремер представив звіт про визначення швидкості світла;
1906 рік – в Берліні на Міжнародній конференції з радіотелеграфії прийнято рішення використовувати сигнал SOS в якості заклику про допомогу;
1938 рік – Карпатська Україна отримує автономію у складі Чехословацької республіки;
1963 рік – в Далласі Лі Гарві Освальд застрелив президента США Джона Ф. Кеннеді;
1975 рік – в Іспанії відновили монархію;
1990 рік – 65-річна Маргарет Тетчер подає у відставку з поста прем’єр-міністра Великобританії;
2003 рік – у Грузії починається Революція троянд;
2005 рік – федеральним канцлером ФРН обрано Ангелу Меркель;
2013 рік – гросмейстер Магнус Карлсен (23 роки) стає новим чемпіоном світу з шахів;
2014 рік – Василь Ломаченко захищає свій титул чемпіона світу за версією WBO у напівлегкій вазі.

 


21 листопада

День гідності та свободи


1574279783 26Це національне свято має надзвичайно важливе значення для кожного українця. Його мета – затвердити прагнення громадян України до демократії, справедливості, свободи та схвалити рух до майбутнього в Європі. Особливо важливе воно сьогодні, коли російські війська розпочали повномасштабну війну в Україні.

Свято вказує відразу на дві доленосні події в житті українців – Помаранчеву революцію 2004 року і Революцію гідності 2013 року. “Помаранчева революція” розпочалася після грубих порушень під час процесу виборів президента України, коли відбулася фальсифікація результатів. Українці були невдоволені та обурені бажанням Віктора Януковича незаконно захопити владу. Тому прибічники іншого кандидата, Віктора Ющенка, почали виходити на мітинги. Протести проходили не лише на головній площі країни, але й по всім містам.
“Революція гідності” пройшла рівно через 9 років після Помаранчевої. Цього разу громадяни були незадоволені рішенням Кабміну зупинити підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Перші протестувальники почали виходити на вулиці Києва саме 21 листопада. У відповідь на мітинг, влада застосувала силу. Після цього протести заполонили всі міста країни. Протестувальники не покидали Майдан Незалежності протягом зими 2013-2014 рр. Найбільш криваві події сталися 18-20 лютого, коли від снайперських пострілів загинули десятки євромайданівців. Зараз їх знають під загальною назвою “Небесна сотня”.


День Десантно-штурмових військ Збройних сил


З’явилося свято 2017 року, коли була замінена назва десантних військ на десантно-штурмові війська. Сьогодні вони є окремою частиною Збройних сил України, приймають активну участь в зоні АТО/ООС, а також в спеціальних і миротворчих операціях. Цікавий факт – столицею десантно-штурмових військ України вважають Житомир. Саме тут відкритий навчальний центр та дислоковане командування ДШВ ЗСУ.


Всесвітній день рибальства


В заходах, приурочених до цього дня приймають участь різноманітні риболовні співтовариства, спілки та асоціації.


Всесвітній день телебачення


Подія була заснована Організацією Об’єднаних Націй 1996 року. Дату обрали на честь дня здійснення першого Всесвітнього телевізійного форуму ООН, який пройшов саме 21 листопада. Основна місія цього свята дня – інформування суспільства про ту роль, яку відіграє ТБ у розвитку та просуванні миру.


Всесвітній день вітань або Hello Day


Свято було започатковано братами Майклом і Брайаном Маккомаками 1973 року. Акція була придумана, щоб показати протест проти “холодної війни” та тої напруги, яка існувала між людьми різних країн. Брати надіслали листи з листівками до різних куточків планети з таким побажанням: кожен, хто хоче долучитися до святкування, має також надіслати листівки 10 іншим людям.


День без музики


Його 2005 року заснував музикант та музичний продюсер з Шотландії, Білл Драммонд. Він хоче цим днем привернути увагу до того, що в сучасному світі музика перестала бути витвором мистецтва і надто сильно знецінюється. Дата обрана як найближча до церковного католицького свята пам’яті Цецилії Римської. Вона була покровителькою класичної музики.

 

За релігійним календарем:

День Святого Михайла, Собор Архістратига Михаїла

В народі свято отримало назву “Михайлів день”. Термін “собор” означає зібрання всіх святих ангелів, яких очолює саме Архістратиг Михаїл, який є Небесним вождем. Ім’я Михаїл перекладається як “подібний Богу”.
Архангел Михаїл зображується на іконах в військових обладунках, зі списом чи мечем, яким вражає дракона. Біблейські писання стверджують, що саме Михаїл – єдиний ангел, який зміг дати спротив Люциферу і навіть скинути його з неба. З того часу його вважають найбільш наближеним до Бога ангелом. Він керує іншими ангелами і є захисником всіх несправедливо скривджених чи ошуканих.
Архангел Михаїл поширений символ геральдики. В Україні він символізує Київщину, а також Наддніпрянську Україну.

Введення в храм Пресвятої Богородиці

Пресвята Діва Марія народилася у праведних Йоакима та Анни. Вони були бездітними і тому дали обітницю, якщо в них буде дитина, то віддадуть її на службу до Єрусалимського храму. Їхні молитви були почуті і Господь подарував їм доньку. Коли Марії було три роки, батьки віддали її в храм в руки первосвященика Захарії, батька Хрестителя Івана Предтечі. Саме тут вона перебувала до того часу, як заручилася з Йосифом Обручником.

В цей день народилися:

1694 рік – філософ, письменник, Вольтер.
1830 рік – етнограф, громадський діяч, Андрій Маркевич.
1896 рік – композитор, Михайло Вериківський.
1916 рік – актор і режисер, Ярослав Геляс.
1952 рік – народний художник України, ілюстратор, Сергій Якутович.
1965 рік – актриса, автор пісень, співачка та композитор, Бйорк.
1985 рік – співачка з Канади, Карлі Рей Джепсен.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1783 рік — над Парижем здіймається перша пілотована людиною повітряна куля;
1806 рік — Наполеоном була проголошена “континентальна блокада” Великої Британії;
1831 рік — на ліонській фабриці через зменшення заробітної плати ткачам проходить перший в історії пролетарський виступ під гаслами “Жити працюючи або вмерти воюючи”;
1877 рік — Томас Едісон винаходить фонограф;
1916 рік — потонув корабель-близнюк “Титаніка” — “Британнік”;
1918 рік — у Львові встановлена польська влада, УНП переїжджає до Тернополя;
1920 рік — армія УНР переходить річку Збруч, де і була інтернована в таборах;
1921 рік — під містом Базаром 359 полонених українських вояка було розстріляно більшовиками;
1947 рік — заснування в Нью-Йорку Панамериканської української конференції;
1962 рік — президент США Джон Кеннеді знімає блокаду з Куби;
2004 рік — в Україні проходить другий тур виборів на посаду президента, о 20:40 прихильники Віктора Ющенка починають акцію протесту, з якої розпочинається “Помаранчева революція”;
2013 рік — Кабінет Міністрів України на чолі з Миколою Азаровим вирішив призупинити процес підготування до укладання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Саме після цього спалахує “Революція гідності”.

  


20 листопада

Всесвітній день дитини

1605856683-6874Це свято було запроваджене ООН. Його головна мета – створити комфортні умови для розвитку дітей, залучити їх до повноцінного суспільного життя. Адже було доведено – якщо дитина якісно проводить перші роки свого життя, вона виростає впевненою у собі та своїх силах.
Цей день було засновано ще 1954 року для того, щоб всі країни згуртувалися разом для добробуту малюків та підлітків. Цю дату вибрали тому, що саме 20 листопада 1959 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права дитини. Цікавий факт – у Швейцарії в рекламі заборонено використовувати пряме звернення до дитини, якій ще немає 12 років. Вважається, що рекламні ролики негативно впливають на дитячу психіку.


День педіатра

Свято міжнародного рівня було запроваджене Генеральною Асамблеєю ООН. Багато країн світу беруть участь у різноманітних акціях та заходах. Метою свята є показати, наскільки дитяче здоров’я важливе для кожної людини на планеті.


Всесвітній день пам'яті жертв дорожніх аварій

Дату встановила Організація Об'єднаних Націй 26 жовтня 2005 року. Але вперше (ще до офіційного визнання) день провели у Великобританії 1993 року. Головною метою події було привернення уваги до сумної статистики ДТП та вшанування всіх жертв дорожньо-транспортних пригод.


День працівників сільського господарства

 

В цей день народилися:

1717 рік – український проповідник, письменник Григорій Кониський.
1858 рік – шведська письменниця Сельма Лагерлеф.
1896 рік – композитор, диригент Михайло Вериківський.
1925 рік – молодший брат президента США Дж. Ф. Кеннеді, Роберт Кеннеді.
1942 рік – 46-й президент США Джо Байден.
1963 рік – народний артист України, оперний співак Михайло Дідик.

 

Календар важливих подій в Україні та світі:

 

1624 рік — архімандритом Києво-Печерської Лаври стає Захарій Копистенський;
1818 рік — Симон Болівар проголошує незалежність Венесуели від Іспанського королівства;
1917 рік — Українська Центральна Рада проголошує створення УНР;
1945 рік — у Нюрнбергу (Німеччина) починається міжнародний судовий процес над нацистськими діячами Третього Рейху;
1985 рік — в США випускають першу Microsoft Windows 1.0;
1991 рік — між Україною та Туреччиною встановлено консульські відносини;
1998 рік — було запущено перший модуль Міжнародної космічної станції.
2003 рік — в Антарктиді знаходять лід, якому 900 тисяч років.

 


19 листопада

День працівників гідрометеорологічної служби


19-den-pratsivnykiv-gidrometeorologichnoyi-sluzhby-ukrayinyТому саме час привітати людей, для яких це професійне свято. Подія була започаткована указом президента 2003 року. А дату було обрано невипадково, адже саме в листопаді 1920 року було створено українську гідрометеорологічну службу.
Гідрометеорологія займається вивченням усіх процесів, які відбуваються в гідросфері та атмосфері. На сьогоднішній день в Україні налічується близько 5 тисяч працівників гідрометеорологічної служби.

 

День працівника скляної промисловості або скловиробника


Започатковане це свято 2003 року, а дату обрали на честь дня народження вченого Михайла Ломоносова (1711 рік). Саме він створив хімічне виробництво скла, започаткував технологію виготовлення кольорового скла. Цікавий факт – перші скляні вироби були ще у Єгипті, а ось в Київській Русі вони з’явились лише в 11 столітті.


Міжнародний день чоловіків


Перші думки про необхідність створення такого свята з’явилися ще в 1960-х роках. А першими відсвяткували його в Тринідад і Тобаго. За словами професора з Вест-Індійського університету Джерома Тілуксінгха у світі існує гендерна несправедливість, яка направлена на чоловіків. А датою проведення свята він запропонував день народження свого батька.
Спочатку ініціативу підхопили країни Карибського басейну, згодом Європа, Азія та Північна Америка. Цікавий факт – у світі на 100 народжених дівчат припадає близько 107 хлопчиків.


Всесвітній день зерна
(Міжнародний день цільнозернової продукції)


Головна мета цього свята – нагадати суспільству, що питання продовольчих продуктів є дуже важливим для людства. Саме цільнозернові культури дозволяють зменшити кількість використаної води, більш раціонально використовувати землю.


День жінок-підприємців


Вперше свято було проведено в нью-йоркській резиденції ООН. Україна ж приєдналася до ініціативи лише 2016 року. Це стало можливим завдяки допомозі Міжнародної Амбасади жінок-підприємців. Метою свята є збільшення можливостей для жінок в бізнес-діяльності, всебічна їх підтримка. Ініціатива полягає в соціальному русі, який не обмежується одним днем, а створений, щоб надихати жінок відкривати власний бізнес.


Всесвітній день запобігання насильству над дітьми


Його започаткував Фонд жіночого світового саміту 2000 року. Головною метою цього дня вважається звернення уваги на необхідність дотримуватися прав дитини і попередження насильства над ними.
Міжнародний день людей, які пережили самогубство близької людини
Припадає щороку на суботу, яка передує Дню подяки в США (2022 року він припадає на 24 листопада). Згідно з інфорацією Американського фонду запобігання самогубствам, пам'ятний день було створено 1999 року за ініціативи сенатора Гарі Ріда. Він сам постраждав через суїцид близької людини.

В цей день народилися:

1789 рік – мовознавець, фольклорист Михайло Лучкай;
1831 рік – 20-й президент США Джеймс Гарфілд;
1839 рік – засновник заводу “Шкода”, підприємець і технолог Еміль Шкода;
1840 рік – біолог і ембріолог, Олександр Ковалевський;
1878 рік – генетик, цитолог, відкривач мітохондрій у рослин Григорій Левицький;
1907 рік – патофізіолог, ендокринолог Василь Комісаренко;
1917 рік – прем’єр міністр Індії Індіра Ганді;
1962 рік – акторка Джоді Фостер;
1983 рік – канадсько-українська модель Дарія Вербова.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1190 рік — було засновано Тевтонський орден;
1626 рік — у Немирові відкрили церковне братство, при якому також запрацювала школа;
1891 рік — у Німецькій імперії продають першу іграшкову залізницю;
1916 рік — надання автономії Східній Галичині від імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа I;
1969 рік — бразильський футболіст Пеле забиває свій 1000-й гол, це сталося на 909-му матчі футболіста;
1997 рік — з мису Канаверал почалася експедиція міжнародного екіпажу на борту космічного човна "Колумбія", у якій разом із космонавтами з США і Японії взяв участь перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.

 

 


18 листопада

День сержанта Збройних Сил

75233479 740888173053627 5609474064511926272 oВід 2009 до 2019 року свято існувало в іншому форматі в березні, але указом президента України цю дату змінили. Основна його мета – вшанувати відданість та подякувати за працю старшинам і сержантам військової справи, показати їхню мужність, відвагу та професіоналізм. Саме сержанти вважаються ключовою ланкою в Збройних Силах України. Сьогодні, як ніколи, важливо подарувати сержантам ЗСУ теплі слова і привітання зі святом. Адже вони кожного дня захищають Батьківщину від окупантів. 


Європейський день захисту дітей від насильства
та сексуальної експлуатації

На жаль, сьогодні сексуальна експлуатація та насильство дітей є страшною реальністю. І найчастіше злочин скоює близька для дитини людина. Лише 10% випадків органи опіки та поліція дізнаються про насильницькі дії. Саме для запобігання таких злочинів Європейська спільнота запровадила цей день. Його мета – поширити інформацію про сексуальне насильство над дітьми. Адже лише тоді можна запобігти ще більшому розповсюдженню цієї проблеми.


Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики

Подія була встановлена 2020 року, а ініціатором її проведення виступила Всесвітня організація охорони здоров'я щк 2015 року. Головна мета цього тижня — розв'язати проблему необізнаності людей в темі антибіотиків, що призводить до їх необґрунтованого та неправильного використання.


Міжнародний день філософії

Свято було започатковане Всесвітньою організацією ЮНЕСКО 2002 року, але міжнародним стало лише через 3 роки. В Україні цей день почали відзначати 2006 року. Саме тоді у Київському університеті відбувся науковий симпозіум.
Головна мета свята – популяризувати філософію серед різних верств населення, заохотити тих, хто цікавиться філософськими ідеями. Цього дня збираються вчені, щоб обговорити глобальні соціальні та культурні питання.

В цей день народилися:

1744 рік – український вчений-енциклопедист Нестор Амбодик-Максимович;
1847 рік – вчений-економіст, публіцист, статистик Володимир Навроцький;
1859 рік – правознавець, історик, перекладач і письменник Кость Левицький;
1900 рік – американський хімік і фізик українського походження Георгій Кістяківський;
1913 рік – композитор, автор опер, симфоній Георгій Майборода;
1921 рік – український письменник Дмитро Міщенко.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1654 рік – на Поділлі почали оборону козацької фортеці Буша від військ Речі Посполитої;
1838 рік – Тарас Шевченко завершує роботу над першим (втраченим) варіантом фінальної поезії “Кобзаря” – “Тарасова ніч”;
1883 рік – в США вводять єдину систему визначення часу;
1918 рік – проголошено незалежність Латвійської Республіки;
1928 рік – на екрани виходить перший звуковий анімаційний фільм “Пароплавчик Віллі”, виробництва Уолта Діснея, про Міккі Мауса;
1935 рік – над групою членів ОУН розпочинається Варшавський процес;
1935 рік – в Ризі відкривають Монумент Свободи;
2005 рік – сенат США скасував обмежувальну поправку для України про неможливість фінансових та торгових відносин;
2008 рік – відбувається світова прем’єра фільму “Гаррі Поттер та Кубок Вогню” за четвертою книжкою Джоан Роулінг про хлопчика, який вижив.

 


17 листопада

Міжнародний день студента (День студента України)


1573813367 17-vitayemo-z-mizhnarodnym-dnem-studentivНа жаль, святкування засновано на честь досить трагічної події, яка сталася в 1939 році в Чехії. Під час мирної акції протесту один зі студентів був поранений поліцією та від отриманих травм помер. Його смерть стала причиною кількох протестів, що прокотилися країною і привернули увагу окупаційної влади. Після наради з Адольфом Гітлером в Чехії закрили всі вищі навчальні заклади на 3-річний термін.

Гуртожитки було окуповано, студентів виводили озброєні солдати в піжамах прямо на вулицю. Багатьох відправили до концтаборів, деяких розстрілювали на місці. Саме 17 листопада сталися найкривавіші події того року. 1941 року Міжнародною Радою Студентів було вирішено зробити цей день пам’ятним для всіх студентів. В Україні свято було запроваджено 1999 року президентом Леонідом Кучмою.


Всесвітній день передчасно народженої дитини

Ініціатором створення свята став Європейський фонд допомоги новонародженим і вперше цей день відсвяткували в 2009 році. Спочатку назва була інакшої і звучала “Міжнародний день поінформованості про недоношеність”. Але оскільки від 2010 року до святкування події приєдналося багато країн, було вирішено її змінити.
Тема передчасного народження є досить важливою для будь-якого суспільства. Згідно зі статистикою, кожна десята дитина народжується недоношеною. Мета свята – надавати всю необхідну інформацію про дану проблему.


Всесвітній день боротьби проти хронічного
обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ)

Цей день створила Глобальна ініціатива з боротьби проти даного захворювання. ХОЗЛ відрізняється постійним обмеженням повітря, яке надходить до дихальних шляхів. Основні причини: тютюновий дим, інфекції, забрудненість повітря.


Всесвітній день Книги рекордів Гіннеса

Свято було започатковане 2005 року, а дату обрали на честь того дня, коли Книга рекордів Гіннеса здобула титул такої, яка найбільше продається. Ідея її концепції належить Г'ю Біверу. Він був директором пивоварні і часто чув серед відвідувачів суперечки про різні рекорди. Тому 1951 року Бівер вирішив, що їх можна записувати в спеціальну книгу. А свою назву вона перейняла від назви пивоварні — Arthur Guinness Son&Co.


Міжнародний день відмови від паління

Подія щороку припадає на третій четвер листопада. Заснувало його Американське онкологічне товариство 1977 року, коли вченими було доведено існування шкідливого впливу паління на здоров'я людини і зокрема його зв'язок з появою раком легенів.

Міжнародний день філософії

Свято було започатковане Всесвітньою організацією ЮНЕСКО 2002 року. Вже 2005 року ООН вирішила оголосити свято Міжнародним днем. В події беруть участь 70 країн світу.

В цей день народилися:

1503 рік – видатний італійський художник Аньйоло Бронзіно;
1749 рік – французький винахідник, який розробив метод консервації продуктів (апертизацію), Ніколя Аппер;
1788 рік – український актор Михайло Щепкін;
1811 рік – професор Київського університету Микола Іванишев;
1901 рік – американський режисер українського походження Лі Страсберг;
1944 рік – комедійний актор Дені ДеВіто;
1966 рік – французька акторка Софі Марсо;
1982 рік – українська письменниця Софія Андрухович;
1989 рік – український футболіст Роман Зозуля.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1804 рік – в Харкові засновано університет;
1869 рік – офіційне відкриття Суецького каналу (160 км);
1939 рік – в Празі пройшли протести студентів та викладачів проти нацистської окупації;
1948 рік – засновано Київтрансгаз;
1959 рік – початок виготовлення штучних діамантів південно-африканською компанією “Де Бірс”;
1966 рік – в ніч проти 17 листопада було зареєстровано найбільший метеорний дощ;
1970 рік – на Місяць висаджується “Місяцехід-1”;
1970 рік – в Стенфордському університеті аспірант Біл Інгліш під керівництвом Дугласа Енгельбарта створює комп’ютерну мишку і отримую на неї патент;
1988 рік – першою прем’єр-міністеркою Пакистану стає Беназір Бхутто;
1994 рік – в Україні скасована Декларація про суверенітет Криму.

 

 


16 листопад

 

День працівників радіо, телебачення та зв’язку

pictureІдея запровадити це професійне свято з’явилася ще в 1994 році. Тоді працівники Укртелерадіокомпанії звернулися до Президента та уряду з проханням знайти день для святкування. Дату обрали на честь першого радіоетеру в Україні, що відбувся 16 листопада 1924 року.
Цікавий факт – перший прямий етер в Україні відбувся у київській телестудії в 1939 році. Тоді показали 40-хвилинну трансляцію, під час якої глядачі могли бачити портрет Серго Орджонікідзе. Сьогодні ж 86% українців отримують інформацію про події в країні та світі за допомогою телебачення.


Всесвітній день рукоділля

Це свято поки не має офіційного статусу, але фонд ЮНЕСКО вніс рукоділля до списку культурної спадщини світу. Метою дня є поширення інформації про різні види діяльності, можливість обмінятися досвідом і навчитися новому.


Міжнародний день боротьби з анорексією

Запропонували цю дату в 2005 році, адже проблема вже досить довгий час є дуже гострою для суспільства: через нав’язані модою неприродні стандарти краси молоді дівчата намагаються схуднути, позбавляючи себе їжі. Мета цього дня: розповсюдження інформації про анорексію та її наслідки.
Анорексія – серйозне захворювання, яке все частіше діагностують у підліток та неповнолітніх дівчат. Незважаючи на те, що молодий організм росте і потребує їжі, молодь виснажує себе голодуваннями. Головними симптомами синдрому є порушення функції метаболізму, інфекції та хвороби системи травлення.


Міжнародний день терпимості (толерантності)

Був запроваджений ЮНЕСКО 1995 року. Це дуже важливе свято, особливо в сучасному суспільстві, адже у світі зростає екстремізм (крайні методи дій, погляди) та неприязнь до чужого (ксенофобія). В цей день розповсюджується інформація про те, що всі люди різні і потрібно поважати особистість кожного з нас.


Всесвітній день ґудзиків

Заснували його ще в 1938 році за допомогою американської організації National Button Society. Цікавий факт – раніше ґудзики використовували не лише для того, аби застібати одяг. Це був справжній предмет розкоші з певним смисловим значенням. А перші ґудзики було знайдено під час розкопок на місці поселення Стародавнього Рима. Датуються ці екземпляри, як стверджують вчені, третім тисячоліттям до нашої ери.


Всесвітній день географічних інформаційних систем

Скорочена назва День ГІС. З'явився він 1999 року і завжди припадає на Тиждень географічних знань, який проводиться National Geographic Society. Що таке географічна інформаційна система? Це спеціальна комп'ютерна система, за допомогою якої збираються, використовуються, зберігаються, редагуються, відображаються та аналізуються просторові дані з усією потрібною інформацією.

В цей день народилися:

1867 рік – український церковний діяч, Агапіт (Антоній Вишневський);
1906 рік – український режисер, Роман Кармен;
1910 рік – фізіолог, Павло Харченко;
1936 рік – гандбольний тренер, Ігор Турчин, саме його команда і він сам були внесені до Книги рекордів Гіннеса за досягнення в спорті;
1954 рік – український мовознавець, біограф, культуролог Олексій Зарецький;
1977 рік – українська фігуристка Оксана Баюл;
1978 рік – перекладачка, письменниця, Дзвінка Матіяш.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1700 рік – Герцогство Пруссія стає королівством;
1841 рік – Едуардом Гудвіном було запатентовано рятувальний жилет;
1907 рік – до території США приєдналися Оклахома та Індіана;
1924 рік – початок мовлення першої української радіостанції;
1938 рік – англійський футболіст Джордж Голл під час матчу Англія - Ірландія зробив найшвидший хет-трік, забивши три голи в ворота суперника за 3,5 хвилини;
1945 рік – заснування ЮНЕСКО;
1967 рік – в Нью-Йорку розпочався I Світовий Конгрес вільних українців;
1990 рік – на телеекрани в США виходить фільм Кріса Коламбуса “Сам удома”;
2010 рік – принц Вільям заручився з Кейт Міддлтон.

 


15 листопада

Міжнародний день сиру і хліба (Cheese and Bread Day)

preview w698zc0Поєднання цих продуктів багато людей вважають ідеальним. Хліб з сиром часто їдять на сніданок чи під час перекусів. Якщо вас також можна назвати фанатом такої простої страви, тоді цей день було створено саме для вас.

 

Міжнародний день письменників, які перебувають в ув’язненні

Запровадили його на честь тих творчих людей, які за своє інакомислення та свободу слова потрапили за грати. Мета свята – об’єднати тих, хто вірить в несправедливість засудження письменників за їх творчість.

В цей день народилися:

1837 рік – філософ-неокантіанець XIX століття, Африкан Спір, родом з України;
1922 рік – радянський конструктор автоматичної зброї, Ігор Стечкін;
1940 рік – дизайнер одягу з Італії, Роберто Каваллі;
1965 рік – український політик, Роман Безсмертний.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1415 рік – митрополитом Київським стає єпископ Григорій Цамблак;
1492 рік – Христофор Колумб вперше в своєму щоденнику описує тютюн, який вживали індіанці;
1889 рік – Бразилія стає республікою після повалення імператора Педру II;
1904 рік – отримано патент на бритву зі змінним лезом;
1918 рік — Розпочалось очолюване Директорією повстання проти влади гетьмана Павла Скоропадського.
1919 рік — за спільним рішенням Директорії та уряду УНР члени Директорії Федір Швець та Андрій Макаренко виїхали з дипломатичними дорученнями за кордон, передавши всю повноту влади Симонові Петлюрі.
1920 рік – проходить перше засідання Асамблеї Ліги Націй (в Женеві);
1933 рік — випробувальний рейс здійснив перший радянський тролейбус ЛК-1.
1934 рік — В СРСР проведено першу телепередачу із звуковим супроводом.
1945 рік – українські вчені, що перебували в еміграції в Аугсбурзі, заснували Українську вільну академію наук;
1946 рік — Введено в навчальний процес новий, наближений до російського, український правопис, схвалений 8 травня 1945 постановою Ради Міністрів УРСР.
1967 рік – в Львові заарештували правозахисника та журналіста В’ячеслава Чорновола;
1971 рік – компанія Intel випускає перший мікропроцесор Intel 4004;
2001 рік — у Сумах закінчила роботу російсько-українська комісія з делімітації сухопутного кордону між державами.
2004 рік — на Першому Національному каналі Національної телекомпанії України відбулися перші відкриті дебати кандидатів на пост Президента України — В. Ющенка та В. Януковича.
2008 рік – в Ліверпулі (Англія) завершується Чемпіонат Європи серед боксерів-любителів, де збірна України вперше в своїй історії зайняла перше загальнокомандне місце.

 


 

14 листопада

Всесвітній день сиріт (World Orphans Day)

Celebratoday-world-orphans-day-14-11-2022Завжди припадає на другий понеділок листопада. Започаткував подію благодійний фонд The Stars Foundation (США). Перший державний притулок для дітей-сиріт створили ще 400 року до нашої ери в Римі. Однак ще в давніх греків у закони було закладено турботу про дітей до 18 років, які залишилися без батьків. В Середні Віки ця проблема лежала на плечах Церкви.

На початку XVII століття в Європі була критична кількість дітей-сиріт. Це, насамперед, пояснюється жахливими умовами проживання та високим рівнем смертності.
Нині по всьому світі діють інтернати, де проживають та навчаються діти-сироти. Однак без постійного контакту з близькими дорослими та турботи малюки не можуть всебічно розвиватися.


Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

Його основна мета – нагадувати про постійний ріст захворюваності цукровим діабетом в усьому світі, розповідати про сучасні методи лікування та профілактики хвороби, інформувати суспільство про причини її виникнення.
Дату святкування обрали на честь дня народження канадського вченого Фредеріка Бантінга. Він разом зі своїм колегою Чарльзом Бестом 14 листопада 1922 року врятував життя 14-річному хлопцю з цукровим діабетом, провівши курс ін’єкцій інсуліну. До цього часу хворі не могли надіятися на довге життя.


Міжнародний день логопеда

Він був заснований в 2004 році. Логопедія – ціла наука, яка допомагає вивчити причини, механізми, структуру і симптоми різних порушень мовлення. В цей день прийнято вітати представників цієї професії

Календар важливих подій в Україні та світі:

1832 рік – в Нью-Йорку з’являється перший в Америці трамвай;
1889 рік – репортерка “New York World”, 25-літня Неллі Блай вирушає в кругосвітню подорож за маршрутом героя роману Жюля Верна, вирішуючи довести, що жінки нічим не поступаються чоловікам;
1914 рік – в США брати Джон і Горацій Додж завершують роботу над своїм першим автомобілем, який носив назву “Old Betsy”, після проведення дорожніх випробувань на вулицях Детройта, машина була продана;
1918 рік – гетьман Скоропадський, прагнучи заручитися підтримкою Атланти, проголошує федерацію Української держави у складі майбутньої небільшовицької Росії, що спровокувало антигетьманське повстання;
1918 рік – засновано Українську Академію наук;
1920 рік – уряд УНР покидає Україну і переїжджає до Польської республіки;
1944 рік – в Києві відкривається Державний музей українського мистецтва;
1963 рік – від потужного підводного вулканічного вибуху утворюється острів Суртсей, недалеко від берегів Ісландії;
1969 рік – з мису Канаверал в штаті Флорида було запущено космічний корабель "Apollo 12" з другою експедицією для висадки на Місяць;
1989 рік – ухвалено Декларацію про визнання незаконними і злочинними репресивні акти проти народів, підданих насильницькому переселенню, та про забезпечення їхніх прав;
1994 рік – під Ла-Маншем відкрився тунель з регулярним сполученням між Лондоном і Парижем.

В цей день народилися:

1650 рік – король Англії, Вільгельм III Оранський;
1719 рік – композитор, скрипаль, батько Вольфганга Моцарта, Леопольд Моцарт;
1840 рік – французький живописець Клод Моне;
1885 рік – художниця, дизайнерка, представниця українського арт Деко, Соня Делоне;
1907 рік – шведська письменниця Астрід Ліндгрен;
1912 рік – український поет, перекладач Андрій Малишко;
1948 рік – син королеви Великобританії Єлизавети II, принц Уельський, Чарльз;
1979 рік – українська модель і акторка Ольга Куриленко.

 

 


 13 листопада

 

Всесвітній день доброти

13-lystopada-vsesvitnij-den-dobroty4Міжнародне свято, яке відзначається 13 листопада. Він був запроваджений 1998 року Всесвітнім рухом за доброту, коаліцією неурядових організацій, які виступають за доброту націй.

Всесвітній день доброти - унікальне свято, яке допомагає людям проявити тепло і турботу про ближніх своїх. Звичайно, для проявів кохання не обов'язково шукати привід, але сьогодні такі дії особливо доречні.


Міжнародний день сліпих

13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї - відомий педагог, який став одним із засновників перших шкіл для незрячих людей.

Навчання та виховання сліпих дітей Валентин Гаюї поставив на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт «унціал». Цей шрифт отримав назву від латинського слова, що означає «рівний по довжині одній унції». Це були великі рівні літери, видавлені рельєфом на щільному папері. Головне достоїнство «унціала» полягало в тому, що за допомогою цього шрифту можна було навчати сліпих дітей читанню і друкувати книги для сліпих. Шрифт був пересувний, і це допомагало сліпим дітям робити набір потрібного тексту. Крім цього Валентин Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт і глобусів. Цьому ремеслу він навчав і своїх вихованців. Ідея створення книг для сліпих також належить Валентину Гаюї.

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я саме ця дата відзначається як День сліпих.

 День виноградаря і винороба в Україні

Україна має добре налагоджену винну промисловість з давніми традиціями. Ряд українських вин мають визнану європейську якість і експортуються до Європейського союзу і країн Північної Америки.

Відзначаючи кропітку роботу українських виноробів, а також на підтримку ініціативи працівників виноградарсько-виноробної галузі України, 22 вересня 2020 року Президентом України був підписаний Указ №403/2020 "Про День виноградаря и вінороба", в якому це свято офіційно встановлено у другу неділю листопада.

 Календар важливих подій в Україні та світі:

 
1851 — уведена в дію Миколаївська залізниця.
1918 — уряд Гетьмана Павла Скоропадського звільняє з в'язниці Симона Петлюру, який одразу поїхав до Білої Церкви організовувати повстання.
1918 — розпочалося таємне засідання Української національної спілки, на якому створено Директорію УНР — найвищий орган державної влади.
1918 — У Львові Українська національна рада ухвалила тимчасовий основний закон, яким проголошено Західноукраїнську Народну Республіку.
1918 — Рада народних комісарів РСФРР в одностороньому порядку анулювала Берестейський мир.
1945 — у Франції Шарля де Голля обрано головою Тимчасового уряду.
1971 — виведений на орбіту навколо Марса перший міжпланетний космічний апарат, перший штучний супутник Марса («Марінер-9», США).
1980 — американський космічний апарат «Вояджер-1» передав на Землю перші фотографії Сатурна великим планом.
1997 — відбулося перше в історії засідання Центральної виборчої комісії України (цей день вважають датою створення ЦВК України).
  
В цей день народилися:
 
1850 — Роберт Стівенсон, британський письменник.
1858 — Михайло Коновалов, хімік-органік, професор Київського політехнічного інституту.
1869 — Олександр Черняхівський, український громадський діяч, лікар-гістолог.
1889 — Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко), український письменник, автор понад 150 книжок гуморесок, фейлетонів, сатиричних мініатюр, старшина Армії УНР. Жертва більшовицького режиму.
1913 — Герман Жуковський, український композитор, педагог, народний артист УРСР.
1937 — Остап Кіндрачук, український кобзар, бандурист.
1943 — Мустафа Джемілєв, український політик, лідер кримськотатарського народу.
1940 — Ігор Скрипник, академік-секретар Відділення математики НАН України, директор Інституту прикладної математики і механіки НАН України.

 


 

 12 листопада

 

День фахівця з безпеки

Den-fakhivtsia-z-bezpekyСвято було засноване 2005 року. Головною метою цього дня є донесення інформації про важливий вклад людей цієї професії в життя суспільства будь-якої країни.
Фахівець з безпеки – професія пов'язана з ризиками, яка приносить людству багато користі. Цього дня прийнято вітати всіх, чия робота пов'язана з забезпеченням безпеки. Цікавий факт – на честь свята відбувається нагородження фіналісток конкурсі “Міс Безпека”.


Всесвітній день боротьби з пневмонією (World Pneumonia Day)

Головна мета свята – надати людям більше інформації про цю хворобу, шляхи її лікування, список профілактичних заходів для захисту дорослих та дітей.
Запалення легень (пневмонія) – форма гострої респіраторної інфекції, під час якої обов’язково наявне запалення легеневої тканини (бронхіоли, бронхи, альвеоли). Збудниками виступають віруси (зокрема і COVID-19), бактерії, грибки.
Вперше цей день провели 2009 року. Тоді понад сто організацій об’єдналися в Глобальну коаліцію проти дитячої пневмонії (Global coalition Against Child Pneumonia). В неї входять неурядові, урядові, місцеві та міжнародні організації, а також навчальні і науково-дослідні інститути, громадяни-активісти, фонди. Зазвичай різноманітні заходи проводяться упродовж кількох днів. Вони включають в себе доповіді на різні теми.


Міжнародний фестиваль духовної музики і мистецтва.

Він проходить у Ватикані і носить назву Festival Internazionale di Musica e Arte Sacra.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1648 рік – козацькі сили закінчили облогу міста Замостя, отримавши відкупні;
1871 рік – в Одесі відбувся дебют Марка Кропивницького як актора-професіонала;
1893 рік – газета San Francisco Morning Call публікує перше оповідання Джека Лондона (справжнє ім’я Джон Гріффіт) “Тайфун біля берегів Японії”, за нього 17-річний письменник отримав гонорар в 25 доларів;
1906 рік – інженер-авіатор Альберто Сантос-Дюмон в Парижі встановлює перший рекорд на літаку власної конструкції "14-біс", це було зареєстровано Міжнародною федерацією повітроплавання;
1918 рік – гетьман Павло Скоропадський узаконює автокефалію української православної церкви;
1922 рік – відкриття Київської картинної галереї;
1925 рік – на з’їзді представників Союзу визволення України та Українського Національного об'єднання, який відбувся у Празі, створена “Легія українських націоналістів”;
1925 рік – Луї Армстронг записує свою першу пісню "My Heart";
1980 рік – американська автоматична міжпланетна станція “Вояжер-1” проходить на відстані всього лише 125 км повз планету Сатурн;
1984 рік – виходить другий студійний диск Мадонни «Like a Virgin», який стає першим хітом співачки в США;
1992 рік – з 23-ї години ночі в грошовому обігу України припинено функціонування радянського карбованця, законним платежем стає український карбованець (відомий в народі як купон);
2008 рік – Арсенія Яценюка звільняють з посади голови Верховної Ради України;
2009 рік – в Харкові вперше святкують День україномовної преси;
2014 рік – на поверхню комети (Чурюмова – Герасименко) було вперше спущено космічний апарат.

В цей день народилися:

1808 рік – етнограф, письменник, дослідник Осип Бродянський;
1885 рік – український травматолог, хірург-ортопед Михайло Ситенко;
1905 рік – український драматург, поет Іван Крушельницький;
1908 рік – репресований, поет, драматург Дмитро Чепурний;
1929 рік – дисидент, політичний в’язень, поет, громадсько-політичний діяч Зеновій Красівський;
1929 рік – американська акторка, дружина княза Монако Грейс Келлі;
1936 рік – український поет, перекладач, письменник Микола Сингаївський;
1941 рік – український кінорежисер Юрій Некрасов;
1944 рік – спелеолог, археолог, поет, музикант Олександр Авагян;
1972 рік – українська гімнастка, олімпійська чемпіонка Ольга Стражева.


 

11 листопада

Міжнародний день енергозбереження

c1fef764706f3e90123ddee54dbee667Перші думки про запровадження цього дня з’явилися ще в квітні 2008 року під час наради в Казахстані. Ініціатором виступила міжнародна екологічна мережа SPARE. Того ж року відбулося і перше святкування. Після того, як ще 20 країн світу вирішили приєднатися до свята, його статус змінили на міжнародний.

 День оригамі

Японське декоративн-прикладне мистецтво по складанню різноманітних фігурок без використання ножиць чи клею. Цей день був запроваджений в 1980 році Японською Асоціацією оригамі, пов’язавши його з закінченням Першої світової війни. Цікавий факт – термін був вигаданий американкою Ліліан Оппенгеймер, яка поширювала цей вид мистецтва на Заході в 60-х роках минулого століття.

День холостяка

Започаткували подію в Китаї, а дату обрали зовсім не випадково. В Піднебесній велике значення надається цифрам. І чотири одинички символізують тут людину, яка все ще не знайшла свою пару.


Згадують загиблих у Першій світовій війні (раніше – День перемир’я)

Свято було засновано на честь підписання між Німеччиною і країнами Атланти перемир’я 1918 року. Об 11 годині повністю припинилися бойові дії. День пам’яті був запроваджений в 1919 році королем Великї Британії Георгом V. Щоб згадати загиблих, у всьому світі проводять дві хвилини мовчання (на честь Першої і Другої світових воєн).

Всесвітній день шопінгу

Хоча це неофіційне свято, проте у нього є чимало прихильників зі всього світу. Мережі магазинів часто пропонують 11.11 розпродажі, повз які важко пройти. Наприклад, компанія Alibaba Group в 2009 році провела розпродаж, запропонувавши 50% знижки (11 листопада в Китаї якраз святкують День холостяка). Успіх був настільки грандіозним, що подію вирішили повторювати кожного року.

 

Календар важливих подій в Україні та світі:

1702 рік – Біла Церква була визволена з облоги Речі Посполитої загоном запорізьких козаків;
1790 рік – в Велику Британію з Китаю завезли перші хризантеми;
1830 рік – створено нову державу: Бельгію;
1859 рік – світ побачив поему Тараса Шевченка “Марія”;
1872 рік – в Одесі було створено Бессарабсько-Таврійський банк;
1917 рік – більшовицьке повстання в Києві було придушено українським полком, що був сформований з делегатів III Всеукраїнського військового з’їзду;
1925 рік – світ побачила перша пластинка Луї Армстронга;
1930 рік – винахід Лео Сіларда і Альберта Ейнштейна (газовий холодильник) отримав патент;
1940 рік – в США виготовлені перші автомобілі “Джип”;
1952 рік – в США вперше продемонстрували дію відеомагнітофона;
1967 рік – в Нью-Йорку засновано Світовий Конгрес Вільних Українців (СКВУ);
1983 рік – Фред Коен (студент Массачусетського університету) показав перший комп’ютерний вірус;
1987 рік – картина “Іриси” Ван Гога була продана на аукціоні за $53,6 млн;
1994 рік – на аукціоні Сотбіс мільярдер Білл Гейтс купує рукопис Леонардо да Вінчі за $30,8 млн.

 В цей день народилися:

1513 рік – український філософ доби Відродження Станіслав Оріховський;
1919 рік – український актор Юхим Березін, який був членом дуету “Штепсель і Тарапунька”;
1919 рік – українська актриса Ольга Кусенко;
1945 рік – президент Нікарагуа Данієль Ортега Сааведра;
1958 рік – український режисер і актор Вадим Сікорський.

 

 


10 листапада

Міжнародний день вишивальниць

vyshivanie

 

 Його започаткували зовсім недавно – в 2013 році. А дата обрана зовсім не випадково. Саме в цей день вшановують пам’ять святої Параскеви Іконійської, яка вважається покровителькою праці вишивальниць.

Життя Параскеви Іконійської вкрите таємницями. Існує легенда, що вона народилася в дуже багатій та набожній родині. Її батьки поважали п’ятницю, яка була днем Господніх страждань. Саме тому свою дитину вони назвали Параскева-Пятниця. З ім’ям святої пов’язують чимало традицій і звичаїв. Простий народ дуже любив Параскеву, тому її ікони обов’язково були в кожному домі.
Особливо любили святу вишивальниці. Навіть існувала традиція приносити до храму відрізок льону і покривати ним образи Параскеви.


День кіберпсихології

Наука яка вивчає вплив сучасних технологій на людину, встановлює залежності між користувачами та пристроями. Останніми роками вона досить швидко розвивається. Вважається, що основні досягнення у цій галузі були зроблені за останні 15 років. Проте сама дисципліна виникла набагато раніше – на початку 80-х років минулого століття.
Цього дня прийнято вітати всіх, хто причетний до вивчення інтернету та комп’ютерного середовища. Кіберпсихологія допомагає вченим зрозуміти, як сучасні технології впливають на психологічні процеси (мотивування, емоційна поведінка, наміри, засмученість).


Всесвітній день кератоконуса (World Keratoconus Day)

Це незапальне складне захворювання рогівки ока, коли вона набуває конусної, а не сферичної, форми. Основними спонсорами цього дня є освітня програма Інституту ока Гевіна Герберта, Національний фонд кератоконусу і Каліфорнійський університет в Ірвіні. 10 листопада проводяться різноманітні заходи, які допомагають розповсюдити інформацію про кератоконус в світі, підвищити обізнаність людства про це захворювання, захистити пацієнтів із такою проблемою.


Всесвітній день юзабіліті

Запровадили це свято за ініціативою Асоціації професіоналів юзабіліті (UPA), а святкувати почали 2005 року. В перекладі слово "usability" означає "зручність в експлуатації". Будь-який проєкт повинен бути не лише корисним, але й зручним, тому фахівці з юзабіліті роблять все можливе, щоб врахувати всі фактори під час створення продукту для масового користування.


Міжнародний день бухгалтерії

Його посвятили дню, коли була опублікована книга Луки Пачолі “Все про арифметику, геометрію і пропорції”, в якій можна знайти чимало інформації про бухгалтерську справу. Саме Пачолі вважають батьком бухгалтерії.
Свято було створено 1972 року і носило назву День бухгалтерської кар’єри, проте через чотири роки її змінили на більш сучасну. Бухгалтерія, як професія, існує вже біля 6 тисяч років. Перші її представники були ще за часів Стародавнього Єгипту. В Україні Міжнародний день бухгалтерії відзначають рідко, так як існує окреме національне свято, яке припадає на 16 липня.


Всесвітнього дня науки за мир і розвиток
(World Science Day for Peace and Development)

Який започаткували на Всесвітній науковій конференції, що відбувалася 1999 року в Будапешті. Але офіційно свято запровадили на генеральній конференції ЮНЕСКО 2001 року.
Важливою місією цього дня є інформування суспільства щодо вагомої ролі науки в житті людини, посилення уваги до наукової діяльності, заохочення до використання світових досягнень. З цієї причини проходить чимало різних заходів, які допомагають простим людям більше дізнатися про відкриття в різноманітних наукових галузях.
Всесвітній день молоді, який був запроваджений на честь заснування в Лондоні Всесвітньої організації демократичної молоді (10 листопада 1945 рік). Щорічно цього дня проводять фестивалі. Перший пройшов в 1947 році.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1764 рік – скасовано гетьманство указом Катерини II;
1926 рік – в Берліні було відкрито Український науковий інститут;
1928 рік – будинок-музей Тараса Шевченко відкрито у Києві;
1970 рік – запуск космічної станції “Луна-17”, яка висадилася на поверхню Місяця через один тиждень;
1975 рік – Генеральна асамблея ООН прирівняла поняття “сіонізм” і “расизм”;
1993 рік – Софіївський собор в Києві було захоплено групою сектантів “Біле братство” з метою масового самогубства на честь проголошення “кінця світу”;
2004 рік – за результатами першого туру виборів Президента України 39,87% набрав Віктор Ющенко;
2004 рік – виходить перша версія браузера Firefox, який за 100 днів свого існування став однією з найбільш вживаних програм з відкритим кодом;
2009 рік – було запущено перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС.

В цей день народилися:

1759 рік – німецький драматург і поет Фрідріх Шиллер;
1903 рік – український поет-лірик Терентій Масенко;
1913 рік – український поет Геннадій Брежньов;
2006 рік – український баскетболіст Дмитро Губерук.

 

 


 

 

 9 листопада


18b05578fbf8cfd120f8f37dac936914Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва

Відзначається щорічно 9 листопада разом із Днем української писемності та мови.
Раніше відзначався в Україні 23 березня. З 2014-го року, відповідно до Указу Президента України від 30 грудня 2013-го року № 717/2013, цей День став відзначатися 9-го листопада.

Українська культура, одна з небагатьох, яка змогла вистояти під могутнім натиском чужих агресивних впливів та зберегти свою самобутність.

Прародителями української культури можна вважати культуру індоєвропейських предків слов’ян, слов’янські культурні джерела, культури Київської Русі – дохристиянську і християнську.

Українська культура розвивалась у взаємовідносинах з культурами Заходу та Сходу, в системі Польсько-литовської держави, українофобській царській росії.

Український народ - незламний, українська культура проникнута козацьким нескореним національним духом свободи і вольності.

Митці України змогли пронести та примножити крізь віки нашу культурну спадщину. Це професійне свято людей, які присвятили себе благородній справі — відтворювати, зберігати та примножувати безцінні духовні скарби нашого народу.


День української писемності та мови

9 листопада наша країна святкує День української писемності та мови. Це свято було започатковано Указом президента України № 1241/97 від 6 листопада 1997-го. Традиційно цього дня всіх українців запрошують написати Всеукраїнський диктант національної єдності і перевірити свої знання.

За православним календарем 9 листопада вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця - послідовника Кирила і Мефодія. Вважається, що Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови.

День книги рекордів Гіннеса

9 листопада, середа. Книгу рекордів створив британський інженер і власник пивоварні Х’ю Бівер. У листопаді 1951 року він відправився з друзями на полювання. Увечері в барі між чоловіками зав’язалася суперечка, яка з диких птахів найшвидша. Чоловіки переглянули кілька різних довідників, але відповіді не знайшли. Тоді Бівер вирішив створити книгу, в якій будуть зібрані всі рекорди. Назвав він її на честь своєї пивоварні. В даний час Книга рекордів Гіннеса є книгою з найбільшим тиражем із усіх книг, захищених авторським правом.


Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму і антисемітизму

В ніч з 9 на 10 листопада 1938 року почався масовий єврейський погром у Німеччині, що отримав назву «Кришталевої Ночі», або «Ночі розбитих вітрин». «Кришталева ніч» або «ніч розбитих вітрин» в 1938 році поклала початок Холокосту - масовому насильству стосовно єврейського народу, яке призвело до загибелі близько 6 000 000 євреїв.
Тому, розповідаючи про злочини нацизму, ми попереджаємо сьогоднішню молодь про те, яким може стати майбутнє, якщо ми вчасно не скажемо «Ніколи знову!» у відповідь тим, хто пропонує обмежити права однієї групи людей тільки тому, що вони не такі, як ми.

 

Календар важливих подій в Україні та світі:

1799 — переворот 18 брюмера привів Наполеона до влади у Французькій республіці;
1882 — в Єлисаветграді з п'єсою «Наталка-Полтавка» дебютував український театр Марка Кропивницького;
1918 — на руїнах Австро-Угорщини проголосили Австрійську Республіку;
1938 — у Хусті для організації оборони Карпатської України утворили напіввійськову організацію «Карпатська Січ»;
1938 — у Третьому Рейху відбулися масові погроми євреїв «Кришталева ніч»;
1961 — місто Сталіне дістало назву Донецьк;
1962 — Президія Верховної Ради СРСР ухвалила постанову про перейменування міста Станіслав на Івано-Франківськ, а Станіславської області на Івано-Франківську область;
1976 — у Києві створили Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод;
1977 — Українська Гельсінська Група оприлюднила «Маніфест українського правозахисного руху»;
1989 — Почалося руйнування Берлінської стіни;
1991 — генерала Джохара Дудаєва обрано першим президентом Ічкерії;
1995 — Македонія і Україна прийняті до Ради Європи;
1997 — в Україні вперше відзначили День української писемності та мови.


В цей день народилися:

1872 — Богдан Лепкий, український поет, прозаїк, літературознавець, критик, перекладач, видавець, публіцист, громадсько-культурний діяч, художник;
1891 — Федір Ернст, український історик, мистецтвознавець, музеєзнавець;
1905 — Еріка Манн, німецька актриса, письменниця і журналістка. Старша дочка письменника Томаса Манна;
1906 — Ярослав Лопатинський, український вчений-математик, академік НАН України;
1912 — Віктор Івченко, український кінорежисер;
1921 — Віктор Чукарін, український гімнаст, абсолютний чемпіон Олімпійських ігор 1952 і 1956 років, педагог;
1946 — Михайло Томчаній, угорський і український архітектор, містобудівник, графік;
1948 — Віктор Матвієнко, футболіст «Динамо» (Київ), володар Кубка Кубків.

 

 


 

8 листопада

 

Всесвітній день урбанізму (містобудування)
(World Urbanism Day)

день урбанзмуЦей день вперше був запропонований професором Університету Буенос-Айреса Карлос-Марія-делла Паолера (Carlos Maria della Paolera) наприкінці 40-х років і проведений в 1949-му році.

Організаторами свята підкреслюється визнання і роль професійного планування та створення зручного та ергономічного міського середовища.

Всесвітній день урбанізму являє собою чудову можливість поглянути на планування з глобальної точки зору. Крім того в результаті розвитку міст і територій, ця подія акцентує увагу на важливості дбайливого ставлення до навколишнього середовища.

 

Міжнародний день радіології

Всесвітній день рентгенографії встановлено у річницю відкриття рентгенівських променів у 1895 році. Мета цього дня - підвищити поінформованість громадськості про рентгенографічну візуалізацію та терапію, які відіграють вирішальну роль у діагностиці та лікуванні пацієнтів і, що найбільш важливо, забезпечують мінімальне необхідне опромінення, тим самим покращуючи якість догляду за пацієнтами.

 
Календар важливих подій в Україні та світі:
1793 — Лувр відкрився для публіки;
1895 — Вільгельм Конрад Рентген винайшов X-промені під час дослідів з електрикою;
1923 — Гітлер і його соратники здійснили невдалу спробу путчу в Мюнхені;
1927 — закладено Дніпровську гідроелектростанцію потужністю 650 тис. кінських сил;
1935 — у Чернігові відкрито Літературно-меморіальний музей М. М. Коцюбинського;
1960 — Джон Ф. Кеннеді обраний 35-м президентом США;
1988 — Джордж Герберт Вокер Буш обраний 41-м президентом США;
1997 — у Львові відкритий пам'ятник жертвам комуністичних злочинів.
 
В цей день народилися:
1050 — Святополк Ізяславич, Великий князь київський із династії Рюриковичів;
1517 — Дмитро Байда-Вишневецький, князь, козацький отаман;
1656 — Едмонд Галлей, англійський астроном і геофізик;
1868 — Марія-Іванна Грушевська, українська громадська діячка;
1869 — Яків Яциневич, український композитор, диригент;
1878 — Аврам Гребінь, український лірник;
1883 — Остап Луцький, український громадсько-політичний діяч;
1887 — Дмитро Вітовський, український політик, військовик і літератор, сотник Легіону Українських Січових Стрільців, полковник, начальний командант УГА, Державний секретар військових справ ЗУНР;
1891 — Олесь Досвітній, український письменник;
1898 — Микола Ледянко, український письменник;
1900 — Марґарет Мітчелл, американська письменниця;
1923 — Джек Кілбі, американський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики.
 

 


 

7 листопада

Міжнародний день медичної фізики


3692

 

Запровадила цю подію ВООЗ на честь дня народження Марії Склодовської-Кюрі, завдяки якій стало можливим використання радіаційної терапії в лікуванні онкологічних захворювань.

 

 


Міжнародний день Мерло


Напій виготовляють з однойменного технічного сорту винограду, він є другим за популярністю в світі після Каберне Совіньон.Мерло ціниться виноробами за надзвичайну стійкість до хвороб, невибагливість, ранній термін дозрівання. Саме тому цей виноград вирощується не лише в Італії та Франції, але й на американському і австралійському континентах.
В перекладі з французької “Мерло” означає “маленький чорний дрізд”. Існує дві версії походження такої цікавої назви. Дехто вважає, що це через темний колір стиглих ягід. Інші вказують на те, що дрозди дуже полюбляють саме цей сорт.
Унікальність вина “Мерло” в тому, що його можна споживати як молодим, так і витриманим. Спочатку в ароматі сильно відчуваються нотки фіалки, черешні, сливи. А згодом розкриваються відтінки прянощів, шоколаду.


Міжнародний день інуїтів


Свято було створено для того, щоб посилити голос народності інуїтів у світі. Вони проживають в північних регіонах Канади (інуїтські нунангати). День відзначається з 2006 року на честь народження візіонера ICC Ебена Хопсон-старшого. Ініціатором створення стала Приполярна рада інуїтів.


Міжнародний день африканського письменника


Свято було запроваджено 1992 року за ініціативи Панафриканської асоціації письменників.

В цей день народилися:

1867 рік – Марія Склодовська-Кюрі, французький фізик і хімік польського походження, дворазовий Нобелівський лауреат;
1888 рік – керівник селянського повстанського руху (1918-1921) Нестор Махно;
1898 рік – Дмитро Капка, український актор;
1902 рік – американський художник-сюрреаліст українського походження Марго Борис;
1913 рік – видатний французький романіст, публіцист, філософ, лауреат Нобелівської премії з літератури Альбер Камю;
1917 рік – Матвій Шестопал, український журналіст, публіцист, науковець, кандидат філологічних наук, декан факультету журналістики Київського університету імені Тараса Шевченка у 1955-1957 роках. Репресований в роки СРСР за звинуваченням в українському буржуазному націоналізмі;
1936 рік – український кінематографіст, письменник Микола Вінграновський;
1987 рік – олімпійська чемпіонка з фехтування Галина Пундик;
1988 рік – український тенісист Олександр Долгополов;
1950 рік – Віталій Садовський, український художник;
1956  рік – Михайло Альперін, джазовий піаніст, композитор, педагог;
1971 рік – Марку Вашконселуш, португальський бадмінтоніст;
1983 рік – Патрік Торесен, норвезький хокеїст;
1987 рік – Галина Пундик, українська фехтувальниця, олімпійська чемпіонка;
1988 рік – Олександр Долгополов, український тенісист.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1708 рік – частина війська гетьмана Івана Мазепи біля села Гірки з’єдналося з військом шведського короля Карла XII;
1788 рік – османська фортеця Очаків була завойована козаками на чолі Антона Головатого;
1891 рік – американський винахідник Віткомб Лео Джадсон отримує патент на застібку-блискавку;
1909 рік – в Львові створюють Український студентський союз;
1920 рік – Добровольча армія де-факто визнає незалежність УНР за угодою в Ялтушкові;
1928 рік – в Харкові відкрито перший європейський хмарочос Держпром;
1929 рік – в Нью-Йорку відкривається Музей сучасного мистецтва за підтримки родини Рокфеллерів;
1940 рік – в Канаді створюють Комітет українців Канади;
1941 рік – Люфтваффе потопило теплохід "Вірменія" поблизу Севастополя. Загинуло понад 5 тисяч осіб.
1951 рік – в Києві починає свою роботу перший в радянській Україні телевізійний центр;
1956 рік – в хіт параді США з піснею “One Love” Елвіс Преслі займає першу сходинку;
1965 рік – в Соляній пустелі (штат Юта) американець Арт Арфонс на автомобілі Green Monster з реактивним двигуном встановлює новий рекорд швидкості близько 934 км/год;
1967 рік – Генеральною Асамблеєю ООН прийнята Декларація про ліквідацію дискримінації жінок;
1949 рік – на найстарішій в світі морській нафтовій платформі “Нафтові камені” була отримана перша нафта;
1990 рік – першою жінкою-президентом Ірландії стає Мері Робінсон;
2000 рік – президентом США стає Джордж Буш молодший
2009 рік – Британський боксер-суперваговик Девід Хей переміг Миколу Валуєва і відібрав у нього титул чемпіона.

 


 

6 листопада

 

День визволення Києва

833-1У роки Другої світової війни столиця нашої країни була окупована німецько-фашистськими загарбниками (з осені 1941 року). За цей час було вбито більше 100 тисяч жителів міста та військовополонених. Війська 1-го Українського фронту через 2 роки після окупації розпочали визвольну операцію.

Події розгорталися з 1 листопада, коли почався наступ з Букринського плацдарму. Військові хотіли своїми діями скувати сили противника. Головне угрупування завдало нищівний удар зранку 3 листопада. Завдяки 40-хвилинній артилерійській підготовці наші війська змогли просунутись вперед на 2 км. А до кінця дня 38 армія з’єдналася з 60 армією та 5-м гвардійським танковим корпусом і просунулась на 12 км.
Продумана стратегія наступу допомогла радянським військам зайняти важливе шосе, яке веде до Києва зі сторони річки Дніпро. Німцям перекрили можливість передавати нові підкріплення з району Букринського плацдарму. До ранку 6 листопада Київ був повністю звільнений від окупантів.


День працівника соціальної сфери

Він щорічно припадає на першу неділю листопада. Ще в стародавньому світі були ті, хто відчував в собі сили допомагати іншим. Тоді і почали формуватися такі науки як соціологія, філософія, правознавство, психологія. Свято було створене указом президента України 1999 року.
Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів. Свято було запроваджене 5 листопада 2001 року Генеральною Асамблеєю ООН.
Цей день потрібен, щоб людство не забувало: шкода, заподіяна навколишньому середовищу під час різноманітних конфліктів, є причиною швидкого погіршення екологічної ситуації в світі та зменшення кількості природних ресурсів.


День народження саксофону

Перший саксофон був створений Адольфом Саксом в 1840 році. Сам винахідник народився 6 листопада 1814 року в Бельгії і ця дата була обрана на його честь.
Саксофон вважається одним з найголовніших інструментів в джазовій музиці. Його звучання заворожує слухачів з перших нот. Сьогодні він відомий в усьому світі. Його прихильниками є не лише джазові легенди (такі як професійний музикант Джонні Ходжес), але й президенти країн. Наприклад, колишній президент США Білл Клінтон ніколи не приховував своєї любові до саксофону.


Міжнародний день пам’яті тварин, загиблих від рук людей

Цього дня обов’язково запалюють свічки в пам'ять про тварин, яких приспали в притулках, та тих, що стали жертвами жорстокого поводження.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1657 рік – підписання Корсунської ради (документ про створення українсько-шведського військово-політичного союзу);
1860 рік – 16-м президентом США стає Авраам Лінкольн;
1919 рік – між Добровольчою армією та Українською Галицькою армією було підписано перемир’я та союзний договір через епідемію плямистого тифу та нестачу медикаментів;
1932 рік – націонал-соціалістична партія отримала більшість на виборах в Німецькій Державі;
1944 рік – після відбудови знову запрацювала Київська радіостанція;
1951 рік – розпочав свою роботу Київський професійний телецентр, що дало початок Українському телебаченню;
1960 рік – запущена перша черга Київського метрополітену “Святошино-Броварська” лінія, яка поєднала станції “Вокзальна”, “Університет”, “Хрещатик”, “Арсенальна”, “Дніпро”;
1964 рік – почав працювати Тернопільський порцеляновий завод;
1980 рік – збудовано Інгульський міст в Миколаєві, його довжина 485 м;
1984 рік – Рональд Рейган здобув перемогу на виборах президента США;
1986 рік – сталася катастрофа на залізничній станції Користівка, в якій загинуло 44 людини і 100 отримало поранення;
1987 рік – в Києві відкрита станція метро “Театральна”;
1998 рік – на Закарпатті пройшла сильна повінь.

В цей день народилися:

1811 рік – український поет, письменник, культурно-громадський діяч Маркіян Шашкевич;
1855 рік – український етнограф, археолог, історик, дослідник козацтва Дмитро Яворницький;
1918 – активний діяч ОУН, меценат Дмитро Куп’як.

В церковному календарі:

Християни з особливою шаною, повагою та любов’ю звертаються до ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість”. Адже з давніх часів Цариця Небесна вважалася покровителькою нужденних.
На іконі Богоматір зображена у повний зріст та несе на руках немовля. Оточують Діву Марію ангели, а внизу зібрався люд, який страждає від життєвих негараздів та хвороб. Надписи над людьми свідчать про їхні проблеми.
Перше чудотворіння за допомогою святого образу Божої Матері відноситься до 1668 року, коли сестра патріарха Іоакима Євфимія отримала зцілення. Вона довго страждала від рани, що не загоювалася. Якось вона почула жіночий голос, який велів їх йти до Храму Преображення Господнього та попросити священика відслужити молебень перед іконою “Всіх скорботних Радість”. Жінка зробила все, як їй веліли.
Виконавши всі вказівки, Євфимія повністю зцілилася. Ікону з того часу почали називати чудотворною.


 5 листопада

 

Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі

(World Tsunami Awareness Day)

191682Започаткований ООН в 2015 році за ініціативою Японії, яка, перебуваючи в найбільш сейсмонебезпечному регіоні, мала досвід попередження і ліквідації наслідків цунамі.
Заходи дня націлені на підвищення обізнаності суспільства про особливості цього стихійного лиха, а також на запобігання можливих наслідків від цунамі.

Міжнародний день менеджерів-волонтерів

5 листопада кожного року в різних країнах відзначають Міжнародний день менеджерів-волонтерів. Роботу цих людей шанують в усьому світі, адже співробітництво та консолідація зусиль спеціалістів дозволяють вирішувати серйозні для людства питання.
Свято офіційно затвердили та вперше відзначили у 1999 році. Ініціатором впровадження професійної дня стала американка Нен Готорн. Мета створення професійного свята – привернути увагу світового суспільства до необхідності та важливості праці менеджерів-волонтерів. Вони допомагають людям та змінюють їхнє життя на краще.


В цей день народилися:

1824 — Яків Щоголів, український поет, представник українського романтизму;
1913 — Вів'єн Лі, британська акторка;
1919 — Віктор Міняйло, український письменник, лауреат Шевченківської премії;
1934 — Кіра Муратова, український кінорежисер;
1938 — Джо Дассен, французький співак;
1938 — Стефанія Шабатура, українська митець-килимарка, колишня політичний ув'язнений в СРСР;
1941 — Дроботюк Борис, заслужений художник України, графік і живописець;
1952 — Олег Блохін, український футболіст і тренер;
1968 — Сем Роквелл, американський актор.
 
Календар важливих подій в Україні та світі:
 
1625 — підписано Куруківську ординацію;
1854 — під час Кримської війни під Інкерманом відбулася битва між російськими й британо-французькими військами, яка завершилася поразкою російських військ;
1913 — Велика Британія анексувала Кіпр і разом з Французькою республікою оголосила війну Османській Імперії;
1916 — імператори Німеччини і Австро-Угорщини проголосили створення Королівства Польща;
1935 — випущена настільна гра «Монополія»;
1953 — у Києві офіційно відкрили міст імені Євгена Патона — першу в світі суцільно зварену конструкцію;
1968 — в Києві на Хрещатику вчинив самоспалення Василь Макух — колишній воїн УПА, учасник українського руху опору в СРСР. Так він висловив протест проти колоніального становища України та окупації Чехословаччини.

 


 

4 листопада

День залізничника в Україні


00-28Для економічного розвитку і промисловості залізничне сполучення завжди було дуже важливим. 1843 року була побудована Інкерманська залізниця, а 1855 року - Велика Кримська Центральна залізниця. Її загальна довжина становить 23 км. Від 1868 року почалася розбудова залізничних сполучень. Спочатку в незалежній Україні День залізничника святкували на початку серпня. Але 2002 року президент Леонід Кучма видав указ, за яким святкування перенесли на 4 листопада. Цікавий факт: сучасна Україна за довжиною залізничної мережі посідає в Європі третє місце.

 

День дорожнього регулювальника


Професійне свято всіх тих, хто пов'язаний з цією професією. Палицю чорно-білого кольору, яка сьогодні відома всім, створили 1939 року. Таке поєднання вибрали не випадково - в темряві ці кольори добре видно. Головне завдання дорожнього регулювальника - керувати рухом транспорту за допомогою спеціальних сигналів. Регулювальники працюють в особливому одязі з розпізнавальними знаками та екіпіровкою.


Всесвітній день доброзичливого ставлення до юристів


Щорічно припадає на першу п'ятницю листопада. Свято було створене за ініціативи American Lawyers Public Image Association 2001 року. Головна мета - привернути увагу людства до діяльності юристів, які рідко отримують подяку за свою працю.


День царя Тутанхамона (King Tut Day)


Саме цього дня 1922 року були віднайдені гробниці легендарного давньоєгипетського правителя. Відкриття зробив британський археолог Говард Картер. Хоча сам Тутанхамон не встиг нічим прославитися за часи свого правління, його добре знають як найвідомішого царя Стародавнього Єгипту. В гробниці знайшли 3500 старовинних предметів. Наразі більша частина з них перебуває в Каїрському музеї.


В церковному календарі:


День пам'яті святого Аверкія. Він був єпископом у місті Єрополь (Мала Азія). У 72-річному віці вирушив в подорож до Риму. Коли повертався, то зайшов до Месопотамії та Сирії. Там Аверкій зустрівся з побожними християнами та допоміг їм скріпитися у вірі. Після повернення додому жив благочестивим життям.

В цей день народилися:

1883 рік — український військовий діяч Михайло Білинський;
1898 рік — український військовий діяч, історик Василь Кучабський;
1910 рік — український кобзар, майстер, автор фундаментальної праці з історії та виготовлення бандури Семен Ластович;
1911 рік — український військово-політичний діяч, діяч ОУН, полковник УПА, Головний командир УПА Дмитро Клячківський;
1967 рік — українська спортсменка, дворазова призерка Олімпійських ігор зі стрільби з лука Олена Садовнича.

Календар важливих подій в Україні та світі:

1844 рік — у Львові утворюють Академію технічну (від 1920 року — Львівська політехніка);
1848 рік — відкривають перше у світі метро - перша лінія метро завдовжки 6 кілометрів зв'язала лондонські вокзали Піддінгтон і Фаррінгдон і називалася "Metropolitan Railway", цю назву скоротили до п'яти літер і вийшло усім нам знайоме "метро";
1861 рік — на Залізничний вокзал у Львові прибуває перший на території сучасної України потяг з Відня;
1879 рік — Джейдс Рітті отримує патент на перший касовий апарат;
1899 рік — опублікували книгу Зіґмунда Фройда "Тлумачення сновидінь";
1918 рік — вночі проти 4 листопада починаються польсько-українські бої за Перемишль;
1921 рік — розпочинається Другий зимовий похід Армії УНР під проводом генерал-хорунжого Юрія Тютюнника;
1922 рік — у Королівстві Єгипет знаходять гробницю Тутанхамона;
1937 рік — відбувається останній день розстрілів в урочищі Сандармох;
1946 рік — підписують китайсько-американський Договір про дружбу та взаємну торгівлю;
1950 рік — у Римі держави-члени Ради Європи підписують Конвенцію про захист прав людини і основних свобод;
1970 рік — пасажирський авіалайнер "Конкорд" під час випробувань удвічі перевищує швидкість звуку;
1979 рік — іранські студенти захоплюють у Тегерані американське посольство;
1984 рік — засновують компанію "Dell".

 

 


 

3 листопада

 

День ракетних військ і артилерії України

день ракетнихВажко переоцінити важливість армії, особливо сьогодні. Ракетні та артилерійські війска складають приблизно 60-70% вогневої сили армії. І вони не раз доводили свою ефективність - під Дебальцево, Мар'їнкою тощо. День для вшанування цього роду військ був встановлений указом президента України 31 жовтня 1997 року.

День інженерних військ України

Це свято професійне для всіх військовослужбовців інженерних військ. З'явилося воно завдяки указу президента Леоніда Кучми 1999 року. Інженерні війська займаються освоєнням новітніх засобів ведення бою та впровадженням їх в армію. Тому вони діють першими під час атаки.

Всесвітній день медузи (World Jellyfish Day)

Незвичайне свято створили за ініціативою групи морських біологів, які вивчали цих істот. Медузи - безхребетні створіння. Вони з'явилися на Землі понад 540 мільйонів років тому. На 98% ці унікальні істоти складаються з води, в них немає головного мозку, кісток та органів зору. Однак в них є дві недосконалі нервові системи.

Всесвітній день косплея (World Cosplay Day)

Дату для свята обрали не випадково. Саме цього дня в Японії щорічно відбувається день культури. Завдяки косплею можна краще пізнати персонажів коміксів, аніме, комп'ютерних ігор, манги. Саме їх найчастіше вибирають для перевтілення.

В цей день народилися

1801 — Вінченцо Белліні, італійський композитор
1946 — Нік Сімпер, британський рок-музикант, бас-гітарист першого складу «Deep Purple».
1937 рік — український вчений, доктор політологічних наук Йосип Лось;
1933 — Джон Баррі, британський композитор, автор музики до «Бондіани»;
1952 рік — український художник, автор сатиричних п'єс Лесь Подерв'янський;
1962 рік — відомий український театральний режисер Андрій Жолдак;
1962 рік — українська письменниця Ірен Роздобудько;
1967 рік — український спортсмен, олімпійський чемпіон в стендовій стрілянині Микола Мільчев;
1969 рік — український бігун, рекордсмен України в бігу на 400 м з бар'єрами Олег Твердохліб.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1493 рік — Христофор Колумб відкриває Домініку;
1871 рік — у Центральній Африці знаходять зниклу експедицію Девіда Лівінгстона;
1903 рік — Панама за підтримки США відокремлюється від Колумбії;
1903 рік — нідерландський фізіолог В. Ейнтховен розробляє електрокардіограф;
1918 рік — Угорщина оголошує про своє відділення від Австрії;
1918 рік — Буковинське віче вирішує приєднати Північну Буковину до ЗУНР;
1918 рік — на станції Скороходове (біля Полтави) зустрічаються Гетьман України П. Скоропадський і отаман Війська Донського П. Краснов для договору про українсько-донський кордон;
1918 рік — Кільське повстання, починається Листопадова революція в Німецькій імперії;
1927 рік — у Нью-Йорку під річкою Гудзон відкривають тунель Голланда, він був першим у світі підводним тунелем для транспорту;
1941 рік — вермахт захоплює Курськ і Феодосію;
1941 рік — у Бердичеві розстрілом близько 2000 євреїв фактично завершується ліквідація єврейського населення, яка тривала від липня 1941;
1943 рік — починається Битва за Київ;
1992 рік — президентом США обирають Білла Клінтона;
1995 рік — учені Техаського університету вперше виділяють ген грудного раку.

 

 

 


 

 

 2 листопада

 

Всесвітній день балету

pretty-ballet-art-formІніціатором створення свята виступив Лондонський королівський балет, ідею якого підтримала більшість відомих світових театрів. Зародження балету відбулося в Італії в епоху Відродження. Тоді це були невеликі сценки на карнавалах. Виступи проводили в сукнях, які сягали щиколотки. Інколи глядачі могли приєднуватися до танцю. Однак з часом вони перетворилися на самостійні спектаклі.

 

Міжнародний день припинення безкарності

за злочини проти журналістів

Протягом багатьох століть українці боролися і продовжують боротися за створення своєї держави та свободу висловлювання думок. Українська журналістика також пройшла тернистий шлях, адже всі роки журналісти намагалися обійти систему, щоб громадяни могли отримувати лише правду.

На жаль, з гіркою правдою готові миритися не всі. Тому з року в рік професія журналіста стає все небезпечнішою. За понад 25 останніх років було скоєно чимало злочинів та фізичних нападів на журналістів. В дев'яти з десяти випадків злочинці залишалися непокараними. Переломним моментом стала смерть Георгія Ґонґадзе. Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів був створений Генеральною Асамблеєю ООН 2013 року. Дату обрали на честь двох французьких журналістів, які були вбиті 2013 року в Малі.


В цей день народилися:

69 рік до н. е. — правителька Єгипту Клеопатра;
1752 рік — граф, пізніше князь, дипломат, син останнього гетьмана України Кирила Розумовського Андрій Розумовський;
1878 рік — український художник-живописець і графік Антін Манастирський;
1884 рік — український літературознавець Олександр Білецький;
1902 рік — український математик, електротехнік Сергій Лебедєв;
1964 рік — українська яхтсменка, дворазова бронзова призерка Олімпійських ігор Олена Пахольчик;
1973 рік — українська веслувальниця, срібна призерка Олімпійських ігор Діна Міфтахутдінова.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1833 рік — заснували Київський університет;
1848 рік — так звана "Весна народів": після обстрілу австрійською артилерією повсталі поляки у Львові капітулюють;
1914 рік — Французька республіка, Велика Британія і Російська імперія оголошують війну Османській імперії;
1921 рік — рейдувальна Подільська група Армії УНР, яку очолював Михайло Палій-Сидорянський, під Семенівкою дає бій частинам більшевицьких військ, що її переслідували.
1938 рік — Королівство Угорщина захоплює південні частини Словаччини і Карпатської України. 

 


 

1 листопада

 

356565День народження Європейського Союзу

Європейський Союз утворили 7 лютого 1992 року після укладання Маастрихтського договору. Однак офіційно цей договір почав діяти лише від 1 листопада 1993 року. Однак першим, хто виголосив ідею об'єднання країн на рівних умовах, став Віктор Гюґо. Сталося це ще 1851 року.


Всесвітній день вегана

Ідея вегетаріанства з'явилася приблизно 2500 років тому в Індії та деяких інших країнах світу. В індуїзмі відмова від споживання продуктів тваринного походження пов'язана зі священними коровами і філософією переселення душ. Веганство також підтримують джайністи та буддисти. М'ясо не їли багато відомих людей. Наприклад, легендарний грецький математик і філософ Піфагор був вегетаріанцем. Свято ж започаткували 1994 року на честь заснування першої "Веганської спілки". Її створили 1944 року у Великій Британії за ініціативи Дональда Вотсона.

 

День нульового меридіана

Рішення створити нульовий меридіан було прийняте 1884 року під час конференції у Вашингтоні. До цього часу в різних країнах були свої "нульові меридіани", що сильно ускладнювало мореплавство. На конференції висунули пропозицію використовувати Гринвіч та обчислювати за ним час в усьому світі. Також тоді ж прийняли, що добу потрібно рахувати від 00:00 до 24:00 години. Вважається, що вперше "нульовий меридіан" 1541 року запровадив Герард Меркант, коли створив свій глобус. Однак тоді умовна лінія проходила в районі Канарських островів.

 

В цей день народилися:

1861 рік — українська прозаїня та поетеса Дніпрова Чайка;
1939 рік — український режисер, актор, народний артист України Федір Стригун.


Календар важливих подій в Україні та світі:

1512 рік — уперше відкривають для відвідувачів розпис Сикстинської капели, виконаний Мікеланджело;
1525 рік — почалася експедиція Франсіско Пісарро до Перу;
1604 рік — у бенкетній залі королівського палацу Вайтголл в Лондоні відбувається прем'єра трагедії Шекспіра "Отелло";
1781 рік — в Габсбурзькій монархії скасовують кріпацтво;
1800 рік — Джон Адамс стає першим президентом США, який в'їжджає у Білий дім;
1894 рік — у Парижі французький мікробіолог Еміль Ру оголошує про створення антидифтерійної сироватки;
1914 рік — у Канаді приймають Акт, за яким українці — вихідці з Австро-Угорської імперії — поміщаються в концтабори, де деяких з них утримували до 1920;
1918 рік — "Листопадовий чин" у Львові - українці беруть владу в місті, невдовзі проголошують ЗУНР;
1922 рік — припиняє своє існування Османська імперія, проголошують утворення Турецької республіки;
1927 рік — створюють футбольний клуб "Динамо" (Київ);
1936 рік — Беніто Муссоліні вперше називає союз Королівства Італія і Третього Рейху "віссю";
1939 рік — Третій Рейх анексує Західну Польщу і Данциг (Гданськ);
1945 рік — Спеціальна комісія союзників оголошує, що Гітлер мертвий;
1991 рік — Чечня проголошує свою незалежність.

 

 

 

Вверх